Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Pomoc w doborze długości nart!?


NarciarzPro

Rekomendowane odpowiedzi

7 minut temu, Mitek napisał:

Cześć

Widzę, że wydawało Ci się tylko,  że jesteś Pro. Zapraszam do dyskusji skoro zacząłeś. Kolegę klakiera na przykrótkich nartkach też.

Pozdro

Fajnie, że masz wiedzę ale gratuluje specyficznego stylu jej przekazywania. 
Nie skorzystam z twojego zaproszenia ponieważ nie będę wdawał się w przepychanki słowne. 
Tylko mała dygresja odnośnie „Pro” nie zawsze oznacza to tylko człowieka który jest najlepszy (Profesjonalistą).  Ja raczej uważam siebie za rozwojowego :), progresywnego dlatego takiego skrótu używam :).

Dlatego rozpocząłem ten temat żeby zaczerpnąć z wiedzy innych zestawić ją z własnym doświadczeniem i wyciągnąć wnioski. Pierwszym wnioskiem jest to, że dłuższe narty będą lepsze, a drugim, że można narazić się poprzez próbę przekazania swoich doświadczeń na złośliwości. 

Kolejne doświadczenie zdobyte. 
Jeszcze raz dziękuje za pomoc. 

Pozdrawiam NarciarzPro!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, NarciarzPro napisał:

Fajnie, że masz wiedzę ale gratuluje specyficznego stylu jej przekazywania. 
Nie skorzystam z twojego zaproszenia ponieważ nie będę wdawał się w przepychanki słowne. 
Tylko mała dygresja odnośnie „Pro” nie zawsze oznacza to tylko człowieka który jest najlepszy (Profesjonalistą).  Ja raczej uważam siebie za rozwojowego :), progresywnego dlatego takiego skrótu używam :).

Dlatego rozpocząłem ten temat żeby zaczerpnąć z wiedzy innych zestawić ją z własnym doświadczeniem i wyciągnąć wnioski. Pierwszym wnioskiem jest to, że dłuższe narty będą lepsze, a drugim, że można narazić się poprzez próbę przekazania swoich doświadczeń na złośliwości. 

Kolejne doświadczenie zdobyte. 
Jeszcze raz dziękuje za pomoc. 

Pozdrawiam NarciarzPro!

Cześć

To zły wniosek bo długość narty ( w sensie doboru) zależy od jej rodzaju. Nartę SL będziesz dobierał zupełnie inaczej a gdyby przepisy na to pozwalały to zawodowcy jeździliby na znacznie krótszych niż jeżdżą.

Po drugie napisałeś : potestuję i wybiorę. Nie ma to większego sensu nawet z punktu widzenia czysto logicznego. W ten sposób możemy dobierać tylko narty w warunkach testowych - czyli w 100% porównywalnych.

Po drugie zazwyczaj działając w ten sposób wybierasz narty na których w danej chwili Tobie się najlepiej jeździ przez co wybierane są zazwyczaj narty zbyt krótkie i zbyt kiepskie a jest to związane z niedoskonałościami techniki. W sensie doboru narty najlepszą jest rada: kup najlepsze narty na jakie Cie stać ( w sensie konstrukcyjnym i pracuj nad techniką).

Po trzecie na odczucia z jazdy wpływa tyle zmiennych, że nigdy nie będziesz w stanie ocenić, która narta jest lepsza (chyba, że będziesz w stanie osiągnąć warunki testowe).

Dlatego też zostały stworzone pewne kanony doboru nart.

Pozdrowienia

PS

Nie chcesz się wdawać w przepychanki to nie pisz takich rzeczy jak ta wytknięta bo są całkowitą nieprawdą.  A pogadać zawsze chętnie.

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minutes ago, Mitek said:

Cześć

Widzę, że wydawało Ci się tylko,  że jesteś Pro. Zapraszam do dyskusji skoro zacząłeś. Kolegę klakiera na przykrótkich nartkach też.

Pozdro

Przeglądając Twoje posty z tego forum raczej nie wypada pouczać Ci innych co jest etyczne a co nie. Zapewne poziom jazdy z roku na rok prezentujesz lepszy (kadra na Ciebie czeka) natomiast poziom buractwa prezentujesz co roku ten sam . 

 

 

  • Downvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, odpowiedzcie sobie na pytanie do jakiej jazdy Wam te narty ?

Ja mam troche inne podejscie i uwazam ze  jezeli nie jezdzimy na tyle dynamicznie i nie potrafimy docisnac nary tak mocno ze  zaczyna nam uskakiwac ( wiaze sie to z dlugoscia krawedzi) to nie potrzebna nam narta 190 ;)

Ale gdy ktos jest w stanie dojsc  do tego wniosku, sam najlepiej dobierze dlugosc pod siebie .

Ogladalem twoj YT @NarciarzPro i wydaje mi sie ze najlepiej odpowiesz sobie sam na zadane pytania. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, RyanG napisał:

Przeglądając Twoje posty z tego forum raczej nie wypada pouczać Ci innych co jest etyczne a co nie. Zapewne poziom jazdy z roku na rok prezentujesz lepszy (kadra na Ciebie czeka) natomiast poziom buractwa prezentujesz co roku ten sam .

Cześć

To dobrze, że przeglądasz moje posty, bo moją ideą nie jest bycie miłym, tylko przekazywanie (dodam zupełnie dla idei) wiedzy, na tematy narciarskie aby na stokach było przyjemniej a przede wszystkim bezpieczniej. Ten cel staram się osiągnąć każdymi możliwymi środkami - ważna jest treść nie forma.

Tak, że przeglądaj i staraj się chłonąć a na formę uwagi nie zwracaj, bo nie ma ona tutaj znaczenia.

Pozdrawiam serdecznie

Edytowane przez Mitek
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minutes ago, Mitek said:

Cześć

To dobrze, że przeglądasz moje posty bo moja ideą nie jest bycie miłym tylko przekazywanie (dodam zupełnie dla idei) wiedzy na tematy narciarskie aby na stokach było przyjemniej a przede wszystkim bezpieczniej. Ten cel staram się osiągnąć każdymi możliwymi środkami - ważna jest treść nie forma.

Tak, że przeglądaj i staraj się chłonąć a na formę uwagi nie zwracaj bo nie ma ona tutaj znaczenia.

Pozdrawiam serdecznie

Ser

Czytaj ze zrozumieniem . 

Nie. Nie jesteś arcymistrzem i nie zawsze masz rację. (Czasem się z Tobą zgadzam).

Nikt nie oczekuje, że będziesz miły ale wymaga się od Ciebie jako użytkownika publicznego forum abyś zachował kulturalny poziom wypowiedzi. Oczywiście zrobisz jak chcesz. Konsekwencje Twojego buractwa będą różne.(Patrz na swoją wypowiedź o staraniach)

Resztę napisał NarciarzPro kiedy podsumowywał Twój sposób przekazu. 

Żegnam i życzę wszystkiego dobrego w Nowym Roku . 

 

Edytowane przez RyanG
  • Thanks 1
  • Downvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, RyanG napisał:

Czytaj ze zrozumieniem . 

Nie. Nie jesteś arcymistrzem i nie zawsze masz rację. (Czasem się z Tobą zgadzam).

Nikt nie oczekuje, że będziesz miły ale wymaga się od Ciebie jako użytkownika publicznego forum abyś zachował kulturalny poziom wypowiedzi. Oczywiście zrobisz jak chcesz. Konsekwencje Twojego buractwa będą różne.(Patrz na swoją wypowiedź o staraniach)

Resztę napisał NarciarzPro kiedy podsumowywał Twój sposób przekazu. 

Żegnam i życzę wszystkiego dobrego w Nowym Roku . 

 

Cześć

Ale ja nie oczekuję aby ktoś się ze mną zgadzał lub nie albo oceniał. Jeżeli już coś piszę to raczej piszę jak powinno być i tyle. Zobacz sam na przykładzie:

Ktoś pyta o dobór nart. Oczekuje konkretnej, szybkiej a przede wszystkim prawdziwej odpowiedzi a nie dyskusji z cyklu "bo mnie się wydaje", albo " bo mnie się lepiej jeździ".

Są dość proste zasady i koniec - reszta to niewiedza lub zwykła nieprawda (być może przekazywana przez kogoś w dobrej wierze ale nieprawda).

Piszę w sposób zdecydowany, często wykazując niewiedzę co w oczywisty sposób spotyka się z brakiem akceptacji. A może by tam pomyśleć?

NarciarzPro zaistniał na forum aby zareklamować swój kanał. Niestety napisał rzeczy nieprawdziwe a wręcz szkodliwe.

Pozdrowienia serdeczne

  • Like 1
  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, artix napisał:

Panowie, odpowiedzcie sobie na pytanie do jakiej jazdy Wam te narty ?

Ja mam troche inne podejscie i uwazam ze  jezeli nie jezdzimy na tyle dynamicznie i nie potrafimy docisnac nary tak mocno ze  zaczyna nam uskakiwac ( wiaze sie to z dlugoscia krawedzi) to nie potrzebna nam narta 190 ;)

Ale gdy ktos jest w stanie dojsc  do tego wniosku, sam najlepiej dobierze dlugosc pod siebie .

Ogladalem twoj YT @NarciarzPro i wydaje mi sie ze najlepiej odpowiesz sobie sam na zadane pytania. 

Zgadza się mam pewne przemyślenia na ten temat ale chciałem zaczerpnąć wiedzy innych narciarzy. Dziękuje za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, NarciarzPro napisał:

Tylko mała dygresja odnośnie „Pro” nie zawsze oznacza to tylko człowieka który jest najlepszy (Profesjonalistą).  Ja raczej uważam siebie za rozwojowego :), progresywnego dlatego takiego skrótu używam :)

Cześć Wojtku,

Nazwa Twojego Nicku, poziom jazdy, który wpisałeś sobie w profilu (10) może sugerować, mimo wszystko, trochę inaczej niż piszesz - przemyśl, czy jednak nie jest, to mylące dla innych?

9 godzin temu, artix napisał:

Dwadzieścia lat na nartach i pytania o długość? Trochę to słabe... 

No właśnie. 20 lat jazdy, poziom umiejętności 10. Jeśli byłoby tak rzeczywiście, to nie pytałbyś na forum, o to, o co pytasz @NarciarzPro

Wiedziałbyś czego oczekujesz od narty i jaka jest Ci narta potrzebna.

Śmiem twierdzić, że narciarz o umiejętnościach 10, w 90% przypadków wybierze nartę sportową bądź specjalistyczną: GS (wówczas długoś znacznie wyższa od wzrostu), SL jakąś komórkę lub ekspercką nartę free lub turową.

8 godzin temu, artix napisał:

Oglądałem twój YT @NarciarzPro i wydaje mi się, że najlepiej odpowiesz sobie sam na zadane pytania. 

@NarciarzPro również obejrzałem kilka Twoich filmików na kanale. Patrzyłem, bo chciałem zobaczyć jak jeździsz, co to za styl? 

Moje wnioski są takie, że jeszcze daleka droga przed Tobą, bo tak naprawdę nie znasz jeszcze kierunku swojego rozwoju. Sport, jazda rekreacyjna, narciarstwo poza trasowe?

Potrafisz poruszać się na nartach, ale po układzie nart, dynamice jazdy, ruchach kijami wnioskuję, że do 10 w umiejętnościach, to jeszcze dużo pracy Cię czeka.

@artix myślę, że Koledze będzie jednak trudno, chyba, że odpowie sobie na pogrubione pytanie i przyjmie z pokorą stan faktyczny swoich umiejętności.

Wojtku, fajnie byłoby gdybyś wstawił jakiś klip ze swoją jazdą (taki na którym Cię widać) - może się jednak mylę w swoich spostrzeżeniach?

7 godzin temu, Mitek napisał:

NarciarzPro zaistniał na forum aby zareklamować swój kanał.

No właśnie...

Przeglądając Twój profil widać, że jesteś @NarciarzPro zdrowo zarażony pasją jaką są narty.

Brzmiący profesjonalnie Nick, odważna samoocena, fajny wpis o "śniegu w żyłach", fajna fotka, zdjęcie profilowe :) A tak naprawdę przychodząc do nas, na forum nie witasz się, nie piszesz o sobie, swoim doświadczeniu, o tym gdzie najczęściej jeździsz, co lubisz, że kręcisz klipy, czym kręcisz? itd itp... w zamian za to, zaproszenie na Twój kanał YT - trochę słabe. Jest taki wątek powitalny - warto byłoby gdybyś się nam przedstawił :) 

Godzinę temu, NarciarzPro napisał:

Zgadza się mam pewne przemyślenia na ten temat ale chciałem zaczerpnąć wiedzy innych narciarzy.

Po to jest forum, fajnie że się zalogowałeś i o tym napisałeś.

Jestem pewien, że gdybyś zrobił, to o czym piszę u góry (powitanie, więcej skromności), dyskusja rozwinęła by się w innym kierunku.

Pozdrawiam serdecznie

Mariusz

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce żebyście uznali, że się bronię ale wypada żebym coś napisał w końcu utworzyłem ten temat, który zabrnął nie w tym kierunku, w którym oczekiwałem. 
1. Jeżdżę 20 lat czuje się pewnie na nartach zjeżdżam wszędzie bez problemów dlatego dałem „10”. Ale zawsze będę to powtarzał, że jestem człowiekiem, który uczy się całe życie. 

2. Co do mojej techniki z pewnością nie jest idealna, książkowa czy przykładna ponieważ nikt nigdy nie przekazywał mi wiedzy jaka ma być ta idealna. Zawsze uczyłem się od lepszych ode mnie i tak mi zostało. 

 
3. Dziękuje, że cześć z Was używa konstruktywnej krytyki ponieważ jest ona najlepsza i buduje możliwości rozwoju człowieka.

4. Nie szukam kierunku rozwoju w jeździe na nartach ponieważ już taki odnalazłem wiem co najbadziej sprawa mi przyjemność. 


5. Czy chciałem się zareklamować poprzez ten post. To raczej nie. Chciałem poprzez post w innym temacie tutaj szukałem porady. 


6. Uważacie ze jeszcze długa droga przede mną i spoko macie pewnie racje ale kocham to jak śmiatam na stoku i po za nim i to się dla mnie liczy najbardziej. 


Dziękuje wszystkim za wpisy. 
Do zobaczenia na stoku. Pozdrawiam NarciarzPro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzupelnie moj wpis tym ze, waskie prowadzenie nart ktore zaobserwowalem na filmie kolegi, cechuje narciarzy z okresu o jakim pisze kolega (20 lat) ktorzy zostali wlasnie w tamtych czasaz z technika. Nie znaczy to wcale ze slabo sobie radza na nartach. Chodzi o przeskok i adaptacje do nart terazniejszych. Jezeli zdecydujesz w jakim kierunku chcesz isc, napewno bedzie ci latwiej myslec o przyszlej narcie.

A moze sie myle na calej lini? Film z inna jazda jaki zaproponowal @marboru chetnie zobacze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, NarciarzPro napisał:

Zgadza się mam pewne przemyślenia na ten temat ale chciałem zaczerpnąć wiedzy innych narciarzy. Dziękuje za odpowiedź

Cześć

Masz niezwykłe szczęście, że trafiłeś w jednym momencie na ludzi tak kumatych i kulturalnych jak Marboru czy Artix (oprócz ostatniego postu bo błądzisz z rozstawem Artixie).

Ja natomiast jak ktoś ocenia się na 10 pisze prosto - nie masz pojęcia po jeździe na nartach. Umiesz się na nich jako tako poruszać.

Dlaczego.

Pytaj.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ślepa wiara w Eksperta.  Jeżdżę ponad dwadzieścia lat. Wyjeżdżam poza trasy.  Nie na chwilę, by przejechać sto dwieście metrów i wrócić.  Więc chyba już jestem Ekspertem. Takim uniwersalnym.  Na sztruksiku o czerwonej barwie, albo nawet czarnej jest mnóstwo Ekspertów.  W lesie obok to raczej rzadkość. Przynajmniej w naszym kraju.

Najprościej byłoby pożyczyć w wypasionej wypożyczalni nartę(czy wiele nart) o te parę, lub więcej, mniej, cm i  pojeżdzić, jak to się robiło przez lata.  To jest prawdziwie ekspercka próba doboru.

Zagronie(samoistny Ekspert)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 – narciarze eksperci, którzy potrafią zjechać z użyciem odpowiedniej techniki dowolną trasą o dowolnym nachyleniu i w każdych warunkach, nie tylko na stokach przygotowanych, ale także „off piste” (np. zjazd z Mont Blanc). Tutaj odnajdzie się najlepsza grupa instruktorów o doświadczeniu zawodniczym, freeride oraz ski-extreme.

Po czym dowiaduję się, że taki ekspert, były zawodnik zjeżdżający z Mont Blanc, zabije mnie na stoku z powodu 5cm za długiej narty.

Komentarz musiał być ostry.

Edytowane przez fredek321
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, artix napisał:

Oczywiście mogę się mylić, takie wrażenie mam po obejrzeniu paru scen z filmów. Dlatego fajne było by zobaczyć coś więcej.

Najważniejsze jest to że kolega kocha narty 😀👍

Cześć

O co innego mi chodzi. 20 lat temu czyli koło roku 2000 kształtowały się początki tzw. carvingu. U nas było pewne opóźnienie w stosunku do krajów alpejskich zwłaszcza Austrii gdzie w tym okresie dr Kuchler działał już na całego. Wtedy już cały świat jeździł rozstawem naturalnym na szerokość bioder. Tak też uczono jeździć już dużo wcześniej. Wąski ślad jako zasada odszedł w latach 70 a to, że wiele osób tak jeździło i jeździ nie jest błędem dopóki nogi nie są "związane" - niezależne prowadzenie obu nart.

Zwróć uwagę - a mam przed sobą program nauczania narciarstwa z roku 1986 - że już w tym programie jest zdefiniowany w sposób całkowicie nowoczesny skręt cięty i był on uczony tylko sprzęt nie pozwalał na osiągnięcie dwóch kresek. Natomiast mechanika skrętu, o czym zresztą wielokrotnie pisałem była praktycznie identyczna z dzisiejszą. Trudno więc mówić o jakiejś rewolucji, o starych i nowych czasach, technice itd. Po prostu nowoczesny sprzęt umożliwił na lepsze wykorzystanie istniejącej już techniki, która później uległa kolejnym modyfikacjom.

Serdeczne pozdrowienia

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...