Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Pierwsze buty - Noridca SpeedMachine 110


arturzx

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

proszę o pomoc w zakupie pierwszych wlasnych butów. Po ostatnim wyjeździe stwierdziłem, że dalsze korzystanie z wypożyczalni w tym zakresie nie ma sensu, bo być może ogranicza to rozwój i przynosi sporo bólu, trochę łudzę się, że to wina butów z wypożyczalni skoro wszędzie wszyscy mówią, że buty są najważniejsze. Od czytania o doborze butów aktualnie puchnie mi już głowa i w sumie niewiele więcej wiem niż wiedziałem.

Wzrost 188 cm, waga 80-88 kg ale w zimie bliżej górnej granicy, jazda na poziomie 4 z forumowej skali ale do tej pory to były 1-3 dni w ciągu roku albo w ogóle, teraz planuję wejść trochę bardziej w ten sport i spędzać na nartach kilkanaście dni w ciągu sezonu, w tym już zaliczylem 8 :-)

Problem z 90% butów jakie miałem na nogach to punktowe uciskanie wewnętrznych stron stóp, mniej więcej po środku, pod koniec dnia z tego bólu to już mrużę oczy a ich zdjęcie jest najpiękniejszym momentem tego dnia. Domyślam się, że jest to problem płaskostopia i wyprofilowania buta tak by normalna stopa miała jak najlepsze podparcie.

Pomierzyłem sobie kiedyś buty w Decathlonie - praktycznie co bym nie zakładał niezależnie od podawanych danych 100/102/104 problem z uciskiem w tym miejscu występował. Dzisiaj byłem w SkiTeamie, z pomocą pracownika przymierzyłem sporo butów których modeli nie pamiętam, udało nam się dojść do komfortu przy Fischerach i Headach ale to z użyciem wkładki która była wyższa pod pietą ale tutaj zniechęciła mnie już cena bo buty były z zakresu 1600-1700 + 180 wkładka więc jeszcze założyłem Nordici SpeedMachine 110 w których bez wkładki czułem się najwygodniej z wszystkiego co miałem na nogach, wg. tego pracownika to klasa wyżej niż te Head i Fischer (niestety modeli teraz nie pamiętam), do tego dochodzi niby w cenie możliwość ich formowania w razie problemów.

Pytania w zasadzie są dwa:

1. Czy faktycznie takie buty to jest to dla mnie dobry wybór, czy flex 110 to nie będzie za wiele, pracownik przekonywał, że tak - no ale wiadomo, on to sprzedaje, czy przy moim poziomie takie buty to jest przesadza i niepotrzebnie wydane pieniądze? Bardziej celowałem coś do powiedzmy 800-1000 PLN, ale jeżeli to mają być buty w których moim platfusom będzie wygodnie to jestem w stanie wydać więcej.

2. Czy mogę zakładać, że modele z poprzednich lat to jest to praktycznie to samo? Bo jeśli to głównie rożnica w szacie graficznej to bardziej skupiałbym się na różnicy w cenie.

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minutes ago, fredek321 said:

Czy to ten https://www.skionline.pl/sprzet/buty-narciarskie,19-20,nordica,speedmachine-110,7861.html Flex 110 dla mężczyzny to średnia twardość.

Na pewno zakup butów z ubiegłego sezonu to mądrze oszczędzone pieniądze.

Tak, to dokładnie te. Czyli można zakładać, że zeszłoroczne będzie praktycznie to samo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minutes ago, pasazer85 said:

Prosta sprawa, chcesz kupić dobre i dopasowane buty? To nie kupuj w Decathlonie :D  Gadać dużo to tam potrafią, szkoda,że od rzeczy... Ze swojej strony mogę polecić sklepy Stacja Eksperta, wybór ogromny, a z cen które są na sprzęcie na dzień dobry 30% w dół, wystarczy pogadać ;)  

W Decathlonie po prostu pomierzyłem, jako taki wstęp żeby zobaczyć jak to jest mieć nowe buty na nogach. W SkiTeamie podejście pracownika wydawało mi się fachowe ale wolę to jeszcze skonsultować tutaj :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, arturzx napisał:

W Decathlonie po prostu pomierzyłem, jako taki wstęp żeby zobaczyć jak to jest mieć nowe buty na nogach. W SkiTeamie podejście pracownika wydawało mi się fachowe ale wolę to jeszcze skonsultować tutaj 🙂

👍

SkiTeam to zdecydowanie lepsze miejsce niż Decathlon, choć nie najtańsze ;) 

Co do tych Nordic to poza kolorem różnicy nie będzie żadnej :) 

Edytowane przez pasazer85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

But narciarski jest najważniejszym elementem całego zestawu. Źle dobrane buty praktycznie zepsują Ci całą radość z uprawiania tego pięknego sportu, a do tego mogą narazić Cię na spore cierpienie. Tak więc wyborowi butów należy poświęcić sporo czasu i uwagi. Dobrych i nowych butów nie kupisz za przysłowiowe grosze. Nowe modele mogą się różnić tylko szatą graficzną ale mogą się też różnić konstrukcją i użytymi materiałami i technologiami. To zależy od konkretnego modelu i szczegółów należy szukać w informacjach producenta. Buty Nordica Speedmachine 110 są bardzo dobrym wyborem. Wiem to dokładnie bo takich własnie używam! 😃 Miałem podobny dylemat gdyż wiele butów które "w teorii" spełniały moje oczekiwania w praktyce już takie fajne nie były. Z butami Nordica Speedmachine 110 zaprzyjaźniłem się od pierwszej chwili i przyjaźń ta trwa do dziś. Dodam, że jestem od Ciebie nieco wyższy i ciut cięższy no i może nieco bardziej doświadczony. Swoje buty wyposażyłem jeszcze we wkładki Sidas co i Tobie polecam. Musisz pamiętać, że są porządne serwisy, które oferują bardzo precyzyjne dopasowanie buta i to, że początkowo jakiś but Cię punktowo uciska nie musi stanowić o tym, że jest to but do dyskwalifikacji. Generalnie jeśli masz już na czymś oszczędzać to nie na bucie! Ale .... jak dobrze poszukać to można znaleźć fajne oferty na nowe buty w atrakcyjnych cenach. Najlepiej oczywiście po sezonie. Powodzenia! I cierpliwości!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minutes ago, pasazer85 said:

👍

SkiTeam to zdecydowanie lepsze miejsce niż Decathlon, choć nie najtańsze ;) 

Co do tych Nordic to poza kolorem różnicy nie będzie żadnej :) 

A jeśli chodzi o skuteczność wyboru jeżeli chodzi o umiejętności i plany? Czy może w takich pieniądzach warto na inną markę/model zwrócić uwagę? Bo szczerze te wszystkie funkcjonalności i inne "bajery" przestały mieć dla mnie znaczenie bo skupiłem się na tym by było wygodnie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, arturzx napisał:

Czy może w takich pieniądzach warto na inną markę/model zwrócić uwagę?

Tutaj ciężko doradzić, trzeba mierzyć, każdy ma inne stopy, a bardzo często się zdarza że ktoś obie stopy ma różne. Mierzyć, mierzyć i jeszcze raz mierzyć...

 

5 minut temu, arturzx napisał:

Bo szczerze te wszystkie funkcjonalności i inne "bajery" przestały mieć dla mnie znaczenie bo skupiłem się na tym by było wygodnie.

Dobre podejście. A i w dobrych butach zazwyczaj nie ma ,,bajerów,, są tylko chwyty marketingowe, które u różnych producentów różnie się nazywają, a wszystko sprowadza się do tego samego ;) 

Edytowane przez pasazer85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minutes ago, Aressi said:

But narciarski jest najważniejszym elementem całego zestawu. Źle dobrane buty praktycznie zepsują Ci całą radość z uprawiania tego pięknego sportu, a do tego mogą narazić Cię na spore cierpienie. Tak więc wyborowi butów należy poświęcić sporo czasu i uwagi. Dobrych i nowych butów nie kupisz za przysłowiowe grosze. Nowe modele mogą się różnić tylko szatą graficzną ale mogą się też różnić konstrukcją i użytymi materiałami i technologiami. To zależy od konkretnego modelu i szczegółów należy szukać w informacjach producenta. Buty Nordica Speedmachine 110 są bardzo dobrym wyborem. Wiem to dokładnie bo takich własnie używam! 😃 Miałem podobny dylemat gdyż wiele butów które "w teorii" spełniały moje oczekiwania w praktyce już takie fajne nie były. Z butami Nordica Speedmachine 110 zaprzyjaźniłem się od pierwszej chwili i przyjaźń ta trwa do dziś. Dodam, że jestem od Ciebie nieco wyższy i ciut cięższy no i może nieco bardziej doświadczony. Swoje buty wyposażyłem jeszcze we wkładki Sidas co i Tobie polecam. Musisz pamiętać, że są porządne serwisy, które oferują bardzo precyzyjne dopasowanie buta i to, że początkowo jakiś but Cię punktowo uciska nie musi stanowić o tym, że jest to but do dyskwalifikacji. Generalnie jeśli masz już na czymś oszczędzać to nie na bucie! Ale .... jak dobrze poszukać to można znaleźć fajne oferty na nowe buty w atrakcyjnych cenach. Najlepiej oczywiście po sezonie. Powodzenia! I cierpliwości!

Dlatego właśnie postanowiłem kupić w końcu własne bo radość i euforia z wyjazdu na narty pod koniec pierwszego dnia jest totalnie wyzerowana bólem stóp. Te Nordici z wszystkich które mierzyłem, leżą wg. mnie najlepiej, do tego kusi mnie ta opcja z indywiduwalnym ich dopasowaniem w piecyku. 

A że dobrze i tanio się nie dodaje to wiem, dlatego jestem w stanie sięgnąć głebiej do portfela jeśli tylko to ma być dobry wybór a nie, że na przykład okaże się, że to nie są buty na moje umiejętności i będzie problem z jazdą/dalszą nauką. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, pasazer85 said:

Nie ma producenta, który by czegoś takiego nie oferował, teraz praktycznie w każdym modelu :) 

To się domyślam, chodzi o zapewnienie sprzedawcy, że jest to w cenie ale nie wiem czy to daje sama Nordica czy SkiTeam. Ale z tego co piszecie, to chyba nie ma co się obawiać i jeżeli jest wygodnie to pozostaje je brać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozgrzanie botka do 60 stopni a potem fik, noga do środka na 10 min, cała tajemna wiedza :P

1 minutę temu, arturzx napisał:

Ale z tego co piszecie, to chyba nie ma co się obawiać i jeżeli jest wygodnie to pozostaje je brać...

Jak pasuje to bierz, potem tylko parę dni cierpienia na stoku i pozostanie cieszyć się nowymi butami :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, pasazer85 said:

Rozgrzanie botka do 60 stopni a potem fik, noga do środka na 10 min, cała tajemna wiedza :P

Jak pasuje to bierz, potem tylko parę dni cierpienia na stoku i pozostanie cieszyć się nowymi butami :D 

To można jeszcze bardziej cierpieć w nowych butach niż takich wyjeżdzonych z wypożyczalni? 😐

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, arturzx napisał:

To można jeszcze bardziej cierpieć w nowych butach niż takich wyjeżdzonych z wypożyczalni? 😐

Nie mam pojęcia jak cierpiałeś w butach z wypożyczalni. Ale w nowych dobrze dopasowanych butach (nawet wygrzewanych) trzeba troszkę pocierpieć :) Ale spoko w pół godziny stracisz czucie w stopach i już nie boli ;)  A jak już się ułożą... buty do stóp, albo stopy do butów to będzie bajka :D 

Edytowane przez pasazer85
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, pasazer85 napisał:

Ale w nowych dobrze dopasowanych butach (nawet wygrzewanych) trzeba troszkę pocierpieć

Pozwolę sobie nie zgodzić się. Opiszę Ci jak wyglądał zakup moich https://www.skionline.pl/sprzet/buty-narciarskie,14-15,k2,spyne-110-110-lv-110-hv,4976.html

Dostałem je na weekend do domu (właściciel sklepu jest moim kolegą). Miałem je na nogach kilka godzin. Często przyjmowana pozycja zjazdowa. Notowałem gdzie jest dyskomfort. W sklepie w te miejsca na gołe stopy naklejono mi pianki różnej grubości w zależności od poziomu ucisku. Następnie na nogę skarpeta narciarska i wygrzany botek. Po kilkunastu minutach wygrzana skorupa. Pozycja zjazdowa na 20 minut i już. Na stoku nie cierpiałem nawet sekundy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, fredek321 napisał:

Dostałem je na weekend do domu (właściciel sklepu jest moim kolegą). Miałem je na nogach kilka godzin. Często przyjmowana pozycja zjazdowa. Notowałem gdzie jest dyskomfort. W sklepie w te miejsca na gołe stopy naklejono mi pianki różnej grubości w zależności od poziomu ucisku. Następnie na nogę skarpeta narciarska i wygrzany botek. Po kilkunastu minutach wygrzana skorupa.

Oczywiście zdarza się,że bucik jest cacy. Ja niestety nie mam takiego szczęścia :/ Mam już 5 parę butów które zakupiłem jako nowe i zawsze mimo usilnych starań mam z 5 dni katorgi. Ale mam też taki problem, obie stopy równe na długość ale prawa szersza o 5 mm :D 

8 minut temu, fredek321 napisał:

Pozycja zjazdowa na 20 minut i już

Chyba narciarska, w zjazdowej 20 min, jeszcze w samych butach to już wyczyn by był ;) 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@arturzx piszesz ciągle o miejscowym ucisku, a nic nie wspominasz długości stopy, o tym jaki rozmiar buta mierzysz, jaką masz piętę, łydkę, itp. Bo to, że w danym miejscu nie będzie bolało może też oznaczać, że w innym miejscu stopa, noga będzie miała za dużo luzu. Ja mam Nordica Speedmachine 100, mam 180cm wzrostu i ważę jakieś 87kg. Na flex nie narzekam, na wygodę także, stopy mi w nich nie marzną, ale... muszę je zmienić, bo jednak są trochę za luźne. Te Nordici mimo szerokości 100mm są na mocniej zbudowaną stopę (grubszą, masywniejszą) i nie na szczupłą łydkę. Poprzednie Fischery Progressory 120, w tym samym rozmiarze i tej samej szerokości, miały mniejszą objętość, lepiej trzymały stopę, ale jak było poniżej -5'c, to dość szybko marzła mi w nich stopa. W Speedmachine tego nie ma, a kupiłem je bez mierzenia, po bardzo dobrej cenie. Na początku wydawały się ok, ale w miarę upływu jeżdżenia jestem przekonany, że są jednak trochę za obszerne.

Edytowane przez kmarcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim zdaje się na dobrego bootfittera w dobrym sklepie. Temat wielokrotnie wałkowany na forum. Poświęć pół dnia na pomiary stóp i przymiarki i dobiorą Ci właściwe buty i jak już pisali poprzednicy kup Sidasy customy, potem ewentualne poprawki i odbarczanie i będziesz szczęśliwy i wdzięczny. Ja to przerabiałem w Windsporcie w KRK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tytus Atomicuspozwole się z tobą nie zgodzić. Spokojnie przy jego wadze i wzroście poradzi sobie z takim butem. 

Koledzy dobrze radzą. Rok temu też stałem przed wyborem buta. Przymierzałem długo i dużo. Pierwsze dni na stoku to była dla mnie katorga, zwłaszcza na wyciągu. Ból i pretensje czemu wybrałem taki a nie inny but. Z czasem wszystko wróciło na swoje miejsce. 

Poprzednie buty były za duże- wstyd się przyznać, ale wtedy to było brak zainteresowania i wiedzy. A sprzedawca którego nie pozdrawiam wcisnął mi je twierdząc że będą ok :) Różnica diametralna - noga nie lata, pełna kontrola nad nartą. 

Żeby było śmiesznie, też mialem ból w tym samym miejscu co ty. Na szczęście obyło się bez przeróbek. Chociaż po dłuższych przerwach odczuwam pewien dyskomfort, ale jest to kwestia przyzwyczajenia nogi i dopięcia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...