Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Prośba o ocenę jazdy - czy powinienem zmienić narty na łatwiejsze?


wolcjusz

Rekomendowane odpowiedzi

17 minut temu, fredek321 napisał:

Każda skala jest niedoskonała. Z filmiku, który pokazujesz i forumowej skali jest 6 jak byk. Myślę, że jest więcej, ale to więcej wymaga puchu, muld, tyczek itp.

 

Zła skromność.

Cześć

Myślę (ogólnie nie w wypadku kolegi akurat),  że to nie skromność  tylko po prostu zwykła obawa, żeby sobie nie narobić obciachu i nie musieć walczyć z tekstami typu: "Piszesz jak ekspert a gówno jeździsz."

Obserwując forum widać, że naprawdę ciężko jest pisać jak ekspert nie mają tego popartego odpowiednim doświadczeniem stokowym, więc nie ma się czego bać.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Mitek napisał:

Cześć

Myślę (ogólnie nie w wypadku kolegi akurat),  że to nie skromność  tylko po prostu zwykła obawa, żeby sobie nie narobić obciachu i nie musieć walczyć z tekstami typu: "Piszesz jak ekspert a gówno jeździsz."

Obserwując forum widać, że naprawdę ciężko jest pisać jak ekspert nie mają tego popartego odpowiednim doświadczeniem stokowym, więc nie ma się czego bać.

Pozdrowienia

Może jeszcze dlatego, że 8+ ciężko poprzeć filmikami. Kto sfilmuje te tyczki, muldy, puch no i zwłaszcza ten Mont Blanc ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Piotr_67 napisał:

Jak mnie przekonacie że mniej, to sobie obniżę.

A jak przekonamy, że więcej. Na filmiku jest 7 (znowu jak byk). Nie wykluczam więcej.

7 – dobrzy narciarze, stosujący prawidłowo kilka technik w zależności od warunków. Dobrze na muldach i puchu, natomiast słabo na tyczkach. Potrafią dobrze pojechać skręt fun bez kijków. Tutaj jest miejsce dla pomocników instruktorów.

Edytowane przez fredek321
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, fredek321 napisał:

Może jeszcze dlatego, że 8+ ciężko poprzeć filmikami. Kto sfilmuje te tyczki, muldy, puch no i zwłaszcza ten Mont Blanc ;)

Jakiś kamerzysta z 9 ;) lub znajomy helikopter.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Panowie zapominacie o jednej rzeczy, o której pamiętać należy. Samo skręcanie to jeszcze nie wszystko. Znam co najmniej parę osób, które jeżdżą "niepięknie" ale są bardzo skuteczne i pewne w jeździe ogarniają wiele technik a doświadczeniem stokowym i narciarskim mogłyby obdzielić niejedno forum. Sam przyznaję, że jestem technicznie dość przeciętnym narciarzem ale wybronię zawsze postawioną sobie ocenę ze względu na umiejętności taktyczne i uniwersalność, którą w filmiku na 60 sekund ciężko sprzedać.

Swego czasu byłem na Kacprowym na unifikacji prowadzonej przez Adama Maraska. Była z nami dziewczyna, która miała kłopoty z wycięciem pięknego czystego łuku. Jazda pewne i urozmaicona ale te dwie czyste kreseczki zdarzały się rzadko. Za to jak weszliśmy na Beskid i trzeba było zjechać w wiosennej brei miedzy wystającymi gdzieniegdzie głazami oglądałem ja tylko raz - przy starcie. Pewność stania i jazdy, idealny balans w trudnym wiosennym głębokim i mokrym śniegu. I to była znakomita narciarka, znakomita.

Filmik jakiś mam ale syn tak kręci, że bałaganem to tylko nazwać można:

 

Pozdrowienia

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Piotr_67 napisał:

A to ja też wkleję filmik jak @mifilim

W opisie mam 6 i na tyle się oceniam. Więcej? A za co? :D Niestety wiek już nie na więcej.

Jak mnie przekonacie że mniej, to sobie obniżę.

Pozdrawiam

Wydaje mi się że to 6 to tak bardzo zachowawczo wystawione ;)

Ogólnie Twój film bardzo fajnie pokazuje kilka rzeczy dzięki odpowiedniemu ustawieniu operatora i slomo.

To co widzę jako lajkonik amator, podobnie wyszkolony jak @Sariensis (tzn samoucznie), to zbyt dużo machania skrzydłami ;) i brak równoległego ustawienia nart w skręcie długim.

Ale ogólnie to chciałbym żeby wszyscy tak na stokach jeździli i różnymi technikami i tak sprawnie.

 

Ja niestety jestem jeszcze jak yeti, ktoś niby widział, ale nikt nie sfilmował ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, marboru napisał:

Michał, za ten szpital, to masz +2 do Skila ;):) 

 

teraz - 20 kg

3 godziny temu, Sariensis napisał:

Świetnie kolego śmigasz pomimo utraty masy mięśniowej!

 

 

2 godziny temu, fredek321 napisał:

Każda skala jest niedoskonała. Z filmiku, który pokazujesz i forumowej skali jest 6 jak byk. Myślę, że jest więcej, ale to więcej wymaga puchu, muld, tyczek itp.

 

Chłopaki, dzięki. Znam swoje miejsce w szeregu...

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Mitek napisał:

Z tymi jedynkami to szczerze mówiąc mnie bawicie trochę. Albo oceniam się należycie i potrafię to obronić albo...

Mitku wyluzuj. Nie każdy ma ciśnienie na samoocenę wg skali Forumowe, bądź jej samoobronę. 

Tym bardziej, że skala jest tendencyjna, bądź nieprecyzyjna. 

Bo cóż teraz znaczy Instruktor? 

Instruktor PZN, rozumiem...ale "inne papiery instruktorskie", to raczej dyskredytacja całego środowiska. 

Za 1000 zł można np. w Chrzanowie takie dokumenty zdobyć 😮 Na kurs można się jeszcze zapisać w tym sezonie 😉

A na stokach co? 

Pewnie ok 90% niby instruktorów na polskich stokach licencji PZN nie ma 😕

Jak do tego ma się skala forumowa?

Jak mam się ocenić skoro od wielu "instruktorów" jeżdżę lepiej? 🤪

6 godzin temu, Piotr_67 napisał:

A to ja też wkleję filmik jak @mifilim

W opisie mam 6 i na tyle się oceniam. Więcej? 

Więcej. 

Piotr, Twoją jazdę widziałem na żywo 🙂 I wg skali marboru, to jesteś 9. Na deskach jeździsz od kiedy chodzić umiesz. Zastanawiam się tylko jak szusowałeś w pielusze? 😀😁

6 godzin temu, mifilim napisał:

teraz - 20 kg

Chłopaki, dzięki. Znam swoje miejsce w szeregu...

Michał nie bądź skromny. 

Były tyczki, były zawody, w których na końcu stawki nie byłeś, więc nie ma się czego wstydzić, a umiejętności masz! 

Utrata 20 kg ze względu na stan zdrowia w tak krótkim czasie, to jest masakra i niestety odbija się to, na chwilę obecną u Ciebie brakiem pewności siebie na stoku, brakiem siły i zwyczajnie lękiem do jazdy. To minie szybko i jestem pewien, że odzyskasz formę sprzed choroby. 

Dla mnie oceniłeś się za słabo. 

Pozdro! 

Edytowane przez marboru
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, marboru napisał:

Mitku wyluzuj. Nie każdy ma ciśnienie na samoocenę wg skali Forumowe, bądź jej samoobronę. 

Tym bardziej, że skala jest tendencyjna, bądź nieprecyzyjna. 

Bo cóż teraz znaczy Instruktor? 

Instruktor PZN, rozumiem...ale "inne papiery instruktorskie", to raczej dyskredytacja całego środowiska. 

Za 1000 zł można np. w Chrzanowie takie dokumenty zdobyć 😮 Na kurs można się jeszcze zapisać w tym sezonie 😉

A na stokach co? 

Pewnie ok 90% niby instruktorów na polskich stokach licencji PZN nie ma 😕

Jak do tego ma się skala forumowa?

Jak mam się ocenić skoro od wielu "instruktorów" jeżdżę lepiej? 🤪

Więcej. 

Piotr, Twoją jazdę widziałem na żywo 🙂 I wg skali marboru, to jesteś 9. Na deskach jeździsz od kiedy chodzić umiesz. Zastanawiam się tylko jak szusowałeś w pielusze? 😀😁

Michał nie bądź skromny. 

Były tyczki, były zawody, w których na końcu stawki nie byłeś, więc nie ma się czego wstydzić, a umiejętności masz! 

Utrata 20 kg ze względu na stan zdrowia w tak krótkim czasie, to jest masakra i niestety odbija się to, na chwilę obecną u Ciebie brakiem pewności siebie na stoku, brakiem siły i zwyczajnie lękiem do jazdy. To minie szybko i jestem pewien, że odzyskasz formę sprzed choroby. 

Dla mnie oceniłeś się za słabo. 

Pozdro! 

Cześć

Mariusz jasna sprawa, że instruktor to instruktor a nie Ci goście co np. szkolili w Krajnie. Wielokrotnie pisałem, że błąd PZN/SiTN polegający na wypuszczenia monopolu na kontrolę szkolenia był niewybaczalny tym bardziej, że część związków zdołała się obronić.

Ja mam prosty schemat:
9,10 to stopnie zarezerwowane dla osób zawodowo związanych z narciarstwem, zawodników, osób o przeszłości zawodniczej, czynnych wyjątkowo sprawnych i objeżdżonych instruktorów, osób o dużym i bardzo dużym doświadczeniu w różnych warunkach, górach śniegach itd. z czego 10 to w każdym wypadku solidny zawodnik lub sportowy trener a 9 to stopień dostępny wyjątkowo dla amatorów bez historii wyczynowej ale przez lata związanych z nartami.

8 to solidny instruktor, objeżdżony szkolony amator z dużym doświadczeniem, prezentujący różnorodną technikę, na dowolnej narcie w dowolnym terenie, na dowolnych śniegach itd.

7 to dobry, rzucający się w oczy na stoku amator lub przeciętny instruktor, powiedzmy jedna na 500-600 spotkanych osób.

itd.

Jak ktoś nie umie płynnie pojechać śmigiem to nie może sobie dać więcej niż 5 - czyli praktycznie osoba początkująca.

Pozdrowienia

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, marboru napisał:

Instruktor PZN, rozumiem...ale "inne papiery instruktorskie", to raczej dyskredytacja całego środowiska. 

 

14 minut temu, Mitek napisał:

Mariusz jasna sprawa, że instruktor to instruktor a nie Ci goście co np. szkolili w Krajnie. Wielokrotnie pisałem, że błąd PZN/SiTN polegający na wypuszczenia monopolu na kontrolę szkolenia był niewybaczalny tym bardziej, że część związków zdołała się obronić.

A co w przypadku gdy przeprowadza szkolenie i wystawia papier MENIS instruktor wykładowca SiTN PZN? Robi do własnego gniazda prowadząc własną działalność ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, pasazer85 napisał:

 

A co w przypadku gdy przeprowadza szkolenie i wystawia papier MENIS instruktor wykładowca SiTN PZN? Robi do własnego gniazda prowadząc własną działalność ? 

Cześć

Co ja Ci mogę odpowiedzieć stary??? Jeżeli egzamin zdaje ktoś na lewiźnie to jest to kryminał. A jeżeli zaniżone do niemożliwości są wymagania...

Na CKI po tygodniu była selekcja i goście wylatywali dlatego, że mieli za długie kurtki a zdawali naprawdę tylko Ci co jeździli i uzyskiwali przynajmniej 8 ze szkolenia.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Mitek napisał:

Co ja Ci mogę odpowiedzieć stary??? Jeżeli egzamin zdaje ktoś na lewiźnie to jest to kryminał. A jeżeli zaniżone do niemożliwości są wymagania...

Wyraź własne zdanie, bo sytuacja jest patowa...

Mam PI od 2004 r na unifikacji byłem dwa razy (dla siebie, nigdy nie pracowałem jako instruktor).W 2015 zapisałem się na kurs który kończył się egzaminem instruktora sportu i rekreacji MENIS, cały kurs trwał 7 dni w tym jazda na bramkach GS i SL,jazda zadaniowa itp, szkolenie prowadził IW PZN, wszystkie materiały pomocnicze, książki z SiTN .Z grupy 12 osobowej zdaliśmy w trzy osoby, nie wiem jak jest gdzie indziej,tam poziom niski nie był. I jeszcze raz podkreślam nie pracowałem i nie zamierzam pracować jako instruktor, kursy zaliczałem dla dla własnej satysfakcji i podnoszenia umiejętności. 

A ten IW już w pierwszy dzień mówił,że widzi jak kto narty nosi ;) 

Edytowane przez pasazer85
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Ja też z tych "jedynkowych", ale może dzięki Wam to zmienię 🙂

Tak jak kilku kolegów piszących w tym temacie jestem totalnym samoukiem, instruktor wziął mnie na kilka dni w obroty jak miałem 6 lat (tylko że to było sto lat temu) i stawiałem pierwsze kroki na nartach, dlatego proszę o wyrozumiałość i podpowiedź odnośnie poziomu który mam oznaczyć.

Dziękuję

Grzegorz

PS. na filmach - żółte spodnie

https://youtu.be/BrByqXQVzyw    (od 10 sekundy)

https://youtu.be/s4xe6XwEKDM

https://youtu.be/zl9K9jl_lsM

 

 

 

Edytowane przez obywatel_GC
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, fredek321 napisał:

Z filmików na bank widać 6, pewnie więcej, ale forumowa skala wymusza puch, muldy itp. Tego nie widać. Ja 7 widzę jako rytmiczny śmig na zaoranej, wiosennej Golgocie.

Z Golgotą problemu nie ma, gorzej z operatorem. Żona która mnie nagrywa zjechała tam dwa razy..... pierwszy i ostatni 🙂

  • Like 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, fredek321 napisał:

Z filmików na bank widać 6, pewnie więcej, ale forumowa skala wymusza puch, muldy itp. Tego nie widać. Ja 7 widzę jako rytmiczny śmig na zaoranej, wiosennej Golgocie.

Cześć

No i widzisz, tu jest pewien szkopuł bo mamy dwóch teoretycznie podobnie ( w sensie stylu, stylu nie techniki) jeżdżących narciarzy. Piotr 67 i ObywatelGC, dostali podobne oceny a różnica ( wybacz Obywatelu) bije w oczy.

Piotr pomimo tzw. przyruchów jest nadzwyczaj swobodny, panuje nad rytmem, śladem, rozstawem. Pozycja jest wysoka ale równowaga jest pewna i stanie ekstra. U kolegi niby podobnie ale jest ewidentne odchylenie, narty momentami jadą wężykiem, skręty nie są płynne, lekko szarpane, łokcie są opuszczone, ręce zbyt ugięte ciągną tułów do tyłu itd.

Te przejazdy dzieli bardzo dużo.

Pozdrowienia

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Mitek napisał:

No i widzisz, tu jest pewien szkopuł bo mamy dwóch teoretycznie podobnie ( w sensie stylu, stylu nie techniki) jeżdżących narciarzy.

OK. Ja widzę, że jeżdżą różnie, nie mam kwalifikacji do oceny, który lepiej. Zgodzisz się chyba jednak, że obaj Panowie na pewno jeżdżą na 6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz przeczytałem tą skalę umiejętności i zaintrygowało mnie przy 8 jak bardzo dobry narciarz może jeździć gorzej lub lepiej na tyczkach i co znaczy że dobry narciarz jeździ gorzej  na tyczkach? A co zrobić z takimi na 9, 10 jak nie jeżdżą  na tyczkach bo nie lubią, spadają z automatu na 6 ;) 

@Piotr_67 to minimum 7

Edytowane przez surfing
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@obywatel_GC brawo za odwagę i prezentację umiejętności 👍💪

Koledzy porównują Twoje umiejętności, do @Piotr_67 i mi jest bliżej do opinii @Mitek. A nawet napiszę, że widzę dużo większe różnice. Piotr jeździ swobodnie...lekko, bawi się nartami jak baletnica 🤪 (sorry Piotr), pełna kontrola i pewność jazdy, dynamika. U Ciebie Obywatelu GC (zacny nick), tego nie widzę 😕

Na moje oko między Wami jest conajmniej 2, jak nie 3 poziomy różnicy 🤔

Pozdrawiam Was Chłopaki serdecznie 🙂

PS. I jeszcze jedno - to ja kręciłem te ujęcia Piotra. Mega dużo ryzykowałem jadąc obok. To była szybka jazda na wymagającym odcinku trasy w Cortinie. Brawa dla Kamerzysty kaskadera 👏👏👏😀

Edytowane przez marboru
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...