Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Jak się mierzy flex butów?


AndRand

Rekomendowane odpowiedzi

To jeszcze jeden obrazek robota.

Generalnie nic skomplikowanego. Jeden siłownik z pomiarem stopnia otwarcia/złożenia, jeden czujnik na siłę rozciągania, trochę elementów z aluminium i komputer rysujący wykres siła vs kąt.

Kluczem jest kalibracja tego ustrojstwa poparta doświadczeniem (nie ma standardu opisującego co to flex 130) i badanie w zakresie odpowiednich kątów, takich w jakich najczęściej pracuje noga narciarza.

Oczywiście but trzeba odpowiednio umieścić w robocie tak, aby punkt obrotu cholewki był w tym samym miejscu co punkt obrotu ramienia robota.

spacer.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak informacyjnie, to żeby to wszystko miało sens, trzeba:

- zadbać aby ramię robota było zawsze tej samej długości, lub mierzyć długość i wprowadzać ją do komputera jako zmienny parametr

- zadbać o identyczne wypełnienie buta dla różnych rozmiarów (Atomic ma różne wkładki do różnych rozmiarów skorup)

- podobnie zapinać skorupę

- zadbać o identyczne warunki temperaturowe pomiaru

- wziąć pod uwagę flex podeszwy buta - but ugina się cały podczas pracy i Atomic fajnie rozwiązał to robiąc ruchome (obracane) mocowwanie pięty

Jak widać parametrów mających wpływ na sam pomiar jest bardzo wiele, i trzeba się postarać, aby pomiary wewnątrz jednego przedsiębiorstwa były porównywalne.

Jako, że ujednolicenie metody pomiarowej pomiędzy różnymi producentami jest jeszcze bardziej skomplikowane, buty różnych firm mogą znacząco się różnić twardością w obrębie tego samego oznaczenia flex.

Samo zaś oznaczenie flex nie mówi nic o innym parametrze, jakim jest progresywność sztywności buta, czyli wygięcie linii na wykresie siła/kąt ugięcia.

Zerknijcie niżej, różne modele butów od tego samego producenta z tym samym flexem dają różne krzywe, nie wspominając że buty o teoretycznie tym samym oznaczeniu flex innego producenta mają całkiem inne parametry ugięcia.

Polecam cały artykuł tu: https://www.wildsnow.com/22006/atomic-boot-flex-testing-machine/

 

 

flex-4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli natomiast chcecie się dowiedzieć jeszcze więcej (dużo, dużo więcej ;)) o butach, tworzywach, flexie, to zachęcam do przesłuchania tych dwóch podcastów. (jakieś 2h materiału audio po angielsku)

O materiałach, z których robi się buty

https://player.acast.com/gear30/episodes/a-very-deep-dive-on-ski-boots-part-1-plastics

O flexie, jak się robi buty o danym flexie, jak się je mierzy, jak firmy starają się robić buty o podobnym flexie do konkurencji itd itp.

https://player.acast.com/gear30/episodes/a-very-deep-dive-on-ski-boots-part-1-plastics

Gorąco zachęcam!

Przy okazji, to jest wykres (wygięcie w tył i w przód) jednego kształtu skorupy zrobionej z 3 różnych materiałów - teraz możecie zobaczyć jak to jest, że buty wyglądają identycznie a mają różny flex.

 

flex-5.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe informacje!

Wychodzi na to po przeczytaniu, że jeśli:

- jest jak najlepszy jeździec, jeźdżący szybko po najtrudniejszych stokach(zawodnicy),

-mający właściwe dla takiej jazdy narty,

- to właściwy flex jest gdzieś może powyżej 130. Co się przekłada na odpowiedni procent wychylenia cholewki buta, przy zadziałaniu odpowiedniej siły na jego język. Ale ta siła pochodzi od właściwego mięśnia na łydce. Trzeba to mieć wytrenowane. W dodatku warto sobie sprawdzić jak bardzo jesteśmy w stanie wychylić tą łydkę do przodu. Prosty sprawdzian. Noga bosa płasko na podłodze.  Jej palce , np. 10 cm od ściany. Dociskamy kolanem do ściany. Próba palce są-max-5 cm, 10 cm, 15 cm.

Fleks się   będzie malał, gdy temperatura rośnie. Ale najbardziej jest potrzebny, gdy jest zamrożony beton na stromym stoku.  Nie dociśniemy krawędzi narty  małym fleksem. 

Jako amator słabo jeżdżę. Narty mam dość przyzwoite(slalomki z komórki). Unikam betonu, chociaż miałem  dawniej ambicje, by go nieco opanować. Stąd zadawalam się zupełnie fleksem 110.  I nawet posiadając gotówkę na fleks 130, nie kupiłbym nowych butów.  Szkoda kasy, ponieważ  nie we fleksie tkwi przyczyna mojego niskiego poziomu. Ratuję się zaciągając pasek, nie na skorupie tylko, na języku. Fleks się zwiększa, ponieważ pasek ciagnie za tył skurupy.

Tak a propo - miałem kiedyś buty Reichle. Nastawione na "walk" miały fleks minimalny(cholewka się wychylała swobodnie do przodu). Jeździłem wtedy na nartach 200 cm, o bardzo dużym promieniu. Chcąc poprawić swoją siędzącą pozycję, wytrenowaną na kasprowych muldach, nastawiałem buty na "walk". I miałem kolanka w przodzie bez żadnych trudności.

I jeszcze jedno - należy sprawdzić praktycznie,  czy łatwiej jest przesunąć swój środek ciężkości wzdłuż nart(do przodu) w butach o dużym, czy małym fleksie. Ja twierdzę, że  z małym fleksie. Więc po co nam ten duży fleks?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Zagronie napisał:

Tak a propo - miałem kiedyś buty Reichle. Nastawione na "walk" miały fleks minimalny(cholewka się wychylała swobodnie do przodu). Jeździłem wtedy na nartach 200 cm, o bardzo dużym promieniu. Chcąc poprawić swoją siędzącą pozycję, wytrenowaną na kasprowych muldach, nastawiałem buty na "walk". I miałem kolanka w przodzie bez żadnych trudności.

I jeszcze jedno - należy sprawdzić praktycznie,  czy łatwiej jest przesunąć swój środek ciężkości wzdłuż nart(do przodu) w butach o dużym, czy małym fleksie. Ja twierdzę, że  z małym fleksie. Więc po co nam ten duży fleks?

Jak masz mały flex to kolano idzie za bardzo do przodu i przesuwasz środek ciężkości za bardzo do przodu. Właściwy balans musisz utrzymywać własnymi mięśniami. Buty z dużym flexem nie pozwalają wychylić się tak do przodu więc wystarczy się zaprzeć o nie piszczelami i jest git. To tak widzę w samej technice skrętu.

Do tego dochodzą kwestie utrzymywania równowagi - w sztywnych butach łatwiej się przyjmuje nierówności terenu bo but nie pozwala zanurkować do przodu.

Co do przełączania na walk - to zwykle odblokowuje wychylenie do tyłu. Gdy się wyłączy można stracić kontrolę nad nartami - chyba że ktoś umie zjeżdżać na biegówkach.

Edytowane przez AndRand
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja umiałem!  

W  i to na czerwonej trasie!  Na czarnej nie próbowałem.  Za to w lesie mi szło dość przyzwoicie.  Ale tylko, gdy było dużo śniegu pod drzewami.  Niestety nie była to jazda na krawędziach. W dodatku stosowałem głównie prymitywny pług. 

 

Zagronie

PS. Masz rację, tak to jest!  Łatwiej się trzyma narty w ryzach, gdy są mikro( i nieco wieksze) nierówności. Ale to jest dosyć prymitywna technika.  Jej braki są widoczne, gdy zacznie się jeździć  po większych nierównościach(muldy)

Edytowane przez Zagronie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Zagronie napisał:

PS. Masz rację, tak to jest!  Łatwiej się trzyma narty w ryzach, gdy są mikro( i nieco wieksze) nierówności. Ale to jest dosyć prymitywna technika.  Jej braki są widoczne, gdy zacznie się jeździć  po większych nierównościach(muldy)

Nie chodzi o środek ciężkości (który rzeczywiście można by przenieść bardziej do przodu w miękkich butach) ale o działanie stopy jako zawiasu. Możesz znacznie mocniej docisnąć nartę gdy zawias jest zablokowany (w pozycji powiedzmy 60* stopy do piszczela). Gdy zawias jest luźny (miękki but) to pod wpływem nierówności, nierównego trzymania zmienia sobie kąty dowolnie co przekłada się w rezultacie na mniejszy docisk krawędzi. W miękkim bucie za trzymanie krawędzi odpowiada głównie wyćwiczenie stopy, a nie konstrukcja buta przenosząca na nartę ciężar ciała, a nie siłę docisku stopy.

Edytowane przez AndRand
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...