Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Jak optymalnie zjeżdżać po trasach?


Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio na forum pojawiały się dyskusje na temat różnych technik jazdy a także TAKTYKI. W związku z tym chciałbym pokazać fajny filmik, na który trafiłem jakiś czas temu, gość pokazuje jak optymalnie zjeżdżać, jak dobierać skręty, bierze pod uwagę ilość ludzi, nachylenie, rodzaj śniegu itd. Jest cała seria tego - bodajże 4 filmy, sam kanał na YT też dosyć ciekawy. Obejrzyjcie zresztą.
P.S. Filmik po francusku ale są napisy PL. Wystarczy kliknąć przycisk.
 

 

  • Like 8
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, christof napisał:

a  obejrzałeś? 

Zadawanie pytania bez obejrzenia filmu byłoby głupie. Facet kilkukrotnie radzi by się "zginać pod koniec skrętu", "nie prostować pomiędzy skrętami" i w trakcie jazdy "zostawać najniżej jak się da", oraz "ważna jest możliwość ugięcia trzech stawów, czyli ugięcia stawu skokowego, kolan i bioder" i facet siada mówiąc te słowa.

Edytowane przez Ziemowit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, gruchauho napisał:

Ostatnio na forum pojawiały się dyskusje na temat różnych technik jazdy

Dzięki za film. Zachodziłem przez kilka ostatnich nartowań na BSA w głowę co mnie tak tu przyciąga. Krótki czarny stok, długo się wciągasz a już jesteś na dole i tak kilka godzin. Zrozumiałem kiedy co kilka zjazdów miałem cały stok dla siebie, czasem 1 lub 2 osoby do ominięcia prawą lub lewą stroną stoku. Ale nie tak jak na filmie. W zasadzie Jego styl jazdy ograniczał się do zachowania ogromnej liczby innych użytkowników stoku i był od tego mocno uwarunkowany. :)

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten pierwszy filmik to taka moja jazda - oczywiście technicznie jestem w lesie w stosunku do tego gościa ale staram się właśnie tak jeździć i te same techniki wykorzystywać. Czyli jak płasko to carving a jak stromo to krótkim skrętem. Wtedy czuję że mam kontrolę nad nartami.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.02.2020 o 17:32, gruchauho napisał:

W związku z tym chciałbym pokazać fajny filmik, na który trafiłem jakiś czas temu, gość pokazuje jak optymalnie zjeżdżać, jak dobierać skręty, bierze pod uwagę ilość ludzi, nachylenie, rodzaj śniegu itd. Jest cała seria tego - bodajże 4 filmy, sam kanał na YT też dosyć ciekawy. Obejrzyjcie zresztą.

Oglądałem w weekend niezależnie :) Chyba algorytm YouTube podobne sugestie wrzuca oglądającym filmy narciarskie ;) 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Optymalna jazda na nartach w skrócie polega na tym, aby;

- na zatłoczonym stoku nie zrobić krzywdy innym(szczególnie dzieciom), ale także sobie,

- na pustym stoku i poza stokiem, w dowolnych miejscu, i  w dowolnych górach,  sobie nie zrobić przykrości.

Rzecz nie sprawdza się tylko do idealnych skrętów(szczególnie na sztruksiku). Nie ma też żadnej szczególnej recepty, jak skręcać, na jakich nartach itp.  Receptą  jest odpowiednia ocena swoich możliwości.  Kultura i szcunek dla innych użytkowników stoku, szczególnie tych słabszych ode mnie.

Podnoszenie poziomu własnej jazdy, co głównie propaguje "jak jeździć",  bardzo ułatwia optymalne poruszanie się na stoku.  Optymalna jazda to jednak coś więcej.

 Zagronie

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy film. Może to jest "ścianka"  do tego silnie zmrożona i twarda ja tego nie widzę,Pewnie jest twardo ale widać że śniegu jest sporo i wyrażnie pozwala to na wyhamowanie i kontrole i do tego nie ma żadnych muld . Chiciąłbym zobaczyć film z zjazdu taką typowa Polska lub Czeska ścianka pod koniec dnia.. W drugim filmie juz jest troche wieksze wymagania. Wiekszość filmów szkoleniowych itp jest jednak nagrywanych na dobrych płaskich stokach. Weryfikacja następuje  na stokach bardziej stromych i zjężdzonych z muldami i tu warto by pokazać jak to optymalnie pojechać. Podoba mi sie wypowiedż kolegi Zagronie i przychylam sie do tego.

Co ostatnio rzuciło mi sie w oczy przy kolejce( górka małe nachylenie) do wyciagu +-40% nie posiada kijków. myślę ze raczej nie zmieniaja stoków. w rozmowie z jedna osoba na krześle dlaczego nie ma kijów -"nstruktor tak mi mówił".ja myslę że jednak była na 1-2 lekcje  początkowych i źle go zrozumiała i tak zostało

.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę lat temu coś mnie podkusiło by zjechać  ze Skrzycznego na Jaworzynę dawna "damską" trasą zjazdową. Fajnie szło z początku. Płasko, ładny widok na Szczyrk i okolice. Dotarłem do słynnej ścianki. A tu  w połowie ścianki lodowisko. Właściwie lód wodny, z jakiegoś ocieplenia, od skraja do skraja. Ambicja nie pozwala podejść i przedrzeć się na "męską".  Chojrak by powiedział- co za sprawa - w dół, niedaleko jest wypłaszczenie. Ale ja jestem cykor. Ostrożnie w skos stoku, by nie zerwać resztek przyczepności. Pod koniec na  śladach śniegu przeskokiem o prawie 180 stopni i znowu delikatnie na krawędziach... 

Na Kasprusiu jakiś Zakopiańczyk postanowił  wyjść na szczyt góry pod dzwon. I zjechać  w stronę górnej stacji  na Goryczkowej. Na trawersie nad Cichą było wtedy więcej kamieni niż śniegu.  Wysiadłem z  krzesełka na Goryczkowej i patrzyłem na faceta. Tam był beton,  wyślizgany wiatrem. Jechał bardzo ostrożnie w skos stoku. Zerwanie przyczepności to wspaniała jazda na ubraniu, i upadek na  trawers od kolejki, i dalej z rozpędu  po stoku, na którym  były głównie kamienie.

Ktoś powie to przecież ekstrema, nie dla  "normalnych" narciarzy.  Z tą ekstremą to gruba przesada.  Zjechać nieraz  się musi. Optymalnie.  Jaki to będzie styl, to nie jest ważne, byle był optymalny.  

Zagronie

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...