Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Nosal, inspekcja ośrodka dla Skionline😉


Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Lexi napisał:

..co ja bym wtedy dal zęby ktoś pozwolił mi z Nosala zjechać .. każdy z chłopaków wtedy chciał kręcić jak "Teni"  a bilet z tej imprezy mam gdzieś do tej pory 🙂

Załączam zdjęcie z ośrodka Rosskopf koło Vipiteno, gdzie organizowano kiedyś zawody pucharu świata. Zwróćcie uwagę na wyniki slalomu z 1975 roku.

 

IMG_4792.jpeg

  • Like 2
  • Thanks 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
W dniu 21.02.2020 o 17:33, surfing napisał:

 

wc.jpeg

Dopiero teraz trafiłem na ten temat.

Oglądałem te zawody w TV. Wszyscy liczyli na Bachledę. Mniej na Derezińskiego. Ale utwił w głowie Gross. Gdzieś w połowie  trasy ominął bramkę. Szybciutko podszedł i zdaje się zmieścił w pierwszej dziesiątce.  Ale wtedy były bardzo duże różnice między czołówką a dalszymi miejscami. Czy ten obecny Gross z PŚ, slalomista, to nie synek?  To był fajny stok na którym można się było przetestować. Czy się nieco panuje nad nartami. Na Kasprowym można było zawsze gdzieś w bok. I się przejechało. Tu u góry, gdzie jest najstromiej, było czesto wyślizgane do lodu przez młodych zawodników. Jak wiało na Kasprowym, to tu często jeździłem. Z góry można było też zjechać do nartostrady z Hali Gasienicowej i  do Kużnic.

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O o o o o nosal. Uczyłem się na tej górze jeździć jak byłem pierwszy i drugi w swoim życiu sezon na nartach.

Coś ze mną nie tak jest chyba. Wszyscy piszą jaka to hardkor góra a ja tam 3 dnia jeździłem mając chyba 10 albo 12 lat

Myślałem że nosal dalej działa.

Trochę to smutne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ZeroOne napisał:

O o o o o nosal. Uczyłem się na tej górze jeździć jak byłem pierwszy i drugi w swoim życiu sezon na nartach.

Coś ze mną nie tak jest chyba. Wszyscy piszą jaka to hardkor góra a ja tam 3 dnia jeździłem mając chyba 10 albo 12 lat

Myślałem że nosal dalej działa.

Trochę to smutne

Nosal to wielu się kojarzy, z tymi małymi wyciągami na dole. Krzesełko miało 600 m długości. Różnica poziomów -210 m. To był stok treningowy  dla szkoły sportowej na Bystrem. Tyczki stały w dolnej stacji. Miałem okazję nieraz obserwować takie treningi dzieci, młodych juniorów. Ustawiali tyczki, gdzieś od połowy stoku. Przy okazji miałem sposobność  samemu się podszkolić teoretyczne. Słysząc uwagi trenera"ręce do przodu"! W czasie przejazdu. Czy też jakieś jeszcze inne.  Miała podwójna jedynko! Pucharu Świata się wtedy nie urządzało w slalomie, na stoku dla  narciarzy z dwudniowym doświadczeniem.  

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Zagronie napisał:

D Jak wiało na Kasprowym, to tu często jeździłem. Z góry można było też zjechać do nartostrady z Hali Gasienicowej i  do Kużnic.

Jakiś realny potencjał połączenia z Kuźnicami jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Hextor napisał:

Tam z drugiej strony to same skały i przepasc. Trzeba by kolej linowa zrobic, szansa minimalna. 

Myślę, że w dzisiejszych realiach (naśnieżanie, niwelowanie terenu) połączenie Kasprowego i Nosala (poza ścieżką do jednorazowego zjazdu, taką wąską nartostradą szlakiem) jest nie do wyobrażenia. Najprędzej: skibusem i jeden karnet!

Nosal jest typową górą do treningów (i może i zawodów) slalomu. I dobrze, jakby na powrót taką się stał.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Hextor napisał:

Tam z drugiej strony to same skały i przepasc. Trzeba by kolej linowa zrobic, szansa minimalna. 

Nosal dla treningów i zawodów. Na slalomy(poważniejsze, a nie amatorskie, te ew. od połowy) idealna. Na dole publika.  Wyciąg od strony Kuźnic to pomysł całkiem głupi. Po co? Przepaści tu niema.  Jest kilka skałek na górze. Dwudziesto metrowych. Nieostrożni ludzie  tu giną. Z tej skałki jest ładny widok na Dolinę Bystrej. To ten potok, co płynie przez Kuźnice i dalej przez miasto do Białego Dunajca.   

Może dobrze, że jest stok nieczynny.  Zarośnie lasem.  To nie jest stok dla niedzielnego narciarza.  Wystarczy dla takiego kilka małych wyciągów na łące pod Nosalem.  Profesjonalny stok z naśnieżeniem, ubijaniem, nowy wyciąg, parking  dołu dla kogo?  Dla paru lepszych zakopiańskich zawodników. Którzy i tak nachętniej by trenowali, gdzieś z Austriakami, czy Włochami.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Zagronie napisał:

Nosal dla treningów i zawodów. Na slalomy(poważniejsze, a nie amatorskie, te ew. od połowy) idealna. Na dole publika.  Wyciąg od strony Kuźnic to pomysł całkiem głupi. Po co? Przepaści tu niema.  Jest kilka skałek na górze. Dwudziesto metrowych. Nieostrożni ludzie  tu giną. Z tej skałki jest ładny widok na Dolinę Bystrej. To ten potok, co płynie przez Kuźnice i dalej przez miasto do Białego Dunajca.   

Może dobrze, że jest stok nieczynny.  Zarośnie lasem.  To nie jest stok dla niedzielnego narciarza.  Wystarczy dla takiego kilka małych wyciągów na łące pod Nosalem.  Profesjonalny stok z naśnieżeniem, ubijaniem, nowy wyciąg, parking  dołu dla kogo?  Dla paru lepszych zakopiańskich zawodników. Którzy i tak nachętniej by trenowali, gdzieś z Austriakami, czy Włochami.

Cześć

Nosal to trudny stok. Rzadko to piszę bo trudne mogą być warunki raczej ale stromy trawers na początku jest nietypową i nieprzyjemną do jazdy konfiguracją. Ale fajnie by było, żeby jednak był...

Stefano Gross nie ma nic wspólnego z Piero Gros. Ot przypadkowa zbieżność podobnych nazwisk. Stefano Gross pochodzi z Dolomitów a Piero Gros z rejonu Sestriere.

Pozdrowienia

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

To byłby świetny(bo był) stok treningowy dla klubów Zakopanem. Stok wyłącznie dla zawodników. Ewentualnie, gdyby były dziury, to szersza publika mogłaby się tu sprawdzić. Ale potrzebny jest nowy wyciąg, naśnieżanie, oświetlenie. Wszystko o samej góry. Całkiem nowa infrastruktura. Park by chyba się nie upierał przy tym śnieżeniu. To nie Kasprowy. Tam jest problem. Ponieważ te nasze Tatry to kompletna malizna. Którą dziecinnie łatwo jest zadeptać.

Szkoda go dla szeregowych Zjeżdżaczy. Nie wychowa się zawodników, jeśli nie ma na czym jeździć.  Właśnie Nosal był taka szkołą dla Bachledy, Derezińskiego, Tlałek. Te słynne Alpy były później, gdy jako zawodnicy tam jeździli.  Basen trzeba mieć w każdej chwili dostępnym, by zostać mistrzem. Ale dla maluchów ze szkoły na Bystrem to tylko Nosal. A miałem okazję obserwować takie grupy po dwadzieścia dzieci z trenerem. To Nosal był dla nich szkołą jazdy. Szkołą dla panowania nad nartami na tym stromym stoku. Szkołą dla przejazdów przez tyczki. Wszystko pod nosem. Śnieg tu trzymał się od wczesnej zimy. Stok północny. Do marca. A teraz po nowoczesnym śnieżeniu, to nawet pięć miesięcy by się wykroiło.

To nie dla amatorów. Zaraz znajdą się tacy, co powiedzą, co to jest Nosal? Zrobi facet parę zakrętów na górze. I potem puści się szusem w dół. Bo jest "cool".  A pod Nosalem mogłyby sobie być łączki.  Z których młode młode latorośle podziwiałyby,  jak nieco wyżej jeździ się na nartach.

Edytowane przez Zagronie
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.08.2020 o 09:59, waldek71 napisał:

Załączam zdjęcie z ośrodka Rosskopf koło Vipiteno, gdzie organizowano kiedyś zawody pucharu świata. Zwróćcie uwagę na wyniki slalomu z 1975 roku.

 

IMG_4792.jpeg

Ciekawe gdzie był ustawiony, czarna? Ja kiedyś do jakichś Włochów się zalapalem na slalom, ale to na 4 jesli dobrze pamietam. Głównie offpiste we mgle z lski. Tyle pamietam z Rosskopf.

11559D37-E2C2-478B-8CB7-845B51A1D8EA.jpeg

2FBCF40E-D666-4A7E-BF2C-B72B4642A434.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sstar napisał:

ale to na 4 jesli dobrze pamietam

Ta tabliczka jest umieszczona w czymś takim, jak miejsce dla trenerów w skokach narciarskich. Mniej więcej w 2/3 trasy 4, którą obsługuje krzesło Panorama. Czarnej trasy nie ma w ośrodku. Sądzę, że właśnie na czwórce była wytyczona trasa. Zdjęcie zrobiłem latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, waldek71 napisał:

Ta tabliczka jest umieszczona w czymś takim, jak miejsce dla trenerów w skokach narciarskich. Mniej więcej w 2/3 trasy 4, którą obsługuje krzesło Panorama. Czarnej trasy nie ma w ośrodku. Sądzę, że właśnie na czwórce była wytyczona trasa. Zdjęcie zrobiłem latem.

Dzięki za info. Możliwe, ze ta trójka to training, pamietam, ze jakieś tyczki tam tez stały, do giganta, ale zasypało je trochę, wiec to był taki offpiste z tyczkami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.02.2021 o 22:05, lika napisał:

Jakiś realny potencjał połączenia z Kuźnicami jest?

 

W dniu 8.02.2021 o 15:09, Zagronie napisał:

 Z góry można było też zjechać do nartostrady z Hali Gasienicowej i  do Kużnic.

Tej zimy wychodziłem na Kasprowy Wierch, szlakiem narciarskim przez Nosalową Przełęcz, Gąsienicową. Dokładnie przyjrzałem się miejscu w którym ponoć kiedyś była nartostrada z górnej stacji Kolei Linowej na Nosalu do Nosalowej Przełęczy gdzie łączyła się z nartostradą z KW, i dalej szło to do Kuźnic. Miejsce wygląda tak:

195426425_514268203336101_633252008007888535_n.thumb.jpg.40604f8207d35d80ee3d9263201b9897.jpgPo

Po prawej stronie od szlaku wyraźnie widać drogę, mocno zarośniętą, z powalonymi kłodami. Jednak wyraźnie zaznaczoną w terenie.

Na mapach firmy Sygnatura jest do dzisiaj zaznaczana, choć sądzę że na całym odcinku kompletnie nieprzejezdna (pomijając nielegalność przejazdu). Wydaje się, że była raczej płaska. @Zagronie czy mógłbyś proszę opowiedzieć - sądzę że kojarzysz to miejsce?

Nosal.png.a6f9b8da89e189ee91224f1e42e893a9.png

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zjeżdżałem tamtędy, chyba w '92.

Z tego co pamiętam -  momentami wąska ale dość łatwa trasa.

 

To w ogóle ciekawy wyjazd był.

Pojechaliśmy, z 4 kolegami z liceum do Żabnicy. Mieliśmy po 16 lat.

W Żabnicy, mieszkaliśmy w jakiejś chałupie z dziadkiem, który miał chyba ostatnie stadium gruźlicy (przynajmniej tak się wydawało codziennie około 5:00). :)

Nie pamiętam nazwiska gospodarza, ale od przystanku PKS, przy jakimś pawilonie handlowym, szło się w górę jakieś 40 minut.

Wyciąg - wyrwirączka ~300 m stoku. 

Planowaliśmy tygodniowy pobyt, ale po 4 dniach nam się znudziło, dlatego po dziadkowej pobudce o 5:00, spakowaliśmy się i po ciemku, przez strumyki i z jedną latarką zjechaliśmy na przystanek. Kierunek - Zakopane!

PKS miał przyjechać zdaje się 6:15.

Ale nie przyjechał. :D

Kolejny był chyba przed ósmą, zdaje się, że do Suchej Beskidzkiej.

Po drodze, była jeszcze przerwa na popchanie autobusu, gdyż nie mógł wjechać pod jedną z górek.

W Suchej przesiadka i wczesnym popołudniem zameldowaliśmy się w Zakopanym.

Resztę dnia zajęło nam znalezienie kwatery, która przy naszym, skromnym budżecie, pozwoliłaby jeszcze pojeździć na nartach.

O dziwo, udało się prawie przy samych Krupówkach.

Następnego dnia, znów około 6:00 - Kuźnice.

A tu kolejka z 50 osób.

Kasę chyba o 7:00 otwierali. 

Pamiętam jak dziś. Po otwarciu kasy, zrobiło się jakieś zamieszanie - dwóch facetów o coś strasznie się kłóciło.

Przemknąłem obok, pod drewnianą balustradką i zanim skończyli, trzymałem w łapie 5 miejscówek na pierwszą kolejkę.

Jak się okazało - pierwszą i w tym dniu ostatnią.

Wiatr był taki, że od wyjścia z górnej stacji podjeżdżało się do zakrętu na Goryczkową.

Dalej nie było lepiej. 

Widoczność zero. 

A u nas gogli brak.

Bardzo ciekawy to był zjazd.

Raczej bym go nie powtórzył. ;)

Po uzyskaniu informacji, że krzesło dzisiaj nie ruszy, zjechaliśmy do Kuźnic.

Po krótkiej naradzie - szybka decyzja. Nosal.

Wpakowaliśmy się do jednej z wszechobecnych Nysek i ogień.

Na Nosalu było pusto, podczas wjazdu frapował mnie jedynie dziwnie ciemny kolor stoku.

Jak się okazało, był to jeden, żywy lód.

A my na tępawych nartach (ja miałem Polsport-y Compact). :D 

Po jednym "zsunięciu", stwierdziliśmy, że to nie dla nas i trzeba ruszać dalej.

Ale informacja o nartostradzie do Kuźnic nas zaciekawiła i właśnie wtedy zdarzyło mi się nią pojechać.

Z Kuźnic kolejna Nyska zawiozła nas na Butorowy (po drodze zaliczyliśmy piękny obrót 360 stopni, na środku skrzyżowania, po którym kierowca, bez słowa komentarza ruszył dalej. My też nie odezwaliśmy się słowem :) ).

Po Butorowym (jeśli dobrze pamiętam, to na nartach) doczłapaliśmy jeszcze na Gubałówkę.

Zjazd w dół i na kwaterę.

Następnego dnia, śniadanie w barze na przeciwko dworca PKP -  zrzutka na 2 jajecznice na czterech i płucka dla dziwnego kolegi :|;) i powrót do Krakowa, literalnie bez grosza przy duszy.

Jeszcze tylko opieprz od rodziców za małą samowolkę (to był świat bez komórek, a my solennie obiecaliśmyzachowywać się poprawnie) i zostały piękne wspomnienia.

 

Jeśli dobrze pamiętam, to zdjęcie zrobione na górze Nosala.

Początek nartostrady, za plecami robiącego zdjęcie.

Untitled_20210606_102147.jpg

  • Like 10
  • Thanks 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
  • 8 months later...

09.11.2023 jest Kolejny krok do budowy nowej stacji narciarskiej  Nosal w Zakopanem. Urząd miasta wydał decyzję środowiskową dla nowej inwestycji. Decyzja środowiskowa dla budowy wyciągu narciarskiego na Nosalu w Zakopanem otrzymała rygor natychmiastowej wykonalności. Teraz inwestor – Tatrzański Park Narodowy – może złożyć wniosek o pozwolenie na budowę.

Screenshot_20230311_084125.jpg

 

IMG_20230312_140123.jpg

 

 

IMG_20230311_065517.jpg

IMG_20230311_065534.jpg

IMG_20230311_065913.jpg

IMG_20230311_070844.jpg

IMG_20230311_070904.jpg

  • Like 3
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za szczeniaka jeździłem na tej trasie Ale niech no ktoś powie. Ile ta trasa ma metrow ?? Koło 1 km będzie miała ??Ten Nosal to jest picowanie Zakopanego jako "zimowej stolicy" tylko problem w tym gdzie ram jeździć??? 🙃🙃🙃  Zakopane narciarsko jest tak ciekawe jak wyjście na ryby. Tak wiem jest Kasprowy ale jest ciekawy jedynie widokowo 🤭🤭🤭 jak się komuś nie chce pojechać w Alpy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...