Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Buty freetour i ISO 9523


nikdob

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem, pomocy!

Patrzę sobie na buty, szukam czegoś do tzw. freetouringu (flex załóżmy 100 i więcej) ale żeby było kompatybilne nie tylko z pinowymi ale także z "klasycznymi" wiązaniami (Np. Warden MNC). No i są normy:

ISO 5355 - jasna sprawa, klasyczne narciarskie

ISO 9523 - niby "tourowe", ułatwiające chodzenie ale chyba nie do końca - czy but spełniający tę normę będzie z założenia miał także dziury na piny?

I dochodzą wiązania: ISO 13992  - czy to oznaczenie sugeruje, że wiązanie jest pinowe z przodu a z tyłu trzyma piętę buta ISO 9523 tak jak alpejskie (nie na 2 piny)?

 Producenci butów tak średnio to wszystko wyjaśniają niestety :/ I stosują swoje nazwy 

Widziałem np. takie: https://www.top-narty.pl/alltrack-pro-110-lt.htm

Ale też do "niższych" modeli Alltrack Rossignol sprzedaje podeszwy WTR: "WTR są zgodne z ISO 9523 oraz kompatybilne z wiązaniami tourowymi ISO 13992"  Czy to oznacza, że będą miały dziury na piny? Na obrazku oczywiście nie widać: https://www.rossignol.com/int-pl/rossignol-alltrack-wtr-rock-sole-w-archp-accessories-tech-equipment-rvflza0-0000tu-2018-2019.html

Salomon piszę np. o swoich QST PRO 130 tak: "Touring ISO 9523 The touring pads are premounted and inter-compatible with touring bindings ISO 13992 and standard tech bindings. The alpine pads are available in the box and inter-compatible with alpine bindings ISO 9462." - czyli można teś wymienić podeszwy, co mi się podoba bo żona będzie mniej marudziła na ilość nart ;)

Dynafit BEAST mają tylko napisane "Master Step" i tyle. Więc nie wiadomo z czym będą kompatybilne (na pewno z wiązaniami Dynafit :)

Obrazek z kompatybilnością poniżej oczywiście znam :)

@MarioJ - może miałbyś chwilkę na podpowiedź? ten wątek niżej przejrzałem:  ale przez 3 lata może coś się zmieniło/wyklarowało. 

 

Boot_and_Binding_Compatibility_19_EN_LETTER_180911 0952

Edytowane przez nikdob
dodanie kilku wyrazów
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz szukać buta który ma dwa oznaczenia:

TLT

ISO 9523 oznaczany również AT

 

Istnieją jeszcze te nowe normy: Wtr, Gripwalk. Niby te normy są zgodne z AT, ale radzę to sprawdzać w zaleceniach danego producenta. 

Najbardziej szczegółowe info jest w instrukcjach serwisowych oraz w katalogach pdf danego producenta.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modele

Alltrack. Ma piny czyli TLT. Ma Gripwalk, z dużym prawdopodobieństwem jest to zgodne z AT.

Qst. Wyraźnie piszą że jest tlt i At. I jeszcze normal Alpine przez zmienne soles.

Beast. Są zgodne tylko z TLT.

Pierwsze buty Dynafita zgodne z TLT i At to jeden z wyższych modeli Hoji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, MarioJ napisał:

Istnieją jeszcze te nowe normy: Wtr, Gripwalk. Niby te normy są zgodne z AT, ale radzę to sprawdzać w zaleceniach danego producenta. 

Najbardziej szczegółowe info jest w instrukcjach serwisowych oraz w katalogach pdf danego producenta.

Ok, dzięki. Będę musiał pościągać PDFy w takim razie i się dokształcić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, nikdob napisał:

Ok, dzięki. Będę musiał pościągać PDFy w takim razie i się dokształcić. 

Producenci podchodzą tak że chcą Ci sprzedać cały zestaw ze swojej stajni i w miarę dobrze objaśniają, co do siebie pasuje w ramach ich katalogu. A o kompatybilności z normami próbują czasami milczeć.

Ostatnio nabyłem nartę Volkl BMT. Sprzedawca chciał od razu dość nachalnie sprzedać mi wiązanie Kingpin. Kiedyś Volkl nawet sugerował że BMT ma specjalne wzmocnienia pasujące specjalnie pod rozstaw śrub wiązania Kingpin. Teraz chyba od tego odeszli, ale zalecają wyraźnie wiązania Markera.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MarioJ napisał:

Producenci podchodzą tak że chcą Ci sprzedać cały zestaw ze swojej stajni i w miarę dobrze objaśniają, co do siebie pasuje w ramach ich katalogu. A o kompatybilności z normami próbują czasami milczeć.

Tak to właśnie niestety wygląda. Jakbym robił nowy zestaw i to tylko jeden to bym się tym nie martwił. A ja mam trochę sprzętu "legacy", który też chciałbym jeszcze poużywać, maksymalnie za cenę wymiany wiązań a nie całych zestawów. 

Dynafit Hoji Free pisze wprost, że ma ISO9523 i widać, że poza dziurami TLT ma rant z przodu (w przeciwieństwie do Hoji Pro Tour). Ale Dynafit Beast też ma rant z przodu buta ale nie jest nigdzie napisane o ISO9523 i nie wiem czy będą działały z wiązaniami MNC jak np. Warden 13 MNC. Tak wyglądają ale potwierdzenia w instrukcji brak.     

Ad vocem: widać, że tendencja na rynku jest dobra ale mogliby trochę się wszyscy ogarnąć z przejrzystością oferty. Salomon/Atomic chyba najrozsądniej tu wygląda a ci typowi "tourowi" producenci wydają się stać okoniem. Nawet buty Wedze SKB SKI FR900 LT https://www.decathlon.pl/buty-skb-ski-fr900-lt-flex100--id_8504431.html wyglądają na spełniające warunki ale im też się nie chciało opisać co i jak. Grrr....

Ja jestem elektronikiem i mnie to denerwuje, bo u nas jak czegoś nie ma w specyfikacji to nikt nie wierzy na słowo ;)  

Edytowane przez nikdob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dynafit Beast na 100% nie ma ISO9523. On był robiony pod ich stare wiązanie Beast.

Dynafit nie ma żadnych wiązań wymagających długiego rantu, więc im na tym nie zależało wcześniej.

Dopiero w bucie Hoji Free zmienili zdanie i się dostosowali do obecnego rynku wiązań hybrydowych Pin-AT.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, nikdob napisał:

A ja mam trochę sprzętu "legacy",

Trochę własnych doświadczeń bo problem był podobny ;) a @MarioJ wie, że kupuję "starocie" :)
Miałem narty z wiązaniami skrzynie do turów i zjazdów Markery Barony 13, Hagany Z02, zjazdowe allmountainy narty i Rossignole AXIAL 3 DUAL 120 WTR, no i piny Dynafity Speed-y Radicale do lekkich zabaw z 7Summiami (1500 narta + wiązanie). Do tego doszedł "kaprys" z nowymi zabawkami 100 pod butem ;) i mocno zjazdowymi wiązaniami z możliwością podejścia padło na Shifty Slalomona. Buty wybrałem Langi FreeToury 130 bo z 2017 były po 1000-ku a ja nie muszę mieć nowych a i mogą być zielone ;)
 IMG_4522.thumb.jpg.3d8c308871c294508617d03087926d18.jpg   

Poczytałem ile się dało w necie i wybór padł na WTR. Wszystko działa do tej pory OK (no może Hagany Z02, muszę mocniej skręcić bo przody wypinają). Reszta OK.
Ja nie skaczę ;) tylko czasami staram się jechać terenowo ;).
Raki to niestety ciężkawe lynx-y (używane sporadycznie).
Mam też buty typowo turowe Scott superguide carbon do lekkiego zestawu.
Musisz odrobić prace zlecone i poczytać co z czym gada, no i pomimo aspektu legacy warto brać pod rozwagę ewentualne, przyszłe zakupy.

 

Pozdrawiam

mirekn  

Edytowane przez mirekn
raki i inne buty
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mirekn napisał:

Musisz odrobić prace zlecone i poczytać co z czym gada, no i pomimo aspektu legacy warto brać pod rozwagę ewentualne, przyszłe zakupy

No tak, pewnie opcja z dodatkową podeszwą ISO 5355 do typowo alpejskich wiązań będzie ciężka do ogarnięcia. Pozostawałaby wymiana wiązań na MNC/WTR.

Ja mam jeszcze parę nart z Naxo NX21 :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, nikdob napisał:

Naxo NX21 

:) mam (sory miałem)  hagany off limits z tymi samymi wiązaniami. Tam się wpina wszystko ;) skitour, WTR i normalne zjazdowe bez problemu. 
Tu z poniedziałku w tym momencie z butami skiturowymi damskimi, ale był ze zjazdowymi i moimi WTR :) bo to wyjazd rodzinny był :)


IMG_4437.thumb.JPEG.39c7ce5bbd87ae7251e8950a1b47c8be.JPEG

Tak, że o te to bym się akurat nie martwił.
A i jeszcze ta zaleta, że je przetestujesz na dowolnej (nawet starej) maszynie z posiadanymi starymi/nowymi butami i będzie 100%, że trzymają. 

Pozdrawiam

mirekn

Edytowane przez mirekn
maszyna
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, nikdob napisał:

No tak, pewnie opcja z dodatkową podeszwą ISO 5355 do typowo alpejskich wiązań będzie ciężka do ogarnięcia. Pozostawałaby wymiana wiązań na MNC/WTR.

 

Kiedyś kupiłem wiązania alpejskie Dual WTR, z myślą o jakiejś narcie freeridowej i z opcją na dwa buty.

Widzę że teraz jeszcze staniały, LOOK NX 12 DUAL WTR ok 350zł

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, MarioJ napisał:

Kiedyś kupiłem wiązania alpejskie Dual WTR, z myślą o jakiejś narcie freeridowej i z opcją na dwa buty.

Widzę że teraz jeszcze staniały, LOOK NX 12 DUAL WTR ok 350zł

O, dzięki, jest to opcja! 

Kupiłem na jesieni Salomony QST 106 z Warden 11 ale nie MNC. Z tym, że jest tam śruba do regulowania wysokości czuba. Może opcją jest wymienić na Warden 11 MNC. Patrząc logicznie mocowanie powinno byc takie samo, więc nie trzeba by było dech wiercić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, mirekn napisał:

:) mam (sory miałem)  hagany off limits z tymi samymi wiązaniami. Tam się wpina wszystko ;) skitour, WTR i normalne zjazdowe bez problemu. 
Tu z poniedziałku w tym momencie z butami skiturowymi damskimi, ale był ze zjazdowymi i moimi WTR :) bo to wyjazd rodzinny był :)

No Ja sobie je lekko uszkodziłem, bo testowałem w nich Atomic Backland w zeszłym roku i po wywrotce w mokrym śniegu się wypięła ale kawałek "ślizgacza" pod butem sie odłamał :/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, nikdob napisał:

O, dzięki, jest to opcja! 

Kupiłem na jesieni Salomony QST 106 z Warden 11 ale nie MNC. Z tym, że jest tam śruba do regulowania wysokości czuba. Może opcją jest wymienić na Warden 11 MNC. Patrząc logicznie mocowanie powinno byc takie samo, więc nie trzeba by było dech wiercić. 

Korekta: ja też właśnie mam te Salomon Warden Mnc 11.

Ten sam model pod marką Atomic Warden Mnc

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam nikogo osobiście kto by miał te buty.

Z recenzji i relacji internetowych wynika, że to jest godne zaufania.

Jak chcesz się dowiedzieć coś z pierwszej ręki, to radziłbym uderzyć telefonicznie do wypożyczalni które mają narty Majesty, zwykle też właśnie mają buty Roxa. Czasami pracownicy potrafią powiedzieć coś szczerego 🙂 Dzwoniłem tak np. kiedyś do wypożyczalni z nartami skiturowymi Atomica.

U mnie jest katalog wypożyczalni sudeckich, można poklikać i sprawdzić kto ma Majesty/Roxa.

https://ski.priv.pl/przewodniki/wypozyczalnie.html

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, mirekn napisał:

Widziałem, ale nigdzie mojego rozmiaru (29-29,5) teraz nie widzę, więc ich nie rozważałem. Chyba trzeba będzie do przymierzania po kwarantannie wrócić jak się to wszystko uspokoi :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...