Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Oberwiesenthal pełen ciekawostek!


Rekomendowane odpowiedzi

Kiedy tydzień temu pojechałem do Oberwiesenthal nie spodziewałem się, że to ostatnie podrygi sezonu narciarskiego, który nie był dla mnie udany, a z powodu koronawirusa zakończył się tak, jak wyglądał :(

Krótki wypad na niemiecko-czeskie pogranicze uważam jednak za bardzo udany, ponieważ był on pełen ciekawostek

Ciekawostka pierwsza jest taka, że Oberwiesenthal to najwyżej położone miasto w Niemczech (914 m.n.p.m.). A macie, wy wymuskane alpejskie osady!
Druga ciekawostka jest taka, że z miasta na górę Fichtelberg wozi narciarzy najstarsza w Niemczech kolej linowa, kursująca od 1924r. Uroczy, czerwony wagonik kursuje co 15 minut a podróż nim zajmuje raptem 4 minuty.

PSX_20200307_133657.thumb.jpg.94f31c5ebd2db0d308a403686aa10622.jpg

PSX_20200307_091012.thumb.jpg.b9127668afe0ac66e612dd4cd79dc40d.jpg

PSX_20200307_160303.thumb.jpg.d51de15fd4c600c44fbfd6d1c40df1d3.jpg

Kolejna ciekawostką było to, że podczas mojego pobytu w mieście obywały się właśnie Mistrzostwa Świata Juniorów w narciarstwie klasycznym. Postanowiliśmy zatem z kolegą podopingować skoczków podczas konkursu drużynowego. Chciałem stworzyć pansłowiańską grupę wsparcia, gdyż miałem do dyspozycji flagę polską, czeską, słowacką, ukraińską i rosyjską. Jednakowoż kolega z flagami miał dotrzeć dopiero na drugą serię. W międzyczasie się okazało, że Słowacy i Ukraińcy nie startują, Czesi i Polacy odpadli już w 1. serii, a samą rosyjską flagą jakoś głupio było machać... Toteż w milczeniu obejrzeliśmy, jak chorągiewkami machają, a zawody wygrywają inni...

PSX_20200307_174545.thumb.jpg.db57f239f6e3f734d9897f557aaa4f20.jpg

PSX_20200307_214933.thumb.jpg.beee06e4e1a7542b224ff62c5eccf555.jpg

A skoro o skokach mowa, to kolejną ciekawostką jest to, że w Oberwiesenthal mieszka i jego honorowym obywatelem jest Jens Weissflog (jak ktoś nie wie kto to jest, niech zapyta Małysza). Podobno prowadzi tu (Weissflog, nie Małysz) restaurację, ale w niej nie byliśmy, bo na bank serwuje w nich sznycle i soljanki, a te wychodziły nam już uszami

Narciarską ciekawostką jest to, że niemiecki ośrodek ten połączony jest z nieodległym, czeskim ośrodkiem Klínovec, tworząc wspólnie tzw. „Interskiregion”.

interskiregion.thumb.jpg.6d3b5ebd4886855de9edf62ecd874946.jpg

Ośrodki łączy skibus, który co 30 minut wozi narciarzy od ośrodka do ośrodka. Co ciekawe, przystanki znajdują się na szczytach gór – Klínovcu i Fichtelbergu, z jednym przystankiem pośrednim w dolinie, przy niesłusznie budzącym niepokój nazwą, małym ośrodku Neklid.
Skibus obsługują Czesi za pomocą dość wysłużonego, wycieczkowego autokaru, którego kierowcą, w dniach gdy akurat z niego korzystałem, był odziany w wełnianą czapkę, wąsaty pan, bez wątpienia o imieniu „Honza” lub „Pepa”. Miał on dość osobliwy zwyczaj – mimo że na znajdującym się na szczycie przystanku pojawiał się często ok. 15 minut przed odjazdem, nie otwierał drzwi, tylko w najlepsze biesiadował w autobusie, smarując chlebíčky różnymi pomazánkami i raz po raz spoglądając na czekających na zewnątrz narciarzy. A przypominam, że przystanki znajdują się na szczycie, a tam często było zimno, mgliście i wietrznie. Dopiero 1-2 minuty przed godziną odjazdu (a nawet po niej), otwierał drzwi i wpuszczał to hipotermiczne towarzystwo do środka.
Nic nie było w stanie zmącić spokoju pana kierowcy, nawet sytuacja, gdy w ostro skręcającym autobusie otworzyła się burta i wszystkie narty oraz snowboardy, dzięki sile odśrodkowej, malowniczym wachlarzem rozsypały się po szosie, tamując ruch uliczny w dwóch kierunkach. „Halt!”, „Stop!”, krzyczał cały autobus, a pan kierowca ze stoickim spokojem zatrzymał autobus, otworzył drzwi i pozwolił narciarzom biegać po szosie i poboczu i zbierać swój sprzęt, który wrzucony na powrót do luku bagażowego pojechał wkrótce w dalszą drogę.

PSX_20200309_224014.thumb.jpg.9d5b964b5bc9110c1590425f6a8a662f.jpg

Na koniec słów kilka o narciarskich walorach Oberwiesenthal. Sam ośrodek nie jest duży i oferuje głównie łagodne, niebieskie trasy, idealne do nauki lub rodzinnego, spokojnego szusowania. Odcinki „czerwone” są krótkie i nieliczne. Jedynie pod kolejką linową znajduje się bardziej wymagająca, oznaczona kolorem czarnym trasa Rennstrecke, posiadająca homologację FIS.

PSX_20200307_134359.thumb.jpg.a46020ac0066e14d344dd0d2bd64f001.jpg

PSX_20200308_111537.thumb.jpg.81961b7b162385747d46f5eaf4b2ed36.jpg

PSX_20200308_111158.thumb.jpg.eb3e6e90d2ad11453e7a1b00ac40593b.jpg

PSX_20200308_111115.thumb.jpg.6d17a1210812aa917e44d5a14323a2c0.jpg

PSX_20200308_111342.thumb.jpg.4b3ec0d588748b0f6abc0885c32d464a.jpg

PSX_20200308_111425.thumb.jpg.3ec0470bd701b517ed6f9fe7b74f52b8.jpg

Tak jak wspomniałem, Oberwiesenthal tworzy wraz z czeskim Klinovcem tzw. Interskiregion, oferujący łącznie ponad 40km tras. Karnet obowiązujący na oba ośrodki można nabyć przy zakupie skipasu na co najmniej 1,5 dnia. Ośrodki łączy bezpłatny skibus, odjeżdżający co 30 minut raz z jednego, raz z drugiego szczytu, a po drodze zatrzymujący się jeszcze w niżej położonej stacji Neklid.

Sam Klinovec jest ośrodkiem większym, oferującym całkiem długie i szerokie trasy, na czele z blisko 3 kilometrową „Jáchymovską” (trasa nr 1). Także sama infrastruktura (wyciągi) po stronie czeskiej jest nieco nowocześniejsza.  Narciarze mogą wjeżdżać i parkować na szczycie Klinovca, przy czym wjazd na prowadzącą na szczyt drogę jest płatny (opłata zależy od czasu między wjazdem a wyjazdem).

PSX_20200308_132318.thumb.jpg.0afded175ff851ecc1dd0bf4d50268bc.jpg

PSX_20200308_143217.thumb.jpg.27b33c5187964f736d6da48009c3c0f1.jpg

PSX_20200308_143736.thumb.jpg.124a16d1814df8cf3c96cb7fa3f54a52.jpg

Na szczycie Fichtelbergu i Klinovca znajdują się hotele – ten niemiecki jest czynny, natomiast czeski jest zamknięty i bardzo malowniczo niszczeje, przywodząc na myśl horrory i filmy ze Scooby Doo

PSX_20200307_134251.thumb.jpg.c2e80fe444bcdc38ca86876172d9fe7f.jpg

PSX_20200307_150052.thumb.jpg.5624af332ba1d42ee920d226bd323eb9.jpg

PSX_20200307_145945.thumb.jpg.894828f2d54b0a6e86c875a9b803a6f0.jpg

Jak się okazało, weekend 7-8 marca był ostatnim tchnieniem narciarskiej zimy, bo już w czwartek ośrodek wyglądał tak jak poniżej, a tydzień później dobiła go pandemia.

Screenshot_20200312_124404.jpg.57e05e7978b007da97fcc587e27f2bae.jpg

 

Strona Interskiregionu:

https://interskiregion.com/

 

A koniec mała reklama - można polubić mnie na facebooku, gdzie na moim niekomercyjnym fanpage opisuję różne narciarskie przygody.

Zapraszam   :)

https://www.facebook.com/skibumpl/

 

  • Like 20
  • Thanks 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, marboru napisał:

I jest nareszcie jakiś super fajny, narciarski temat zamiast koronawirusa :) 

Super miejscówka @rung dzięki za relację i fotki, z ciekawego miejsca!

PS. Ten opuszczony hotel - świetny i rzeczywiście jak ze wspomnianej bajki.

Byłem szybszy od wirusa ;) W ten weekend już bym nie pojeździł 🤷‍♂️

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, marboru napisał:

I jest nareszcie jakiś super fajny, narciarski temat zamiast koronawirusa :) 

Super miejscówka @rung dzięki za relację i fotki, z ciekawego miejsca!

PS. Ten opuszczony hotel - świetny i rzeczywiście jak ze wspomnianej bajki.

Cześć

A pamiętacie schronisko na Szrenicy? Ielż to lat ono tak stało?

Ale ten budynek jest po prostu kosmiczny.

Pozdrowienia

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Mitek napisał:

Cześć

A pamiętacie schronisko na Szrenicy? Ielż to lat ono tak stało?

Ale ten budynek jest po prostu kosmiczny.

Pozdrowienia

Lokalne władze chcą wynająć:

https://vary.rozhlas.cz/zchatraly-hotel-na-klinovci-se-mozna-docka-zachrany-bozi-dar-ho-chce-pronajmout-8153621

(w artykule są zdjęcia z wewnątrz)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rung z przyjemnością śledziłam Twoją relację na FB i przeczytałam jeszcze raz tutaj. To niewiarygodne jak zniknął śnieg w ciągu paru dni! Rozważałam zakończenie sezonu w ostatni weekend marca w tym ośrodku, ale życie napisało inny scenariusz. Cóż - może w grudniu?

8 godzin temu, barattolina napisał:

Relacja super. 🦾❤️💋rZazdraszczam bardzo takich mikro wypadów. Ja jestem ze Szczecina i wszędzie mam daleko, wiec jak już się wybieram to na długo i daleko.

@barattolina - jak miło, że jest tutaj jeszcze ktoś ze Szczecina, bo myślałam że jestem całkiem sama - niczym latarnia morska B|.

Do Oberwiesenthal wcale nie jest od nas tak daleko - niecałe 5 godzin jazdy niemieckimi autostradami, tylko końcówka lokalnymi drogami . Da się spokojnie ogarnąć na weekend.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Zibi28 napisał:

Pamiętam je jako działające, coś się zmieniło?

Cześć

Nie działało chyba około 25  lat i było takim szokującym białym domem, który straszył jak wjeżdżało się na górę. Otworzono je dopiero w latach 90 gdy stało się własnością prywatną.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, tanova napisał:

@barattolina - jak miło, że jest tutaj jeszcze ktoś ze Szczecina, bo myślałam że jestem całkiem sama - niczym latarnia morska B|.

Do Oberwiesenthal wcale nie jest od nas tak daleko - niecałe 5 godzin jazdy niemieckimi autostradami, tylko końcówka lokalnymi drogami . Da się spokojnie ogarnąć na weekend.

Sprawdziłam na mapie. Google pokazuje 4,5h 👀

Można wyjechać więc w piątek po robocie i wrócić w niedziele - wychodzi 1,5 dnia jeżdżenia 😻 Już tak robiliśmy z Jańskimi Łaźniami, bo tam po uruchomieniu prawie całego odcinka S3 jedzie się ok.5h. Ośrodków w D nie brałam w ogóle pod uwagę, a widzę że to duży błąd ! 

Dziękuję @tanova za bezcenną uwagę i jeszcze raz @rung za relację. Oboje otworzyliście mi oczy na nowe możliwości ❤️

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, barattolina napisał:

Relacja super. 🦾❤️💋

Malownicze miejsce z klimatem jak widać. 

Nie słyszałam nigdy o tym ośrodku.

Pozdr. 
 

Ps. Zazdraszczam bardzo takich mikro wypadów. Ja jestem ze Szczecina i wszędzie mam daleko, wiec jak już się wybieram to na długo i daleko.😔

Nie przeginaj z tą odległością - masz w Alpy bliżej niż z większości polskich miast...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, JurekByd napisał:

Nie przeginaj z tą odległością - masz w Alpy bliżej niż z większości polskich miast...

Najbliżej to do Garmisch-Partenkirchen - około 8 h jazdy :/.

29 minut temu, barattolina napisał:

No jak nie przeginaj. Na weekend, abo jeden dzień się nie wyrwie. Do PL to już w ogóle pozamiatane. 

Zdarzało mi się jeździć do Zieleńca i Czarnej Góry na weekend. Tak jak piszesz - wyjazd w piątek po południu, na miejscu późno wieczorem, a w niedzielę jazda do 14-15 i powrót. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos czeskich ośrodków przy południowej i zachodniej granicy, to zastanawiałem się nieraz nad Spicakiem w Zeleznej Rudzie. 5 tras przy jednej kanapie (wszystkie w lesie), ale za to przy okazji jest to niezły punkt wypadowy w Alpy - stamtąd do Garmisch jest 3h drogi (lub ciut dalej na Zugspitze-Gletscher), więc można np. tam przenocować i wyskoczyć w Alpy na dzień, nie płacąc na miejscu za droższe noclegi. A powyższa relacja faktycznie ciekawie napisana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, koliber napisał:

A propos czeskich ośrodków przy południowej i zachodniej granicy, to zastanawiałem się nieraz nad Spicakiem w Zeleznej Rudzie. 5 tras przy jednej kanapie (wszystkie w lesie), ale za to przy okazji jest to niezły punkt wypadowy w Alpy - stamtąd do Garmisch jest 3h drogi (lub ciut dalej na Zugspitze-Gletscher), więc można np. tam przenocować i wyskoczyć w Alpy na dzień, nie płacąc na miejscu za droższe noclegi. A powyższa relacja faktycznie ciekawie napisana.

Tamtejsze pogranicze też rozważałem, ale było ciut za daleko. Niedaleko po niemieckiej stronie są ciekawe ośrodki Arber i Hochficht.

https://skimap.org/data/651/3397/1548000741.pdf

https://skimap.org/data/2152/2205/1488129524.pdf

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Nie bardzo wiedziałam, gdzie umieścić poniższego newsa, bo nie mamy wątku o inwestycjach narciarskich w Niemczech. Chyba tutaj najbardziej pasuje:

Opisany powyżej ośrodek Fichtelberg wkrótce wzbogaci się o nową, sześcioosobową kanapę, która zastąpi orczyk Himmelsreiter. Planowane jest też poszerzenie tras 9 i 10 oraz budowa systemu sztucznego naśnieżania przy trasie nr 10. Natomiast trasy 6 i 7, stary tor saneczkowy oraz stary orczyk mają zostać wyłączone z użytkowania.

Budowa ma się rozpocząć w przyszłym roku i potrwać do 2022 r..

Źródło: https://www.lvz.de/Region/Mitteldeutschland/Fichtelberg-Bau-neuer-Sesselbahn-an-der-Himmelsleiter-genehmigt   

Budowa nowego wyciągu krzesełkowego planowana jest w podobnym czasie również w należącym do regionu ośrodku Neklid.

Jeśli sytuacja pozwoli, to chciałabym odwiedzić tę miejscówkę w nadchodzącym sezonie.

Edytowane przez tanova
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...