Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Apteczka pierwszej pomocy.


Gerald

Rekomendowane odpowiedzi

Duża ilość czasu powoduje że zajmuje się rzeczami, na które z reguły nie mam czasu, lub mi się nie chce. Nie jest to wątek o apteczce samochodowej.

Dzisiaj postanowiłem w końcu uzupełnić apteczkę.

Jest w moim plecaku zawsze, kiedy idę w teren, czyli:

- na SKITURY, wyjścia poza obszary ON

- 2-3 dniowe wycieczki tylko do ON, wówczas apteczka zostaje w pensjonacie.

- trekking, i jakiekolwiek wycieczki górskie

- długie spacery w terenach nizinnych (lub długie wyjścia na grzyby)

- na kajak.

Opierałem się na podstawie najnowszych wytycznych, w sprawie poprawnie skompletowanej apteczki pierwszej pomocy. W drugiej kolejności uwzględniłem własne preferencje (np. dołożyłem sól fizjologiczną).

Apteczka jest schowana w plecaku, tak aby nigdy jej nie zapomnieć przepakować.

Skład jest przewidziany na jednodniowe wyjścia i 2-3 dniowe wycieczki. Na dłuższe zabieram więcej lekarstw, maści itp. Na potrzeby krótkich wyjść, lekarstwa (według własnych preferencji), skompresowałem do lekkiego małego plastikowego pudełeczka po kinderniespodziance.

Kolega polecił mi jeszcze roztwór Betadine 30 ml, poręczna buteleczka. Roztwór służy do dezynfekcji ran. Silnie wiruso i bakteriobójczy.

Brakuje mi w składzie jeszcze maseczki bawełnianej (oprócz maseczki do sztucznego oddychania). 

A jakie są Wasze preferencje/pomysły?

92683332_231850124846958_7684748785301323776_n.thumb.jpg.ebaec79b5efd4d933f561a67ed3ec82a.jpg

92103706_2532380857078714_1306757178631127040_n.thumb.jpg.89531729a0669cbea731685ee449afc7.jpg

 

  • Like 2
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Gerald napisał:

Duża ilość czasu powoduje że zajmuje się rzeczami, na które z reguły nie mam czasu, lub mi się nie chce. Nie jest to wątek o apteczce samochodowej.

.....

A jakie są Wasze preferencje/pomysły?

 

- dobrej jakości bandaż elastyczny samoprzylepny z doświadczenia polecam COBAN 3M szerokość 7,7 cm dodatkowo zabieram też mały bandaż cynkowy elastyczny samoprzylepny BSN Medical, bajer  !(u nas trudno dostępny) 
- plastry do zewnętrznego zamykania ran ja zabieram 6 x 38 mm i 3 x 75.
- specjalizowany plaster żelowy na obtarcia, ja tylko na pięty
Dodatkowo zabieram pastylki z dekstrozą i magnezem, i elektrolity w pastylkach do połykania pod kontem długotrwałego wysiłku (bieg), po kilka a nie tonę ;),  

 

Pozdrawiam

mirekn

 

Edytowane przez mirekn
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, mirekn napisał:

- specjalizowany plaster żelowy na obtarcia, ja tylko na pięty

Jaki konkretnie polecasz?

24 minuty temu, mirekn napisał:

Dodatkowo zabieram pastylki z dekstrozą i magnezem

To już moim zdaniem nie mieści się w kategorii "apteczka pierwszej pomocy". Niemniej jednak ja tutaj jako odpowiednik mam w plecaku zawsze gorzką czekoladę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Betadine, lek do dezynfekcji skóry, 30 ml | drmax.pl

"Betadine roztwór do stosowania na skórę jest środkiem dezynfekującym o szerokim spektrum działania przeciw drobnoustrojom przeznaczonym do dezynfekcji skóry przed iniekcją, pobraniem krwi, biopsją igłową, transfuzją, dezynfekcją skóry i błon śluzowych przed zabiegami chirurgicznymi, aseptycznego zaopatrzenia ran, leczenia infekcji bakteryjnych i grzybiczych, całkowitej i częściowej dezynfekcji pacjenta przed operacją (kąpiel antyseptyczna)."

źródło

https://www.egis.pl/24/nasze-leki/8/betadine-roztwor-polyvidonum-iodinatum

taka mała buteleczka wydaje się być bardzo poręczna w składzie apteczki

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, mirekn napisał:

Z doświadczenia padło na plaster na pięty i mogę go odpowiedzialnie polecić. po 2 listki zabieram, nawet w trasie jak zadbamy o odpowiednie osuszenie skóry przed aplikacją trzyma rewelacyjnie. ;)

Byłem w Rossmanie, nie było akurat tego. Kupiłem takie.

92827958_2573473339540812_649995952530128896_n.thumb.jpg.1fd71c686a70cf2dd873a2694a4ee1a6.jpg

2 godziny temu, mirekn napisał:

Dojrzejesz ;) zmienisz zdanie

 

Wejdę w polemikę z Tobą.

Magnez mam z gorzkiej czekolady, już wspomniałem.

Przy większym wysiłku, również skiturowym mam ze sobą yerba mate.

Yerba dostarcza do organizmu wiele cennych minerałów (również magnez).

Co o tym sądzisz? Wiem że pastylki są może bardziej "poręczne". To chyba tylko jedyna przewaga.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Gerald napisał:

Wejdę w polemikę z Tobą.

Miło :) te Compeed tez testowałem. Dla mnie za cienkie tj za delikatne. Pewno maja więcej właściwości kojących / leczących ale dla mnie ważniejsza była ochrona, trwałość i pewność aplikacji w terenie. W zasadzie teraz nawet jak biegam te swoje około 30 km po Beskidzie to jest to już tylko typowy suport. Mam tak podobierane skarpety, że plastry stały się zbędne. 

Teraz "wsparcie" farmakologiczne przy wysiłku. "Wysiłek" dla mnie to wspomniane 30 km z vertikalem  około 1000 m  po gorskich szlakach w około 3,50 h ;) Nie trawię żeli energetycznych, czekolada tez nie jest moim faworytem  i stad te pastylki ich skład to Składniki: dekstroza (87%), maltodekstryna, węglan magnezu, regulator kwasowości (kwas cytrynowy), substancja przeciwzbrylająca (sole magnezowe kwasów tłuszczowych), aromat, witamina C, witamina B1, witamina B6.

Dobrze je toleruje to podstawa i są minimalistyczne ;) a plecak biegowy nie jest jakiś wielgaśny. Dają bardzo delikatnego kopa :) 

Z Yerba nie mam żadnych doświadczeń a i nie jestem pewny czy można ja pić zimną (tj bez konieczności targania kubka termicznego)

 

Pozdrawiam

mirekn

  • Like 3
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, mirekn napisał:

Dobrze je toleruje to podstawa i są minimalistyczne ;) a plecak biegowy nie jest jakiś wielgaśny. Dają bardzo delikatnego kopa :) 

Z Yerba nie mam żadnych doświadczeń a i nie jestem pewny czy można ja pić zimną (tj bez konieczności targania kubka termicznego)

Ja lubię czekoladę. Ciągnęła mnie w kryzysowych momentach na studiach.

Yerba ma ten minus, że zabranie całego zestawu - no to ciężkie jest. Ale mi daje niesamowitego kopa. Dała mi kopa w bardzo kryzysowych sytuacjach (aż mi się nie chce wspominać....)

Taaak! można pić tereré - to yerba zalewana zimną (lodowatą) wodą. Zalewałem np. w tatrzańskich potokach.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Gerald napisał:

Taaak! można pić tereré - to yerba zalewana zimną (lodowatą) wodą. Zalewałem np. w tatrzańskich potokach.

Muszę poczytać. Bo jak mogę przygotować w domu i nalać zimne do softflascha to była by ciekawa propozycja ;) A to mocno podnosi ciśnienie ?

M.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, mirekn napisał:

Muszę poczytać. Bo jak mogę przygotować w domu i nalać zimne do softflascha to była by ciekawa propozycja ;) A to mocno podnosi ciśnienie ?

M.

Ciężko mi powiedzieć. Ponoć nie, ale....nie wiem czy to na wszystkich tak samo wpływa. Kawa na przykład to jest inna liga dla mnie. Kawa mi bardziej podnosi ciśnienie niż yerba. Jest dużo badań na ten temat. Są różne kawy, ale też są różne yerby. Inaczej przygotowywane (wędzone/niewędzone). Yerba daje niesamowitą siłę. Mi kiedyś dała kopa, bo byłem na skraju wezwania TOPR, przy schodeniu z Bystrej w Tatrach Słowackich. To jest jedno z silnych wspaniałych ziół, naturalnych. Dlatego chciałem wejść w polemikę z Tobą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam dwa rozwiązania, które stosuję:

- zamiast klasycznej foli termicznej mam wykonaną z niej płachtę ratunkową (czyli a'la śpiwór 1,0 x 2,0 m )

- do zabezpieczenia niewielkich otarć (lub profilaktycznie) używam sportowej taśmy kinezjologicznej (gruby elastyczny plaster cięty z roli)

To ostatnie sprawdza się lepiej od plastrów żelowych (ale te też mam awaryjnie - na większe sprawy). 

Z środków przeciwbólowych zabieram tramadol.

 

Pozdro

Wiesiek

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Wujot napisał:

Z środków przeciwbólowych zabieram tramadol.

Miałem to kiedyś, dostałem na receptę od lekarza po ataku kolki nerkowej. Przeterminował się i po paru latach wyrzuciłem. Nigdy nie używałem, i mam nadzieje że nie będę musiał. Kolega mi opowiadał jak działa, bo zażywał :D

Z racji tego że Tramadol,  jest narkotykiem lub prawie narkotykiem, nie brałem go w podróże zagraniczne. Bardziej chodziło mi o podróże poza UE. Nie mam zamiaru mieć problemy przez to, a słyszałem że może być różnie na granicy niektórych państw - nie sprawdzałem. Być może to bzdura.

Z najsilniejszych leków noszę ketonal w tabletkach, oraz ketonal krem. Ale to zabieram tylko na dłuższe wyjazdy.

Rozumiem, że nosisz go w ramach Twoich indywidualnych preferencji. Ale chyba raczej lepiej nie polecać go dla szerszego ogółu (jest zresztą tylko na receptę).

 

 

Edytowane przez Gerald
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Wujot napisał:

- zamiast klasycznej foli termicznej mam wykonaną z niej płachtę ratunkową (czyli a'la śpiwór 1,0 x 2,0 m )

Jeszcze jest takie coś. Tylko drogie w Polsce.

https://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Klim-Emergency-Bivvy&Currency=PLN&Locale=pl_PL&utm_source=Kelkoo.pl&utm_medium=productlistings&utm_campaign=Kelkoo_PL&utm_term=Klim Emergency Bivvy Śpiwór Pomarańczowy&iccm=KEL_PL&fbclid=IwAR1I0ZQohudqjevn_3NxsfCtyjCXLSN7lRYtXEiKs37xSlg_ER6oiOprPUY

waży 108 g

 

 

Klim-Emergency-Bivvy-4013-000-000.jpg

Edytowane przez Gerald
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Gerald napisał:

Miałem to kiedyś, dostałem na receptę od lekarza po ataku kolki nerkowej. Przeterminował się i po paru latach wyrzuciłem. Nigdy nie używałem, i mam nadzieje że nie będę musiał. Kolega mi opowiadał jak działa, bo zażywał :D

Z racji tego że Tramadol,  jest narkotykiem lub prawie narkotykiem, nie brałem go w podróże zagraniczne. Bardziej chodziło mi o podróże poza UE. Nie mam zamiaru mieć problemy przez to, a słyszałem że może być różnie na granicy niektórych państw - nie sprawdzałem. Być może to bzdura.

Z najsilniejszych leków noszę ketonal w tabletkach, oraz ketonal krem. Ale to zabieram tylko na dłuższe wyjazdy.

Rozumiem, że nosisz go w ramach Twoich indywidualnych preferencji. Ale chyba raczej lepiej nie polecać go dla szerszego ogółu (jest zresztą tylko na receptę).

Tramadol jest środkiem na receptę. Noszę go nie na ból głowy czy mięśni ale na sytuację gdy ktoś wyje z bólu po ciężkim urazie. Może go zmniejszy, choć nie wiem czy znacząco, jak go używałem rzeczywiście pomagał ale byłem tylko silnie potłuczony. To jest trochę silniejsze od środków ogólnie dostępnych, są skutki uboczne ale poza prowadzeniem pojazdu można funkcjonować normalnie.

Wojsko ma dawki morfiny (i te są 6x silniejsze)

 

W

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Gerald napisał:

W sensie sam sobie to zrobiłeś? skleiłeś dwie folie NRC, czy kupiłeś już coś gotowego?

Kupiłem coś podobnego do tego co pokazałeś. Z logiem Rab i ciut tańsze. Od biedy wejdą tam dwie osoby. Jak trzeba to zawsze można rozerwać a jak nie to jest płachta biwakowa (spałem raz w tym). Udało mi się złożyć do rozmiaru tel (ale ze 3x grubsze).

W

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Gerald napisał:

Oni tam piszą że "po złożeniu zmieścisz w kieszeń".

  • Dimensions: 213 x 91 cm
  • Pack Size: 7 x 8 cm
  • Weight: 108 g

Potwierdzam zrobił się rulonik tak z 6 na 6 cm. Wlazło mi to w pokrowiec na bidonik w plecaku biegowym.

 

Pozdrawiam

mirekn

 

 

Edytowane przez mirekn
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o lekarstwa. W małym czerwonym pojemniku znajdują się tabletki (od 1 do 4 sztuk każdego niżej wymienionego leku):

- Ibuprofen

- Nospa max

- Rapaholin

- Ulgix

- Isla

- Enterosgel (kapsułki)

Oprócz tego saszetka paracetamolu.

Na dłuższe wyjazdy zabieram Lioton 1000, Uzarin (lub inną maść przeciwzapalną), Ketonal maść, Ketonal tabletki, oraz adekwatnie większą ilość tabletek z wyżej wymienionej listy.

Oprócz tego nieodzownym produktem, przy wyjazdach w miejsca gdzie spożywam inne niż zazwyczaj posiłki, jest Enterosgel lub Polisorb. Ten drugi jest w szczególności bardzo dobry. W skrócie - jakiekolwiek zatrucia i biegunki.

big_1524299789apteka_internetowa_gemini_polisorb_proszek_25g.jpg.624e0939f7a56beb2ae9ae008360f513.jpg

Nieorganiczny, nieselektywny, wielofunkcyjny absorbent o adsorpcji 300mg/g, posiadający właściwości wiążące i detoksykacyjne, który może wiązać w przewodzie pokarmowym szkodliwe substancje, takie jak na przykład bakterie, wirusy, toksyny, alergeny i inne toksyczne substancje. Preparat ma postać bezwonnego proszku, który nie jest wchłaniany przez organizm, zachowuje swoje właściwości i jest wydalany w sposób naturalny wraz ze związanymi substancjami. Jest stosowany u dorosłych i dzieci w przebiegu biegunki dowolnej genezy (ostrej infekcji jelitowej, zatrucia pokarmowego), nudności i wymiotów, wzdęć, bóli brzucha, reakcji alergicznych na produkty spożywcze, w celu łagodzenia objawów w przewodzie pokarmowym oraz zaburzeń przy diecie bezglutenowej (ból brzucha, biegunka, nudności i wymioty, zapalenie skóry).

https://www.aptekagemini.pl/polisorb-proszek-25g.html

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...