Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

21 minut temu, Gerald napisał:

Nie wierzyło że jest wirus, czy nie wierzyło że wirus istnieje, ale nie jest tak niebezpieczny? Bo to różnica jak się zada pytanie. Przeciętny człowiek nie zobaczy wirusa bez mikroskopu, więc zadawanie takich pytań jest zupełnym idiotyzmem.

Nie wierzyło że jest wirus, inaczej, uważają ze jest to normalna grypa i jest tak samo niebezpieczna jak zawsze. Nie jest idiotyzmem zadawanie takich pytań, nie trzeba widzieć wirusa żeby zobaczyć co się dzieje. Na tym forum są ludzie z całej Polski i czy ktoś widział w swoim regionie pandemie? To samo jest tutaj. Gdzie nie zapytasz ta sama odpowiedź, spokój, nikogo nie znają, albo ze komuś wyszedł pozytywny test ale jest ok.

Dzisiaj przez cały dzień w radiu było ze w naszym regionie babcia ponad 80 lat zmarła na koronowirusa, ale miała inne choroby. To ludzie na grypę nie umierali?

To są bzdury i ludzie to widzą. Jak w mediach powiedzą ze między nami chodzą niebiescy kosmici, ale nikt ich nie widział to ludzie też uwierzą?

  • Downvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, waldek~ napisał:

Nie wierzyło że jest wirus, inaczej, uważają ze jest to normalna grypa i jest tak samo niebezpieczna jak zawsze. Nie jest idiotyzmem zadawanie takich pytań, nie trzeba widzieć wirusa żeby zobaczyć co się dzieje. Na tym forum są ludzie z całej Polski i czy ktoś widział w swoim regionie pandemie? To samo jest tutaj. Gdzie nie zapytasz ta sama odpowiedź, spokój, nikogo nie znają, albo ze komuś wyszedł pozytywny test ale jest ok.

Dzisiaj przez cały dzień w radiu było ze w naszym regionie babcia ponad 80 lat zmarła na koronowirusa, ale miała inne choroby. To ludzie na grypę nie umierali?

To są bzdury i ludzie to widzą. Jak w mediach powiedzą ze między nami chodzą niebiescy kosmici, ale nikt ich nie widział to ludzie też uwierzą?

Nie no to oczywiste. Niemcy są mniej łatwowierni jak Polacy. Nie kupują wszystkiego jak małpy. Zawsze tak było...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, waldek~ napisał:

Nie jest idiotyzmem zadawanie takich pytań, nie trzeba widzieć wirusa żeby zobaczyć co się dzieje.

Jest. Takimi pytaniami można bardzo zmanipulować osoby ankietowane.

To tak jak w referendum na temat budowy metra w Krakowie, miałem dwie odpowiedzi "tak lub nie". Odpowiedziałem "tak", bo metro w Krakowie by mi się podobało, ale jestem za rozwojem innych form transportu kosztem metra. Na to nie było miejsca w odpowiedziach. To tylko przykład.

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Gerald napisał:

Jest. Takimi pytaniami można bardzo zmanipulować osoby ankietowane.

To tak jak w referendum na temat budowy metra w Krakowie, miałem dwie odpowiedzi "tak lub nie". Odpowiedziałem "tak", bo metro w Krakowie by mi się podobało, ale jestem za rozwojem innych form transportu kosztem metra. Na to nie było miejsca w odpowiedziach. To tylko przykład.

 

To było logiczne pytanie, próbowałem to znalesc i znikło. Ciekawe dlaczego. Wyniki tej ankiety widać na ulicach.

Jeszcze jedna sprawa, nie wiem jak jest w Polsce ale u nas wszędzie są środki do dezynfekcji rąk i część ludzi z tego korzysta. Żona kolegi jest lekarką i powiedziała że to jest obłęd, bo nadużywanie tych środków zmywa całą ochronę którą mamy na skórze i to jest niebezpieczne. Wielu lekarzy nie widzi logiki w tym co się dzieje.

Mieszkasz w dużym mieście i dzieje się tam coś złego?

Monachium - tam mieli straszny problem bo tysiące ludzi opalało się w parkach i nad rzeką i efektów tego nie widać. Mam tam znajomych i rodzinę. Berlin, Hanower, Frankfurt, Hamburg, Leipzig, Bochum to samo to gdzie Ci chorzy, gdzie pandemia, na jakiej podstawie wygasili gospodarki.

Ponieważ nikt nie pisze że zna przypadki w Polsce to ja opiszę sytuację którą znam. Od wujka, brata żona i jej mama, ponad 80 lat zachorowały na grypę. Oczywiście lekarz domowy tylko na telefon, czyli brak natychmiastowej pomocy. Gdy były już bardzo chore to zabrano je do szpitala i test wyszedł pozytywny. Babcia była schorowana więc zmarła, z młodszą Panią wszystko w porządku. I teraz tak, może gdyby ta babcia miała pomoc od razu to by przeżyła, tego się już nie dowiemy. Wszędzie gdzie ktoś umarł to starsze, schorowane osoby. Czy tak nie było zawsze, a może ludzie na grypę nie umierali? Informacje od władz są tak absurdalnie głupie że w to nie da się wierzyć. Większość przechodzi to bez objawowo,  zagrożone są osoby starsze, które mają już inne choroby i musimy je chronić! To jest powód żeby wygasić gospodarke i zamknąć wszystkich w damach! To jest powód dla którego ludzie tracą pracę!

 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Downvote 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu są dokładne statystyki dla Niemiec z podziałem na powiaty: https://www.zeit.de/wissen/2020-04/coronavirus-intensivbetten-deutschland-auslastung-kapazitaeten-tagesaktuelle-karte

Wyszczególnione jest ile w danym powiecie jest łóżek intensywnej terapii, ile jest zajęta przez pacjentów z wynikiem pozytywnym i negatywnym. Zielony kolor na mapie oznacza, że jest dużo wolnych łóżek a bordowy, że prawie wszystkie są zajęte.

Wg. tej mapki sytuacja w DE jest dobra i wydaje się, że system może wytrzymać dużo większą falę zachorowań.

Edytowane przez Ziemowit
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.04.2020 o 18:56, Ziemowit napisał:

Wytrzymamy. W Niemczech, Czechach, Austrii i Włoszech nie tylko zmniejsza się dzienna liczba nowych infekcji, ale i zmniejsza się całkowita liczna zainfekowanych, co znaczy, że pandemia jest pod kontrolą. Tak pozytywnych wieści nie było już od bardzo dawna.

Trudno nas porównywać z Niemcami czy nawet Czechami. Na ich tle to jesteśmy po prostu wydmuszką i tyle. Jak myśleć pozytywnie jak ten śmieszny człowieczek w postaci ministra zdrowia cały czas straszy. Nadal ponoć jesteśmy przed szczytem zachorować. Szczytujemy już tyle ile kilka krajów na raz. Ten śmieszny człowieczek nie daje nadziei w postaci leku tylko bredzi coś o szczepionce i masowych szczepieniach co tak rozsierdzi ludzi, że szkoda gadać. To są zwykli oszuści i bandyci przy korycie w jednym. Posądzam a nawet jestem pewien, że jak byśmy się tu skrzyknęli w kilka osób to w nocy przy piwie obmyślilibyśmy lepszy plan jak z tego wyjść. A tu mamy bredzenie, że musimy się uczyć na nowo żyć i otwierać gospodarkę nawet przez 2 lata. Jak ma być dobrze jak sprawdzone informacje i logiczne myślenie przedstawia kolega z Niemiec a jest minusowany przez znanego jegomościa z takimi a nie innymi poglądami? Sądzicie, że takich przypadków jest mało? Syty głodnego nigdy nie zrozumie. 

Moja matka czyje się coraz gorzej. Miała mieć badania, tomografię i wszczepiany rozrusznik serca. Na dziś znikąd pomocy i jest spora szansa, że w najbliższym czasie umrze. Dostanie udaru czy zawału. Wczoraj już byłem blisko wzywania karetki ale się rozpłakała bo boi się by czasem nie trafić do szpitala. Co dziennie rano w ogromnych nerwach nasłuchuję czy wstała czy czasem jest po zawodach. Wczoraj też spotkałem koleżankę z pracy. Jest sama z dwóją dopiero co "dorosłych" dzieci. Ona w gastronomi na skromnej pensji i córka też. Nie mają jak minie ten miesiąc już za co żyć. Tak, wielu na wysokich stanowiskach życzę już najgorszego bo coś wczoraj we mnie wczoraj pękło. Jeszcze dwa tyg temu byłem tu pełen optymizmu i nawet się zakładałem, że będzie dobrze. Aaa szkoda pisać cokolwiek więcej... 

  • Like 4
  • Sad 2
  • Downvote 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, waldek~ napisał:

Mam tam znajomych i rodzinę. Berlin, Hanower, Frankfurt, Hamburg, Leipzig, Bochum to samo to gdzie Ci chorzy, gdzie pandemia, na jakiej podstawie wygasili gospodarki.

wczoraj byłem służbowo na oddziale intensywnej terapii w klinice uniwersyteckiej stolicy Północnej Nadrenii Westwalii  -  25% łóżek jest zajętych

PS. widzę że @fredek321 dalej mocno aktywny w ładowaniu czerwieńców :-)

  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Niemczech testują na potęgę i mogą separować zakażonych, aby nie roznosili wirusa wśród grup ryzyka. U nas pielęgniarki roznoszą wirusa pomiędzy domami opieki, bo nikt ich nie testował. Piszę o sytuacji w Bytomiu. No albo sytuacja na ortopedii w jednym ze szpitali w Bytomiu. Można sobie wyguglać.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mejnstrimowe media zupełnie nie informują nas, co się dzieje w krajach które nie leżą zbytnio w polu wybitnej popularności.

Narzekamy na sytuację w Polsce, tymczasem zabawa na Bałkanach trwa w najlepsze.

Czasami warto zajrzeć do innych mediów, tym razem spędziłem trochę czasu na przejrzenie lewicowej Krytyki Politycznej.

Na miejscu nr 1 -  Albania. Za wyjście na ulice można dostać 15 lat więzienia, a wojsko wyszło na ulicę. Pod względem politycznym zrobiła się tam dużo gorsza dyktatura niż na Węgrzech obecnie. Wszystkim co się dzieje, decyduje ze swojego domu na livestreamach w internecie premier.  

Kary za nieprzestrzeganie kwarantanny są w Albanii brutalne i wahają się od 85 do 40 tysięcy euro. Z mediów zniknęli ministrowie, zniknął burmistrz Tirany, jest jedynie premier Edi Rama, który nie urządza konferencji prasowych, tylko nadaje ze swojego domu i siedząc w dresiku przed laptopem, wprowadza kolejne obostrzenia. Nie sposób za nimi nadążyć, bo zmieniają się średnio co trzy dni – i restrykcje, i kary. Chwilę temu wydłużono nam prawo do życia zewnętrznego do godziny 17:30, ale skasowano sobotę – od teraz sobota ma być nieruchoma, od piątku do poniedziałku rano wszyscy w domu. Trudno znaleźć w tym jakąś logikę. Mam wrażenie, że gramy w loterię z restrykcjami, w której zasady zmieniają się co kilka dni.

Publicyści mogą mówić, że Albanią rządzi car, despota, dyktator, ale te głosy rozlegają się i nikną. Ludzie nie zastanawiają się nad ograniczeniami wolności i przyduszaniem demokracji, myślą raczej: jak my damy radę to przeżyć?

https://krytykapolityczna.pl/swiat/michal-sowinski-malgorzata-rejmer-koronawirus-albania-wywiad/

 

Inne kraje też nie zostają w tyle, wprowadzając godziny policyjne (Bośnia i Hercegowina, Serbia), czy ograniczając poruszanie się (Chorwacja).

Wyjątek - Kosowo, które wydaje się nie zauważać problemu.

W tym wszystkim widać tylko jedno - nielogiczne, i nie spójne represje pomagające utrzymać się przy władzy. Są równie bezsensowne jak tytułowa maska, tego wątku.

@tanova może zainteresuje Cię na jaki oryginalny pomysł wpadła Czarnogóra.

Świetny pomysł na zapobieganie rozprzestrzenianiu się pandemii ma Czarnogóra. Tamtejszy rząd utworzył spis osób przebywających na kwarantannie – wystarczy kliknąć w baner na stronie rządowej, aby otrzymać pełen dostęp do danych – imienia i nazwiska, daty zakończenia kwarantanny, często pełnego adresu zamieszkania. Na falę krytyki premier Marković odpowiedział, że „nie czas na niuanse prawne, teraz trzeba ratować ludzkie życie”.

cały artykuł tutaj:

https://krytykapolityczna.pl/swiat/koronawirus-na-balkanach-chiny-rosja-usa-ue/
 

 

  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Author napisał:

Moja matka czyje się coraz gorzej. Miała mieć badania, tomografię i wszczepiany rozrusznik serca. Na dziś znikąd pomocy i jest spora szansa, że w najbliższym czasie umrze. Dostanie udaru czy zawału. Wczoraj już byłem blisko wzywania karetki ale się rozpłakała bo boi się by czasem nie trafić do szpitala. Co dziennie rano w ogromnych nerwach nasłuchuję czy wstała czy czasem jest po zawodach. Wczoraj też spotkałem koleżankę z pracy. Jest sama z dwóją dopiero co "dorosłych" dzieci. Ona w gastronomi na skromnej pensji i córka też. Nie mają jak minie ten miesiąc już za co żyć. Tak, wielu na wysokich stanowiskach życzę już najgorszego bo coś wczoraj we mnie wczoraj pękło. Jeszcze dwa tyg temu byłem tu pełen optymizmu i nawet się zakładałem, że będzie dobrze. Aaa szkoda pisać cokolwiek więcej... 

Dla tego mnie to tak wkurza, bo przez to wszystko zaniedbuje się innych ludzi. Służba zdrowia została wyłączona w pewnym stopniu. Wiem że Cię to nie pocieszy ale tutaj też nie jest idealnie. Moja kuzynka ma zawroty głowy, prawie się przewraca i była w szpitalu, zrobili jej szybkie badania, nic nie znaleźli i wypad bo teraz koncentrują się na pacjentach z wirusem. Mówi że widzi że szpital pusty ale i tak wywalili ją do domu. Jeżeli Twoja mama miała mieć badania i je odwołali to zadzwoń lub jedź do tego szpitala i powiedz jaka jest sytuacja. Powiedz że jeżeli twoja mama umrze to  oskarżysz ich o morderstwo. Według prawa nie udzielenie pomocy jest karalne. Ja bym tak zrobił. Mam nadzieję że wszystko się dobrze skończy.

9 godzin temu, Jeeb napisał:

wczoraj byłem służbowo na oddziale intensywnej terapii w klinice uniwersyteckiej stolicy Północnej Nadrenii Westwalii  -  25% łóżek jest zajętych

PS. widzę że @fredek321 dalej mocno aktywny w ładowaniu czerwieńców 🙂

U nas niby jest już tylko 12 pacjentów, znajoma dzisiaj mi mówiła, ale co do informacji z drugiej ręki to jestem ostrożny, muszę lekarzy zapytać jak spotkam. Straszna pandemia, zwłaszcza widać to na ulicach.

Pozdrawiam

  • Like 1
  • Downvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, waldek~ napisał:

Dla tego mnie to tak wkurza, bo przez to wszystko zaniedbuje się innych ludzi. Służba zdrowia została wyłączona w pewnym stopniu. Wiem że Cię to nie pocieszy ale tutaj też nie jest idealnie. Moja kuzynka ma zawroty głowy, prawie się przewraca i była w szpitalu, zrobili jej szybkie badania, nic nie znaleźli i wypad bo teraz koncentrują się na pacjentach z wirusem. Mówi że widzi że szpital pusty ale i tak wywalili ją do domu. Jeżeli Twoja mama miała mieć badania i je odwołali to zadzwoń lub jedź do tego szpitala i powiedz jaka jest sytuacja. Powiedz że jeżeli twoja mama umrze to  oskarżysz ich o morderstwo. Według prawa nie udzielenie pomocy jest karalne. Ja bym tak zrobił. Mam nadzieję że wszystko się dobrze skończy.

U nas niby jest już tylko 12 pacjentów, znajoma dzisiaj mi mówiła, ale co do informacji z drugiej ręki to jestem ostrożny, muszę lekarzy zapytać jak spotkam. Straszna pandemia, zwłaszcza widać to na ulicach.

Pozdrawiam

Tak masz zupełną rację. Ja dopiero teraz po twoich postach przejrzałem na oczy i widzę do czego to wszystko zmierza. To sterowana tragedia niewinnych.

W Niemczech może tak tego nie widać, bo to cywilizowany kraj, ale w Polsce - masz dobry wgląd.

Dzięki i Pozdrowienia

  • Like 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Gerald napisał:

@tanova może zainteresuje Cię na jaki oryginalny pomysł wpadła Czarnogóra.

Świetny pomysł na zapobieganie rozprzestrzenianiu się pandemii ma Czarnogóra. Tamtejszy rząd utworzył spis osób przebywających na kwarantannie – wystarczy kliknąć w baner na stronie rządowej, aby otrzymać pełen dostęp do danych – imienia i nazwiska, daty zakończenia kwarantanny, często pełnego adresu zamieszkania. Na falę krytyki premier Marković odpowiedział, że „nie czas na niuanse prawne, teraz trzeba ratować ludzkie życie”.

cały artykuł tutaj:

https://krytykapolityczna.pl/swiat/koronawirus-na-balkanach-chiny-rosja-usa-ue/
 

 

@Gerald Rzeczywiście ciekawy sposób radzenia sobie z pandemią O.o. Wydawałoby się, że nie do pomyślenia w cywilizowanym świecie, choć rzeczywiście Czarnogóra ma bardzo luźne podejście do ochrony danych osobowych, zupełnie nie przystające do standardów RODO. Próby zatrzymania dokumentów w hotelu przez obsługę, nawet sami obywatele niespecjalnie chronią własną prywatność.

Dzięki za linka - poczytałam sobie wczoraj, nie tylko o tamtych regionach. Ostatnio trafiłam też na relację z ostatnich dni przed lockdownem z Bałkanów i powrotu przez zamykającą się Europie na blogu https://balkanyrudej.pl/

@waldek~ faktycznie, warto zobaczyć ten materiał i wyrobić sobie własne zdanie. Nie do końca się zgadzam ze wszystkimi tezami - porównywanie statystyk śmiertelności na koronawirusa przy totalnym lockdownie społeczeństw ze statystykami śmiertelności innych chorób w normalnych warunkach też jest manipulacją, ale wielu spostrzeżeniom trudno odmówić słuszności.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, tanova napisał:

faktycznie, warto zobaczyć ten materiał i wyrobić sobie własne zdanie. Nie do końca się zgadzam ze wszystkimi tezami - porównywanie statystyk śmiertelności na koronawirusa przy totalnym lockdownie społeczeństw ze statystykami śmiertelności innych chorób w normalnych warunkach też jest manipulacją, ale wielu spostrzeżeniom trudno odmówić słuszności.

Również obejrzałem. Czasami gość gada bardzo sensownie, ale do niektórych kwestii podchodzi życzeniowo i niektóre liczbowe porównania covid do innych chorób wstrząsnął z powietrza. Nie wszystko kupuję. Pachnie mi lekceważeniem "metody naukowej".

Edytowane przez Ziemowit
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, tanova napisał:

@waldek~ faktycznie, warto zobaczyć ten materiał i wyrobić sobie własne zdanie. Nie do końca się zgadzam ze wszystkimi tezami - porównywanie statystyk śmiertelności na koronawirusa przy totalnym lockdownie społeczeństw ze statystykami śmiertelności innych chorób w normalnych warunkach też jest manipulacją, ale wielu spostrzeżeniom trudno odmówić słuszności.

Ja też nie z wszystkim sie zgadzam, ale ogólnie material bardzo dobry. Ale myślę że nie którym osobą może otworzyć oczy.

  • Downvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, wojgoc napisał:

W Belgii od 4.05 obowiązkowe maseczki z 2 filtrami dla wszystkich.

Dlaczego od 4.05 a nie z dnia na dzień?

Bo wszyscy dostaną takie maski bezpłatnie.

Ale tu już nie chodzi o to czy one są płatne czy darmowe. Moim zdaniem mają tylko jedno zadanie - podtrzymać panikę i strach. Jestem ciekawy ile ludzi, zwłaszcza starszych będzie miała przez nie problemy. Taka maseczka po pewnym czasie staje się siedliskiem bakterii i to jest groźne dla zdrowia.  Może się okazać że wiele osób będzie miało przez nie problem z płucami. Maseczkę powinno się wymienić jak poczuje się że jest zawilgocona, ile osób będzie tak robić? Starsze osoby zaczną nawet latem chorować przez maseczki i powiedzą ze dalej jest pandemia.

15 minut temu, WojtekM napisał:

Dane z Belgii kiepsko wyglądają. 

Ty dalej wierzysz w cyferki.


 

 

  • Downvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, waldek~ napisał:

Ale tu już nie chodzi o to czy one są płatne czy darmowe. Moim zdaniem mają tylko jedno zadanie - podtrzymać panikę i strach. Jestem ciekawy ile ludzi, zwłaszcza starszych będzie miała przez nie problemy. Taka maseczka po pewnym czasie staje się siedliskiem bakterii i to jest groźne dla zdrowia.  Może się okazać że wiele osób będzie miało przez nie problem z płucami. Maseczkę powinno się wymienić jak poczuje się że jest zawilgocona, ile osób będzie tak robić? Starsze osoby zaczną nawet latem chorować przez maseczki i powiedzą ze dalej jest pandemia.

Ty dalej wierzysz w cyferki.


 

 

Muszę przyznać, ze jesteś konsekwentny w swoich poglądach. Płyny dezynfekujące szkodzą, maseczki szkodzą, a cyfry sa zmyślone. Rozumiem, ze cały świat jak długi i szeroki bierze udział w tym „spisku”,  w tym władze Bawarii, w której jak rozumiem mieszkasz.

Czekam kiedy sie dowiemy, ze lekarze to idioci, a ten wyimaginowany wirus i powodowana przez niego chorobę, można po prostu leczyć lewoskrętną witaminą C i chlorchinaldinem...

I żeby nie było - każdy ma prawo do własnych poglądów...

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, waldek~ napisał:

Ty dalej wierzysz w cyferki.

Masz rację - Belgowie sobie taki marketing tylko robią. Turystów chcą przyciągnąć wskaźnikami. A wskaźnik śmierci na 1 mln mieszkańców mają już wyższy niż Hiszpania i Włochy.

52 minuty temu, Cosworth240 napisał:

a cyfry

W zakresie cyfr - zaczęli pękać też Szwedzi i prawdopodobnie pozamykają też restauracje. Dziwne, że dopiero teraz - biorąc pod uwagę b. wysoki i rosnący wskaźnik śmierci na 1 mln mieszkańców.

  • Like 1
  • Downvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • JC locked this temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...