Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Ośrodki narciarskie bez gondoli


tanova

Rekomendowane odpowiedzi

17 minut temu, pawelel napisał:

Ja tam jestem dobrej myśli- wszystko otworzą: granice i stoki- za rok wszyscy z tego wirusa będą się śmiać a z czasem pójdzie w zapomnienie. I tego się trzymajmy 😉

 

Sezon na dobrą sprawę zaczyna się za pół roku. Przypuszczam, że otworzą granice (oby!) i stoki (na pewno), ale sądzę, że myśl o wirusie będziemy mieć gdzieś z tyłu głowy. Patrzę w przyszłość z ostrożnym optymizmem.

Edytowane przez tanova
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od lat (nie bacząc na wirusa), unikam ośrodków, gdzie trzeba zdejmować narty, przeciskać się przez stacje kolei, wchodzić po schodach, jechać w ścisku jak w tramwaju i patrzeć na twarze współpasażerów, zamiast na widoki. Dlatego dla mnie slogan np. "200km tras bez zdejmowania nart" nie ma wiele wspólnego z prawdą - to przecież to samo, co jazda skibusem między wyciągami. Od gondoli wolę nawet wyciągi talerzykowe. Są miejsca, w których naprawdę żałuję, że jest np. tylko gondola, bo trasy prezentują się bardzo okazale, jak np. w Sportgastein (na sporej wysokości, w miarę blisko Polski i kilka tras przy jednej kolei, więc brak tłoku). Gdyby nie to, chętnie bym tam zawitał

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest pogoda to jazda każdym wyciągiem jest przyjemna- takie 2-osobowe krzesła jadące tempem podchodzącego skitourowca mają swój niezaprzeczalny urok- ale wystarczy, że zerwie się ostry wiatr, zacznie padać śnieg i nagle doceniamy nowoczesne gondole chroniące nas przed zimnem :) Oczywiście mogą to też być krzesełka z osłonami, ale np. w takiej Francji prawie się ich nie buduje. A jeszcze inną kwestią jest przepustowość- gondole i wyprzęgane krzesła (tzw. detachable) mają prędkość 5-6 m/s, podczas gdy niewyprzęgane (tzw. fixed grip) około 2 m/s. Milej jest dojechać na górę w 5 minut, zamiast w 15 :) 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Obertauern jest chyba takim miejsce, gdzie nie trzeba korzystać z gondoli, by mieć dostęp do ponad 90% tras.

To prawda, ale ten fragment obsługiwany przez gondolę, to akurat najciekawsza część ośrodka + dobre opcje free.

 

Cytat

nagle doceniamy nowoczesne gondole chroniące nas przed zimnem

Gondole są spoko, pod warunkiem, że nie upycha się do nich ludzi jak bydło.

Stanie w ścisku to nic fajnego, a na siedzeniach, też jest wygodnie, tylko przy niepełnym składzie.

Duże wagoniki to porażka prawie zawsze.

Edytowane przez Spiochu
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, christof napisał:

i tu dochodzimy do alternatywy której nie straszny wirus ;)

Alternatywa ze wszech miar zacna, ale niestety nie dla każdego ;)

18 minut temu, Spiochu napisał:

Gondole są spoko, pod warunkiem, że nie upycha się do nich ludzi jak bydło.

Zgoda, ale w wielu ośrodkach jest tak, że to właśnie jedna gondola dowozi ludzi z dołu na wyżej położone trasy. Bywa to więc "wąskie gardło", zwłaszcza w szczycie sezonu. Niefajne są też tłumy tłoczące się do bramek w newralgicznych miejscach.  W grudniu czy styczniu (poza okresem okołoświątecznym), w mniej topowych ośrodkach powinno być jednak pusto, tak sądzę.

53 minuty temu, nicram napisał:

Jak jest pogoda to jazda każdym wyciągiem jest przyjemna- takie 2-osobowe krzesła jadące tempem podchodzącego skitourowca mają swój niezaprzeczalny urok- ale wystarczy, że zerwie się ostry wiatr, zacznie padać śnieg i nagle doceniamy nowoczesne gondole chroniące nas przed zimnem :) Oczywiście mogą to też być krzesełka z osłonami, ale np. w takiej Francji prawie się ich nie buduje. A jeszcze inną kwestią jest przepustowość- gondole i wyprzęgane krzesła (tzw. detachable) mają prędkość 5-6 m/s, podczas gdy niewyprzęgane (tzw. fixed grip) około 2 m/s. Milej jest dojechać na górę w 5 minut, zamiast w 15 :) 

Co prawda, to prawda.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, christof napisał:

i tu dochodzimy do alternatywy której nie straszny wirus ;)

Do tej pory zupełnie się tematem nie interesowałem... a chętnie bym go poznał tak zupełnie od podstaw (m.in. z powyższego powodu, pomijając koszty, stanie w kolejkach i wiele innych). Wiem, że zaraz mnie odeślecie do specjalistycznych stron, czy forów o tej tematyce, ale czy mógłby ktoś tak w wielkim skrócie opisać, jak ma się ich "wszechstronne przeznaczenie" do np. tradycyjnego zjeżdżania po przygotowanych stokach? Bo mówi się zwykle, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.04.2020 o 11:37, Annaa napisał:

A np.Kühtai? 

Autor wspomniał o minimum 50km tras. Ogólnie to jest cała masa ośrodków, w których wystarczy raz się wciągnąć gondolą i jeździć samymi kanapami: Kappl, Hochzeiger, Kuhtai, Kitzbuhel (gondola 3S łącząca dwie części ośrodka, ale poza tym mnóstwo kanap, nie licząc zjazdów do samej doliny). W kilku innych ośrodkach, odpowiednio "kombinując", też można ich raczej unikać: Serfaus-Fiss-Ladis (lewa połowa, z wyjątkiem gondoli na Pezid), południowe stoki w Saalbach - od Bernkogel po sam koniec doliny, Solden (pomijając trasę z Gaislachkogel i lodowiec). Jednak Ischgl zdecydowanie wygrywa. No i Obertauern, w ciut mniejszej skali, ale tam z kolei nie ma wjazdu z doliny, bo wyciągi są na przełęczy i od razu wsiada się na kanapy.

Edytowane przez koliber
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...
W dniu 28.04.2020 o 14:11, koliber napisał:

Ja od lat (nie bacząc na wirusa), unikam ośrodków, gdzie trzeba zdejmować narty, przeciskać się przez stacje kolei, wchodzić po schodach, jechać w ścisku jak w tramwaju i patrzeć na twarze współpasażerów, zamiast na widoki.

Mam tak samo, dlatego tym sezonie postawiłem na Wisłę i Ustroń , gondola w Szczyrku może mieć znacznie mniejsze powodzenie.

skolnity.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...