Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Wszechstronna nawigacja rowerowa z dobrymi mapami


Ziemowit

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym zapytać Was jakie aplikacje rowerowe na smartfon są waszym zdaniem najlepsze. Szukam czegoś z w miarę dobrymi mapami koniecznie topograficznymi (lepszymi niż oferuje Google), czytelnie naniesionymi ścieżkami, intuicyjnym planowaniem trasy z możliwością odczytania długości trasy jak i przewyższeń jakich można się spodziewać na planowanej trasie. Możliwość zapisu i przesłania na komputer śladu przejechanej trasy będzie mile widziana. Możliwość korzystania z map w pełni offline i opcja obliczania czasu przejazdu też będzie mile widziana. Może być płatne i kosztować nawet 50zł/miesiąc, byle by było dobre. :)

Wiem, że sporo osób korzysta z Endomondo na telefonie. Sądzę, że niezłym wyborem jest Mio Cyclo 605 lub Garmin Edge 830, jednak urządzenia kosztują ok. 1800zł, więc na taki zakup przyjdzie czas kiedy indziej. :)

Edytowane przez Ziemowit
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że od ponad roku korzystam z płatnych map w apce na telefon "Alenvereinactiv". Ma moim zdaniem dobre i czytelne mapy topograficzne, ma planer przejazdu, generuje wykres przewyższeń na planowanej trasie i pokazuje ile czasu zostało do mety, jednak niekoniecznie jest dopracowana a tłumaczenie po prostu olano bo jest w połowie po angielsku i w połowie po niemiecku. Szukam czegoś bardziej dopracowanego i w miarę przyjemnego w obsłudze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Locus Pro - 36 zł (jednorazowo) jest to co chcesz (i 10 x więcej). Używam tego i na androidzie i na komputerze (poprzez wirtualizację). Synchronizuję przez chmurę. W domu na kompie na dużym ekranie planuję trasy i zarządzam setkami tras.  Na smartfonie używam w terenie. Z różnych ciekawych rzeczy - można wgrać mapy papierowe (skan) i po kalibracji używać ich na telefonie. Jest też nawigacja głosowa (choć z tego nie korzystam - wystarczy mi widok). Darmowych jest kilkanaście map w tym przede wszystkim to wszystko co jest na OSM, za niewielkie pieniądze - dużo więcej. Język wybierasz, po polsku wszystko działa idealnie.

Nawet darmowa wersja Locusa jest świetna (choć nie ma tam niestety profili w danych trasy, nie pamiętam jak tam było z ich planowaniem). Darmowa wersja pozwoli Ci się zapoznać z programem. Co ważne Locus jest dobry do różnych aktywności - używam go też na skiturach i freeride.

Jest cały panel poświęcony geocachingowi, jest zarządzanie punktami...Prawdę powiedziawszy nie wyobrażam sobie co by tam można było ulepszyć bo apka jest genialna.

Jeszcze taki link opisujący podstawy Locusa

https://zkolemwtle.pl/locus-map-najlepsza-nawigacyjna-aplikacja-rowerowa-na-smartfona/

Pozdro

Wiesiek

Edytowane przez Wujot
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MAPS.ME to dokładna mapa, ale moim zdaniem nie nadaje się w góry bo nie jest topo. :)

1 godzinę temu, Wujot napisał:

Prawdę powiedziawszy nie wyobrażam sobie co by tam można było ulepszyć bo apka jest genialna.

Ogólny wygląd podstawowych map jakie miałem dostępne w wersji free odstraszył mnie jakiś czas temu, na pierwszy rzut oka są po prostu brzydkie ;) Dam Locus drugą szansę i trochę potestuję. ;)

Bardzo ładne robi bergfex, chciałbym podobnie wyglądające widzieć w Locus:

zen1.png

zen2.png

zen3.thumb.png.b51ddbea55f14bdd7d76673dd895c81b.png

Edytowane przez Ziemowit
  • Like 1
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Annaa napisał:

Nadaje się w góry, nie kłam!

Każde kłamstwo jest zawsze świadome, w innym wypadku jest niedouczeniem, niezrozumieniem, innym defektem poznawczym, bądź źle dobranymi słowami. :)

Może powinienem użyć sformułowania: "nadaje się trochę mniej niż inne, które mam na myśli" :)

Edytowane przez Ziemowit
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Ziemowit napisał:

MAPS.ME to dokładna mapa, ale moim zdaniem nie nadaje się w góry bo nie jest topo. :)

Ogólny wygląd podstawowych map jakie miałem dostępne w wersji free odstraszył mnie jakiś czas temu, na pierwszy rzut oka są po prostu brzydkie ;) Dam Locus drugą szansę i trochę potestuję. ;)

Bardzo ładne robi bergfex, chciałbym podobnie wyglądające widzieć w Locus:

Akurat się z Tobą w pełni zgadzam. Ale wizualna prezentacja jest mało istotna. Liczy się zawartość a tu wszyscy mają dokładnie to samo - mapy oparte na OSM. Do tego dokładają tylko różne "skórki". W sumie to bez różnicy, bo dokładność/niedokładność jest identyczna. Te maps.me to też OSM.  Naprawdę "inne" produkty są płatne. Z moich doświadczeń wychodzi mi, że OSM jest naprawdę sensowne bo jak napisałem to co jest to jest (w 99%). Czasem zdarza się, ze narysowana ścieżka jest już nieprzejezdna ale rzadko. Na klasycznym topo zaś to bardzo częsta sytuacja. Dlatego wolę OSM. Bardzo ciekawe jest to, ze podobno można na Locusie ułożyć stos map (np klasyczne topo, satelitę i OSM) ustawić przezroczystości i się też przełączać. To byłoby zajebiste ale w sumie to mi się nie chce aż tak zagłębiać. Tak czy tak wychodzi mi, że OSM to podstawa a wobec tego kluczowa jest jakość apki a nie dostępne "skórki".

Na Locusie cieniowanie można włączyć do każdej mapy.

BlueStacks_2020_05.10_00_21_56_40.thumb.jpg.2971d0b8e1466efcae64f47382639464.jpg

Super opcją jest możliwość kolorowania nachyleń 30-35, 35-40, 40-45 To się rewelacyjnie sprawdza na freeride i skiturach bo od razu widzisz gdzie można poprowadzić linie

BlueStacks_2020_05.10_00.24_05_13.thumb.jpg.003b8f1a72d9691729d9c24c82a83951.jpg

A tu wpierw cieniowanie a później z spadami

BlueStacks_2020_05.10_00_44_38_46.thumb.jpg.e872eef7078f58f20b87139477b8525d.jpg

BlueStacks_2020_05_10_00_43_10_92.thumb.jpg.a4c9822eaa8813538b0a98c9c48c914e.jpg

 

Pozdro

Wiesiek

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, waldek~ napisał:

Miałem do tego programu już dwa podejścia, nie jest to na zasadzie instaluje i używam. Ale możliwości robią wrażenie. Jak będę miał trochę wolnego czasu to muszę nad nim siąść.

Warto przeczytać recenzje użytkowników:

https://play.google.com/store/apps/details?id=menion.android.locus.pro&hl=pl

Ten problem jest tam dość często podnoszony. Apka na pierwszy rzut wydaje się niesamowicie rozbudowana i trudna. Ale użytkownik szybko może się jej nauczyć i wtedy jest bardzo przyjazna i intuicyjna. Po paru latach użytkowania widzę jak bardzo jest przemyślana.

To co bardzo doceniam to zarządzanie trasami. Można nadać kilkadziesiąt kolorów, różne kreskowania. Skutecznie się tym operuje bo można zmieniać ławo atrybuty katalogów, jedno kliknięcie zmienia prezentację ręcznie wybranych tras, scalać trasy itd.

Jedyna nieudana opcja to "modyfikuj trasę". Jak zmiana jest niewielka to może być, ale jak duża to prościej narysować od nowa. I to z dwóch powodów: bo działa przyciąganie ale przede wszystkim widzę inne wgrane gpx (czego nie ma w panelu modyfikacji tam jest tylko ta wybrana trasa - to duże utrudnienie). Na pocieszenie powiem, że w innych znanych mi programach działa to jeszcze gorzej.

Pozdro

Wiesiek

Edytowane przez Wujot
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawiłem sobie wersję pro bo to tylko trzydzieści parę zeta. Z płatnych sprawdziłem LoMaps i OutdoorActive. LoMaps po dodaniu cieniowania wyglądają naprawdę nieźle, to chyba mapy wektorowe, więc ostrość jest znakomita. Zdarzają się babole jak szczyt Koziołki w g. Sowich jest w innym miejscu niż w rzeczywistości a niebieski szlak, który w rzeczywistości jest szeroki i dobrze oznakowany na mapie jest urwany. Ale tak poza tym to wygląda to nieźle. OutdoorActive ogólnie wyglądają świetnie na Locus, lecz w niektórych miejscach wyświetlają się z błędami w postaci bardzo nierównomiernego kolorowania.

 @Wujot które mapy polecasz z darmowych i płatnych?

Edytowane przez Ziemowit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Ziemowit napisał:

Sprawiłem sobie wersję pro bo to tylko trzydzieści parę zeta. Z płatnych sprawdziłem LoMaps i OutdoorActive. LoMaps po dodaniu cieniowania wyglądają naprawdę nieźle, to chyba mapy wektorowe, więc ostrość jest znakomita. Zdarzają się babole jak szczyt Koziołki w g. Sowich jest w innym miejscu niż w rzeczywistości a niebieski szlak, który w rzeczywistości jest szeroki i dobrze oznakowany na mapie jest urwany. Ale tak poza tym to wygląda to nieźle. OutdoorActive ogólnie wyglądają świetnie na Locus, lecz w niektórych miejscach wyświetlają się z błędami w postaci bardzo nierównomiernego kolorowania.

 @Wujot które mapy polecasz z darmowych i płatnych?

Miałem na myśli mapy w sklepie Locus jak i mapy w obrębie tylko tej aplikacji. :)

Edytowane przez Ziemowit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Ziemowit napisał:

Sprawiłem sobie wersję pro bo to tylko trzydzieści parę zeta. Z płatnych sprawdziłem LoMaps i OutdoorActive. LoMaps po dodaniu cieniowania wyglądają naprawdę nieźle, to chyba mapy wektorowe, więc ostrość jest znakomita. OutdoorActive wyświetlają się niestety z błędami w postaci bardzo nierównomiernego kolorowania.

 @Wujot które mapy polecasz z darmowych i płatnych?

LoMaps to wektorówki. Niestety za aktualizację za każdym razem płacisz. Choć są tanie. Nie kupowałem więc Ci nic nie polecę.

Z bezpłatnych po różnych próbach najchętniej używam po prostu Classic. A to dlatego, że nie ma tam żadnego dodatkowego śmiecia a prezentacja jest bardzo przyjemna. Zobacz tak wygląda górka pod Wrocławiem. BlueStacks_2020_05.10_11_53_46_14.thumb.jpg.3744359ff2065cbb3a2366d959c30e52.jpg

To samo - Outdoors (denerwują mnie te szlaki w jednym kolorze)

BlueStacks_2020_05.10_11_54_43_98.thumb.jpg.11f958835a00cf678fdf588fa0ba69f9.jpg

i tu Map1.eu 

BlueStacks_2020_05.10_12_01_13_41.thumb.jpg.6e7ecd7e14c8d6165b82d85d99b62a81.jpg

Ale to wszystko jest kwestią jak przygotowujesz sobie trasy i jak jeździsz. Ja nie potrzebuję byle jak narysowanych i nieaktualnych i nielicznych szlaków (bo tak jest). Po prostu sam sobie to przygotowuję. Moja opracowana rowerowa warstwa (fragment) Dolnego Śląska wygląda tak:

BlueStacks_2020_05.10_12_08_58_95.thumb.jpg.c83768596c2c4f6b7c57e07b2726c4f4.jpg

A zrobiłem to jeżdżąc tak

BlueStacks_2020_05_10_12_10_07_43.thumb.jpg.7fbb995835fd8a54fa1042ba25b85e7d.jpg

Natomiast jednak warto jest zmierzyć się z geoportalem i topo 25 000. Ta rozmowa chyba mnie zmotywuje aby wgrać tę bezpłatną mapę wprost do Locusa bo jest rzeczywiście  dodatkową wartością. Porównywałem jej dokładność i aktualność względem OSM i nie można jednoznacznie powiedzieć co jest lepsze. Czasem jedno, czasem drugie. Nawet z lekkim wskazaniem na geoportal (szczególnie na terenach przemysłowych i postprzemysłowych).  To już jest nawigacja na wąskich ścieżkach ledwo nadających się do jazdy. Pobranie danych z naszego serwisu krajowego i wgranie do Locusa jest dość upierdliwe ale do zrobienia. Gdyby do tego dodać warstwę orto (tylko pewnie w cholerę waży)...

Na razie mam zamiar ograniczyć się do OSM (w jakiejkolwiek czystej postaci czy to wektorowej czy kafelkowej) i warstwy 25 000 topo z Geoportalu Krajowego. I to mi tutaj powinno wystarczyć. Choć orto też kusi bo czasem w terenie to jest bardzo dobra informacja (niestety te mapy siłą rzeczy są mocno opóźnione aktualnością, której byśmy oczekiwali). Ale to już są rozważania maniaka (którym być może też jesteś albo będziesz).

Pozdro

Wiesiek

 

Edytowane przez Wujot
  • Like 2
  • Thanks 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wujot zerknij na mapy Wanderreit, są za darmo w Locus. Legenda do tej mapy jest tutaj: https://www.wanderreitkarte.de/

Piszę o tym, bo co prawda mapa ładna nie jest, ale nad klasycznym OSM przewagę ma taką, że pokazuje rodzaj podłoża na szlakach i ma podział na drogi krajowe, powiatowe i gminne.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Wujot napisał:

LoMaps to wektorówki. Niestety za aktualizację za każdym razem płacisz. Choć są tanie. Nie kupowałem więc Ci nic nie polecę.

Z bezpłatnych po różnych próbach najchętniej używam po prostu Classic. A to dlatego, że nie ma tam żadnego dodatkowego śmiecia a prezentacja jest bardzo przyjemna. Zobacz tak wygląda górka pod Wrocławiem. 

 

i tu Map1.eu 

BlueStacks_2020_05.10_12_01_13_41.thumb.jpg.6e7ecd7e14c8d6165b82d85d99b62a81.jpg

 

To samo w porównaniu z mapy.cz

mapy_cz_sleza.thumb.jpg.3196bf578707b7d77b72be755d1e59e9.jpg

 

sama mapa OSM jest bez turystycznych szlaków pieszych, coś tam z rowerów jest ale też niepełne (np. przy ścieżkach jednokierunkowych - bez wskazania kierunku),
w czystym OSM wszystko jest zaznaczone jako ścieżki i drogi

są odrębne bazy szlaków turystycznych, rowerowych, czy innych danych geo (np. szlaki skialp w czechach), które producenci aplikacji dokładają do warstwy OSM i prezentują wszystko ładnie razem

tak jak widać powyżej, mapy.cz pokazuje kolory szlaków turystycznych, poniżej widać kierunkowość singletracków, takich cech czysty podkład OSM nie ma

mapycz_bardo.thumb.jpg.a03854e87ce0e629bc393b621dcb706d.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Ziemowit napisał:

@Wujot zerknij na mapy Wanderreit, są za darmo w Locus. Legenda do tej mapy jest tutaj: https://www.wanderreitkarte.de/

Piszę o tym, bo co prawda mapa ładna nie jest, ale nad klasycznym OSM przewagę ma taką, że pokazuje rodzaj podłoża na szlakach i ma podział na drogi krajowe, powiatowe i gminne.

Nie mogę na nią patrzeć tak jest brzydka.

W kwestii podziału dróg to dla mnie sprawa jest prosta: dwucyfrowymi nie jeżdżę, a trzycyfrowe omijam jak się da. Ale jak napisałem wszystko zależy od tego co i jak robisz. Ja jeżdżę po ścieżka co ich na mapach nie ma, zapomnianych kamieniołomach, stromych pagórkach co je znają miejscowi endurowcy, odwiedzam ostoje zwierzęce - jeździłem nawet po ich ścieżkach. Interesują mnie więc najbardziej dokładnie narysowane cieki wodne i małe ścieżki.

Wracając do map najlepsze jest to, że je przełączasz jednym ruchem. Nie ma więc stresu. Też próbowałem to i owo i doszedłem do etapu, że czysta mapa z OSM jest najlepsza szczególnie, że ma parę kategorii tych najbardziej interesujących mnie ścieżek. Ale popatrz. Z OSM (to wczorajsze)

BlueStacks_2020_05.10_14_18.47_18.thumb.jpg.f32bb286eb0c9c07d3d076546892a8ca.jpg

Moja jest fioletowa linia, jak widzisz jeździłem po czymś czego nie ma na tej mapie.  Zajrzałem jednak na geoportal i

831112676_Supiokolice.thumb.JPG.7333558be7e0a378f6a961573e2fb400.JPG

okazuje się, że tutaj spora część mojej trasy już by się znalazła. Akurat jazda nie była zbyt kłopotliwa (byłem z żoną). Trasa zresztą bardzo efektowna z paroma mocnymi punktami (i pchaniem roweru po stromych pagórkach leśnych)

1685807713_IMG_20200509_164039P.thumb.jpg.e828c7b1d71ba82ccc0004c4c4b528cf.jpg

1288252780_IMG_20200509_164849P.thumb.jpg.dc5e5f8fee9cfd2c1736a038fb354630.jpg

Wracając do meritum Twoje pytanie o polecane mapy i metody jest identyczne z tym "najlepsze narty?". To co Ci odpowiedziałem napisałem z pozycji kogoś kto doskonale wie, że rzeczywistość na mapach i w terenie to dwa dość odległe byty. I interesuje go szybkie i skuteczne dotarcie do rzeczy szerzej nieznanych i nieopisanych. 

Z tego punktu widzenia np te mapy o których napisał Mariusz są takie sobie. Szczególnie, że pokazał jeden z nieźle zrobionych fragmentów. Reszta Dolnego Śląska to już słabizna. Ale wielu ludzi uważa, że to WOW. I dla nich to jest wow. Wszystko jest względne.

Wiesz już tyle, że dalej pora abyś w toku użytkowania sam wybrał to co potrzebujesz.

 

Pozdro

Wiesiek

Edytowane przez Wujot
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem jeszcze Naviki bo podobno jest niezła: https://www.spidersweb.pl/2018/08/rower-nawigacja-naviki-opinie.html To standardowy OSM z moim zdaniem dość lichą czytelnością, więc na razie zostanę przy Locus. Mapy.cz sprawdziłem i wygląda bardzo fajnie, a czytelnością przebija mapy z Locus. Wydaje się jednak, że jest nieco mniej dokładna poza Ślężą, dodatkowo w Alpach są na górach dziwne błędy w postaci studni głębokości kilometra. :)

Edytowane przez Ziemowit
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Locus w Alpach wypada w miarę nieźle na mapach LoMaps. Jedyny i to spory minus to oznaczenie szlaków turystycznych, tu jest beznadzieja bo zaznaczone są tylko niektóre i wcale nie te ważniejsze, dlatego mam chęć odznaczyć opcję "szlaki turystyczne". :)

Edytowane przez Ziemowit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Ziemowit napisał:

Locus w Alpach wypada w miarę nieźle na mapach LoMaps. Jedyny i to spory minus to oznaczenie szlaków turystycznych, tu jest beznadzieja bo zaznaczone są tylko niektóre i wcale nie te ważniejsze, dlatego mam chęć odznaczyć opcję "szlaki turystyczne". :)

Już dość dawno nie byłem w Alpach w lecie. Za to w zimie bardzo dużo. Świetnie w Locusie sprawdza się opcja wgrania map "papierowych" i kalibracji, bo to co jest dostępne to nie ma dobiegu do tych tradycyjnych zimówek. To przepaść. Ale jest też inna dobra opcja z której często korzystam - wgrywam np 100 tracków pobranych, załóżmy, że z gpsies.com, i widzę gdzie ludzie najczęściej chodzą i zjeżdżają. Jak coś ma jeden ślad to znaczy, że mało popularne...Tam nie jestem nowatorem (no chyba, że freeride). Miałem wyjazdy i tak obczajone.

Co do niskiej jakości opracowań szlaków turystycznych to w Polsce to standard i to jest główny powód dla którego wolę czysty OSM. Przynajmniej mnie to nie wk...a.

Pozdro

Wiesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Wujot napisał:

Już dość dawno nie byłem w Alpach w lecie. Za to w zimie bardzo dużo. Świetnie w Locusie sprawdza się opcja wgrania map "papierowych" i kalibracji, bo to co jest dostępne to nie ma dobiegu do tych tradycyjnych zimówek. To przepaść. Ale jest też inna dobra opcja z której często korzystam - wgrywam np 100 tracków pobranych, załóżmy, że z gpsies.com, i widzę gdzie ludzie najczęściej chodzą i zjeżdżają. Jak coś ma jeden ślad to znaczy, że mało popularne...Tam nie jestem nowatorem (no chyba, że freeride). Miałem wyjazdy i tak obczajone.

Co do niskiej jakości opracowań szlaków turystycznych to w Polsce to standard i to jest główny powód dla którego wolę czysty OSM. Przynajmniej mnie to nie wk...a.

Pozdro

Wiesiek

W sklepie Locus zauważyłem 3 różne linie produktów pod Alpy, które dorównują papierowym: Kompass, Outdoor Active i Freitag-Berndt. Niestety każdy fragment trzeba kupić osobno i nie ma niestety żadnej subskrypcji by wszystko razem móc mieć offline. Kompass znasz więc wiesz jakie są jego wady i zalety. Freitag-Berndt już sprawdziłem i w Alpach wschodnich ma wszystkie szlaki na miejscu. Uradowany od razu zaznaczyłem całe alpy wschodnie, kliknąłem pobierz i widzę opcję kup teraz, cena 1091.80zł!!! za jeden plik o wadze 4.14GB.

Edytowane przez Ziemowit
  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, MarioJ napisał:

 

tak jak widać powyżej, mapy.cz pokazuje kolory szlaków turystycznych, poniżej widać kierunkowość singletracków, takich cech czysty podkład OSM nie ma

mapycz_bardo.thumb.jpg.a03854e87ce0e629bc393b621dcb706d.jpg

Muszę powiedzieć, że po raz czwarty, pod wpływem entuzjastycznych opinii, próbowałem coś zrobić na tym programie. I za każdym razem stwierdzam, że tragiczny edytor kładzie kompletnie całkiem nie najgorszą resztę. Edytor jest gorzej niż zły - chyba, że czegoś nie wiem.

1. Nie ma opcji rysowania ręcznego. Co normalnie pozwala gładko omijać błędy (liczne) map OSM. Ktoś gdzieś nie dociągnął kreski lub nie narysował kawałka drogi i tutaj nie sposób dokończyć trasy. Albo nie narysował przejścia pod trasą szybkiego ruchu (a wiadomo, że jest) i nagle program wali wielokilometrowe objazdy po ruchliwych drogach. Albo lasek co ma kawałek drogi wjazdowej i wyjazdowej i dziurę w środku. Logika mówi, że pewnie jest pełny przejazd i po sprawdzeniu na satelicie normalnie (czyli ręcznie) przeprowadzam brakujący odcinek. Aby dać Wam pojęcie zawsze ale to zawsze w projektach moich tras są kawałki narysowane "ręcznie". Taka jest dokładność OSM. To trochę tak jak w mapach googlach prowadzi po tym co ma. Jak uznasz, że chcesz dojechać z A do B to cię skutecznie poprowadzi. Ale jak chcesz sobie zaplanować po swojemu to już się nie da. To trochę lepsze google maps. Lepsze bo na OSM.  

2. Googlowa koncepcja prowadzenia trasy od startu do mety przez dodawanie punktów pośrednich może się sprawdzi w tradycyjnej nawigacji po asfaltówkach ale przy pętlach terenowych dokłada tak z 10x więcej roboty jak edytor Locusa nawet gdy trasa jest ciągła. 

Dopiero patrząc jak to jest beznadziejne człowiek do końca docenia dopracowanie Locusa, w tym automatycznie generowany punkt pośredni i ręczne rysowanie, przełączane dość łatwo (ale powinno być jeszcze bardziej na wierzchu). Do tego szybkie cofanie ruchów. Niby drobiazgi a robi się przepaść użytkowa. Może to jest chronione patentami? Ale edytor gpsies.com też jest całkiem przyzwoity. I każdy inny, który używałem. Ten tutaj to kuriozum. No dobra koniec znęcania.

Po stronie plusów jest trochę. Mapa orto w jednym ruchu - super. Teraz z jednej strony można narzekać na niekompletność szlaków, brak zróżnicowania kolorystycznego co powoduje, że trzeba czytać opisy kresek co bardzo przedłuża robotę ale prawie, że nie ma żadnego innego programu co pokazywałby choć tyle. Mam na myśli programy z rysowaniem. Bo takie z wyrysowanymi jakoś szlakami są. Porównałem mapy.cz z mapaszlakow.eu czy mapa-turystyczna.pl i zawartości są podobne a sposób prezentacji tamtych nawet lepszy.

Słowem na bezrybiu i rak ryba. 

 

Pozdro

Wiesiek

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Wujot napisał:

Muszę powiedzieć, że po raz czwarty, pod wpływem entuzjastycznych opinii, próbowałem coś zrobić na tym programie. I za każdym razem stwierdzam, że tragiczny edytor kładzie kompletnie całkiem nie najgorszą resztę. Edytor jest gorzej niż zły - chyba, że czegoś nie wiem.

.....

 

Sprawa wygląda trochę inaczej. Są różni użytkowników map gps, tak jak są różne typy narciarzy którzy jeżdżą na różnych modelach nart (amator, sportowiec, frirajder). Trudno mi dokładnie rozpoznać typy tych użytkowników, ale można spróbować wyróżnić dwie-trzy kategorie.

Trasowiec  - wystarczy mu prosty program z podstawowymi funkcjami, coś w stylu mapy.cz. Głównie korzysta z lokalizacji w terenie, z nawigacji terenowej do określonego miejsca, sprawdzenia gdzie jest szlak. Analogicznie turystyka piesza. Może dojść do tego poziomu że weźmie od kogoś tracka i sobie wgra na swoje konto. Może wyznaczy trasę po istniejących na mapie szlakach. I to mu wystarczy z zadatkiem. Nawet operowanie tymi wszystkimi funkcjami też wszystkim chętnym nie wychodzi. Niektórzy nie mają nawet pojęcia o tak dobrych programach do terenowego gps jak mapy.cz i korzystają tylko z map googla (mają już popularne szlaki turystyczne).

Podróżnik - jemu jest potrzebna aplikacja z szerszym wachlarzem funkcji.Chcą mieć więcej możliwości, korzystając z tego programu do różnych aktywności. Szukają lepszych map niż OSM, czasami płatnych. Układają sobie świadomie wcześniej trasę przejazdu, nie korzystają tylko z nawigacji z punktu do punktu. Operują trackami, pobierają od kolegów, rysują sobie plany przejazdów. I w tej kategorii mamy takie programy jak Lotus. Może niektórym (jeden na 1000) potrzebna jest nawet funkcja rysowania ręcznego kawałka trasy.

Ty Wujocie wogóle jesteś poza kategorią, bo jesteś profesjonalistą wyznaczającym trasy dla innych. Funkcjonalność którą Ty używasz, może potrzebuje jeszcze kilku innych ludzi w naszym kraju, może max 10 🙂 Używanie wirtualnej maszyny androida, po to aby sobie rysować wygodnie gpxy na podstawie pięciu różnych tracków i trzech różnych podkładów, to jednak nie jest codzienne zajęcie każdego rowerzysty, umówmy się 🙂

mapa-turystyczna.pl jest robiona na podobieńswo mapy.cz. Jak zaczynałem korzystać kilka lat temu z mapy.cz, to mapa-turystyczna.pl miała tylko podkład google, więc to było żałosne. Widzę że systematycznie dodają te same funkcje co ma mapy.cz, ale jeszcze trochę brakuje do wejścia na ten sam poziom. Np. brak nawigacji pod rower (po szlakach rowerowych). Z innych rzeczy: mapy.cz ma ski areny w widoku zimowym (baaaardzo fajna funkcja). Niewątpliwie mapy.cz jest prostą aplikacją outdoorową o liczbie funkcji, których inne proste i darmowe aplikacje jeszcze mogą marzyć.

Możemy teraz dyskutować czy w kategorii Trasowiec jest lepszy program niż mapy.cz. W kategorii Podróżnik czy Lotus jest najlepszym programem czy może OsmAnd jest nieco łatwiejszy w użytkowaniu.
 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 5/10/2020 at 11:56 AM, MarioJ said:

Polecam Ci zobaczyć mapy.cz, prosta i bezpłatna.

 

Opsja 3d w Mapy.cz jest ekstra i już prawie się z nimi zaprzyjaźniłem ale brak ręcznego rysownia mnie zniechęcił. Nie chodziło nawet o trase "przez łąkę" ale program nie "puszczał" trasy przez punkt gdzie szutrowa droga łączyła się z asfaltową. Tak jakby tam była czarna dziura i koniec. 

11 hours ago, Wujot said:

Nie ma opcji rysowania ręcznego. Co normalnie pozwala gładko omijać błędy (liczne) map OSM.

Kiedyś to rysowanie ręczne było w bikemap.net, teraz udało mi się znaleźć w alltrails.com. Plus taki, że jest i aplikacja i strona internetowa. Można przygotować trasę w domu i w aplikacji odpalić. Mi się mega spodobał kursor w aplikacji wskazujący kierunek marszu Na rozwidleniach ścieżek działa genialnie!

Pierwszy raz korzystałem z tej apki z weekend. Nie zauważyłem jakiś większych błędów.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Sportego360 napisał:

Opsja 3d w Mapy.cz jest ekstra i już prawie się z nimi zaprzyjaźniłem ale brak ręcznego rysownia mnie zniechęcił. Nie chodziło nawet o trase "przez łąkę" ale program nie "puszczał" trasy przez punkt gdzie szutrowa droga łączyła się z asfaltową. Tak jakby tam była czarna dziura i koniec. 

Kiedyś to rysowanie ręczne było w bikemap.net, teraz udało mi się znaleźć w alltrails.com. Plus taki, że jest i aplikacja i strona internetowa. Można przygotować trasę w domu i w aplikacji odpalić. Mi się mega spodobał kursor w aplikacji wskazujący kierunek marszu Na rozwidleniach ścieżek działa genialnie!

Pierwszy raz korzystałem z tej apki z weekend. Nie zauważyłem jakiś większych błędów.

Sprawdziłem alltrails na android i aplikacja nie działa poprawnie na tablecie. Za każdym kliknięciem w dowolne miejsce podpowiada losowe trasy których nie chciałem wybrać. Można to wyłączyć?

Edytowane przez Ziemowit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...