Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

W 1981 roku na szczycie Buzłudża (1441 m.n.p.m.) w paśmie Starej Płaniny zostaje wybudowany monumentalny obiekt - pomnik bułgarskiego socjalizmu. Nawiązujący do fascynacji kosmosem obiekt, popada po paru latach w ruinę. Udało mi się go zobaczyć parę lat temu. Fiński zespół Haloo Helsinki! nakręcił tam niesamowity klip do swojej piosenki "Vihaan kyllästynyt"

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Gerald napisał:

To Twoje zdjęcia? 

Słyszałem od wielu osób, w tym od mojej mamy że w Rumunii tak to wyglądało. Wygląda to jak z jakiś koszmarów. Był to chyba jedyny kraj w Europie gdzie coś takiego działo się na masową skalę. Widzę błekitne wagony sypialne Warsu 🙂 Jaka to relacja? Warszawa - Warna? 

..tak, to pociąg do Warny - jechałem z zona w "podroż poślubną"😉...to wjazd do Rumunii - do tej pory pamiętam małą, zapłakaną  dziewczynkę której moja zona rzuciła bułkę ale inne dzieci natychmiast jej zabrały.. prawo buszu

W Rumuni jedynie na wybrzeżu nie widać było nędzy (przynajmniej przed trzęsieniem ziemi w 77 )  ale to jeszcze wcześniejsze czasy.

Nie wiem jak teraz ale w latach 90' niewiele się zmieniło.

(fotki kiepskie bo to skan z powyginanych diapozytywów, a i materiał "godny" swoich czasów - DDRowski OrwoChrom UT 16 albo 18)🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.07.2020 o 16:25, Gerald napisał:

Ale woda jest tak samo zimna jak w naszych tatrzańskich stawach w których nie można się oficjalnie kąpać? :-) 

Nikt nie robi problemów z rozbijaniem namiotów? czy raczej tylko przy schroniskach?  Mam na myśli Riłę i Piryn.

 

Początkiem października miała na ok 16 stopni więc latem chyba koło 20 będzie w Tatrach to max 14 , myśmy nocowali w głównie w schronach samoobsługowych celowo nie biorąc namiotu , niektóre miały nawet piec w środku tylko z opałem gorzej ( mam na myśli Pasmo Riły i Pirynu )

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Zimnik napisał:

 

Początkiem października miała na ok 16 stopni więc latem chyba koło 20 będzie w Tatrach to max 14 , myśmy nocowali w głównie w schronach samoobsługowych celowo nie biorąc namiotu , niektóre miały nawet piec w środku tylko z opałem gorzej ( mam na myśli Pasmo Riły i Pirynu )

Kiedyś biwakowalismy w okolicy Rilskiego Monastyru. Obok biwakowala para  Niemców, po pięćdziesiątce.  Rano para wstała i przystąpiła do mycia w strumyku przy wodospadzie. To byli chyba naturysci bo na golasa wlezli do wody pod wodospad. Woda w strumieniu była okropnie zimna, nie mniej jednak na Niemca chyba nie działała, bo worek zamiast mu się skurczyc wisiał do pół uda! Na piersi pani towarzyszacej tez nie dzialala, wisialy. Ja nie odważyłem się myć w tak zimnej wodzie,  po prostu zęby lupaly, a palce u rąk kostnialy. No ale okolica piękna,  dzika i zielona. A powietrze jakie tam było. ....

  • Haha 3
  • Downvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Bumer napisał:

Kiedyś biwakowalismy w okolicy Rilskiego Monastyru. Obok biwakowala para  Niemców, po pięćdziesiątce.  Rano para wstała i przystąpiła do mycia w strumyku przy wodospadzie. To byli chyba naturysci bo na golasa wlezli do wody pod wodospad. Woda w strumieniu była okropnie zimna, nie mniej jednak na Niemca chyba nie działała, bo worek zamiast mu się skurczyc wisiał do pół uda! Na piersi pani towarzyszacej tez nie dzialala, wisialy. Ja nie odważyłem się myć w tak zimnej wodzie,  po prostu zęby lupaly, a palce u rąk kostnialy. No ale okolica piękna,  dzika i zielona. A powietrze jakie tam było. ....

Dlaczego naturyści?? Jak się kąpię to też na golasa - to dość normalne.

Pozdrowienia

  • Thanks 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Jeeb jakiś ty głupi!  Napisać po polsku nie potrafisz, zrozumieć prostego tekstu także nie potrafisz. Ty nie oceniaj innych tak jakbyś siebie oceniał.  Jesteś człowiekiem prostym i tak tez myślisz,  szufladkujesz ludzi pod potrzeby swojego postrzegania świata i ludzi.  Proszę cię,  bądź daleko ode mnie. 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Bumer napisał:

Oj Jeeb jakiś ty głupi!  Napisać po polsku nie potrafisz, zrozumieć prostego tekstu także nie potrafisz. Ty nie oceniaj innych tak jakbyś siebie oceniał.  Jesteś człowiekiem prostym i tak tez myślisz,  szufladkujesz ludzi pod potrzeby swojego postrzegania świata i ludzi.

Sam się zaszufladkowałeś pisząc o worku Niemca i piersiach jego partnerki

Nie przejmuj się wszyscy jeteśmy podglądaczami ale rzadko ktoś do tego potrafi się przyznać.

Ty to zrobiłeś więc pełny szacun.

 

9 godzin temu, Bumer napisał:

 Proszę cię,  bądź daleko ode mnie. 

Oczywiście napisz koniecznie gdzie będziesz w najbliższym czasie podglądał bo wybieram się nad Polskie Morze a że jestem naturystą to nie chciałbym aby opis moich genitaliów znalazł się na forum narciarskim.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, WojtekM napisał:

Leżę po operacji. Ciekawe, czy w jej trakcie, lekarze śmiali się z mojego przyrodzenia? Leżałem nagusieńki i smacznie spałem. Poczekam, może i mnie tutaj opiszą. 

..trza było nie spać... pilnować żeby nic nie zostawili w środku  😉. Mnie zostawili ...na 3 operacje dwa razy zostawili - potem niefajnie jest.

...u Ciebie na 100% tak nie będzie...

zdrówka Ci życzę!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wracamy do Bułgarii. Zazdrościłem Bułgarom zaopatrzenia w sprzęt narciarski. Może moje doświadczenie nie jest miarodajne bo dotyczy Sofii, czyli stolicy, ale w latach 80 mozna tam było kupić niezły sprzęt. Były narty Atomic, Fischer, Mladost i jeszcze jakieś tam, były wiązania kilka typów, w tym Marker. Były buty markowe, np Koflach, San Marco, i inne. Oni podobno produkowali narty na licencji, czy coś podobnego.

Edytowane przez Bumer
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.07.2020 o 09:41, Zimnik napisał:

Początkiem października miała na ok 16 stopni więc latem chyba koło 20 będzie w Tatrach to max 14 , myśmy nocowali w głównie w schronach samoobsługowych celowo nie biorąc namiotu , niektóre miały nawet piec w środku tylko z opałem gorzej ( mam na myśli Pasmo Riły i Pirynu )

Kiedy tam byłeś? Ile lat temu? 

My lecimy jeśli się wszystko uda 29 lipca. 

Bierzemy namiot (to tylko +1400 g), bo przez sytuację z wirusem nie wiadomo jak jest ze schroniskami i lepiej w razie czego mieć gdzie spać. 

Ten rok jest wyjątkowo zimniejszy od poprzednich, na fb widziałem relacje ludzi że na wys 2000 mnpm jest po 13-14 stopni. Parę lat temu znajomy próbował wychodzić na Botew i zrezygnował bo było 35 stopni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bumer napisał:

No to wracamy do Bułgarii. Zazdrościłem Bułgarom zaopatrzenia w sprzęt narciarski. 

 

Bułgaria narciarsko to bardzo ciekawy kraj. Pomijając  ośrodki narciarskie których jest trochę, to świetne miejsce pod skitury/backcountry. 

Zjazd ze szczytu Botew 2376 mnpm (najwyższy szczyt Starej Płaniny). 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kom – Emine (KE, bułg. Ком – Емине) – nazwa najdłuższego oznaczonego pieszego szlaku turystycznego w Bułgarii, zwanego w przeszłości „Szlakiem przyjaźni”.

Szlak ten jest (od 1989) końcowym odcinkiem europejskiego szlaku turystycznego E3, który łączy Ocean Atlantycki z Morzem Czarnym. 2 skrajnymi punktami szlaku są szczyt Kom, który znajduje się bezpośrednio w pobliżu granicy z Serbią, i przylądek Emine nad Morzem Czarnym, wysunięty najbardziej na wschód punkt Starej Płaniny.

Długość szlaku Kom – Emine to w przybliżeniu 650-700 km i jest on do przejścia w 20-25 dni w letnich warunkach i około miesiąca – w zimowych; mają też miejsce biegi maratońskie, przy czym oficjalny rekord wynosi 5 dni i 17 godzin. Podczas przejścia pokonuje się teren z wielkimi przewyższeniami i zdobywa się ponad 100 staropłanińskich szczytów. Schroniska na szlaku są względnie dobrze rozmieszczone, jedynie koło przełęczy Wratnik i Riszkiej nocleg jest problematyczny. Środek szlaku znajduje się koło schroniska Uzana, co pokrywa się także z geograficznym centrum Bułgarii.

Letnie oznaczenie składa się z czerwonej linii, ograniczonej dwiema białymi liniami i jest umieszczone na nieruchomych przedmiotach na szlaku (drzewa, kamienie, budynki itp.). Oznaczenie zimowe, które w wielu miejscach pokrywa się z letnią, ma postać wpuszczonych w ziemię metalowych słupów, pomalowanych na przemian w pasy koloru żółtego i czarnego.

Pierwszy raz szlak przeszedł w 1933 Paweł Deliradew, bułgarski podróżnik i badacz, zwany „Spadkobiercą Aleko Konstantinowa”. Istotnie, sam Konstantinow pierwszy wpadł na pomysł tego szlaku, ale nie udało mu się go zrealizować. Dopiero w 1953 przejście powtórzyli członkowie Republikańskiej Komisji ds. Turystyki przy Najwyższym Komitecie Kultury Fizycznej i Sportu (WKFS) i ostatecznie został wytyczony przy dwóch następnych przejściach w 1955 i 1959. Szlak został oficjalnie otwarty w 1985 i był początkowo pomyślany jako przedłużenie Międzynarodowego Szlaku Pieszego Eisenach – Budapeszt (EB). Uwidaczniało się to w takim samym wyglądzie logo. Bułgarski Związek Turystyczny wydawało nawet wspólne przewodniki po EB i KE.

Pierwsze udane zimowe przejście miało miejsce w 1961, a pierwsze przejście w odwrotnym kierunku (z Emine na Kom) zostało zrealizowane w lipcu 1968 przez grupę z Uniwersytetu Ruseńskiego – WIMMESS. Dzisiaj oprócz pieszych wycieczek turystycznych szlak Kom – Emine jest używany także jako trasa zawodów terenowych.

Istnieje tradycja brania dwóch kamyków z góry Kom, potem na końcu wędrówki oraz pełnego przejścia Bułgarii wrzucania jednego z przylądka Emine do Morza Czarnego i wzięcia ze sobą drugiego kamienia jako pamiątki.

źródło https://pl.wikipedia.org/wiki/Kom_-_Emine

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Mały Embraer-170 Polskich Linii Lotniczych "LOT", zataczał koło nad Sofią i okalającą ją Witoszą. 

Stara Płanina stawała się coraz bardziej odległa, a ja wiem że muszę tu kiedyś jeszcze wrócić. Przestrzeń którą widziałem w tym paśmie, jest zupełnie niesamowita

To był tydzień spędzony w ciszy bułgarskich gór. Niespieszne 85 km piechotą, z noclegami w namiocie, schronach i schroniskach 

Wymarzone wczasy cały czas można spędzić w Bułgarii, tylko kto uwierzy że to zdjęcia z Bułgarii? 🙂

 

116798587_636016157010209_2621808448893045349_n.jpg

116800902_3707623802598824_5515604103873682696_n.jpg

116794524_607789096777104_3745352175564592322_n.jpg

116769644_797123894159787_4746912700485605106_n.jpg

116786119_697786050803812_4762961699015100876_n.jpg

116837359_488394858691759_937193170456616397_n.jpg

Edytowane przez Gerald
  • Like 9
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.08.2020 o 13:59, Gerald napisał:

Mały Embraer-170 Polskich Linii Lotniczych "LOT", zataczał koło nad Sofią i okalającą ją Witoszą. 

Stara Płanina stawała się coraz bardziej odległa, a ja wiem że muszę tu kiedyś jeszcze wrócić. Przestrzeń którą widziałem w tym paśmie, jest zupełnie niesamowita

To był tydzień spędzony w ciszy bułgarskich gór. Niespieszne 85 km piechotą, z noclegami w namiocie, schronach i schroniskach 

Wymarzone wczasy cały czas można spędzić w Bułgarii, tylko kto uwierzy że to zdjęcia z Bułgarii? 🙂

 

Napisz proszę coś więcej, bo bardzo lubię Twoje relacje z miejsc, które są niby tak blisko, a wydają się tak egzotyczne, bo po prostu mało kto się tam z Polski w czasach wypadów do Chorwacji, Turcji, czy Egiptu (rzeczywistość przed-Covidowa), wypuszcza...

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Cosworth240 napisał:

Napisz proszę coś więcej, bo bardzo lubię Twoje relacje z miejsc, które są niby tak blisko, a wydają się tak egzotyczne, bo po prostu mało kto się tam z Polski w czasach wypadów do Chorwacji, Turcji, czy Egiptu (rzeczywistość przed-Covidowa), wypuszcza...

Miło że motywujesz, bo szczerze mówiąc mi się nie chce. Ale chyba spełnię swój kronikarski obowiązek. 🙂 

Nie lubię słowa egzotyka, opiszę to w swoim ostatnim wątku. 🙂 Opiszę też swoje polityczno-gospodarcze odczucia. 

Zanim opiszę mój wyjazd do Bułgarii, minię kilka dni. Póki co posłuchajcie bułgarskiego reagge. 

Pierwszy kawałek "Pieszo nad morze" został stworzony specjalnie na potrzeby długometrażowego filmu dokumentalnego "Kom - Emine", który zalinkowałem wcześniej.

 

Jak komuś wpadnie w ucho, to polecam to, tego samego zespołu:

 

lub tego... 🙂

Z innej beczki. 

Gatunek muzyczny Czałga (Чалга) to wręcz bułgarski odpowiednik discopolo, czy ruskiej popsy. Za komuny wręcz zakazana, teraz wraca do łask. 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmienił sie ustrój w Bułgarii, zmieniła się i Indira. Teraz Bułgarzy mogą ją gościć u siebie. Co prawda 30 lat temu była czarnulką, no i pochodzi z kraju obok, ale  jak widać po publikacjach, często w Sofii występuje. Widać sprzyja gustom Bułgarów. A może by tak ja zaprosić na  Kadzielnię do Kielc? A co, nie pasuje?

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...