Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

28 minut temu, Wujot napisał:

Trzeba przyznać, że ten antyekologiczny mechanizm, który opisałeś, choć na pierwszy rzut oka zaskakujący, widać gołym okiem - działa! Gdyby prosument dostawał kasę (nawet w stosunku 0,5) to byłby zainteresowany oszczędnościami a w barterze jest odwrotnie. Pewnie nie z przypadku zapisano ten mechanizm...

Czytałem, za zasadniczo fotowoltaika miała być skorelowana z letnimi szczytami energetycznymi (prąd dla klimatyzacji) - stąd było te 500 MW.

projekt dofinansowania fotowoltaiki kojarzący się z ekologią,

z punktu widzenia ekologii to kolejny bubel tej ekipy, bo zachęca do zbędnego używania prądu zamiast do odsprzedawania prądu do sieci

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, MarioJ napisał:

projekt dofinansowania fotowoltaiki kojarzący się z ekologią,

z punktu widzenia ekologii to kolejny bubel tej ekipy, bo zachęca do zbędnego używania prądu zamiast do odsprzedawania prądu do sieci

 

Bubel albo i nie. Myślę, że ten mechanizm "zabezpiecza" przed zbyt wysoką mocą zainstalowaną w panele. To bardzo nieprzyjemne źródło bo nierytmiczne, sezonowe i nie ma jak  magazynować tego prądu. Dopóki z ogniw fotowoltaicznych nie zacznie się produkować wodoru to wcale nie jest takie pożądane źródło energii.

Napisałem, że w zasadzie skorelowane jest tylko z pracą klimatyzatorów.

Pozdro

Wiesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Wujot napisał:

Bubel albo i nie. Myślę, że ten mechanizm "zabezpiecza" przed zbyt wysoką mocą zainstalowaną w panele. To bardzo nieprzyjemne źródło bo nierytmiczne, sezonowe i nie ma jak  magazynować tego prądu. Dopóki z ogniw fotowoltaicznych nie zacznie się produkować wodoru to wcale nie jest takie pożądane źródło energii.

Napisałem, że w zasadzie skorelowane jest tylko z pracą klimatyzatorów.

Pozdro

Wiesiek

Albo pompą ciepła.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Wujot napisał:

Bubel albo i nie. Myślę, że ten mechanizm "zabezpiecza" przed zbyt wysoką mocą zainstalowaną w panele. To bardzo nieprzyjemne źródło bo nierytmiczne, sezonowe i nie ma jak  magazynować tego prądu. Dopóki z ogniw fotowoltaicznych nie zacznie się produkować wodoru to wcale nie jest takie pożądane źródło energii.

Napisałem, że w zasadzie skorelowane jest tylko z pracą klimatyzatorów.

Pozdro

Wiesiek

Wystarczy wybudować parę zbiorników retencyjnych dwupoziomowych pełniących funkcję elektrowni wodnych. Gdy jest nadprodukcja prądu w słoneczne dni pompy mogłyby przepompowywać wodę do zbiornika wyżej, a w nocy zamieniać energię z wody na elektryczną.

Perpetuum mobile :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, kordiankw napisał:

Wystarczy wybudować parę zbiorników retencyjnych dwupoziomowych pełniących funkcję elektrowni wodnych. Gdy jest nadprodukcja prądu w słoneczne dni pompy mogłyby przepompowywać wodę do zbiornika wyżej, a w nocy zamieniać energię z wody na elektryczną.

Perpetuum mobile :)

1. W nocy nie potrzebujesz energii.

2. To dobrze pracuje przy stałej dostawie prądu (elektrownie węglowe, atomowe). Projektujesz system na średnie zużycie energii. W nocy pompujesz do górnego zbiornika w rannym szczycie odbierasz energię, podobnie z drugim szczytem. Elektrownie szczytowo-pompowe nie przechowają Ci większej ilości energii (np z tygodnia upałów) a tym bardziej z lata na zimę. Popatrz na Porąbkę Żar czy Żarnowiec i pomnóż je razy 100 i odpowiesz sobie dlaczego to nie wypali.

W

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, moruniek napisał:

Za instalację 10 kW zapłaciłeś poniżej 35 000 tys. Gdzie takie oferty (możesz dać namiar na priv)? U mnie najtańsza jaką dostałem to 39 000, a na parametrach Twojej instalacji, 43 000. 

A to ceny finalne - po wszystkich rekompensatach - mój prąd + podatek - czy cena wyjściowa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Wujot napisał:

Bubel albo i nie. Myślę, że ten mechanizm "zabezpiecza" przed zbyt wysoką mocą zainstalowaną w panele. To bardzo nieprzyjemne źródło bo nierytmiczne, sezonowe i nie ma jak  magazynować tego prądu. Dopóki z ogniw fotowoltaicznych nie zacznie się produkować wodoru to wcale nie jest takie pożądane źródło energii.

Napisałem, że w zasadzie skorelowane jest tylko z pracą klimatyzatorów.

Pozdro

Wiesiek

Koszt instalacji jest zbyt wysoki by tego typu mechanizm zabezpieczał przed przeszacowanymi instalacjami. Ten mechanizm służy fo zniechęcania do zakupu tego typu instalacji bi Polska węglem stoi.

W Belgii odsprzedajesz wypracowany prąd po stałej cenie zawartej w dniu podpisania umowy - im wcześniej instalowałeś tym lepsza cena była a co za tym idzie szybszy zwrot kosztów instalacji. Do tego są zwroty z gmin za ekologiczne rozwiązania - do 20% kosztów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, moruniek napisał:

Za instalację 10 kW zapłaciłeś poniżej 35 000 tys. Gdzie takie oferty (możesz dać namiar na priv)? U mnie najtańsza jaką dostałem to 39 000, a na parametrach Twojej instalacji, 43 000. 

34 990zł  :)  

Na szczęście Polacy to zaradny i przedsiębiorczy naród i mimo bomu na fotowoltaikę, jest sporo firm tworzonych przez młodych ludzi którzy nie muszą zdawać się na rolę podwykonawcy.

W zapytaniu ofertowym do 10 lokalnych firm nie będąca podwykonawcą podałem jaką chce moc, załączyłem zdjęcie połaci dachu, kąt nachylenia i rodzaj dachówki, dodałem szkic położenia paneli. 

Ofertę złożyło 8 firm, oferty od 33 do 46 tysięcy, 3 firmy zaprosiłem na oględziny i rozmowę

Dla mnie priorytetem było że biorą sprzęt nowej generacji od zaufanych i pewnych dystrybutorów z Polski południowej - w wielu ofertach miałem link do strony i cen dystrybutora.

Solar Energy Tech Andrzej Dulat to zgrana kulturalna ekipa 5 osób która zrobiła u mnie robotę w 8 godzin, jak  pojechali został godzinę właściciel (pracował cały dzień na dachu) na sprawy konfiguracji i papierkowe - podłączenie z siecią WiFi i skonfigurowanie strony z monitoringiem pracy instalacji fotowoltaicznej  plus instrukcje - właściciel na drugi dzień sam złożył wniosek do Tauron na przyłączenie.

Mogę polecić dwie firmy z mojej okolicy ale zasięg mają do 50 km od siedziby i trzeba się liczyć z oczekiwaniem 1-2 miesiące na usługę.

Solar Energy Tech Andrzej Dulat

Ekotak Szymon Piwowarczyk
 

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, MarioJ napisał:

projekt dofinansowania fotowoltaiki kojarzący się z ekologią,

z punktu widzenia ekologii to kolejny bubel tej ekipy, bo zachęca do zbędnego używania prądu zamiast do odsprzedawania prądu do sieci

Oby więcej takich bubli :) w pierwszym półroczu 2020 przekroczono ilość przyłączeń z całego 2019r

Mikroinstalacje-zainstalowane-w-2019-rok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, kordiankw napisał:

Wystarczy wybudować parę zbiorników retencyjnych dwupoziomowych pełniących funkcję elektrowni wodnych. Gdy jest nadprodukcja prądu w słoneczne dni pompy mogłyby przepompowywać wodę do zbiornika wyżej, a w nocy zamieniać energię z wody na elektryczną.

Perpetuum mobile :)

Tak tak, nawet jeden wieczór przy winie spędziliśmy na planowaniu jak na działce zrobić elektrownie szczytowo-pompową i przy okazji skorzystać z dofinansowania z programu Moja Woda.

Skończyło się wspólną wycieczką na Żar :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, surfing napisał:

Tak tak, nawet jeden wieczór przy winie spędziliśmy na planowaniu jak na działce zrobić elektrownie szczytowo-pompową i przy okazji skorzystać z dofinansowania z programu Moja Woda.

Skończyło się wspólną wycieczką na Żar :) 

A gdyby tak jeszcze skorzystać z dofinansowania na oczko+ ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, MarioJ napisał:

Propagowanie wykorzystanie "mojego prądu" do zbędnego świecenia wszelkich żarówek w domu i w ogrodzie jest dla mnie żenujące.

Oświetlenie miast jest standardem, a twierdzisz że oświetlenie ścieżek w własnym ogrodzie nie poprawi mojego komfortu i bezpieczeństwa? Zresztą w domu ogrzewanym prądem zużycie na oświetlenie nie przekracza kilku procent całości. Dodatkowo pominąłeś moje domniemanie że pewnie będę mniej oszczędzał prąd.

Szukasz zbędnego oświetlenia  to podrzucę Ci temat bo jakoś tzw. organizacji ekologicznych to nie zainteresowało.

Jesteśmy tak bogaci że oświetlamy sobie  autostrady i drogi szybkiego ruchu w granicach miast i na wszystkich węzłach- również poza granicami miast, a dużo bogatsze Niemcy z powodzeniem obywają się bez oświetlania, podświetlone są jedynie tablice drogowe na węzłach .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hola, hola, panowie!  A słyszeliście o  tzw świetle śmieciowym?  Świat  urządzony jest tak, że jest dzień i noc. Człowiek, i oczywiście inne żyjątka, podporządkowane są temu rytmowi.  Człowiek jakoś zrozumie dzień w nocy ale zwirz już nie bardzo.  Wszelkiej maści ekolodzy też nie bardzo przyjmują  argumentacji która im nie odpowiada. To tak na początek, za dwa, może pięć lat ktoś "wykopie" moje słowa i zobaczymy czy miałem rację, no może trochę racji. A teraz druga  sprawa, konsumpcja energii. To także ostatnie chwile ,(może lata), praktycznie nieograniczonej konsumpcji. Wszystkie projekty przepisów budowlanych np. zdążają do  ograniczeń konsumpcji energii. Budując dom, użytkując go najprawdopodobniej  dostaniesz limity, już na starcie wybierając odpowiednie technologie, a potem eksploatując go. Eksploatacja z limitami lub z progresywną skalą opłat. Ni ma lekko!  A jak do tego  jeszcze dojdzie wykup prawa do limitów wody pitnej.... Czarno to widzę. Zajmowałem się tym  przez 40 lat pracy zawodowej, raz więcej, raz mniej. Moje spostrzeżenia w tym zakresie, to znaczy chodzi mi o działania w kierunku ochrony środowiska, nie są optymistyczne. Wszystkie działania napędzane sztucznie, poprzez ustanawianie limitów, dopłat, przez politykę, kończyły się i kończą źle!  Produkcja prądu z tzw "odnawialnych źródeł" była opłacalna bo..... kiedyś zakłady energetyczne płaciły 2,8 razy więcej za dostarczoną energię niż tą którą sprzedawały! To racjonalne działanie? Z punktu widzenia poprawienia statystyki chyba tak, skoro to robiono. I tak jest na każdym kroku. Albo ktoś chce sprzedać jakąś swoją technologię i ma wpływy u polityków, zmienia więc przepisy, jawnie lub ukrycie, i dawaj, hulaj dusza! Już niedługo może doczekacie czasów kiedy  będziecie racjonalnie kupować ubrania wykorzystując przyznane limity ( węglowe, energetyczne czy jak je tam nazwią), pisać podania o wyrażenie zgody na poruszanie się autem   jednoosobowo na danym odcinku drogi argumentując że wczasniej rozwieźliście dzieci i kobietę do szkół i roboty, dołączając wyliczenia specjalisty i opinię odnośnie racjonalności takiego transportu. Dużo by pisać, każdy ma swoją wyobraźnię, sam może dopisać swoje scenariusze.  Politycy i lobbyści także mają wyobraźnię, i są bardzo kreatywni w swych pomysłach. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, mysiauek napisał:

Z ciekawości, a ma ktoś doświadczenie z małą elektrownią na własnym polu? 

Mam płaską działkę mega nasłonecznioną, na którą nie ma pomysłu. Tylko 0,3 hejkara ale z ciekawostek, na działce jest ostatni słup średniego napięcia z transformatorem.

Osoby fizyczne nie mogą sprzedawać wyprodukowanej energii. Przekazują prąd do sieci, a kiedy potrzebują – odbierają

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, mysiauek napisał:

małą elektrownią na własnym polu?

Nie widziałem czegoś takiego w mojej okolicy, a jeżdżę dużo wśród pól na rowerze, czyli można przypuszczać że jest z tym sporo problemów. Zacznij od uzyskania warunków przyłączenia dla mocy 50 kW (mikroinstalacja).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, surfing napisał:

Nie widziałem czegoś takiego w mojej okolicy, a jeżdżę dużo wśród pól na rowerze, czyli można przypuszczać że jest z tym sporo problemów. Zacznij od uzyskania warunków przyłączenia dla mocy 50 kW (mikroinstalacja).

u nas w rejonie Kątów Wrocławskich widziałem taką farmę paneli

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.08.2020 o 23:22, Bumer napisał:

Hola, hola, panowie!  A słyszeliście o  tzw świetle śmieciowym?  Świat  urządzony jest tak, że jest dzień i noc. Człowiek, i oczywiście inne żyjątka, podporządkowane są temu rytmowi.  Człowiek jakoś zrozumie dzień w nocy ale zwirz już nie bardzo.  Wszelkiej maści ekolodzy też nie bardzo przyjmują  argumentacji która im nie odpowiada. To tak na początek, za dwa, może pięć lat ktoś "wykopie" moje słowa i zobaczymy czy miałem rację, no może trochę racji. A teraz druga  sprawa, konsumpcja energii. To także ostatnie chwile ,(może lata), praktycznie nieograniczonej konsumpcji. Wszystkie projekty przepisów budowlanych np. zdążają do  ograniczeń konsumpcji energii. Budując dom, użytkując go najprawdopodobniej  dostaniesz limity, już na starcie wybierając odpowiednie technologie, a potem eksploatując go. Eksploatacja z limitami lub z progresywną skalą opłat. Ni ma lekko!  A jak do tego  jeszcze dojdzie wykup prawa do limitów wody pitnej.... Czarno to widzę. Zajmowałem się tym  przez 40 lat pracy zawodowej, raz więcej, raz mniej. Moje spostrzeżenia w tym zakresie, to znaczy chodzi mi o działania w kierunku ochrony środowiska, nie są optymistyczne. Wszystkie działania napędzane sztucznie, poprzez ustanawianie limitów, dopłat, przez politykę, kończyły się i kończą źle!  Produkcja prądu z tzw "odnawialnych źródeł" była opłacalna bo..... kiedyś zakłady energetyczne płaciły 2,8 razy więcej za dostarczoną energię niż tą którą sprzedawały! To racjonalne działanie? Z punktu widzenia poprawienia statystyki chyba tak, skoro to robiono. I tak jest na każdym kroku. Albo ktoś chce sprzedać jakąś swoją technologię i ma wpływy u polityków, zmienia więc przepisy, jawnie lub ukrycie, i dawaj, hulaj dusza! Już niedługo może doczekacie czasów kiedy  będziecie racjonalnie kupować ubrania wykorzystując przyznane limity ( węglowe, energetyczne czy jak je tam nazwią), pisać podania o wyrażenie zgody na poruszanie się autem   jednoosobowo na danym odcinku drogi argumentując że wczasniej rozwieźliście dzieci i kobietę do szkół i roboty, dołączając wyliczenia specjalisty i opinię odnośnie racjonalności takiego transportu. Dużo by pisać, każdy ma swoją wyobraźnię, sam może dopisać swoje scenariusze.  Politycy i lobbyści także mają wyobraźnię, i są bardzo kreatywni w swych pomysłach. 

Dzisiejszy kapitalizm jest skrajnie nieefektywny energetycznie. Wymyślono sztuczną wartość rozliczeniową (pieniądz) w którym się wszystko "opłaca" a z punktu widzenia surowców i energii marnotrawstwo jest porażające. Prędzej czy później, zasobów zabraknie i system upadnie. Pytanie tylko co będzie potem, lub czy w ogóle coś będzie?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.08.2020 o 09:40, mysiauek napisał:

Z ciekawości, a ma ktoś doświadczenie z małą elektrownią na własnym polu? 

Mam płaską działkę mega nasłonecznioną, na którą nie ma pomysłu. Tylko 0,3 hejkara ale z ciekawostek, na działce jest ostatni słup średniego napięcia z transformatorem.

 

Procedura przyłączenia mikroinstalacji innej niż prosumencka

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.08.2020 o 09:40, mysiauek napisał:

Z ciekawości, a ma ktoś doświadczenie z małą elektrownią na własnym polu? 

Mam płaską działkę mega nasłonecznioną, na którą nie ma pomysłu. Tylko 0,3 hejkara ale z ciekawostek, na działce jest ostatni słup średniego napięcia z transformatorem.

Mnie też ciekawi jaka jest opłacalność stawiania instalacji przeszacowanej czy też mini elektrowni na swojej działce o mocy do 50kW i jak to funkcjonuje w praktyce dla osób mających własną działalność. Dajmy na to stawiam na działce pod domem panele o mocy 30kW. Jeśli 80% energii oddam do sieci a 20% zużyję to rozumiem, że po podpisaniu odpowiedniej umowy o współpracę ZE będzie mi płacił za prąd. Ciekawe kiedy się inwestycja zwróci. Patrząc w necie na tańsze oferty całej instalacji na gruncie widzę, że koszt instalacji 30 kW to ok. 70 000zł, a 50 kW to ok. 100 000zł.

 

Edytowane przez Ziemowit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...