Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Gratulacje, czyżby nasze forum zainspirowało cię do inwestycji, ile udało Ci się zmieścić paneli i jaka moc całości?

Ciekawe czy załapiesz się na dofinansowanie, ja od założenia licznika na zaświadczenie od Tauron do programu Mój Prąd czekałem tydzień. 

Wniosek o dotację złożyłem miesiąc temu,przed końcem roku powinienem dostać dofinansowanie.

Wykonawca lokalny?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może nieco wyjaśnień skąd te kłopoty użykowników  fotoogniw z zakładem energetycznym się biorą.

Fotoogniwa to bardzo zmienne żródło enegii.  Z punktu widzenia Polskiego Systemu Elektroenergetycznego(PSE) jest z takimi maleńkimi  "elektrowniami" sam kłopot.  Idea jest słuszna, to co wyprodukujemy u siebie na dachu, nie będzie produkowane z węgla w elektrowniach. Ale najlepiej byłoby, żeby taki producent wogóle odłączył się od sieci elektrycznej(od systemu jw) i gromadził sobie nadwyżki u siebie na czarną godzinę braku słońca. 

Skąd takie problemy?  To się staje jasne, gdy się wie jak działa PSE.  Jest to system składający się(u nas)z elektrowni węglowych. Wszystkie elektrownie są połączone ze sobą przy pomocy sieci przesyłowych(wysokiego napięcia).  Wszyskie elektrownie oddają energię do tej sieci.  Ktoś mieszkający w pobliżu elektrowni myśli, że jak jest blisko to ma prąd głównie z niej. Ma prąd z systemu. I nie da się stwierdzić z jakiej elektrowni fizyczne prąd dopłynął do jego domostwa. Tym bardziej że wiele razy jest przekształcany przez transformatory zmieniające napięcie.

System ma jedną zasadniczą cechę. Jest to system samosynchronizujący się. To znaczy wszystkie generatory w systemie obracają się  z taką samą prędkością.  Obracając się  np. 3000 obrotów na minutę wytwarzają enerię elektryczną w układzie trójfazowym z częstotliwością  50 Hz(hertzów). Ta częstotliowóść musi być utrzymywana możliwie jak najbliżej  50 Hz.  Np. 50(50-0,2. 50 + 0,2) Hz.  Skąd  kłopoty z utrzymaniem  częstotliwości? Otóż pobór energii z generatora elektrowni wywołuje w nim "opór". Czym więcej energi z niego płynie, tym bardziej  trudno go zmusić do obracania się.  Więc trzeba więcej pary do jego turbiny(więcej wody w elektrowni wodnej). Para to więcej pyłu węglowego w kotle produkującym parę.

Co się dzieje w systemie. Ludzie załączają i wyłączają odbiorniki. W Warszawie jest centralna dyspozycja mocy. Dyspozytorzy wydają polecenia elektrowniom, oberwując pobór mocy w systemie. Powiedzmy, że system(nowych danych nie mam) ma zainstalowane  25 000 MW. Jest to suma mocy wszystkich generatorów. Teoretycznie mogłyby tyle wyprodukować. Ale produkują tylko tyle ile jest pobierane. Jeśli w danym momencie jest pobierane, np 17 560 MW, to tyle muszą produkować  generatory. Tyle pary w turbinach, tyle węgla w kotłach. A za godzinę obciążenie systemu  wzrośnie o 1000 MW.  Dawniej atrakcyjny meczt to nagły wrost o 600 MW. Więcej węgla do kotła...Albo zmaleje obciążenie. Co będzie, gdy  się nie będzie reagować.  Generatory raz będą przyhamowane, albo hamowanie się zmniejszy. Więc i częstliwość może być 49, 48 Hz lub  51 Hz. To niedopuszczalne.  W różnych miejscach w przemyśle i nie tylko używane są silniki synchroniczne. Ich obroty zależą ściśle  od częstotliwości.

Nasz system jest połączony z systemami  sasiednich krajów. Cała Europa pracuje na jeden system.  W razie braku enegii można kupić np. 1000 MW u sąsiada. Ale nie można przesłać(po liniach trójfazowych), jeśli się nie pilnuje częstliwości.  Jest połączenie z szwedzkim sytemem  Najpierw się wyprostuje z trójfazowego na stały, potem się sfaluje  na trzy fazy. Takie połączenia różnych systemów są możliwe

Jeśli chodzi o elektrownię pompowo- szczytową to mamy piękną pod górą Żar.  Ma moc 4x130 MW. Była koncepja za Gierka giganta w dolinie Dunajca przed Krościenkiem. Miała mieć 2000 MW. Na szczęście do tego nie doszło. Taka elektrownia to czasem konieczność, ale to dosyć marny interes.  Droga.  w budowie.  Generator staje się silnikiem. Turbina wodna pompą, by wypchać trzysta metrów górę masy wody. Parę godzin i wszystko jest na dole. 

 

Zagronie

 

  • Like 3
  • Thanks 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 9 months later...
2 minuty temu, artix napisał:

Mają od lat, ale ja wam sprzedam mój własny patent. 

Panele słoneczne na dachu, które napędzają pompę ciepła  woda/powietrze. 

No chyba że macie własną mini  elektrownie atomową w piwnicy 😆

Potwierdzam po roku użytkowania, nie przypuszczałem że będę tak zadowolony z tej inwestycji.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
  • 2 weeks later...
W dniu 18.03.2022 o 20:29, MarioJ napisał:

Mam pytanie o fotowoltaike.

Jestem obecnie w PGNiG jeśli chodzi o prąd. I oni nie chcą mnie obsłużyć jako prosument. Muszę się przenieść do Taurona. Z czego wynika że niektóre firmy pośredniczace nie chcą rozliczać produkcji pradu w małych instalacjach ?

Fundamentalnie z tego, że jest zbyt dużo OZE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...