Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

mirekn

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 6.08.2020 o 09:05, surfing napisał:

 Na początek proponuję mandat za przekroczenie 25km/h :) 

Przyszłość kolarstwa w trosce o bezpieczeństwo

image.png

 

W tym zdaniu jest wiele racji. Przynajmniej dla niektórych ludzi.  Ciekawym jest przypadek, co prawda innej dziedziny sportu, ale  pokazuje sposób postrzegania zawodów sportowych. Kiedyś rajdowiec, M. Lubiak  miał wypadek na odcinku specjalnym, tak fatalny, że w jego wyniku zginął jego pilot, zarazem przyjaciel. Oczywiście sprawa trafiła do sądu, rozprawy trwały i trwały, wielu miało tu wiele do powiedzenia a zarazem wydaje mi się, że wielu walczyło o inne (może o finansowe) sprawy. Tu wypada zamilknąć, sprawa trudna, śmierć! Ale ja o aspekcie sportowym. Lubiakowi zarzucono nie zachowanie należytej ostrożności i znaczne przekroczenie dozwolonej prędkości, (jakby ta prędkość była na oesie ograniczana!), bo na tym odcinku drogi,  w warunkach oczywiście "cywilnych" obowiązywało ograniczenie prędkości do 50 km/h , a jak określili biegli, Lubiak jechał tam ponad 100 km/h. Fajna ta argumentacja, jakoś zupełnie nie przystająca do idei zawodów sportowych i istoty osiągnięcia wyniku sportowego. Wyobraźmy sobie np. ubezpieczyciela, który odmawia wypłaty ubezpieczenia skoczkowi narciarskiemu, który uległ wypadkowi bo.... skakał za daleko!  Albo  lekkoatlecie który zerwał  mięsień bo biegł za szybko.  Każdy sport wiąże się z ryzykiem, bezpośrednim w czasie jego uprawiania, jak i w później, dając o sobie znać po nadmiernym wyeksploatowaniu ciała. Kolarstwo to sport niebezpieczny. Aż dziw bierze jak mało kolarzy ulega tym najgorszym wypadkom. Z reguły chłopaki radzą sobie wspaniale, myślę, że wynika to z ich ogólnej sprawności fizycznej, małej wagi i jeszcze tam wielu innych czynników. Są oni po prostu twardzi i "niezniszczalni". Widziałem wypadek Holendra na żywo. Aż mi serce prawie stanęło. Dobrze, że mimo wszystko stan jego się poprawia i lekarze dokonają swych wspaniałych "cudów" przywracając go normalnego życia i funkcjonowania.  Ja właśnie mam chyba zbyt dużą wyobraźnię która hamuje mnie przed podejmowaniem ryzyka i dlatego ogranicza mnie. W sobotę brałem udział w zawodach, dostałem tak w dupę, że aż wstyd. Było szybko, jak dla mnie zbyt szybko i niebezpiecznie. Już na zapoznaniu z trasą  w próbnym przejeździe  pięknie mnie obróciło co spowodowało jakieś zamknięcie na ryzyko. Poza tym miałem miękkie i supermiękkie opony a było ponad 30 stopni, opony "płynęły"  nie dając poczucia przyczepności. A może to starość? Oby nie, ale? Poryzykowałoby się jeszcze trochę, każdy kto uczestniczył w zawodach wie o czym mówię. Pozdro. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobny przykład z wypadku na rajdzie samochodowym dotyczył poszkodowanego kibica. Sądy jednak w tym ten najwyższy wliczyły całe zdarzenie w "dopuszczalne ryzyko sportowe" i uniewinniły zawodnika. W ogóle chyba takich spraw jest bardzo mało z raczej wiadomych powodów i prawnych i sportowych. Trzeba być niezłą łajzą by rywala z zawodów ciągać po sadach. 

Dzisiaj jadą pod Babią Górą. Dawno tu nie byli i ciekawi mnie jak to wszystko pokarzą w tym czy wspomną cokolwiek o Mosornym i trasach rowerowych, które tam powstały. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie akurat obraz podobał się bardzo. Pokazano piękno regionów gdzie odbywał się wyścig.  O komentarzu nie będę mówił bo był taki jaki był. Jak zwykle coś tam opowiadali, z kimś się łączyli i gościa nagabywali.  Eurosport bierze sygnał od TVP, komentarz nie odbiega poziomem od innych.   TDP to nie manifestacja bojowników o nauke onanizmu w przedszkolach aby relacje różniły się treścią w zależności od  profilu politycznego stacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...