Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

W poszukiwaniu najlepszych tras.


Adax

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Odwiedzając alpejskie kurorty zawsze poszukuję tras lub ośrodków, gdzie stosunek długości zjazdów do długości/czasu wyciągów jest jak najbardziej na korzyść zjazdów. Niestety większość tras jest prowadzona wzdłuż lub prawie wzdłuż wyciągów. Ja lubię szybką jazdę i przeważnie to wygląda tak, że zjażdżam 2 - 3 min a podjazd trwa 8 - 12min. Więc 3/4dnia spędzam na wyciągu. Są jednak kombinacje tras, szczególnie niebieskich (co mi nie przeszkadza) które są poprowadzone tak, że kluczą serpentynami lub dookoła góry i prowadzą do szybkiego wyciągu. Jakie jest Wasze doświadczenie w tym temacie i co byście mogli zaproponować żeby się turbo najeździć ale nie wyciągami. Przepraszam za długi i zagmatwany post, ale przeważnie kiedy o to pytam, dostaję propozycję najdłużych 10 - 12 kilometrowych tras a nie o to mi chodzi, bo żeby zjechać nią drugi raz trzeba spędzić 30min na wyciągach. 

Edytowane przez Adax
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cos mi się wydaje że nie da się tego określić. Coś na kształt najlepszych dań do jedzenia. Dziś najlepszy był zraz, jutro pierogi, pojutrze torcik. To wszystko zależy od humoru, pogody, dyspozycji,  ruchu narciarzy na trasie i wielu, wielu jeszcze czynników. Przynajmniej ja tak to odbieram.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Adax napisał:

Witam. Odwiedzając alpejskie kurorty zawsze poszukuję tras lub ośrodków, gdzie stosunek długości zjazdów do długości/czasu wyciągów jest jak najbardziej na korzyść zjazdów. Niestety większość tras jest prowadzona wzdłuż lub prawie wzdłuż wyciągów. Ja lubię szybką jazdę i przeważnie to wygląda tak, że zjażdżam 2 - 3 min a podjazd trwa 8 - 12min. Więc 3/4dnia spędzam na wyciągu. Są jednak kombinacje tras, szczególnie niebieskich (co mi nie przeszkadza) które są poprowadzone tak, że kluczą serpentynami lub dookoła góry i prowadzą do szybkiego wyciągu. Jakie jest Wasze doświadczenie w tym temacie i co byście mogli zaproponować żeby się turbo najeździć ale nie wyciągami. Przepraszam za długi i zagmatwany post, ale przeważnie kiedy o to pytam, dostaję propozycję najdłużych 10 - 12 kilometrowych tras a nie o to mi chodzi, bo żeby zjechać nią drugi raz trzeba spędzić 30min na wyciągach. 

myślę że musisz szukać wyciągów o dużej różnicy poziomów w jednym kawałku, wtedy będziesz miał najlepszy stosunek.

Najlepiej więcej niż 1000 m bez przesiadki.

Tak na szybko z pamięci:

- Ahorn w Mayrhofen

- Pradatschgrat w Ischgl

- Felskinn w Saas Fee

-Sorebois w Grimenz (tu trzeba trochę maszerować od końca trasy do dolnej stacji kolejki)

- Hohtalli i Trockner Steg w Zermatt

- Grands Montets w Argentiere (chwilowo nieczynne)

Na uwagę zasługuje też szybkie krzesło Gampen-Palinkopf  w Ischgl, grubo ponad 900m w pionie, na upartego można obrócić 4 razy na godzinę

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Maso Corto jak wjedziesz na lodowiec (1200 m przewyższenia) to powrót trasami na sam dół to ok. 8 km, ale uwaga - od Bella Visty czarne trasy (połowa całego przebiegu). Czy tak czy siak - dluuuugo się zjeżdża 😌

1612BDFD-0D17-431A-8485-A68F67869010.thumb.jpeg.ca2617fe7f70aa99aa70008cff437598.jpeg

 

 

Edytowane przez mario33
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, artix napisał:

Jebb juz wymienil dwie  z moich ulubionych ;) a ja moge dodac obydwie gondole z Leogang 

leogang.png

Widzę że ten rejon ma sporo niebieskich tras. Planuje pierwszy zagraniczny wypad z dzieciakami na narty. Szukam spokojnego ośrodka nie za daleko jeśli chodzi o dojazd z Polski. Czy to dobry wybór czy celować w inny ośrodek. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, remus74 napisał:

Widzę że ten rejon ma sporo niebieskich tras. Planuje pierwszy zagraniczny wypad z dzieciakami na narty. Szukam spokojnego ośrodka nie za daleko jeśli chodzi o dojazd z Polski. Czy to dobry wybór czy celować w inny ośrodek. 

rejon jest świetny tylko na pierwszy wyjazd z dzieckiem polecał bym coś mniejszego niż Skizirkus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, remus74 napisał:

Widzę że ten rejon ma sporo niebieskich tras. Planuje pierwszy zagraniczny wypad z dzieciakami na narty. Szukam spokojnego ośrodka nie za daleko jeśli chodzi o dojazd z Polski. Czy to dobry wybór czy celować w inny ośrodek. 

Na dole w Leogang sa mega dlugie orczyki,  dobra sprawa aby potrenowac na rozgrzewke dla dzieci :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Adax napisał:

Witam. Odwiedzając alpejskie kurorty zawsze poszukuję tras lub ośrodków, gdzie stosunek długości zjazdów do długości/czasu wyciągów jest jak najbardziej na korzyść zjazdów. Niestety większość tras jest prowadzona wzdłuż lub prawie wzdłuż wyciągów. Ja lubię szybką jazdę i przeważnie to wygląda tak, że zjażdżam 2 - 3 min a podjazd trwa 8 - 12min. Więc 3/4dnia spędzam na wyciągu. Są jednak kombinacje tras, szczególnie niebieskich (co mi nie przeszkadza) które są poprowadzone tak, że kluczą serpentynami lub dookoła góry i prowadzą do szybkiego wyciągu. Jakie jest Wasze doświadczenie w tym temacie i co byście mogli zaproponować żeby się turbo najeździć ale nie wyciągami. Przepraszam za długi i zagmatwany post, ale przeważnie kiedy o to pytam, dostaję propozycję najdłużych 10 - 12 kilometrowych tras a nie o to mi chodzi, bo żeby zjechać nią drugi raz trzeba spędzić 30min na wyciągach. 

Doskonale Cię rozumiem bo to jest jeden z ważnych czynników. Stromy szybki wyciąg a dokładniej kanapa. 

Najlepsze miejsce jakie znam to E4 w Ischgl. Robi 924 m vertical w 8 minut. Pod kolejką jest zjazd off piste, który, jeśli masz nogi z żelaza, można zrobić w 7 min. W ten sposób jest teoretycznie możliwe zrobienie 4 km/godz albo 30 km w ciągu dnia co jest kosmicznym wynikiem. Mam na myśli oczywiście przewyższenia!

Z on piste jest podobnie: kultowy i nieprawdopodobny zjazd 40 (parę razy zjechaliśmy tam nie dotykając hamulca) oraz kombinacja czarno-czerwona 20, 33, 38 powinna umożliwić zjazd w 5-6 min (bo to jest pewnie 4-5 km). Pewnie da radę zrobić nawet 5 km/godz. Czyli tyle co w Polsce przez cały dzień. Co do kolejek przeważnie do 11:00 jest tam pusto i od 14:00 podobnie.

Równie spektakularny wynik osiągnie się w Zillertal Arena na gondoli z Zell am Ziller i trasie 18 na górnej sekcji. Tam trasa jest też bardzo szybka a przewyższenie około 800-900 m. Tyle tylko, że pod względem off piste to nic tam nie ma. 

Pozdro

Wiesiek

  • Like 3
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jeeb podał kilka przykładów fajnych, długich tras.

Moja opinia jest taka, że alpejskim "królem długich tras" jest Ischgl. Bardzo dużo, bardzo długich zjazdów, z różnymi wariantami i pokaźnymi różnicami wysokości, a do tego praktyczne same szybkie krzesła i nowoczesne, bardzo szybkie i długie gondole, jak np. 3s z miasteczka na Pardatschgrat. Jeżlei to jest główne kryterium poszukiwanego ośrodka, to bym się nie zastanawiał tylko jechał tam.

Ogólna zasada jest taka, że gdy nie ma ludzi/kolejek, najlepiej czasowo wychodzą najszybsze wyciągi, czyli "klasyczne" gondole jeżdżące raz w jedną, raz w drugą stronę. Nowoczesne koleje osiągają prędkości do około 12 m/s, najczęściej też pokonują największe różnice wysokości w najkrótszym czasie. Problem jest taki, że praktycznie zawsze mają znacznie mniejszą przepustowość niż "wypinane" krzesła, czy gondole jeżdżące "w kółko", tak więc jak jest więcej ludzi, często więcej km da się zrobić jeżdżąc pod szybkim krzesłem (około 5 m/s), czy gondolkami (do 7,5 m/s w przypadku np. gondoli 3s).

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Adax Zell am See pamiętam ma taką opcję - szybka gondolka do góry z zjeżdżać można długo niebieską trasą dwie startują koło siebie, jedna wahadłowa i jedzie ponad 1000m przewyższenia w 5:40, druga wolniejsza ale większa przepustowość:
https://www.skiresort.info/ski-resort/schmittenhoehe-zell-am-see/ski-lifts/l90350/
https://www.skiresort.info/ski-resort/schmittenhoehe-zell-am-see/ski-lifts/l90340/

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, remus74 napisał:

Ale że co za dużo ludzi czy stoki nie takie jak trzeba. Ceny noclegów też widzę że duże. A może macie coś do polecenia najlepiej przy stoku.

Wiesz ja trochę Ciebie chyba źle zrozumiałem i pomyślałem że masz 4-5 letnie dzieciaki, które jeszcze nie jeździły na nartach.

Jeśli masz starsze tak 7 - 10 albo więcej śmigające spokojnie na czarnych trasach to oczywiście Skizirkus będzie bardzo ok.

Zależy też od terminu bo na wiosnę może tam być słabo z dobrym śniegiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, remus74 napisał:

Dzieci w wieku szkolnym więc tylko okres ferii wchodzi w grę. 

Może macie jakieś sprawdzone miejscówki w tym rejonie.

jak z dziećmi to trochę drogo ale świetnie położone na trasie

https://www.ellmauhof.at/

albo taniej trochę na uboczu , do stacji kolejki trzeba jechać 1 przystanek skibusem albo 10min z łyżwy po trasie biegowej

powrót na nartach pod dom

https://www.bauernhofurlaub-saalbach.com/de/

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
W dniu 10.11.2020 o 13:51, Jeeb napisał:

jak z dziećmi to trochę drogo ale świetnie położone na trasie

https://www.ellmauhof.at/

albo taniej trochę na uboczu , do stacji kolejki trzeba jechać 1 przystanek skibusem albo 10min z łyżwy po trasie biegowej

powrót na nartach pod dom

https://www.bauernhofurlaub-saalbach.com/de/

 

Wiem że odbiegam od tematu ale mam jeszcze pytanie o miejscowość Leogang. Może ktoś ma sprawdzone i nie drogie miejsce przy niebieskich trasach 203, 207 lub 211 schodzących właśnie do miejscowości Leogang.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...