Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Polska - sezon 2020/21


Gerald

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, Ziemowit napisał:

Właśnie to jest ciekawe, że w Sudetach prawie nie widać góralskiej architektury, która w Beskidach spotykana jest prawie wszędzie. Ktoś chciałby wyjaśnić dlaczego nie ma "Górali" w Sudetach? Moja teoria jest taka, że Sudety są mniejsze i bardziej płaskie, więc mieszkańcy tego regionu nie czują się góralami w takim stopniu jak mieszkańcy Beskidów i Podhala.

Tak jak Ci @tanova odpowiedziała - wszystkich rdzennych mieszkańców przesiedlono.

Dla mnie górska architektura to taka która musi sprostać górskim warunkom. Górską architekturę w Sudetach jak najbardziej widać - zwróć uwagę na wysokie, strzeliste oraz spadziste dachy.

Architektura która Tobie się zapewne kojarzy z tym co widać np. na Podhalu, w Beskidach, Bieszczadach jest często połączeniem wpływów wołoskich, z architekturą popularną w Austro-Węgrzech. Stąd dużo więcej podobieństw tej naszej mitycznej "górskiej" architektury znajdziesz w ukraińskich, rumuńskich oraz słowackich Karpatach. Podobnie w innych kwestiach kultury jak strój czy instrumenty muzyczne a także kuchnia. Oczywiście, w zależności od regionów nieco różna. Niemniej jednak w Karpatach można się doszukać dużej spójności. Sudety są zupełnie innym obszarem kulturowym, całkowicie przerwanym po II wojnie Światowej. Kiedyś dyskutując z kolegą doszliśmy do wniosku że jedną z nielicznych rzeczy zachowanych w kulturze Dolnego Śląska jest godło (orzeł).

Stąd też ja bardziej swojsko się czuje w okolicach Worochty czy Liptowskiego Mikulasza, niż w Szklarskiej Porębie, ponieważ większość moich wypadów w życiu było w Karpaty. Jest to oczywiście moje subiektywne odczucie.

Edytowane przez Gerald
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Gerald napisał:

Tak jak Ci @tanova odpowiedziała - wszystkich rdzennych mieszkańców przesiedlono.

Dla mnie górska architektura to taka która musi sprostać górskim warunkom. Górską architekturę w Sudetach jak najbardziej widać - zwróć uwagę na wysokie, strzeliste oraz spadziste dachy.

Architektura która Tobie się zapewne kojarzy z tym co widać np. na Podhalu, w Beskidach, Bieszczadach jest często połączeniem wpływów wołoskich, z architekturą popularną w Austro-Węgrzech. Stąd dużo więcej podobieństw tej naszej mitycznej "górskiej" architektury znajdziesz w ukraińskich, rumuńskich oraz słowackich Karpatach. Podobnie w innych kwestiach kultury jak strój czy instrumenty muzyczne a także kuchnia. Oczywiście, w zależności od regionów nieco różna. Niemniej jednak w Karpatach można się doszukać dużej spójności. Sudety są zupełnie innym obszarem kulturowym, całkowicie przerwanym po II wojnie Światowej. Kiedyś dyskutując z kolegą doszliśmy do wniosku że jedną z nielicznych rzeczy zachowanych w kulturze Dolnego Śląska jest godło (orzeł).

Stąd też ja bardziej swojsko się czuje w okolicach Worochty czy Liptowskiego Mikulasza, niż w Szklarskiej Porębie, ponieważ większość moich wypadów w życiu było w Karpaty. Jest to oczywiście moje subiektywne odczucie.

Ja szczególnej dla regionu architektury nigdy nie dostrzegałem, raczej wiejskie rudery mające na murach blizny biedy wielu dekad. Może te bardziej pochylone dachy coś znaczą, ale żeby strzeliste? Co to to nie. Karpacz i Szklarska wyglądają zupełnie inaczej, lepiej, ale architektura jest kosmopolityczna, częściowo zapożyczona z Podhala. :) 

A co do sezonu to wyglàda na to, że Grudzień będzie przynajmniej w górach chłodny i troszeczkę śnieżny.

Edytowane przez Ziemowit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Ziemowit napisał:

Ja szczególnej dla regionu architektury nigdy nie dostrzegałem, raczej wiejskie rudery mające na murach blizny biedy wielu dekad. Może te bardziej pochylone dachy coś znaczą, ale żeby strzeliste? Co to to nie. Karpacz i Szklarska wyglądają zupełnie inaczej, lepiej, ale architektura jest kosmopolityczna, częściowo zapożyczona z Podhala. :) 

A co do sezonu to wyglàda na to, że Grudzień będzie przynajmniej w górach chłodny i troszeczkę śnieżny.

https://www.ksiegarnia.naszesudety.pl/architektura-schronisk-gorskich-w-sudetach.html

Książka ta jest próbą ukazania piękna architektury, historii powstania oraz losów schronisk sudeckich, będących częścią składową bogatej spuścizny kulturowej regionu sudeckiego. Wiele z tych interesujących obiektów o regionalnej formie architektury nie dotrwało do dzisiejszych czasów, a ich wygląd i styl możemy podziwiać na widokówkach z okresu międzywojennego lub w przewodnikach z tamtych lat.

W publikacji omówiono najczęściej występujące odmiany form i konstrukcji schronisk w Sudetach i zilustrowano je wykonanymi przez autora zdjęciami oraz rysunkami. W najobszerniejszym rozdziale książki przedstawiono schroniska zlokalizowane w poszczególnych pasmach Sudetów, opisano ich wygląd i styl oraz dzieje od chwili powstania, zilustrowane archiwalnymi oraz współ czesnymi zdjęciami i rysunkami autora. Umieszczony na końcu opracowania spis wszystkich wymienionych w pracy schronisk ułatwi czytelnikowi dotarcie do wiadomości o interesujących go obiektach.

Znajdujące się w książce mapy, na których zaznaczono schroniska istniejące i te, które nie dotrwały do chwili obecnej, obrazują skalę rozwoju turystyki przed 1945 rokiem oraz po zakończeniu II wojny światowej w tym górskim regionie Śląska.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w minionym czasie, 7,50 jadę przez Szczyrk. Pusto, -1 na termometrze za oknem, muzyczna gra:

Nikt nie wstał, osobista ochrona - moja żonka w pracy. Cóż jakoś przemęcze sam te dwie godzinki na stoku. Biały Krzyż, temperatura -2,2 , śniegu 5 - 20cm. Wystarczająco, tutaj jest stok trawiasty. Nartom nic nie grozi. Warunki dobre, ludzi z każdym kwadransem przybywa. po 9,00 kolejka już na 10 min. Ostatnio to mi nie przeszkadza. Cierpliwie przygotowywane i przeszywane koszulki, spodnie świetnie trzymają sprzęt umożliwiający mi wogóle jazdę na nartach. Będę śmigał w tym roku. Testy wyszły pozytywnie. Kilka zdjęć poniżej:

IMG_20201128_084125.thumb.jpg.6c1dd6895ebdbac8f84a6f5dc042db62.jpg

IMG_20201128_084539.thumb.jpg.c550540bab48d080873c397014f248a5.jpg

IMG_20201128_084817.thumb.jpg.71a0535e9feaca80ae519b9aa9aceb14.jpg

  • Like 24
  • Thanks 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, kptdenaturat napisał:

problem tych osób nachalnie brnących do przodu pozostaje nie rozwązany.

Sądzę, że ten problem jest bardzo trudny do rozwiązania. Dzisiejsze artykuły w necie opisują pchających się do kanapy narciarzy pod dolną stacją:

En_o_WhWMAAPbwd?format=jpg&name=900x900

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,26560009,krynica-zdroj-tlumy-przed-otwartym-stokiem-narciarskim.html#s=BoxOpMT

Edytowane przez Ziemowit
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Ziemowit napisał:

Sądzę, że ten problem jest bardzo trudny do rozwiązania. Dzisiejsze artykuły w necie opisują pchających się do kanapy narciarzy pod dolną stacją:

En_o_WhWMAAPbwd?format=jpg&name=900x900

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,26560009,krynica-zdroj-tlumy-przed-otwartym-stokiem-narciarskim.html#s=BoxOpMT

Artykuły nie opisują pchających sie do kanapy narciarzy tylko jakikolwiek brak zachowania reżimu sanitarnego i całkowite łamanie zasad pozwalających na otwarcie stacji narciarskich. Bardziej od narciarzy winie zarządzających tym ON, bo „olali” zasady zezwalające na otwarcie stoku - kompletna amatorszczyzna połączona ze skrajna głupota. 
Nie bede zdziwiony jak wyciągi zostaną zamknięte całkiem lub przynajmniej na weekend.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, wojgoc napisał:

Artykuły nie opisują pchających sie do kanapy narciarzy tylko jakikolwiek brak zachowania reżimu sanitarnego i całkowite łamanie zasad pozwalających na otwarcie stacji narciarskich. Bardziej od narciarzy winie zarządzających tym ON, bo „olali” zasady zezwalające na otwarcie stoku - kompletna amatorszczyzna połączona ze skrajna głupota. 
Nie bede zdziwiony jak wyciągi zostaną zamknięte całkiem lub przynajmniej na weekend.

W przerwie, przed wieczorną jazdą już ustawili płotki. No cóż, operator stacji stale się uczy,  bo nie zakładał chyba, że jego klientela jest tak durna i nieodpowiedzialna.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Ziemowit napisał:

Dla odmiany wrzucę coś dużo przyjemniejszego. Nie widzę innego pasującego tematu, więc wstawię tu:

 

Spóźnione alpejskie śniegi :)

W Polsce za to od piątku w miejscowościach górskich będzie według prognoz przynajmniej tygodniowa odwilż... 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Bumer napisał:

Czego straszysz tymi 190 cm śniegu w jeden dzień?

Bergfex ma skłonności do popadania w skrajność. Bardziej umiarkowany i myślę, że bardziej wiarygodny jeśli chodzi o prognozę na dalej niż 3 najbliższe dni byłby GFS. Pokrywa śnieżna dziś:

341473298_Zrzutekranu2020-11-30o12_36_21.png.bfc55b8ea4d27fc17c0264344322c6fd.png

Za 9 dni:

1921941919_Zrzutekranu2020-11-30o12_37_16.png.3c20df071a9ad95e339d45c1d5913246.png

Edytowane przez Ziemowit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Jeeb napisał:

no to piękny opad idzie - jak myślisz brać teraz w Alpy 108 czy 68 pod butem

Na freeride się nie znam, żeby powiedzieć czy wystarczy śniegu. Co do prognoz to bergfex co aktualizację przerzuca opady raz na wschód, raz na zachód Alp, więc na obecną chwilę prognozy wydają się dość niepewne. W najnowszej aktualizacji zabrał sporo opadu ze Szwajcarii i dołożył mnóstwo w dolomitach:

2063682571_Zrzutekranu2020-11-30o14_45_29.png.e4875fb9b732fb2702bf7cbb56473185.png13547458_Zrzutekranu2020-11-30o14_45_05.png.e0b3e8e1b835e40d41c3ec9f015a0d9e.png

Edytowane przez Ziemowit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • JC locked this temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...