Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Polska - warunki narciarskie 20/21


Lexi

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, mirekn napisał:

Trochę dalej ;) Zagroń , mniej ludzi, kolejek brak, warunki gorsze, dojazd przez Żywiec bez kolejek (google tez tak kierowaly)
 

IMG_4494.mov


Pozdrawiam
mirekn

Wczoraj byłem wlasnie na Zagroniu i było super.Nawet jechałem przez Ochodzitą,Milówke a dziś coś mi odbiło i pojechałem przez Wisłę ehh

Pozdrawiam

lu5asz

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, lu5asz napisał:

To samo zauważyłem w innych SN-te ostatnie dni nikt już się tym nie przejmował.

Tak jest wszędzie... narciarze i ośrodki narciarskie lecą po bandzie... cóż... przez to nie jestem pewien czy 18.01 wrócimy na stoki...a wystarczy tylko w kolejce do kolejki i w kolejce założyć komin na usta i nos. Opowiadanie o przestrzeganiu reżimu sanitarnego i tego jak ON są pokrzywdzone jest wyjątkowym ....... tutaj brak mi słów, których używają ludzie kulturalni... :(

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj odwiedziłem ośrodek "Czarna Góra Resort" w Stronie Śląskie.

Całe plany pokrzyżował wiatr. Od godziny 10, główny wyciąg LuxTorpeda nieczynna z powodu mocnego wiatru. Wiało solidnie, więc nie zdziwiło mnie to że przestali puszczać narciarzy na górę.

Pozostał do wyboru orczyk przy LuxTorpedzie oraz wszystkie dostępne wyciągi przy niebieskiej trasie "EFKA"

Ludzi bardzo dużo, kolejki koło 15 minut oczekiwania na wjazd i chwilę zjazdu, bo trasy bardzo krótkie.

 

W drodze powrotnej problemów narobił wiatr, powywracane drzewa na ulicach, lecz cali i bezpieczni w domu :)

Dzięki, mam nadzieję że na koniec stycznia uda się wyskoczyć ponownie na nartki :)

133565134_707148779944630_1807206349439609856_n.jpg

133660961_1294531440909136_4032883764612453455_n.jpg

134084754_1115621548894921_3224145282372539065_n.jpg

133666151_429074905140003_7541597279282596008_n.jpg

  • Like 13
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, bo76 napisał:

Racja, my na Soszowie 7:40 - parę aut. Do 9:30 było ok, potem mocno się zagęściło, psioczyłam, ale po tym co widzę ze Złotego Gronia, to jednak na Soszowie pustki były;) do 12 4 godzinki w pięknej pogodzie pojeżdżone, gorzej potem ze zjazdem autem w dół, bo niestety parkingowy stoi jak cieć i wszystkich wpuszcza na hura. Ale dla wstających wcześnie to był dobry dzień:)

Dodam, że w dzisiejszym nartowaniu na Soszowie towarzyszyła policja (aż miło było popatrzeć jak przyzwoicie chłopaki śmigają), która przypominała zapominalskim o zasłonięciu twarzy. 
Dystansu nikt nie pilnował, choć komunikat powtarzany był do znudzenia. 
Kamienie na trasie wychodziły sukcesywnie od rana. 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, czesio napisał:

chodzi o  nartę górną, ważniejszą w telemarku, jeździmy na narcie dostokowej co jest lekko egzotyczne i niezrozumiałe dla większości z tego forum narciarzy "alpejskich, sztywnych".

Górna narta determinuje dobrą, skuteczną jazdę tele, właściwie w większości warunków. Wyjątek to strome stoki typu tatrzańskie żleby, gdzie rzeczywiście lepiej polegać na dolnej narcie.

Witam, nie pomyliłem się.  Narty w technice Telemark powinny być obciążone taką samą siłą. Narta szeroka, twarda posiada komorę która ułatwia skręt poprzez łatwiejsze odrywanie się od śniegu. Co za tym idzie w twardych nartach nie jesteś w stanie zapanować nad nartą "zakroczną" czy tzw.  "dolną", bez odpowiedniego jeje obciążenia. To jeden z kłopotów dla początkujących a niewyeliminowanie go doprowadza do "myszkowania ", "rozbiegania" i bardzo nerwowego prowadzenia narty zakrocznej. To może być niezauważalne dla jadącego ale wystarczy towarzysz(ka) który jadąc za prowadzącym natychmiast to zauważy. Sprawdzone, przerobione, opisane. Metra śniegu pod kilem...czy jakoś tak życzę.1113664911_istebna2010.jpg.8a666d83356399e88925ab727e754c46.jpg

Z pozdrowieniami:

Wariat jazdy techniką Telemark, nieuziemiony z powodu posiadania fok, stary upierdliwy grzyb.

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Gerald napisał:

Przekalkulowali, że likwidując niepopularne i niekomfortowe orczyki ściągną masowego klienta. Co Cię dziwi? 

Mnie oczywiście jest bardzo szkoda, że nie zostawili 2-3 starych pięknych orczyków. Mogły by pełnić funkcje historyczne, a w razie takich sytuacji jak dzisiaj obsługiwać ruch. 

Kolej gondolowa i kolej krzesełkowa jest bardziej podatna na wyłączenie z eksploatacji, w przypadkach silnego wiatru.

 

To mogli skoro robili wszystko od podstaw zrobić inną gondolę. Nie jestem ekspertem w tej kwestii ale są chyba gondole z podwójnymi linami stabilizującymi podczas wiatru. A skoro to tak jest szczególne miejsce w naszych górach pod względem wiatru to nawet jak by to było sporo droższe w inwestycji to i tak wyszli by na plus. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze strony PKL wygląda to tak:

- Kolej linowa na KW nieczynna (silny wiatr)

-kolej na Gubałówkę czynna

-Jaworzyna Krynicka W dniach od 28.12.2020 do 17.01.2021 Kolej gondolowa będzie czynna dla sportu zawodowego z licencją PZN.

-Góra Parkowa nieczynna

-Góra Żar. Kolej czynna, trasy rowerowe otwarte natomiast Stoki narciarskie - NIECZYNNE

- Palenica i Mosorny Groń nieczynne.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, tankowiec napisał:

Ze strony PKL wygląda to tak:

- Kolej linowa na KW nieczynna (silny wiatr)

-kolej na Gubałówkę czynna

-Jaworzyna Krynicka W dniach od 28.12.2020 do 17.01.2021 Kolej gondolowa będzie czynna dla sportu zawodowego z licencją PZN.

-Góra Parkowa nieczynna

-Góra Żar. Kolej czynna, trasy rowerowe otwarte natomiast Stoki narciarskie - NIECZYNNE

- Palenica i Mosorny Groń nieczynne.

Dzisiaj na Palenicy były ustawione dwa giganty - nie siej fermentu, Palenica jest czynna, ale nie dla wszystkich.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj Master Ski Tylicz tak wyglądało,jak na zdjęciu,można zatem zacząć jeździć,gdy nikt już nie pcha się na ciebie i nie kicha ci bez maski.W kasie wymagali ode mnie pokazania licencji,poza tym trenowały 2 kluby.

A na Jaworzynie,jak mi doniesiono,do kolegi trenera,który chciał trenować,prezes zawołał swoich prawników,by wspólnie przeanalizowali dopuszczalność treningu,wyszło,że zagubieni w świecie sprzecznych przepisów,analizowanych zresztą na naszym forum,orzekli,że jedni zawodnicy z jego klubu mogą,a inni nie mogą trenować...

DSC04596.JPG

Edytowane przez lski@interia.pl
  • Like 8
  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tłoku to dziś nie mieliśmy .. na wszelki wypadek jednego psa miałem na dole a drugiego na górze ;) .. wyjazd mocno ograniczyliśmy do dzieciaków które się ganiają, licencje + pisma + kwity przekazane do SN i cóż .. chyba wyszło ;), kontrola podobno była i zaliczona pozytywnie. Do zobaczenia jutro :), chmurki się rozwiewają może będzie lepsza pogoda.

M.

 

  • Like 2
  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko tutaj to zostawię do przemyśleń. 

Zródło: https://www.facebook.com/piotr.schramm.3/posts/3728997787150893

 

Polski rząd wydał 21 grudnia 2020 roku rozporządzenie, którym zakazał działania wyciągów narciarskich od dnia dzisiejszego ?

Podchwyciły to wszystkie media w Polsce powtarzając, za przemawiającym na konferencji prasowej Panem Mateuszem Morawieckim - informując swoich czytelników i widzów że od dziś do 17 stycznia 2021 roku wszystkie wyciągi w Polsce pozostają zamknięte ?

Dokładnie tak to było....

🚣🏻‍♂️

Ale czy ktoś w Polsce to sprawdził ?
Ale czy ktoś spojrzał na wydane rozporządzenie i jego treść ?

Chyba nie....

🚣🏻‍♂️

No to spójrzmy zatem:

Zgodnie z § 10. pkt 15. rozporządzenia RM z dnia 21 grudnia 2020 roku:

„...15. Do dnia 17 stycznia 2021 r. prowadzenie przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0) polegającej na organizacji współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych i wydarzenia sportowego jest dopuszczalne po spełnieniu łącznie następujących warunków...”

To treść, która ma zakazywać działalności wyciągów oraz biznesu narciarskiego, począwszy od dziś do dnia 17 stycznia 2021 roku. Rozporządzenie odnosi się wiec do PKD 93.0.

Tymczasem, zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności - klasa ta ani podklasy nie obejmują:

„...- działalności związanej z funkcjonowaniem kolejek linowych naziemnych i nadziemnych oraz wyciągów narciarskich, sklasyfikowanej w 49.39.Z,

- obsługi wyciągów narciarskich, sklasyfikowanej w 49.39.Z,...”

🚣🏻‍♂️

Wyciągi narciarskie obejmuje natomiast podklasa 49.39.Z., która nie została wymieniona w wydanym w dniu 21 grudnia 2020 roku rozporządzeniu RM.

Poniżej treść podklasy 49.39.Z:

„...- działalność kolejek linowych naziemnych, kolejek linowych, wyciągów orczykowych i wyciągów narciarskich pod warunkiem, że nie są częścią miejskiego lub podmiejskiego systemu komunikacji...”

🚣🏻‍♂️

Brak jest podstawy prawnej dla zamknięcia od dziś wyciągów w Polsce.

Raz jeszcze namawiam do skrupulatności i rzetelności prowadzonych analiz 🙏🏻

🚣🏻‍♂️

Treść rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2020 roku:

https://isap.sejm.gov.pl/.../WDU20200002316/O/D20202316.pdf

🚣🏻‍♂️

Treść klasyfikacji PKD:

https://www.biznes.gov.pl/pl/tabela-pkd

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, m-ski napisał:

Ale czy ktoś w Polsce to sprawdził ?
Ale czy ktoś spojrzał na wydane rozporządzenie i jego treść ?

Chyba nie....

..być może sprawdził być może nie - nie ma to znaczenia - w kraju w którym notorycznie lamie się konstytucje i praworządność takie zakazy wydawane są "na gębę" i nikt ich nie zakwestionuje..bo ktoś "wyciągnie wtyczkę od wyciągu" a na ewentualne zarzuty odpowie:        ...nie mam twojego płaszcza i co mi zrobisz 

  • Like 2
  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, lski@interia.pl napisał:

Dzisiaj Master Ski Tylicz tak wyglądało,jak na zdjęciu,można zatem zacząć jeździć,gdy nikt już nie pcha się na ciebie i nie kicha ci bez maski.W kasie wymagali ode mnie pokazania licencji,poza tym trenowały 2 kluby.

Nie rozumiem, dlaczego @JC przespał temat i nie zrobił tego choler...o klubu dla forumowiczów! :D

 

  • Like 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, kptdenaturat napisał:

Witam, nie pomyliłem się.  Narty w technice Telemark powinny być obciążone taką samą siłą.

hej, pomyliłeś się, : )

narty  w technice telemark nie powinny być obciążone taką samą siłą, zakład ? :)

pax, tak dla jasności

są trzy powody dla których zaglądam na to forum, 

wymienię dwa

Denaturat i Mitek

Musimy się spotkać, 

miną złe dni i kiedyś...

  na przykład na Polskich Spotkaniach Telmarkowych.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, czesio napisał:

narty  w technice telemark nie powinny być obciążone taką samą siłą, zakład ? :)

Witam, więc jednak cała kadra Instruktorów się myli. Podręczniki są błędnie napisane i podręcznikom również nie można ufać, jak również nie można ufać swojemu doświadczeniu w studiowaniu cudownej dla mnie techniki narciarskiej, jaka jest Telemark.  Nadal z całą mocą i świadomością tego co piszę , narty w technice Telemark muszą być równo obciążone. Być może istnieje odstępstwo na nartach tzw. "ołówkach", ale na takim sprzęcie jeździ się stylem który dawno przeminął i tylko wariaci czyli ja jeszcze na takim cudownym" dla mnie wynalazku nartują. Obecnie, często  zmieniam narty z typowych "carvingowych" na "ołówki" długości 203 cm. żeby nie "zamarzać" w technikaliach i poznać ogromną a jednocześnie subtelną (to może zabrzmieć dziwnie) różnicę w utrzymaniu bardzo dobrej techniki skrętu w technice Telemark. Przy narcie bardzo długiej, ok. 200cm. noga zakroczna będzie się "broniła" przed "myszkowaniem" poprzez to, że jest długa. Na krótszych nartach niemożliwym jest nierównomierne rozłożenie ciężaru na narty bez utraty stateczności narty zakrocznej (tej w przyklęku). Chętnie spotkam się na stoku aby dla wprawdzie dla mnie  problem nieistniejący przedyskutować i pojeździć Telemarkiem. Nie da się utrzymać w ryzach narty zakrocznej bez odpowiedniego jej obciążenia. Przerobione, sprawdzone, potwierdzone.

Z pozdrowieniami:

Wariat jazdy technika Telemark, wciąż poszukujący ideału stary grzyb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Mitek napisał:

Choć jak się odepnie klamry cholewkowe to na zjazdówkach można telemark całkiem fajnie naśladować. 

Witam,  Wiem, że możesz sobie wyobrazić ćwiczenie polegające na całkowitym rozpięciu buta telemarkowego i jazda techniczna w takim stanie...to naprawdę bardzo dobra szkoła ucząca pokory dla samego siebie. Zaczęło się od mojego przeoczenia i nie przestawienia butów z tych do "chodzenia" na tryb ten do "zjazdu". Nie miałem pojęcia o co chodzi i dlaczego wszystko diametralnie się zmieniło. Potem poszedłem dalej i rozpiąłem całkowicie buty, nie zapominając o tych "boosterach" z rzepami. Dało mi to zupełnie nowe spojrzenie i stało się katalizatorem do działań nietypowych. Skutkowało to tylko progresją do studiowania jakże zwariowanej techniki Telemark.

Z pozdrowieniami:

Wariat jazdy technika Telemark. Przygotowany do założenia fok, stary upierdliwy grzyb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, kptdenaturat napisał:

narty  w technice telemark nie powinny być obciążone taką samą siłą, zakład ?

Witam ponownie, sprecyzuję, że narty w technice Telemark  powinny być obciążone równomiernie w najważniejszej, tak uważam fazie sterowania skrętem czyli fazę skrętu właściwego. Inicjacja skrętu tego nie wymaga jak również faza przejścia i zakończenia.

Z pozdrowieniami:

Wariat jazdy techniką Telemark.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, m-ski napisał:

Ale czy ktoś w Polsce to sprawdził ?
Ale czy ktoś spojrzał na wydane rozporządzenie i jego treść ?

Właśnie o tym pisałam dość szczegółowo jakieś dwa dni temu, dziwiąc się, że nikt nie podniósł sprawy. Działalność samych wyciągów nie jest objęta zakazem.

Brak zakazu działalności stacji narciarskich został skorygowany jedynie w bałamutnym "wyjaśnieniu" Ministerstwa Zdrowia bodajże, które wychodziło poza treść rozporządzenia i w dodatku było z nim sprzeczne (od kiedy zresztą jakieś oświadczenie ministerstwa ma być źródłem prawa?!)

Natomiast co do udostępniania stoków narciarskich, czy można tego zakazać w oparciu o PKD 93.0 wcale nie jest takie oczywiste. Chyba wchodziłby tu tylko 93.1 obejmujący prowadzenie obiektów sportowych. O ile można stok narciarski nazwać "obiektem sportowym"? Raczej rozumie się przez te słowa coś, co ma widownię (zresztą tak dalej, w 93.11 jest to potraktowane. Zaznaczone jest tam wyraźnie, że podklasa ta nie obejmuje obsługi wyciągów narciarskich, sklasyfikowanej w 49.39.Z, jak słusznie zauważyłeś. Co więcej, wyciągiem narciarskim jest nie tylko gondola czy kanapa, a i orczyk czy talerzyk. Te mogą służyć wyłącznie narciarzom - dopuszczenie do ich funkcjonowania bez dopuszczenia możliwości jazdy na nartach mija się z celem.

Niestety w Polsce panuje niska kultura prawna, przejawiająca się, po pierwsze, w radosnej twórczości typu tego rozporządzenia, a po drugie, co ważniejsze i gorsze, w nieświadomości i niezrozumieniu prawa przez obywateli. Na takim gruncie można z pozycji siły działać całkowicie bezprawnie, licząc na "milczenie owiec". W tym prawników, którzy nie są skłonni podejmować żadnego ryzyka w obronie praworządności.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...