Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Co dalej z Polskimi Stacjami Narciarskimi po 17 stycznia?


Plywak

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 29.01.2021 o 09:44, Narciarz ze Śląska napisał:

Zgadza się, taka jest powszechna opinia, zwłaszcza ludzi starszych, niemniej - przypatrz się - ludzi chcących żyć aktywnie w Polsce przybywa w tempie geometrycznym.

Te kolejki w Szczyrku 2 zimy temu, czy te kolejki na Śnieżkę albo te gołe wejścia zimą na Babią to z jednej strony "szturm januszy", ale z drugiej można to odebrać bardzo pozytywnie: ludzie szukają ruchu, powietrza, gór, choć chcieliby od razu jak Bargiel zjechać z K2.

Masz rację. Pewnie jest więcej chcących żyć aktywniej. Ja akurat rozmawiałem z ludźmi w różnym wieku, także ze stosunkowo młodymi. Brak nart dla ludzi, którzy 1-2 dni wypadają w zimie na narty/deskę to też nie problem. Pojadą np. Pomorsować bo to modne i można wrzucić na FB, Insta, itp. 

Takich Jacków Ciszaków jest w Polsce kilkadziesiąt tysięcy ? Może 100 tysięcy... dla reszty tylko dodatek...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Author napisał:

 

. By iść na stok też trzeba mieć tą prawie stówę na kilka godz jazdy. 

I tutaj jeśli chodzi o cenę nic się nie zmieniło. Jesteśmy społeczeństwem tak ekonomicznie rozwarstwionym że żadna incydentalna "pandemia" tego nie zrówna. Wręcz te różnice zostaną pogłębione.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, mario33 napisał:

Jeszcze jedno. Hotelarstwo i turystyka - wysokie ryzyko mieszania populacji - podróże międzyregionalne. Handel - ryzyko znacznie mniejsze, nikt do galerii 100 km nie pojedzie.

Tak, ale jeśli chodzi o zagęszczenie i natłok to proporcje zgoła odmienne. Ryzyka lokalnych ognisk zakażeń zdecydowanie za duże. Pytanie nasuwa się same, czy nie warto w tej konfiguracji wrócić do stref lokalnych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, mario33 napisał:

Jeszcze jedno. Hotelarstwo i turystyka - wysokie ryzyko mieszania populacji - podróże międzyregionalne. Handel - ryzyko znacznie mniejsze, nikt do galerii 100 km nie pojedzie.

Chodzi Ci o to, że te parenaście tysięcy osób spotka się ze sobą w centrum handlowym np. trójmiejskim nie międzykontynentalnie tylko lokalnie bez transmisji 😂. Spoko, rozprzestrzenianie wirusa minimalne, sorry... lokalne.

  • Like 3
  • Haha 1
  • Downvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, lika napisał:

I tutaj jeśli chodzi o cenę nic się nie zmieniło. Jesteśmy społeczeństwem tak ekonomicznie rozwarstwionym że żadna incydentalna "pandemia" tego nie zrówna. Wręcz te różnice zostaną pogłębione.

Przecież nie dawno tutaj ktoś się wygadał, że chodzi o kasę a nie żadne tam zakazy nakazy. "Wprowadzić jak należy stan wyjątkowy bo muszą dać rekompensaty". Tylko nikt nie zakładał i konstytucja też, że to ma dotyczyć wirusa na skalę całego kraju. To się tyczy lokalnych kwestii jak powódź, pożar taki jaki był w Kuźni Raciborskiej, ... Jest materiał na YT jak obecnie na hotel do Helmuta na remont przyjechała nasza ekipa. No jest pusto, pracownicy na 80% pensji i Helmut też. Siedzi w domu, sączy piwko i cieszy się, że ma teraz czas na remont interesu. Ale to Niemcy i ich stać a nas nie i chyba nie wszyscy chcą to zrozumieć. Dali ile mogli a kibel nadal jest i obiektywnie przecież nie tylko u nas. Miałem za chwilę jechać nad Gardę we Włoszech. Już 3 rok się wybieram i nic. W ubiegłym wiadomo a teraz to samo. Już raczej nigdy tam nie pojadę i już się pogodziłem. 

Edytowane przez Author
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Author napisał:

Przecież nie dawno tutaj ktoś się wygadał, że chodzi o kasę a nie żadne tam zakazy nakazy. "Wprowadzić jak należy stan wyjątkowy bo muszą dać rekompensaty". Tylko nikt nie zakładał i konstytucja też, że to ma dotyczyć wirusa na skalę całego kraju. To się tyczy lokalnych kwestii jak powódź, pożar taki jaki był w Kuźni Raciborskiej, ... Jest materiał na YT jak obecnie na hotel do Helmuta na remont przyjechała nasza ekipa. No jest pusto, pracownicy na 80% pensji i Helmut też. Siedzi w domu, sączy piwko i cieszy się, że ma teraz czas na remont interesu. Ale to Niemcy i ich stać a nas nie i chyba nie wszyscy chcą to zrozumieć. Dali ile mogli a kibel nadal jest i obiektywnie przecież nie tylko u nas. Miałem za chwilę jechać nad Gardę we Włoszech. Już 3 rok się wybieram i nic. W ubiegłym wiadomo a teraz to samo. Już raczej nigdy tam nie pojadę i już się pogodziłem. 

Ani o kasę, ani o rekompensaty. Spora część sektora działa na szaro - ukrywa część dochodów. Szczególnie dotyczy to „drobnicy” usługowej wokół ośrodków narciarskich. Dla nich nie ma alternatywy, oprócz otwarcia. Żadna tarcza, żadne odszkodowania, bo nie ma jak udowodnić straty...

Dla jasności - nie oceniam, może tak muszą bo inaczej nie zarobią na koszty. Ale ma to konsekwencje... 

Edytowane przez mario33
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, MARCIN S napisał:

Ferdek Ty chyba z Warszawy jesteś i na państwówce  robisz bo to co piszesz to bzdury są.  Mam medyków w rodzinie i mają całkiem inne zdanie niż Ty.  A co do maseczek to chronią przed tym tak ja stringi zakrywają dup.

jest z Łodzi lub z okolicy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lika napisał:

Jesteśmy społeczeństwem tak ekonomicznie rozwarstwionym że żadna incydentalna "pandemia" tego nie zrówna. Wręcz te różnice zostaną pogłębione.

bo nie wykształciła sie u nas klasa średnia - jak w żadnym kraju z byłego bloku socjalistycznego. A klasa średnia to podstawa społeczeństwa zachodniego.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Krakus81 napisał:

Masz rację. Pewnie jest więcej chcących żyć aktywniej. Ja akurat rozmawiałem z ludźmi w różnym wieku, także ze stosunkowo młodymi. Brak nart dla ludzi, którzy 1-2 dni wypadają w zimie na narty/deskę to też nie problem. Pojadą np. Pomorsować bo to modne i można wrzucić na FB, Insta, itp. 

Takich Jacków Ciszaków jest w Polsce kilkadziesiąt tysięcy ? Może 100 tysięcy... dla reszty tylko dodatek...

Zgadza się. 2 zimy temu byłem trochę niezadowolony z tzw. "komercjalizacji nart jako sposobu spędzania czasów dla zabicia nudy i wydania nadmiaru kasy" i tych dzikich tłumów.
Przypuszczam, że jak już te wszystkie stoki otworzą, będę mógł spotkać te 100 tysięcy "Ciszaków", ale te miliony "osób mile spędzających czas między jednym SPA a drugim" - będzie już raczej morsowało, bo jest nowa moda.

I tak źle, i tak niedobrze. Jednak nie ma się co obrażać na boomy...

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Narciarz ze Śląska napisał:

Zgadza się. 2 zimy temu byłem trochę niezadowolony z tzw. "komercjalizacji nart jako sposobu spędzania czasów dla zabicia nudy i wydania nadmiaru kasy" i tych dzikich tłumów.
Przypuszczam, że jak już te wszystkie stoki otworzą, będę mógł spotkać te 100 tysięcy "Ciszaków", ale te miliony "osób mile spędzających czas między jednym SPA a drugim" - będzie już raczej morsowało, bo jest nowa moda.

I tak źle, i tak niedobrze. Jednak nie ma się co obrażać na boomy...

Może po prostu olać to, i robić swoje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minutes ago, Bumer said:

Coś mi się wydaje że może od 8.02. 2021 lub 15.02.2021 nasi "dobroczyńcy" poluzują izolację i stoki uruchomią. Trzymajcie mnie za słowo.

wolałbym, żeby nie, dzięki obostrzeniom jest przynajmniej luz na stokach ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Bumer napisał:

Coś mi się wydaje że może od 8.02. 2021 lub 15.02.2021 nasi "dobroczyńcy" poluzują izolację i stoki uruchomią. Trzymajcie mnie za słowo.

RMF podaje, że najprawdopodobniej pod koniec tego tygodnia będzie decyzja o otwarciu hoteli. 

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-pod-koniec-tego-tygodnia-rzad-najprawdopodobniej-oglosi-otwa,nId,5025036

Na razie nic pewnego, ale jak dotąd przecieki RMF-u miały wysoką sprawdzalność. Kto wie, możliwe, że w parze z hotelami pójdą stoki... ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja prognoza (tylko dla zainteresowanych): wyciągi zostaną otwarte w marcu, jak już śnieg stopnieje!

W tle właśnie wątek narciarski, w tym otwartych stoków w Wiśle:

Pandemia!? Interes był znakomity, ale – przynajmniej w Polsce – powoli się kończy. Jak to bywało w korpo?!

 

 

Orczyki.jpg
Orczyk grzecznie czeka na otwarcie

Nie mam zasadniczo zwyczaju ujawniać tajemnic z pracy zawodowej, nawet jeśli pewne zdarzenia miały miejsce dawno temu, w każdym razie na pewno nie z nazwiskami i lokalizacją. Niemniej czasem w jakimś tekście opiszę sytuację, którą moi byli współpracownicy w lot złapią, gdzie miała miejsce. Tym razem też posłużę się podobną techniką.

Więcej (też tylko dla zainteresowanych, jak kogoś nie interesuje, nie czyta, ostrzegam: tekst jest długi, publicystyczny, wielowątkowy i oparty na bazie porównań/stereoptypów):

Blog o ekonomii, sporcie, fantastyce i obyczajach: Pandemia!? Interes był znakomity, ale – przynajmniej w Polsce – powoli się kończy. Jak to bywało w korpo?! (ekonomiaplussport.blogspot.com)

  • Like 3
  • Downvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.02.2021 o 13:05, Bumer napisał:

Coś mi się wydaje że może od 8.02. 2021 lub 15.02.2021 nasi "dobroczyńcy" poluzują izolację i stoki uruchomią. Trzymajcie mnie za słowo.

Obawiam się, że może być to płonna nadzieja:

https://www.rmf24.pl/fakty/news-rzad-odmrozi-mala-infrastrukture-sportowa-decyzja-pod-koniec,nId,5027082

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wierzę w to, co czytam:
 
"Narty natomiast kojarzą się z wyjazdami, staniem w kolejkach do wyciągów i ewentualnym szukaniem noclegu. A to już może zwiększać ryzyko - takiego zdania wydaje się być część specjalistów."
 
Czyli CAŁA BRANŻA zapłaci za to, że zbuntowały się SKOLNITY!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Narciarz ze Śląska napisał:

takiego zdania wydaje się być część specjalistów

Co to znaczy? Jakiego zdania jest inna część specjalistów? Przykład dramatycznego dziennikarstwa. 

Długo szukałem i nie znalazłem żadnego modelowania tyczącego ryzyka zakażenia podczas uprawiania narciarstwa zjazdowego. Można zatem widzieć elementy podnoszące ryzyka i elementy o ryzyku małym, czy wręcz pomijalnym.

Na pewno ryzyko podnosi gondola i kanapa z zamkniętą bubliną. Przeciwdziałanie jest bardzo proste choć kilka ośrodków w tym państwowe mocno się obrażą.

Ryzyko podnosi (choć nie wiadomo w jakim stopniu) tłoczenie się w kolejce, ale zmniejsza je fakt, że jesteśmy na wolnym powietrzu. Tu przeciwdziałanie jest możliwe, choć trudniejsze i sporo wymaga od obsługi.

Ryzyko podnosi w sposób ekstremalny zabawa po nartach. Tu rozwiązanie jest oczywiste.

Samo zjeżdżanie nie generuje żadnego ryzyka.

  • Like 8
  • Haha 1
  • Downvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Narciarz ze Śląska 100 % racji. Dodam tylko, że nie prezes ma co oglądać czy coś tam innego robić, a prezesi, ponieważ tak jest prawie wszędzie. Krótko pisząc i cytując już klasyka: "mają rozmach ... "

I spójrzcie ludzie nawet @fredek321 przytakuje ... Cud ? Nie po prostu nie znalazł "modelowania tyczącego ryzyka zakażenia podczas uprawiania narciarstwa zjazdowego.", a co za tym idzie inne modelowania szlag trafia, a na pewno te dotyczące ryzyka zakażenia podczas wizyt w biedrach, lidlach i galeryjach ...

Dlatego trzeba przejeżdżać i zaglądać tam gdzie otwarte i w miarę możliwości rodaków wspierać w tym trudnym czasie dla nich. I dlatego też zamiast wymarzonego i niewątpliwie bardzo ciekawego wypadu w Alpy wybrałem w tym roku kilka przejazdów choćby tylko do Bałtowa czy Chrzanowa.

  • Like 2
  • Downvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...