Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Regulacja siły docisku w wiązaniach


PioTREKs

Rekomendowane odpowiedzi

30 minut temu, PioTREKs napisał:

Witam. 

Czy ktoś może mi podpowiedzieć w jaki sposób sprawdzić ustawienie i wyregulować siłę docisku w wiazaniach ???

Że ta śruba dodatkowa z tyłu (ponoć nie we wszystkich wiązaniach) jest to wiem, ale co dalej?

Z góry dzięki. 

W każdej instrukcji dołączonej do wiązania jest opisana regulacja siły docisku...

Jakie to wiązanie ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam instrukcji. Chodzi mi o sposób w jaki się to robi. Śrubę widzę, wskaźnik też. Przy wpiętym bucie się to reguluje? Przy obciążeniu mną? Nigdzie nie mogę znaleźć info. A regulacja siły docisku to dla mnie odkrycie 2020. O dziwo w niektórych serwisach robią na moje pytanie wielkie gały co mi chodzi... W innych ustawiają... Ale może jest to na tyle proste że zrobie sam. Wiązania Atomic x12TL GW 2020.

Edytowane przez PioTREKs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, PioTREKs napisał:

Atomic x12TL GW 2020

Faktycznie w tym modelu jest regulacja siły docisku.

A więc górna(większa) śruba to regulacja siły wypięcia DIN, ustawił Ci to pewno serwis.  Dolna śruba (mała) to regulacja siły docisku. Ustawia się ją PO WPIĘCIU buta narciarskiego do wiązania. Śrubę musisz ustawić na równo z obudową wiązania, po wpięciu buta ta śruba nie może ani chować się w wiązaniu ani z niego wystawać. 

A co do instrukcjii to ją masz, a nawet o tym nie wiesz ;)

 https://issuu.com/salomonnz/docs/atomic_tm_alp_wtr2019_300dpi_lo

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki, wyregulowałem to wg tych wskazówek. Jak się okazało moja rozkminka była słuszna ponieważ w dwóch parach nart które kupiłem i niby mi je ustawili w sklepie/serwisie prawdopodobnie nikt tego nie ruszał i ustawili tylko siłę wypięcia. Po wpięciu buta ta dolna śruba sporo wystawała więc ją wkręciłem tak żeby było na równo ze ściankami obudowy.

Jeszcze raz dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, PioTREKs napisał:

Jak się okazało moja rozkminka była słuszna ponieważ w dwóch parach nart które kupiłem i niby mi je ustawili w sklepie/serwisie prawdopodobnie nikt tego nie ruszał i ustawili tylko siłę wypięcia

Jakoś mnie to nie dziwi...

Niestety ale tak u nas w Polsce jest, 90% sprzedawców to zwykli handlowcy nie wiedzący co sprzedają, 90% serwisów nie ma pojęcia co robi, a 90% wypożyczalni spokojnie mogła by zmienić szyld z wypożyczalnia na muzeum ;) 

 

PS 

Kiedyś w okolicach milenium chciałem poprawić krawędzie w  nartach, w trakcie dnia. Udałem się do już na szczęście nie istniejącego serwisu na polanie Suche w Szczyrku, tam gość chciał mi je ostrzyć na szlifierce stołowej 😆 

Edytowane przez pasazer85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam te same wiązania i aż musiałem u siebie sprawdzić tą śrubę. Wyszło że u mnie jednak wystaje sporo z obudowy. Miałem regulowane wiązania w serwisie, na maszynie więc powinno być ok... 

Czy ta zmiana może wynikać z zmiany butów? Są odrobinę dłuższej skorupy i przestawiłem tylko odległość wiązań. 

Zgodnie z instrukcją powinna być wkręcona praktycznie równo z obudową. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, ppown napisał:

Czy ta zmiana może wynikać z zmiany butów? Są odrobinę dłuższej skorupy i przestawiłem tylko odległość wiązań.

Prawdopodobnie tak. U mnie w jednej parze ustawili skorupę na 325, poprawiłem sobie na 315. Po włożeniu buta ta śruba wystawała inaczej przy różnych wartościach, tylko teraz już nie pamiętam kiedy bardziej. Jak obczailem że jest 325 to zmieniłem i później już przykrecalem tę dolną śrubę przy 315. I jestem przekonany że tego nie ruszali w sklepie/serwisie (ależ rozczarowanie, bo do tej pory uważałem że znają się na swojej robocie, kupowałem i serwisowałem tam narty od lat...) bo jak obczailem temat i zadzwoniłem zapytać czy to ustawiali (wcześniej sam nie zwracałem na to uwagi) to gość się zaczął wyraźnie plątać. Najpierw nie zaczaił o co chodzi, a później tłumaczył że jak jest "ta regulacja" to ustawiają... Raczej nie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, ppown napisał:

Zgodnie z instrukcją powinna być wkręcona praktycznie równo z obudową

Właśnie...pytanie za 100 punktów... Równo z którą częścią obudowy??? 1) wewnętrzną, bo tam jest wgłębienie, tak żeby przejeżdżając paluchem po śrubie łączącej  się z obudową było równo, 2) zewnętrzną, wtedy trochę jednak jakby wystaje z tego wgłębienia???... 🤔🤔🤔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna uwaga.

Ta śruba ustala siłę docisku (ściskania) buta.

Po pierwsze: Przy zmianie (długości) buta trzeba zmienić rozstaw wiązań i sprawdzić, czy się nie zmieniła siła docisku(wystawanie śruby) -but nie musi być idealnie tej długości co podaje skala.

Po drugie: Zmiana siły docisku zmienia siły wypięcia - szczególnie przodów wiązań. Skoro poprawiliście/zmieniliście siłę docisku, trzeba od nowa ustawić siłę wypięcia. Oczywiście zakładam, że siła wypięcia była ustawiana na przyrządzie, a nie tylko według skali i tabelki.

W tym drugim przypadku poprawne ustawienie siły docisku jest warunkiem niezbędnym, żeby rzeczywista siła wypięcia odpowiadała tej na skali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, gregre0 napisał:

Skoro poprawiliście/zmieniliście siłę docisku, trzeba od nowa ustawić siłę wypięcia

Ja akurat podejrzewam że u mnie (nowe wiązania) żadnej siły docisku nikt nie ustawiał, tylko siłę wypięcia. Śruba wystawała tak jak jest na obrazku na czerwono. W tym rzecz. Nie chodzi o to że ja sobie kombinuje i zmieniam. A że w jednej parze mi ustawili 315 a w drugiej 325 to już inna sprawa... w obu przypadkach dolna śruba po wpięciu buta wystawała sporo, z pół centymetra, może więcej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, pasazer85 napisał:

Wypadało by jeszcze przeczytać co jest napisane nad obrazkiem ;)

No właśnie cała rozkminka w tym z którą częścią wiązania wyrównać, bo tam jest wgłębienie :-). Czyli tak jakby dwa miejsca które można interpretować jako tą tylną część wiązania. Ze ścianką we wgłębieniu czy z najbardziej wystającą do tyłu częścią tej obudowy (wtedy śruba przy wpiętym bucie trochę wystaje i widać jej boczne ścianki) ?... :-). Ktoś mi tłumaczył, że ma być "na równo" i nie wystawać z obudowy ani nie być wkręcona do środka (jak na foto). Więc jeśli tak, to po mojemu znaczy że ma być równo z tą ścianką we wgłębieniu, tak, żeby nie dało się  jej złapać z boku... Niuansik, ale pewnie ważny, bo różnica w położeniu śruby w tych dwóch przypadkach jest znacząca...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta śruba pełni rolę mikro regulacji. Przy prawidłowym ustawieniu długości podeszwy regulujemy nią luzy lub brak luzu przy wkładaniu buta w wiązanie przed zapięciem, jeżeli jest wkręcona całkiem w obudowę lub wystaje maksymalnie to znaczy, że jest żle ustawiony rozstaw buta. Ta mikro regulacja to około 1 centymetr, dlatego można nią zrekompensować żle dobrany rozstaw ale nie do tego ona służy. Przy żle dobranym rozstawie jest maksymalnie wkręcona lub wykręcona.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, ppown napisał:

Jeśli jest tekst oraz obrazek to należy chyba czytać wspólnie. Na obrazku wystaje z obudowy (wgłębienie) i widać to dość wyraźnie. Opis regulacji nie jest jednoznaczny i dotyczy kilku typów wiązań. Tam chyba nie ma tego wklęśnięcie

O tym pisałem. Można to interpretować tak albo siak. Bo opis jest "ogólny". Z tym, że wyraźnie wystaje to bym jednak polemiozował, bo tak jak bardzo minimalnie "niby wystaje" na obrazku to jej daleko do tylnej części obudowy poza wgłębieniem. Jak na moje oko... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, mexon napisał:

Cześć  

Wyglada na to, że średnio się orientujesz w tym temacia a to jednak Twoje bezpieczeństwo. Polecam wizytę w serwisie i tam Ci ustawią (jest wiele składowych dotyczących prawidłowego ustawienia)

 

 Czy nie po to jest forum żebym się podszkolił w temacie? 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, PioTREKs napisał:

 Czy nie po to jest forum żebym się podszkolił w temacie? 😉

Właśnie Cię podszkoliło.... widzę, że dalej nie wiesz gdzie i ile ma (nie)wystawać ;-).  tak czy siak.....

Ustawienie wiązań w serwisie trwa kilkanaście sekund, zrobią to też w każdej wypożyczalni. Powiedz im o wątpliwościach to pokażą jak ma być. Albo zgadujcie dalej. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...