Narty - skionline.pl
Jump to content

Recommended Posts

Cześć

Jak w temacie, jestem samoukiem i po raz pierwszy zdecydowałem się poprosić kogoś o nagranie mojej wątpliwej jakości próby jazdy na nartach. Wiem, że materiał jest ubogi, ale byłbym wdzięczny za każdą krytykę i wytknięcie błędów do poprawy. Z góry dziękuje

https://drive.google.com/file/d/1Z1baQoSY7iDeaVWUUg6YU9U2UeRHCBqZ/view?usp=drivesdk

5 minut temu, Wikor napisał:

Cześć

Jak w temacie, jestem samoukiem i po raz pierwszy zdecydowałem się poprosić kogoś o nagranie mojej wątpliwej jakości próby jazdy na nartach. Wiem, że materiał jest ubogi, ale byłbym wdzięczny za każdą krytykę i wytknięcie błędów do poprawy. Z góry dziękuje

https://drive.google.com/file/d/1Z1baQoSY7iDeaVWUUg6YU9U2UeRHCBqZ/view?usp=drivesdk

Cześć

Ogarnij temat bo nikt tu się nie będzie biło dostęp do nie wiadomo czego.

Pozdro

12 minut temu, artix napisał:

Samouk, fajnie, ale powiedz, jezdzisz tak po roku czy dwudziestu latach?

Złapałem zajawke z 8 lat temu i od tego czasu bardzo staram się progresować z wykorzystaniem yt i rad udzielonych w innych tematach na forum. Wcześniej pare lat tylko woziłem się z lewa na prawo bez sensu jakbym tam za kare był czego do dziś się wstydze.

11 minut temu, Wikor napisał:

Złapałem zajawke z 8 lat temu i od tego czasu bardzo staram się progresować z wykorzystaniem yt i rad udzielonych w innych tematach na forum. Wcześniej pare lat tylko woziłem się z lewa na prawo bez sensu jakbym tam za kare był czego do dziś się wstydze.

Przydalo by sie troche wiecej materialu. 

• 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Share

• Similar Content

• By marboru
      Hipnotyzuje Tadeusz 😮
      Jeśli miałbym odpowiedzieć, kogo najbardziej lubię oglądać w jeździe, to właśnie jego. 
      Kosmos! 
      Ted Ligety Giant Slalom (GS) Perfect Turns - Skiing Follow Cam (2020) - YouTube
      Warto popatrzeć.
    • By Victor
      Witam serdecznie 
      Mam pytanie,które ciagle mnie nurtuje,jako początkującego po długich latach wracającego do tego co lubił za dzieciaka lub tego co zasmakował za dzieciaka 😉
      .Kiedy byłem w ostatnim sezonie na stoku(Tatry,Alpy),...widziałem, lub raczej wytrzeszczałem moje oczy z podziwu tych dwóch ideałów ,rzepy spięte z kostka kiwającą się na prawo i lewo,jak również odstęp od nóg-, który nie mniej był efektywny,powiem szczerze  który bardziej mi pasuje ...ale lekkość tych dwóch stylów była  powalająca 
      Starajac się nadrobić choć ciężko w okresie letnim stracone lata ( pewnie długa droga przede mną i kolejne sezony ) staram się śledzić net i wszystkie jego pochodne na temat techniki i sposobu nauki. Jest tego masa. W każdym języku znajdziemy coś interesującego ...ale nie o tym.

..w powyższym temacie jest zadane moje pytanie ?.. Klasyka jeżeli taka była lub jest, czy Carving , i tu panowie i drogie panie ,pytam o doświadczenie które jest właściwe zdając sobie sprawę ze forum to dwugłos w którym znajdują się znawcy i ci którzy chcieliby dyskutować . 

ponizej film w jez. Niderlandzkim - bełkot językowy ,ale moze wyjadacze zrozumieją ..
      Co jest treściwe ? co brać pełnia ,co omijać ? Wasze doświadczenia z nauki..,

Pozdrawiam 
      sezon tuż tuż 🥳
    • By Sportego360
      Hej Wszystkim.
      Nagromadziło mi się sporo filmów z różnych ośrodków, dodatkowo wygląda, iż trochę więcej czasu będę miał niż zwykle  (powinien być uśmiech bo kto nie lubi mieć czasu wolnego no ale sami wiecie). Stanąłem przed mały dylematem, od którego ośrodka zacząć. Pomyślałem, żeby zrobić mały quiz, ala głosowanie i sprawdzić jakie są Wasze preferencje.
      Najprościej byłoby przyporządkować ośrodek do emotikona, ale nie wiem czy nie będzie to naruszenie regulaminu. Nie chciałbym też by ktoś pomyślał, że chce głosowanie wykorzystać by zdobyć tu punkty aktywności. Bynajmniej. Ten sposób wydaje mi się najprostszy i przy okazji może to być dobra zabawa.
      Mój pomysł to :
      - ośrodek 1 - thanks
      - ośrodek 2 - Haha
      - ośrodek 3 - Confused
      - ośrodek 4 - Sad
      - ośrodek 5 - Downvote
      - ośrodek 6 - Like
      Oczywiście jak ten sposób głosowania nie narusza regulaminu to wrzuce nazwy ośrodków. Myślałem, żeby głosowanie trwało przez 3 dni chyba, że któryś ośrodek dobije do 10 punktów wcześniej.

• By gruchauho
      Ostatnio na forum pojawiały się dyskusje na temat różnych technik jazdy a także TAKTYKI. W związku z tym chciałbym pokazać fajny filmik, na który trafiłem jakiś czas temu, gość pokazuje jak optymalnie zjeżdżać, jak dobierać skręty, bierze pod uwagę ilość ludzi, nachylenie, rodzaj śniegu itd. Jest cała seria tego - bodajże 4 filmy, sam kanał na YT też dosyć ciekawy. Obejrzyjcie zresztą.
      P.S. Filmik po francusku ale są napisy PL. Wystarczy kliknąć przycisk.

• By wolcjusz
      Na początek cześć wszystkim - to mój pierwszy post na forum.
      Mam prośbę o ocenę stylu jazdy i jednocześnie pytanie, czy narty, na których obecnie jeżdżę są prawidłowo dobrane i nie blokują moich postępów w nauce.
      Teraz po kolei:
      1. M
      2. 38 lat
      3. ~75 kg
      4. 175 cm
      5. Obecny sezon jest czwarty, przy czym w pierwszym zaliczyłem tylko 3 dni na stoku, więc prawie się nie liczy 🙂
      6. level 5
      7. Atomic Hawx 100
      8. Salomon X Race 170 cm  R15 120 71 99 reszta w załączonej grafice. Jeżdżę na nich drugi sezon, wcześniej były różne inne z wypożyczalni, przy czym w pamięć zapadły mi jedynie Progressory 800 jako pierwsze narty, na których przyjemnie mi się jeździło. Kiedy jednak przyszło do zakupu własnych, to po długich konsultacjach ze sprzedawcą (raczej ogarnięty człowiek, nie kupowałem w markecie tylko w specjalistycznym sklepie z serwisem narciarskim) postanowiłem wziąć coś ambitnego i rozwojowego. Po początkowym szoku udało mi się z nimi oswoić i wydawało mi się, że robię postępy (jeżdżę coraz szybciej i pewniej na coraz bardziej stromych stokach). Tak było do momentu, kiedy zobaczyłem siebie na filmie, który załączam poniżej 🙂  Bardzo lubię w tych nartach stabilność jaką dają przy dużej (dla mnie) prędkości i bardzo pewne trzymanie na lodzie. Nie lubię tego, że kiedy trzeba zwolnić i manewrować w tłumie, albo na muldach to jazda staje się bardzo siłowa, mam wtedy wrażenie że prowadzę ciężarówkę i zużywam mnóstwo energii na każdy skręt, przez co szybko nogi odmawiają mi posłuszeństwa. Dodatkowo na rozkopanym, mokrym stoku w ciężkim kopnym śniegu muszę bardzo pilnować mocnego odciążania wewnętrznej narty (praktycznie unoszę ją w każdym skręcie) - inaczej zdarzają się nieprzyjemne momenty "przytrzymania" tej narty. Myślę, że przez to wyrobiłem sobie nawyk "skakania" przy przekrawędziowaniu, i dostawiania wewnętrznej narty ze zwłoką w stosunku do zewnętrznej, na co ostatnio zwrócił mi uwagę instruktor (widać to na filmie).
      9. Średni promień, średnia prędkość w kierunku dużej (cały czas jestem na etapie przesuwania swojej granicy komfortu i sprawia mi satysfakcję gdy uda mi się pojechać szybciej niż dotychczas. Myślę, że obecnie moja technika zdecydowanie nie nadąża za prędkością 🙂
      10. Jeżdżę póki co tylko w Polsce. Preferuję bardziej strome trasy (moja ulubiona obecnie to 5 FIS na Jaworzynie, druga w kolejności to 2 w Myślenicach -  w tym sezonie niestety jeszcze nieczynna). Mam na nich wrażenie, że łatwiej na takiej trasie pojechać na krawędzi (na miarę moich skromnych możliwości), wymuszają bardziej zaangażowaną pozycję. Przy czym jak widać na filmach (oba nagrywane właśnie na 5 na Jaworzynie) to tylko moje wrażenie w trakcie jazdy. W rzeczywistości jadę bardzo usztywniony, nogi zbyt szeroko, brakuje mi angulacji, słabo krawędziuję narty i mocno zamiatam tyłami. Nie lubię niebieskich tras, bo na moich nartach mam wrażenie, że jadę praktycznie na krechę, a jeśli wycinam łuk, to minimalny i jadę praktycznie wyprostowany i taka jazda mnie nudzi. Poza tym ogromną zaletą trudniejszych tras jest zdecydowanie mniejszy ruch, a nic mnie tak nie stresuje jak widok ludzi - zwłaszcza początkujących lub dzieci przede mną. Od razu wtedy mocno hamuję, jadę na maksa asekuracyjnie a przez to tracę "flow" i radość z jazdy.
      11. Mniej więcej tak (zdaję sobie sprawę, że to nierealne do osiągnięcia w moim wieku jeżdżąc rekreacyjnie, jednak taki styl jazdy najbardziej mi się podoba):

12. Nie narzekam specjalnie na kondycję, chociaż atletą też nie jestem. Staram się trzymać formę (siłownia, basen). Raz lepiej, raz gorzej to wychodzi. Na stoku spędzam 12-15 dni w sezonie.
      Główne pytanie na które chciałbym tutaj uzyskać odpowiedź, to czy powinienem sobie w ogóle zawracać głowę zmianą nart na łatwiejsze (po głowie chodzą mi albo Salomony XDR 80 TI (lżejsze, bardziej elastyczne w stosunku do moich, szersze pod butem, niewielki rocker, mniejszy o metr promień skrętu) albo w ogóle regres do Progressorów F18)? Mam wrażenie, że obecne narty mogą mi utrudniać wykonywanie ćwiczeń, które są mi potrzebne do poprawy umiejętności przez to, że "zaczynają jechać i skręcać" dopiero przy większych prędkościach, które już wymagają ode mnie mocnego skupienia na samej jeździe. Z tego powodu dużo jeżdżę a mało albo wcale ćwiczę i w ten sposób utrwalam sobie złe nawyki. Ale może to tylko moje szukanie dziury w całym i powinienem zostać przy obecnych nartach a z czasem postępy jednak przyjdą? Instruktor z którym miałem ostatnio lekcję mocno polecał mi swoje Fischery 155cm, czym wprawił mnie w zakłopotanie, bo narty 20cm krótsze od wzrostu wydają mi się zdecydowanie zbyt krótkie. Nie chciałbym też zamienić nart na takie, które stworzą pozory postępów i zamaskują złe nawyki. Co sądzicie?
      Filmy do oceny:
      https://drive.google.com/file/d/15qsnouRvGO6sYoPMdBzV3HDJdJT0wLUW/view?usp=drivesdk   https://drive.google.com/file/d/16-ql-G_kcXmR6_Y4uTrTRvfbMcrSSqR6/view?usp=drivesdk      

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2019
  • Create New...