Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Warunki w miejscu zjazdu mogą się dramatycznie różnić. Od góry do dołu.  I równie dramatycznie zmieniać dosłownie z godziny na godzinę.  To są skaliste góry. Na poziomie Gerlachu tej wiosny temperatury były prawie ciagle ujemne. A w nocy  był spory mróz.  Wyjechanie  na oblodzony kawałek terenu, na dużej stromiźnie to być może najbardziej prawdopodobna przyczyna.  Czego te narty mogą się trzymać? Jaka będzie reakcja podłoża na krawędzie nart w skręcie.  Można to w gazecie nazwać "poślizgnięciem". Ale  przecież dla uprawiającego skialpinizm na wysokim poziomie taki przypadek nie jest rzadkością. To ryzyko "zawodu". I nie ma potrzeby tego analizować i się ekscytować. I jedyny wniosek dla innych to doświadczenie, doświadczenie i ostrożność. I czasem rezygnacja, mimo wielkiej chęci. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Zagronie napisał:

Warunki w miejscu zjazdu mogą się dramatycznie różnić. Od góry do dołu.  I równie dramatycznie zmieniać dosłownie z godziny na godzinę.  To są skaliste góry. Na poziomie Gerlachu tej wiosny temperatury były prawie ciagle ujemne. A w nocy  był spory mróz.  Wyjechanie  na oblodzony kawałek terenu, na dużej stromiźnie to być może najbardziej prawdopodobna przyczyna.  Czego te narty mogą się trzymać? Jaka będzie reakcja podłoża na krawędzie nart w skręcie.  Można to w gazecie nazwać "poślizgnięciem". Ale  przecież dla uprawiającego skialpinizm na wysokim poziomie taki przypadek nie jest rzadkością. To ryzyko "zawodu". I nie ma potrzeby tego analizować i się ekscytować. I jedyny wniosek dla innych to doświadczenie, doświadczenie i ostrożność. I czasem rezygnacja, mimo wielkiej chęci. 

Wg mnie raczej asekuracja, choć i ta bywa wątpliwa. Wklejałem fotki aby pokazać jaki lód tam może być.

Edytowane przez sstar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się nie da normalnie zjeżdżać, to trzeba się asekurować. Tutaj jest taki przykład pokonania extremalnie stromego kawałka z asekuracją dwoma czekanami (północno - wschodni żleb ze Świnicy) https://www.facebook.com/Skialpinizm/videos/310013527358817

Jak jest totalny lód, nie ma zjazdu, tylko lina albo odpuszczanie. Jak jest beton, to krawędzie i czekan będą trzymać, krótki odcinek da się przeschodkować na nartach.

Beton do 40st da się zjechać na nartach (bez dodatkowej asekuracji), oczywiście bardzo ostrożnie. Większe nachylenie po betonie ja bym już nie ryzykował.

 

Edytowane przez MarioJ
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak. Już Zaruski zjeżdżał z Kościelca. Asekurowany liną przez partnera.  Ale to jest co innego.  Asekuracja liną daje jakieś poczucie bezpieczeństwa.  Na ile skuteczne, to inna sprawa.  Zjazd bez takiego zabezpieczenia. Jest zdjęcie  Konopki w czasie zjazdu na północ ze Świnicy.  Oprócz długich kijków miał  krótki czekan.  Zawsze jakaś szansa zatrzmymania ześlizgiwania się.  Ale tylko szansa. Nie pewność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Zagronie napisał:

No tak. Już Zaruski zjeżdżał z Kościelca. Asekurowany liną przez partnera.  Ale to jest co innego.  Asekuracja liną daje jakieś poczucie bezpieczeństwa.  Na ile skuteczne, to inna sprawa.  Zjazd bez takiego zabezpieczenia. Jest zdjęcie  Konopki w czasie zjazdu na północ ze Świnicy.  Oprócz długich kijków miał  krótki czekan.  Zawsze jakaś szansa zatrzmymania ześlizgiwania się.  Ale tylko szansa. Nie pewność.

Nie zrozumiałeś mojego przekazu.

Asekuracja liną, tak ja to robił Bargiel ostatnio. Śruba lodowa, lina i w dół. To nie jest "jakieś tam poczucie bezpieczeństwa" tylko bardzo konkretne obniżenie ryzyka. Jeśli ktoś umie się tymi narzędziami posługiwać.

Drugi przykład. Zjazd z dwoma czekanami. To nie jest zjazd i jak jest lot, to wyłapujemy się czekanem. Tylko odwrotnie. Obserwuję powierzchnię i jak widzę/czuję że jest beton, to ześlizg z asekuracją czekanami. Czyli skialpinista używa czekanów przed utratą panowania nad nartami a nie po. Skialpinista robi ześlizg tak długo dopóki nie ma odpowiedniej trzymającej warstwy śniegu. Wtedy może zacząć skręcać na nartach.

Jeszcze innym rozwiązaniem jest przejście w rakach problematycznego kawałka. Ale to jest chyba oczywiste.

Problemy są dlatego, że ktoś nie wie jak stosować tych elementów powyżej, albo zapomniał, albo nie zdobył wcześniej doświadczenia. Nie umie doskonale skręcać na stromym przy trzymającym śniegu. Nie stosuje czekanów do asekuracji, tylko ryzykuje na stromym betonie. Nie wziął liny i uprzęży, bo lina jest ciężka. Nie wchodził drogą zjazdu i nie obczaił gdzie jest beton. Etc.

 

Edytowane przez MarioJ
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, MarioJ napisał:

Nie zrozumiałeś mojego przekazu.

Asekuracja liną, tak ja to robił Bargiel ostatnio. Śruba lodowa, lina i w dół. To nie jest "jakieś tam poczucie bezpieczeństwa" tylko bardzo konkretne obniżenie ryzyka. Jeśli ktoś umie się tymi narzędziami posługiwać.

Drugi przykład. Zjazd z dwoma czekanami. To nie jest zjazd i jak jest lot, to wyłapujemy się czekanem. Tylko odwrotnie. Obserwuję powierzchnię i jak widzę/czuję że jest beton, to ześlizg z asekuracją czekanami. Czyli skialpinista używa czekanów przed utratą panowania nad nartami a nie po. Skialpinista robi ześlizg tak długo dopóki nie ma odpowiedniej trzymającej warstwy śniegu. Wtedy może zacząć skręcać na nartach.

Jeszcze innym rozwiązaniem jest przejście w rakach problematycznego kawałka. Ale to jest chyba oczywiste.

Problemy są dlatego, że ktoś nie wie jak stosować tych elementów powyżej, albo zapomniał, albo nie zdobył wcześniej doświadczenia. Nie umie doskonale skręcać na stromym przy trzymającym śniegu. Nie stosuje czekanów do asekuracji, tylko ryzykuje na stromym betonie. Nie wziął liny i uprzęży, bo lina jest ciężka. Nie wchodził drogą zjazdu i nie obczaił gdzie jest beton. Etc.

 

Nie znam się na nowoczesnych metodach asekuracji i "lotów" przy pomocy dwóch czekanów itp. Są zapewne różni cyrkowcy skalni, lodowi.  Nie przeczę. Śruby lodowe dobrze trzymają w lodzie. I ten lód musi być. Lód, a nie zamrznięty śnieg.  Obciążona śruba się wyrwie. To fizyka ze szkoły podstwowej(przecinanie bloczka lodowego obciażonym drutem). Asekuracja liną musi być od góry. Wkręcenie śruby, założenie do niej liny(podwójnej, by ją ściągnąć z dołu, jak po zjeździe) to stracenie śruby. 

Ja wkręcałem śrubę w lód.  Nie łaziłem po lodospadach. Ale potrafię odróżnić fantazję, od rzeczywistości. Nie piszę też ściągając z sieci, co bardziej intrygujące kawałki. Nie jestem też specjalistą od internetowych zjazdów po stromiznach.  Nie zawsze się też zjeżdża droga podejścia. Pisz o sobie, co zrobiłeś. Może mój szacunek do Ciebie wzrośnie. Pozdrawiam i życzę miłych i bezpiecznych przeżyć w górach.

Zagronie

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, MarioJ napisał:

Nie zrozumiałeś mojego przekazu.

Asekuracja liną, tak ja to robił Bargiel ostatnio. Śruba lodowa, lina i w dół. To nie jest "jakieś tam poczucie bezpieczeństwa" tylko bardzo konkretne obniżenie ryzyka. Jeśli ktoś umie się tymi narzędziami posługiwać.

Drugi przykład. Zjazd z dwoma czekanami. To nie jest zjazd i jak jest lot, to wyłapujemy się czekanem. Tylko odwrotnie. Obserwuję powierzchnię i jak widzę/czuję że jest beton, to ześlizg z asekuracją czekanami. Czyli skialpinista używa czekanów przed utratą panowania nad nartami a nie po. Skialpinista robi ześlizg tak długo dopóki nie ma odpowiedniej trzymającej warstwy śniegu. Wtedy może zacząć skręcać na nartach.

Jeszcze innym rozwiązaniem jest przejście w rakach problematycznego kawałka. Ale to jest chyba oczywiste.

Problemy są dlatego, że ktoś nie wie jak stosować tych elementów powyżej, albo zapomniał, albo nie zdobył wcześniej doświadczenia. Nie umie doskonale skręcać na stromym przy trzymającym śniegu. Nie stosuje czekanów do asekuracji, tylko ryzykuje na stromym betonie. Nie wziął liny i uprzęży, bo lina jest ciężka. Nie wchodził drogą zjazdu i nie obczaił gdzie jest beton. Etc.

 

Warto podkreślić to ostatnie zdanie. Zazwyczaj, podchodzenie drogą zjazdu, mocno obniża poziom ryzyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Zagronie napisał:

Nie znam się na nowoczesnych metodach asekuracji i "lotów" przy pomocy dwóch czekanów itp. Są zapewne różni cyrkowcy skalni, lodowi.  Nie przeczę. Śruby lodowe dobrze trzymają w lodzie. I ten lód musi być. Lód, a nie zamrznięty śnieg.  Obciążona śruba się wyrwie. To fizyka ze szkoły podstwowej(przecinanie bloczka lodowego obciażonym drutem). Asekuracja liną musi być od góry. Wkręcenie śruby, założenie do niej liny(podwójnej, by ją ściągnąć z dołu, jak po zjeździe) to stracenie śruby. 

Ja wkręcałem śrubę w lód.  Nie łaziłem po lodospadach. Ale potrafię odróżnić fantazję, od rzeczywistości. Nie piszę też ściągając z sieci, co bardziej intrygujące kawałki. Nie jestem też specjalistą od internetowych zjazdów po stromiznach.  Nie zawsze się też zjeżdża droga podejścia. Pisz o sobie, co zrobiłeś. Może mój szacunek do Ciebie wzrośnie. Pozdrawiam i życzę miłych i bezpiecznych przeżyć w górach.

Zagronie

Może sytuacja trochę inna ale miałem okazję asekurować ze stanowiska w śniegu (z góry). Nie w lodzie, nie w betonie, tylko normalnym lekko ubitym śniegu.  Pewna pani miała przejść pionowy próg lodowy nad szczeliną. Nie udało jej się i zawisnęła na linie. Wszystko zadziałało elegancko. Mimo mojej niskiej wagi nie wyrwało mnie ze stanowiska. Także często asekuracja jest możliwa, tylko trudniejsza do zastosowania niż w optymalnych warunkach.

Edytowane przez Spiochu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Zagronie napisał:

Nie znam się na nowoczesnych metodach asekuracji i "lotów" przy pomocy dwóch czekanów itp. Są zapewne różni cyrkowcy skalni, lodowi.  Nie przeczę. Śruby lodowe dobrze trzymają w lodzie. I ten lód musi być. Lód, a nie zamrznięty śnieg.  Obciążona śruba się wyrwie. To fizyka ze szkoły podstwowej(przecinanie bloczka lodowego obciażonym drutem). Asekuracja liną musi być od góry. Wkręcenie śruby, założenie do niej liny(podwójnej, by ją ściągnąć z dołu, jak po zjeździe) to stracenie śruby. 

Ja wkręcałem śrubę w lód.  Nie łaziłem po lodospadach. Ale potrafię odróżnić fantazję, od rzeczywistości. Nie piszę też ściągając z sieci, co bardziej intrygujące kawałki. Nie jestem też specjalistą od internetowych zjazdów po stromiznach.  Nie zawsze się też zjeżdża droga podejścia. Pisz o sobie, co zrobiłeś. Może mój szacunek do Ciebie wzrośnie. Pozdrawiam i życzę miłych i bezpiecznych przeżyć w górach.

Zagronie

Cześć

Drogi Eugeniuszu, kolega jest raczej teoretykiem co mu tak celnie wytknąłeś. I na tym poprzestańmy. ;)

Serdecznie pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Zagronie napisał:

Ja wkręcałem śrubę w lód.  Nie łaziłem po lodospadach. Ale potrafię odróżnić fantazję, od rzeczywistości. Nie piszę też ściągając z sieci, co bardziej intrygujące kawałki. Nie jestem też specjalistą od internetowych zjazdów po stromiznach.  Nie zawsze się też zjeżdża droga podejścia. Pisz o sobie, co zrobiłeś. Może mój szacunek do Ciebie wzrośnie. Pozdrawiam i życzę miłych i bezpiecznych przeżyć w górach.

Zagronie

Jak oczekujesz wzajemnej deklaracji czy dotykałem liny i śruby, to tak dotykałem, nawet w górach.  Moje relacje i relacje kolegów ze mną znajdziesz na tym forum. Miłej lektury. 🙂

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, MarioJ napisał:

Jak oczekujesz wzajemnej deklaracji czy dotykałem liny i śruby, to tak dotykałem, nawet w górach.  Moje relacje i relacje kolegów ze mną znajdziesz na tym forum. Miłej lektury. 🙂

 

Cześć

Weź wieśniaku wykaż chociaż trochę zdrowego rozsądku i sprawdź z kim piszesz, zanim będziesz się sadził swoim mistrzostwem. Trochę pokory, w górach to cenne!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Mitek napisał:

Cześć

Weź wieśniaku wykaż chociaż trochę zdrowego rozsądku i sprawdź z kim piszesz, zanim będziesz się sadził swoim mistrzostwem. Trochę pokory, w górach to cenne!

 

Zniżasz się do poziomu mułu pod Wisłą. Żenujący koleś jesteś ostatnio.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, MarioJ napisał:

 

Zniżasz się do poziomu mułu pod Wisłą. Żenujący koleś jesteś ostatnio.

 

Cześć

"mułu pod Wisłą" - mogę to kopiować i publikować dalej?

Jak wiesz jestem geologiem i kolegom po fachu się to bardzo spodoba?

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem to jest tak. Kolega się na czymś zna i ja też się na tym znam. Ale obu nam jest daleko jest do wierchuszki w tej dziedzinie.  Staram się  zawsze pisać o sobie. Czasem nie zbyt jasno. O własnych doświadczeniach. Wiedząc, że mi było bardzo daleko do tych wybitnych. Czy najwybitniejszych.  I że ci najwybitniejsi robili i robią zawsze różne cuda. Stawiając poprzeczkę bardzo wysoko. 

Na forum mamy przecież, jeśli chodzi o narty zawodników co najwyżej A-klasowych. Chociaż tabela klasyfikacyjna się sięga niebotycznie wysoko(10). Nawet szeregowi profesjonaliści na takich forach nie dyskutują.  Więc jeśli chodzi o rady dla zjeżdzających po stromiznach należy je dawać dla A-klasy lub nieco wyżej. Natomiast przytaczanie rad z Internetu, na przykładzie najlepszych, ale nielicznych, z tego świata jest dużą przesadą.  

Przed chwilą widziałem film o zjeżdzie Bargiela ze szczytu Laila. Bardzo ciekawa górka. J jednej strony prawie pionowa, wysoka skała, bez grama śniegu. A drugiej długi śnieżny stok. Bargiel ma organizm. Zapychał po tym stoku do góry, jak mały samochodzik. I pod samym szczytem wkręcił śrubę w lód.  Założył cieniutkę linkę podwójnie. Wystarczyła cieniutka, ponieważ w razie tego słynnego poślizgniecia się siły działające na nią były niewielkie. Coś mu się ślizgało po tej lince, do czego był przyczepiony poprzez uprząż. Piszę coś, ponieważ z praktyki znam tylko węzeł Prusika. Którego na takiej lince nie da się założyć, ponieważ musi być co najmniej dwukrotna różnica średnic. Im większa tym jest bardziej skuteczny. Potem dotarłszy do śniegu, który trzymał krawędzie nart. Zgrabnie ścignął asekurację. Jak zjazdowiec linę. Ale śruba została u góry. I był tam lód. Niżej był lód, tylko pod grubą warstwą firnu. Może coś tam pokręciłem, ponieważ tylko rzuciłem okiem na ten film. Ale nie będę dalej dyskutował. Jadę do Koninek sprawdzić jako inspektor nadzoru budowlanego postęp przy lunetach. 

 

Edytowane przez Zagronie
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to są zawodnicy A-klasowi? Kadra A to Ci najlepsi, więc chyba nie o to chodziło. Najłatwiej przyjąć, że na forum po prostu nie ma zawodników.

Co do zjazdu z Laila. Był już robiony chyba bez asekuracji. Góra robi wrażenia, ale nie jest to wyczyn w skali światowej. Dla Bargiela to taki "łatwiejszy" cel.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Zagronie napisał:

Piszę coś, ponieważ z praktyki znam tylko węzeł Prusika. Którego na takiej lince nie da się założyć, ponieważ musi być co najmniej dwukrotna różnica średnic. 

Bede czepialski i jednak zdementuje ten szczegol. Nie musi i raczej w wielu przypadkach nie ma tej pelnej dwukrotnosci. 

Ale to szczegol, co do  istoty wypowiedzi ciezko sie nie zgodzic:)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Spiochu napisał:

Co to są zawodnicy A-klasowi? Kadra A to Ci najlepsi, więc chyba nie o to chodziło. Najłatwiej przyjąć, że na forum po prostu nie ma zawodników.

Co do zjazdu z Laila. Był już robiony chyba bez asekuracji. Góra robi wrażenia, ale nie jest to wyczyn w skali światowej. Dla Bargiela to taki "łatwiejszy" cel.

Nie bądź taki dokładny. Forum to nie środowisko naukowców, dyskutujących o jakimś szczegółowym problemie. Tu mi chodziło o pokazanie różnicy, "klasy". Gra chłopak w A-klasie, przy okazji jest strażakiem we wsi. Gra, wie co to jest kopanka. Czasem może się trafić, że  w Pucharze Polski zawitała na ich stadion pierwszoligówka. I udało im się strzelić bramkę. Sam jest strasznym kibicem piłki. Podziwia Messiego i innych.  Wiesz o co mi chodzi?  

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mirekn napisał:

https://tvn24.pl/krakow/tatry-dwie-osoby-poszkodowane-w-wypadku-lawinowym-5111027

cyt. 

Dwie osoby zostały poszkodowane. Utrata przytomności, uraz miednicy, uraz uda. Takie stany dosyć poważne, aczkolwiek nie ma zagrożenia życia – mówi Grzegorz Bargiel, ratownik TOPR uczestniczący w akcji

Bargiel przypomniał też, że wysoko w Tatrach panują jeszcze zimowe warunki i mogą schodzić lawiny. Ta, która zeszła z Koziego Wierchu pojawiła się w okolicy szlaku turystycznego w kierunku Doliny Pięciu Stawów. - Miała długość około 250 metrów i grubość nawet do trzech metrów – podaje ratownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...