Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Wybór pierwszych butów dla amatora


kamil198404

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

A więc zachciało mi się nauki jazdy na nartach i zabawa mi się spodobała. Na tą chwilę jestem po 4 lekcjach mniej więcej po 3h niestety ale buty z wypożyczalni są nie dla mnie - jest to taka część ubioru że z racji higieny wolę posiadać swoje buty. Pochodziłem po sklepach wykonałem pomiar stóp L-27,4mm P-27,2mm.

W sklepach zaproponowano mi Nordica Sportmachine 90 roz, 27,5 - buty wygodne, lekkie, rozmiar chyba dobrany optymalnie ponieważ stojąc poza zapięciami czyje koniec buta ale nie uwiera po wpięciu w zapięcia i przyjęciu pozycji stopa cofa się zostawiając kilka mm na palce.

Druga propozycja Tecnica Mach Soort 90 HV/MV - Tu buty w moim odczuciu wygodniejsze niż Nordica ale wersja HV w moim odczuciu nie trzyma mi pięty tak jak by pięta latała na boki.

Pytanie do bardziej doświadczonych użytkowników czy rozmiar buta 27,5 przy moim pomiarze stopy będzie dobrym wyborem, czy buty mają na długość być na styk czy mają mieć luz?

Oraz czy te modele będą dobrym wyborem na początek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, kamil198404 napisał:

Witam wszystkich

A więc zachciało mi się nauki jazdy na nartach i zabawa mi się spodobała. Na tą chwilę jestem po 4 lekcjach mniej więcej po 3h niestety ale buty z wypożyczalni są nie dla mnie - jest to taka część ubioru że z racji higieny wolę posiadać swoje buty. Pochodziłem po sklepach wykonałem pomiar stóp L-27,4mm P-27,2mm.

W sklepach zaproponowano mi Nordica Sportmachine 90 roz, 27,5 - buty wygodne, lekkie, rozmiar chyba dobrany optymalnie ponieważ stojąc poza zapięciami czyje koniec buta ale nie uwiera po wpięciu w zapięcia i przyjęciu pozycji stopa cofa się zostawiając kilka mm na palce.

Druga propozycja Tecnica Mach Soort 90 HV/MV - Tu buty w moim odczuciu wygodniejsze niż Nordica ale wersja HV w moim odczuciu nie trzyma mi pięty tak jak by pięta latała na boki.

Pytanie do bardziej doświadczonych użytkowników czy rozmiar buta 27,5 przy moim pomiarze stopy będzie dobrym wyborem, czy buty mają na długość być na styk czy mają mieć luz?

Oraz czy te modele będą dobrym wyborem na początek.

Cześć

Buty, które w sklepie są wygodne są źle dobrane.

Czy umiesz prawidłowo mierzyć buty, zapinać, stać w nich itd.?
Pozdrowienia

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Mitek napisał:

Cześć

Buty, które w sklepie są wygodne są źle dobrane.

Czy umiesz prawidłowo mierzyć buty, zapinać, stać w nich itd.?
Pozdrowienia

Nie wiem czy prawidłowo mierzę buty i zapinam buty: Wkładam stopę zapinam 3 oraz 4 klamrę licząc od dołu i dopiero zapinam dwie pierwsze klamry, po chwili po rozgrzaniu buta dopinam klamry. Co do stania nogi lekko ugięte piszczele napierają na język buta. Jeżeli chodzi o wygodę chodziło mi o to że po 30-40 minutach spędzonych w butach nie odczuwałem aby miały w którymś miejscu obcierać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierz sobie jeszcze szerokość stopy, oprócz długość to też jest ważne. Dwie dolne klamry mają zapinać się bez zbędnej siły i już prawidłowo trzymać stopę na boki bez luzu. Tak jak napisał WojtekM HV to powiększony but w środku i dlatego był luz, spróbuj MV. Buty w sklepie mają być wygodne ale bez luzu. Z tego co piszesz to długość skorupy/botka masz dobraną prawidłowo. Co do mierzenia to często w sklepach masz taki podest co wymusza poprawną postawę. 

Jak pisałeś jesteś początkującym narciarzem, dla Ciebie buty muszą być przede wszystkim wygodne abyś mógł czerpać radość z jazdy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kamil198404 napisał:

Nie wiem czy prawidłowo mierzę buty i zapinam buty: Wkładam stopę zapinam 3 oraz 4 klamrę licząc od dołu i dopiero zapinam dwie pierwsze klamry, po chwili po rozgrzaniu buta dopinam klamry. Co do stania nogi lekko ugięte piszczele napierają na język buta. Jeżeli chodzi o wygodę chodziło mi o to że po 30-40 minutach spędzonych w butach nie odczuwałem aby miały w którymś miejscu obcierać.

Cześć

Pomiar z miarki?

Czy dobijasz sobie piętę?

Klamry mają być tylko chwycone minimalnie. Jeżeli je dopinasz to buty z pewnością są za obszerne.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Lexi napisał:

Żadnego luzu .... niektórzy kupują numer mniejsze buty niż wynikałoby z pomiaru

Źle dopasowane buty do stopy to katorga, a za małe OMG 😱 

Mam tak szeroką stopę że gdy założę grubszą skarpetę do moich butów to po godzinie nie czuję stopy, lub rozrywa je ból i muszę jechać do knajpy odpocząć bez buta. Przy za małych butach ciepło w stopy też nie będzie. 

Edytowane przez artix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, artix napisał:

Źle dopasowane buty do stopy to katorga, a za małe OMG 😱 

Ja bym nie próbował ale czytałem na jakimś forum (zapewne na tym po którym teraz lament) ze ktoś tam kupuje małe buty i wychwala jaka super kontrola itd ..ja tam nie wiem ....niektórzy lubią pejcze, kajdanki ... może i małe buty.... takie narciarski sado-maso ...😉

DfXN7QKX0AAPGyM.jpg.c872acb576bec74eb43234a1685466bf.jpg

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, kamil198404 napisał:

 Jeżeli chodzi o wygodę chodziło mi o to że po 30-40 minutach spędzonych w butach nie odczuwałem aby miały w którymś miejscu obcierać.

Stanie, chodzenie, siedzenie, etc w butach w mieszkaniu, sklepie - ma się nijak jak do godziny-dwóch na stoku. Wówczas okazuje się, że ten "przecież dobrze dopasowany" but, wcale nie jest dobrze dopasowany. I warto o tym pamiętać. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, artix napisał:

@Lexi Zauważ jak zawodnicy odopinają klamry zaraz po zjeździe. Takie dopasowanie to na 2 minuty max. 

Z drugiej strony zawodnik w butach musi trenować pół roku po kilka godzin. Więc but musi być na tyle wygodny, żeby dało się wytrzymać (tak gadaliśmy z człowiekiem w Windsport w Krakowie, który też dobiera buty zawodnikom). Może na zawodach mają inne buty niż na codziennym treningu? Ale niech się zawodnik wypowie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Typowy amator ze mnie.

Mam buty o rozmiar mniejsze od stopy.

Po dopasowaniu lewego ubieram i zapominam, prawego muszę  raz, po godzinie, poprawić (powinienem podjechać na jeszcze jedną poprawkę, ale nie mogę się zebrać). 

Różnica, która mam wrażenie ucieka niektórym, jest pomiędzy "mały" a "za mały". :D

Każdy ma swoje, indywidualne stopy (szerokość, tęgość, zwyrodnienia, cechy anatomiczne), dlatego polecam oddanie się w ręce fachowca.

 

A zresztą.

Odnalazłem kawałek opisu, to się podzielę ;)

Langosze wide (100 mm) w rozmiarze 25 (stopy mam 26 i 26,1, szerokość 104 i 106):

pol_pl_BUTY-NARCIARSKIE-LANGE-RS-130-WID 

Do nich poszły wkładki Sidas 3000 Winter Custom Merino (oczywiście ze stabilizatorami pięty):

wkladki-sidas-3000-winter-custom-race-me 

Wciąż było zimno. Dlatego dołożyłem takie cacuszko:

pol_pm_System-grzewczy-THERM-IC-SET-HEAT 

Dodatkowo bootfiter poszerzył kaloszki gdzie trzeba, i teraz jest oficjalna MIAZGA. 

Ponieważ jestem ciekawski z natury, do idealnych butów doszedłem sam (zajęło mi to 6 albo 7 lat i dwie pary źle dobranych butów). :cool:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, yoss napisał:

Każdy ma swoje, indywidualne stopy (szerokość, tęgość, zwyrodnienia, cechy anatomiczne), dlatego polecam oddanie się w ręce fachowca.

Internet jest pełen "tutoriali" i poradnikow "how to"...myślę ze każdy może spokojnie znaleźć na youtube - założę się ze kolega Kamil parę już przeglądnął/przeczytał.

Jeśli przychodzi na forum to prawdopodobnie po to żeby poznać subiektywne opinie narciarzy i nie koniecznie żeby dowiedzieć się jak to zrobić poprawnie ale może jak inni zmierzyli się z tematem (albo i to i tamto).

Więc myślę ze dobrze że to napisałeś (choć kolor butów koszmarny 😁)..... ale mogę się mylić - ja akurat nie jestem nieomylny a co ważniejsze wiem o tym😉.

 

 

Edytowane przez Lexi
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Kolega już na wstępie opisał błąd bo  ''dociągał klamry '' więc myślę, że warto zadać parę szczegółowych pytań a nie opisywać własne sukcesy bo w tematach poradniczych nie o to chodzi. Warto też - zwłaszcza jak się ma świadomość, że się nie jest nieomylnym nie pisać błędnych rad, które mogą zupełnie wypaczyć wybór.

Początkujący nie wie jak ma się czuć i dlatego pyta. Jak mu napiszesz: "żadnego luzu" to w to uwierzy i pojmie to dosłownie, a jest to zupełna nieprawda, bo luz w palcach jest konieczny i nieodzowny - zwłaszcza na etapie mierzenia. Inaczej but będzie w palcach zbyt wąski i skończy się poszerzaniem skorupy co, w wypadku butów miękkich jest zupełnie bez sensu.

W dobieraniu za małego buta chodzi o zupełnie co innego i dotyczy to raczej spasowanych butów sportowych - winnych nie ma racji bytu.

Lange niestety ma taki kolor od zawsze w linii sportowej - sam nad tym boleję.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Kamil zdefiniował sposób zapinania butów i robi to poprawnie. Określił też że przy włożeniu buta palce lekko dotykają a po zapięcie (zapięcie klamry nr 3 jako pierwszej też cofa nam stopę) ma już luz na palce. Wydaje się z długości jest jak najbardziej ok. Inna kwestią to szerokość, tutaj też powinien być pomiar. Last buta powinien być dostosowany do stopy a zapięcie klamry 1 oraz 2 jest tylko formalnością, nie powinno ściągać za bardzo skorupy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, ppown napisał:

Kolega Kamil zdefiniował sposób zapinania butów i robi to poprawnie. Określił też że przy włożeniu buta palce lekko dotykają a po zapięcie (zapięcie klamry nr 3 jako pierwszej też cofa nam stopę) ma już luz na palce. Wydaje się z długości jest jak najbardziej ok. Inna kwestią to szerokość, tutaj też powinien być pomiar. Last buta powinien być dostosowany do stopy a zapięcie klamry 1 oraz 2 jest tylko formalnością, nie powinno ściągać za bardzo skorupy.

Pozdrawiam

Cześć

Nie. Przy mierzeniu butów nie dopina się klamer. Jeżeli możesz je dopinać to są zbyt obszerne.

PO drugie najpierw "wbijamy" piętę a dopiero później zapinamy.

Po trzecie po włożeniu buta, nogę mamy ugiętą zawsze. Chodzimy, jeździmy, tańczymy... na ugiętych nogach aż do zdjęcia buta.

Pozdro

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Mitek napisał:

Inaczej but będzie w palcach zbyt wąski i skończy się poszerzaniem skorupy co, w wypadku butów miękkich jest zupełnie bez sensu.

But bez luzu to nie but ciasny Mitku - kupisz luźny flex90 (do takiego kolega się przymierza) za chwile będzie wkładkę dawał bo się botek rozbije nieco i

zbyt obszerny będzie. Mylę się?

22 minuty temu, Mitek napisał:

Lange niestety ma taki kolor od zawsze w linii sportowej - sam nad tym boleję.

..ostatecznie mają nieco pomarańczowego.....wiec wiesz... ...................(z kolorem żartowałem - kwestia gustu😉)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Mitek napisał:

Cześć

Nie. Przy mierzeniu butów nie dopina się klamer. Jeżeli możesz je dopinać to są zbyt obszerne.

PO drugie najpierw "wbijamy" piętę a dopiero później zapinamy.

Po trzecie po włożeniu buta, nogę mamy ugiętą zawsze. Chodzimy, jeździmy, tańczymy... na ugiętych nogach aż do zdjęcia buta.

Pozdro

Dolne klamry oczywiście że się nie dopina, mają być zamknięte bez siły. Oczywiście Mitku ja to wiem że najpierw dobija się piętę dopiero zapina klamry i sądzę że kolega też o tym wie skoro zna poprawną kolejność zapinania klamer (widać że interesował się już tym). Co do ugięcia nogi, pisałem wcześniej już że w niektórych sklepach są takie fajne podesty które wymuszają poprawną postawę a co za tym idzie ugięcie nóg.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jeszcze raz w punktach:

1. wkładam stopę

2. Układam język 

3. Dopycham piętę jak najbardziej do tylu buta opierając na pięcie

4. Zapinam 3 oraz 4 klamrę 

5. Zapinam pierwszą oraz drugą klamrę w ten sposób żeby się dało zapiać jednym palcem 

6. Wstaje - nie naciskając na języki piszczelami końcem palców czuje koniec buta

7. Podchodzę do podestu z wiązaniami wpinam się opieram piszczele na językach czuje jak tworzy się luz z przodu buta

Panowie bardzo dziękuje za pomoc, ja po prostu nie chce popełnić błędu jak kilka lat temu wybierałem buty na siłownie. Ale w każdym sklepie mówią co innego i już człowiek głupieje.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Lexi napisał:

But bez luzu to nie but ciasny Mitku - kupisz luźny flex90 (do takiego kolega się przymierza) za chwile będzie wkładkę dawał bo się botek rozbije nieco i

zbyt obszerny będzie. Mylę się?

..ostatecznie mają nieco pomarańczowego.....wiec wiesz... ...................(z kolorem żartowałem - kwestia gustu😉)

Cześć

Ile razy doradzałeś w wyborze butów, tak bezpośrednio? Zaufaj, że jak osobie nie znającej odczuć mówisz, że bez luzu to jest bez luzu a po pierwsze: W PALCACH MA BYĆ DELIKATNY LUZ ZAWSZE a nie "bez luzu", bo koleś odmrozi palce.

Pozdro

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...