Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Biwak w Lasach Państwowych w końcu legalny.


Rekomendowane odpowiedzi

Może kogoś zainteresuje, że od 1 maja każde nadleśnictwo w Polsce ma obowiązek wyznaczyć strefę możliwą do legalnego biwakowania. Piszę to nie tylko kontekście skituringu (nie wiem czy wyznaczone strefy w obszarach górskich będą w ogóle atrakcyjne narciarsko), ale także letnich wycieczek. Wiem, że większość i tak się tymi zakazami nie przejmowała, ale jest to pozytywna zmiana na obszarach Lasów Państwowych, które administrują sporym kawałkiem Polski.

Szczegóły:

Lasy Państwowe wyznaczą w każdym z 429 nadleśnictw specjalne obszary leśne, gdzie miłośnicy nocowania w lesie będą mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. To efekt pilotażu, który odbywał się przez ostatni rok.

Jego rezultaty okazały się przełomowe, dlatego leśnicy postanowili, że obszarów do nocowania na dziko w lesie będzie jeszcze więcej i zostaną wprowadzone na stałe. Nowe miejsca będą do dyspozycji odwiedzających od 1 maja tego roku. Leśnicy będą dążyć do tego, aby w każdym nadleśnictwie teren, gdzie można zanocować na dziko liczył ok. 1500 ha.


Poza nowymi obszarami w ramach programu zostało również utrzymanych 46 dotychczasowych obszarów pilotażowych o powierzchni ponad 65 tys ha. Stare, funkcjonujące w okresie pilotażu obszary od tych nowo utworzonych będzie wyróżniała jedna rzecz, będzie można na ich terenie używać kuchenek gazowych.

- Na całej powierzchni tych obszarów chętni do nocowania w lesie będą mogli to robić zgodnie z ustalonym regulaminem – wyjaśnia Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych, który w lutym wydał stosowną decyzję.

Najważniejszą zmianą w regulaminie, w stosunku do pilotażu jest zapis dotyczący noclegu. W jednym miejscu może teraz nocować maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. W tym przypadku zgłoszenie nie jest wymagane. Z kolei nocleg powyżej dziewięciu osób i/lub dwie noce należy zgłosić mailowo na adres danego nadleśnictwa, nie później niż dwa dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt. Biwakujący będą musieli potem przywrócić miejsce do stanu wyjściowego, przede wszystkim posprzątać po sobie – zgodnie z zasadą leave no trace (z ang. nie zostawiaj po sobie śladów).

(...)

Źródło: Lasy Państwowe, https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/latwiej-zanocujesz-na-dziko-w-lasach-panstwowych-1

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Ziemowit napisał:

Ognisk nie palę, ale dopóki chociaż na małej kuchence turystycznej nie będzie wolno na takich obszarach przygotować sobie ciepłego posiłku to tak średnio się tym interesuję. Niemniej miło, że coś się poprawia.

Na tych obszarach które są obecnie wyznaczone, można korzystać z kuchenki. Warto dodać że wiele z tych obszarów jest bardzo atrakcyjna, np jeziora leśne w centralnej i północnej Polsce, a w południowej np. kompleksy leśne przylegające do zalewu Solina, lasy na zboczach Szyndzielni, czy okolice Muszyny Zdrój.

W sumie tyle razy korzystałem w lesie z kuchenki (i z ogniska), że chyba powinienem już dawno siedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Ziemowit napisał:

Ognisk nie palę, ale dopóki chociaż na małej kuchence turystycznej nie będzie wolno na takich obszarach przygotować sobie ciepłego posiłku to tak średnio się tym interesuję. Niemniej miło, że coś się poprawia.

Poza nowymi obszarami w ramach programu zostało również utrzymanych 46 dotychczasowych obszarów pilotażowych o powierzchni ponad 65 tys ha. Stare, funkcjonujące w okresie pilotażu obszary od tych nowo utworzonych będzie wyróżniała jedna rzecz, będzie można na ich terenie używać kuchenek gazowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Wujot napisał:

Poza nowymi obszarami w ramach programu zostało również utrzymanych 46 dotychczasowych obszarów pilotażowych o powierzchni ponad 65 tys ha. Stare, funkcjonujące w okresie pilotażu obszary od tych nowo utworzonych będzie wyróżniała jedna rzecz, będzie można na ich terenie używać kuchenek gazowych.

To jest 46 obszarów utworzonych jakiś czas temu. Miałem na myśli 429 dodatkowych.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Adam ..Duch napisał:

Myślę że turyści szukający "mocnych - nocnych" wrażeń i tak będą nocować byle jak i byle gdzie - do czasu, niestety do czasu. Proszę wpisu nie traktować personalnie - wierzę że szanowne grono forumowiczów idąc do lasu włącza myślenie.

Adamie nieśmiało zaznaczę, że są kraje na świecie gdzie można swobodnie przemieszczać się po lasach. O każdej porze i z możliwością biwakowania. Nawet (z tego co wiem) na gruntach niepublicznych. Natomiast w kraju gdzie wszyscy jesteśmy właścicielami lasów (to oczywiście żart) łaskawie wyznaczyli biwakowiska. Nie widzisz tutaj jakiegoś paradoksu?

  • Like 3
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spędziłem mnóstwo takich "nielegalnych" biwaków w polskim lesie będąc przez lata harcerzem. W tym przypadku to była zawsze zmora dla harcerstwa. Wtedy pojęcie bushcraft czy survival było raczej egzotyczne w Polsce, a jego miejsce jeszcze zastępowały puszczańskie idee w harcerstwie. Teraz się to zmieniło. Potem biwakowałem w lasach pływając na kajakach. No bo przecież często inaczej się nie da. Nigdy nie wyłączyłem myślenia w takich momentach, zawsze solidnie zabezpieczałem ognisko.  Raz w życiu uczestniczyłem w dwudniowej akcji gaszenia pożaru ściółki leśnej (samozapłon).

Zakaz jest odrealniony od życia, bo ludzie i tak zawsze spali w lesie.

Edytowane przez Gerald
  • Like 4
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Gerald napisał:

Spędziłem mnóstwo takich "nielegalnych" biwaków w polskim lesie będąc przez lata harcerzem. W tym przypadku to była zawsze zmora dla harcerstwa. Wtedy pojęcie bushcraft czy survival było raczej egzotyczne w Polsce, a jego miejsce jeszcze zastępowały puszczańskie idee w harcerstwie. Teraz się to zmieniło. Potem biwakowałem w lasach pływając na kajakach. No bo przecież często inaczej się nie da. Nigdy nie wyłączyłem myślenia w takich momentach, zawsze solidnie zabezpieczałem ognisko.  Raz w życiu uczestniczyłem w dwudniowej akcji gaszenia pożaru ściółki leśnej (samozapłon).

Zakaz jest odrealniony od życia, bo ludzie i tak zawsze spali w lesie.

Nie chcę być odebrany jako osoba negująca ten typ aktywności i wypoczynku - wręcz przeciwnie - sam już dawno zarzuciłem turystykę szlakową na rzecz łażenia byle gdzie byle w górę. Masz rację jest wyraźny renesans - i tutaj żadne zakazy, nakazy, pozwolenia nie pomogą - wystarczy znak uwaga wilki, misie 🙃

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Adam ..Duch napisał:

Nie chcę być odebrany jako osoba negująca ten typ aktywności i wypoczynku - wręcz przeciwnie - sam już dawno zarzuciłem turystykę szlakową na rzecz łażenia byle gdzie byle w górę. Masz rację jest wyraźny renesans - i tutaj żadne zakazy, nakazy, pozwolenia nie pomogą - wystarczy znak uwaga wilki, misie 🙃

Należy się zastanowić, czy była kiedykolwiek jakaś przerwa w biwakowaniu w lesie naszego społeczeństwa, tak żeby mówić o renesansie. A biwaki hipisów za komuny? 🙂 Wydaje mi się że obecnie nieco zmienił się charakter, doszły nowe formy, jak surwiwal i bushcraft. Zwiększyła się turystyka zimowa, i również biwaki zimowe. Jest większa dostępność różnorakiego sprzętu, który po latach bycia harcerzem zadziwia mnie. Ja 15-20 lat temu do lasu szedłem z finką, i tylko paroma innymi rzeczami.

 

5 godzin temu, Wujot napisał:

kleszcze, żmije, parazytozy, skorpiony, mucha tse-tse ;)

Ale nie ma morgelonów!

 

 

Edytowane przez Gerald
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

W Polskich lasach można bez zgłoszenia biwakować 2 dni (tylko w wyznaczonych obszarach). Czy kiedyś podobnie jak w Niemczech będzie można całą wieczność?

 

https://instytutdobrejsmierci.pl/2020/10/29/grob-w-naturze/

"(...)

Kiedy firma FriedWald rozpoczęła swoją pionierską pracę prawie 20 lat temu, był to mały zespół odważnych osób z silną wizją. Dzisiaj firma zatrudnia 130 osób i współpracuje z 140 leśniczymi. Stworzyła warunki do tego, że cmentarze w lasach mogły pojawić się w całym kraju. Dzisiaj w Niemczech istnieje ponad 250 takich lasów. 65 prowadzonych jest przez firmę FriedWald, reszta przez mniejsze firmy, wiele pojedynczych zarządzanych jest bezpośrednio przez gminy.

Znalezienie ostatniego swojego miejsca w naturze wydaje mi się piękną opcją. Mam nadzieję, że będzie to możliwe również w Polsce."

Edytowane przez Gerald
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam teraz na utworzenie obszarów w Polsce gdzie będzie można np jeździć na rowerze. Później obszarów gdzie będzie można biegać i spacerować, no i na koniec obszarów gdzie można swobodnie zaczerpnąć oddechu. Ja pamiętam czasy gdy żadne przepisy nie regulowały dostępu do lasów. Oczywiście były jakieś przepisy ppoż i odnośnie zwierzyny i drewna (żeby nie kłusować i nie kraść),ale dostęp do lasów był nieograniczony!!! Dla każdego!!! Czym się tu radować ze pozwolili wielkoduszni panowie słudzy posiedzieć w niektórych lasach, nie rozumiem? 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też pojmuję czym się cieszyć tym bardziej, że tereny, które mnie najbardziej interesują zostały chyba pominięte w tym całym dobrodziejstwie. Cała Małoposka to taka jakaś biała mapa z nikłym procentem takich miejsc. Góry praktycznie pominięte w większości. Nadal te same kłopoty z rozpaleniem ogniska. O ile dobrze rozumiem regulamin to jak jest nawet wiata pod ognisko to drewno mam przynieść sobie w plecaku... 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, że lasów prywatnych jest w takiej Małopolsce sporo ale nie większość. Gdzieś bliżej 40% a i tak takie rejony jak Beskid Makowski czy Wyspowy podciągają tą średnią. Nadal najwięcej zwłaszcza tam gdzie jest wysoko jak na nasze warunki administrują LP. Zresztą Beskid Mały jest tu dobrym przykładem, że dużo jest LP i relatywnie sporo terenu pod biwak. Doszukuję się przeglądając mapy i znając drzewostan, że być może chodzi o zagrożenie pożarowe bo sporo tego co udostępnili to lasy z dużą ilością buczyny albo młodniki po wyrębach lub wiatrołomach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, labas napisał:

Tereny leśne w górach są w większości prywatne, nie wyobrażam sobie biwakowania na cudzej własności.

Czemu? Czyżbyś uważał ze właściciel tak "grabi dla siebie", że nigdy nie pozwoli sobie na użyczenie komuś kawałka trawy? Za darmo! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Bumer napisał:

Czemu? Czyżbyś uważał ze właściciel tak "grabi dla siebie", że nigdy nie pozwoli sobie na użyczenie komuś kawałka trawy? Za darmo! 

Powiem Ci, że sprawa nie jest oczywista bo to jak syfią ludzie czasem w głowie się nie mieści. U nas np. przepiękne tereny wodonośne, które mogłyby być super terenem spacerowym są pilnie strzeżone (a w Niemczech bardzo często pełnią funkcje rekreacyjne). Powodem nie jest zagrożenie sabotażem tylko śmiecenie. Taniej płacić firmie ochroniarskiej jak nieustannie zbierać plastiki i butelki. Identycznie jest w lasach, gdziekolwiek wpuścisz rodaków masz syf.

Pozdro

Wiesiek

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Bumer napisał:

Ja pamiętam czasy gdy żadne przepisy nie regulowały dostępu do lasów. Oczywiście były jakieś przepisy ppoż i odnośnie zwierzyny i drewna (żeby nie kłusować i nie kraść),ale dostęp do lasów był nieograniczony!!! Dla każdego!!! Czym się tu radować ze pozwolili wielkoduszni panowie słudzy posiedzieć w niektórych lasach, nie rozumiem? 

Byłem wczoraj pokręcić korbą po Beskidzie Wyspowym i spotkałem kilkanaście rozbitych namiotów i były to miejsca które nie były udostępnione na biwak wszędzie unosił się dym z ogniska dźwięk gitary i czy ktoś się przejmował że to nielegalne ? Spałem kilkadziesiąt razy w górach w miejscach nieudostępnionych i ani razy kontroli nie miałem zresztą czy ktoś kiedy miał ? 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...