Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Rower - czyszczenie i konserwacja


JC

Rekomendowane odpowiedzi

Nie znalazłem osobnego tematu, więc zakładam wątek o czyszczeniu i konserwacji roweru. Pewnie wielu z Was będzie miało szeroką wiedzę na ten temat, więc zachęcam do podzielenia się na forum.

Ja właśnie zakupiłem kilka środków do czyszczenia i konserwacji napędu, z serii WD-40 BIKE. Macie doświadczenia? Co polecacie?

 

A901C89C-88F8-4E17-9444-B72A102F6ABA.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rower czyszczę jak nie widzę koloru lakieru. Wtedy myjka ciśnieniowa. Sama woda bez dodatków. Dodatkowo do amorków stosuję brunox. Łańcuch rozpinam i robię szejka z benzynom ekstrakcyjną. Później smar rohloff na łańcuch i git majonez. Korby i kasetę czyszczę z syfu szczoteczką do zębów. Osobiście nie pucuję roweru. Ma jeździć a nie wyglądać. Tylko na zakończenie sezonu jest gruntowne mycie oraz konserwacja.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myjka ciśnieniowa to zdecydowanie zły pomysł. Bardzo łatwo jest pod ciśnieniem wypłukać smar z łożysk czy wtłoczyć wodę pod uszczelki. 

Do mycia całego roweru polecam jakikolwiek środek do tego przeznaczony z rozpylaczem, gąbkę i wodę z węża ogrodowego.

Jeśli chodzi o napęd, to zazwyczaj powyższe pozwala zmyć większość brudu. Jeżeli jest brudny, to polecam silny odtłuszczacz w sprayu i szczoteczkę do zębów, a jeżeli jest na tyle brudny, że to nie pomaga, to polecam kąpiel łańcucha w benzynie ekstrakcyjnej (polecam traktować to jako ostateczność - jest to najskuteczniejsze, ale bardzo nieekologiczne rozwiązanie). Na koniec smar (polecam Shimano PTFE) nałożony w minimalnej ilości na łańcuch. Pokręcić trochę korbą, zostawić rower na noc i wytrzeć szmatką łańcuch do sucha.

Od wielu lat serwisuję sobie w ten sposób rowery (szosa, MTB) i wszystko działa w najlepszym porządku. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do mycia to ja jak wracam do domu a jest błoto to spłukuję je wodą z węża i staram się potem za jakiś czas łańcuch osuszyć, ale zimą nie jest to łatwe a rower stoi w garażu blaszaku. Łańcuch wycieram szmatą nasączoną zmywaczem do tarcz hamulcowych i na to olej Fuchs Wet lub PTFE jak sucho. Co jakiś czas rozpinam łańcuch i w benzynie czyszczę. Amor Brunoxem. Zimą trzeba uważać na sól jak się jeździ po asfalcie po ostatniej mam jeden wżer na goleni.

Jeżdżę przez cały rok wokół domu ma sporo pól i nie dałbym rady codziennie czyścić roweru z całego błota. Napęd staram się mieć czysty, żeby dłużej służył.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś szejkowałem łańcuch w benzynie ekstrakcyjnej, teraz tylko przecieram szmatą nią nasączoną. Do smarowania od wielu lat stosuje zielony Finish Line. Gęsty, dość łatwo łapie syfy, ale posmarowanie wystarcza na naprawdę długi czas. Raz spróbowałem rzadszego czerwonego i po bodajże 200 km (bez deszczu) już było go lekko słychać, co irytuje mnie niezmiernie. Po nasmarowaniu standardowo staram się wycierać łańcuch do sucha.

Sam rower przecieram tylko mokrą i suchą szmatką, jak już jest dość mocno zabrudzony, ale na szosie nie często się to zdarza, no dobra, po każdym deszczu:-)

Natomiast ostatnio zakupiłem stojak serwisowy (sklep Jula, cena bodajże 125 pln) i to jest mega wygodna sprawa. Służy głównie do drobnych prac typu wymiana linki, pancerza, klocków hamulcowych, regulacja przerzutek, hamulców itp., ale korzystam z niego również do czyszczenia i smarowania i komfort jest o niebo większy. Wcześniej opierałem rower o ścianę i  nie wiem czemu tak długo się męczyłem. Rower czasem przesuwał się w pewnych momentach niekontrolowanie, jak chciałem coś robić z jego drugiej strony no to obracanie i opieranie ponowne, a teraz stabilnie jak skała, dostęp z każdej strony.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, laryzbyszko napisał:

Myjka ciśnieniowa to zdecydowanie zły pomysł.

Wystarczy że newralgiczne miejsca myjemy z trochę większej odległości lub zmniejszamy ciśnieni.

 

30 minut temu, cyniczny napisał:

Natomiast ostatnio zakupiłem stojak serwisowy (sklep Jula, cena bodajże 125 pln) i to jest mega wygodna sprawa. 

Dobry stojak to podstawa. Według mnie od jego kupna  powinno się zacząć. Jeśli chodzi o domowy serwis.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie karchera-użytkowany z głową nie narobi szkód.Wiele razy tak myłem rower i żadnego smaru nie wypłukało.
2F8212B3-CE7F-424C-A261-2616AA1685AE.thumb.jpeg.d4bd0cf90108c12cca29a2fd616a15a5.jpegPo tym zabiegu sucha szmatka i wycieranie roweru oraz  smarowanie łańcucha-akurat używam zielonego Finish Line.

Stojak rowerowy super sprawa,mega ułatwia mini serwis roweru :)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Szukam skutecznego środka do czyszczenia roweru i potrzebuję Waszej rady https://goodsport.pl/akcesoria-rowerowe/kosmetyka-rowerowa/srodki-czyszczace/! Czy możecie polecić jakiś sprawdzony produkt, który świetnie radzi sobie z usuwaniem brudu, kurzu i tłustych zabrudzeń z roweru https://goodsport.pl/akcesoria-rowerowe/kosmetyka-rowerowa/srodki-czyszczace/odluszczacz-finish-line-citrus-360-ml/? Zależy mi na środku, który nie uszkodzi powłoki ani elementów roweru. Jeśli macie jakieś sprawdzone propozycje, podzielcie się nimi proszę! Dziękuję za Wasze pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, matiski napisał:

Szukam skutecznego środka do czyszczenia roweru i potrzebuję Waszej rady https://goodsport.pl/akcesoria-rowerowe/kosmetyka-rowerowa/srodki-czyszczace/! Czy możecie polecić jakiś sprawdzony produkt, który świetnie radzi sobie z usuwaniem brudu, kurzu i tłustych zabrudzeń z roweru https://goodsport.pl/akcesoria-rowerowe/kosmetyka-rowerowa/srodki-czyszczace/odluszczacz-finish-line-citrus-360-ml/? Zależy mi na środku, który nie uszkodzi powłoki ani elementów roweru. Jeśli macie jakieś sprawdzone propozycje, podzielcie się nimi proszę! Dziękuję za Wasze pomoc!

Używam MUC-off bike cleanera; działa; czy jest jakiś wyjątkowo wyjątkowy - pewnie nie, ale opinie ma dobre lub bardzo dobre; miałem wcześniej jakiś polski produkt, ale nie pamietam nazwy; miał podobny kolor do tego muc-offa ale był tańszy; IMHO działał bardzo podobnie.

Tu link do tego co używam:

https://www.centrumrowerowe.pl/srodek-do-mycia-roweru-muc-off-bike-cleaner-pd12641/?v_Id=99667&gclid=Cj0KCQjwz8emBhDrARIsANNJjS7rCIuG1cPvK7NNBUjo7dX-UpxQR4Js69l3lvziMJezJiZmEZOFeywaAnI0EALw_wcB

  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, cyniczny napisał:

Patrząc na posty@matiski to na 100% nie szuka tu żadnych konkretnych odpowiedzi.

W każdym jego poscie jest link do tego sklepu więc jest tylko nachalnym spamerem niestety:-(

A widzisz - nie zwróciłem uwagi na tą marketingową działalność... ja polecając muc-off'a i wklejając link mogę zadeklarować, że nie siedzę w kieszeni, ani ich, ani centrum rowerowego 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...