Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Podróż moruńka do 8 krajów w czasach pandemii.


moruniek

Rekomendowane odpowiedzi

Trochę urlopu się nazbierało, jesteśmy z żoną zaszczepieni, dzieci do lat 12 (w większości tych krajów bez testów lub przejeżdżamy tranzytem).

Naszym celem są: Chorwacja, Czarnogóra, Albania, Macedonia Północna, Rumunia (kraje noclegowe) oraz tranzytem Słowacja, Serbia oraz Węgry.  Będzie to wypoczynek nad wodą, będzie też aktywność w górach. O szczegółach będę pisał w kolejnych dniach. 

Dziś 2 słowa o tranzycie. Pierwszy nocleg w Polsce w Chochołowie, szybka wizyta lekarska z żoną u ortopedy w Nowym Targu, profesjonalnie udzielona pomoc, za co podziękowania dla doktora S. Dudy i możemy rano ruszać w drogę. 

Granica w Chochołowie - żywej duszy, nikt nie sprawdza żadnych formularzy, nie ma nikogo. Na Słowacji, nie mamy żadnej kontroli, jemy pyszną pizzę, idziemy na baseny z wodą mineralną KÚPALISKO DUDINKA. Około 19:00 wjeżdżamy na Węgry. Słowacja na duży plus, mieliśmy wypełnione formularze.

cdn. 

 

Edytowane przez moruniek
coś tam
  • Like 8
  • Thanks 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Węgry. 

Na granicy 2 panów, kontrolujących wyrywkowo samochody. Nas przepuścili bez kontroli. Wiemy, że musimy jechać korytarzami tranzytowymi. Tak więc czynimy. 

Pytanie co za idiota zarządza tym krajem, większość stacji paliw przy tych korytarzach z informacją - NOT FOR TRANSIT i strzałką na WC. MOP-y to samo, NOT FOR TRANSIT. Jednocześnie stawka za winietę taka sama, a z pełnej infrastruktury skorzystać nie można. Na przestrzeni prawie 400 kilometrów jedynie 3 stacje paliw dla tranzytu. Cena paliwa na tych stacjach powyżej 6 zł w przeliczeniu z Forintów. Taka trochę dyskryminacja na tle narodowościowym. 

Wjazd do Chorwacji całkowicie płynny. Mamy wypełniony formularz, nikt nie prosił nas o jego okazanie. Odbił Pan paszporty i wjechaliśmy. Formalności na granicy poniżej 2 minut.

cdn.     

  • Like 4
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, moruniek napisał:

Chorwacja, witamy w Raju. 

Nasz widok z tarasu.

spacer.png

I nasz taras.

spacer.png

Takie tam widokowe.

spacer.png

 

spacer.png

Jak znajdę wstawię jeszcze zdjęcia z SUP-a, mój debiut na morzu. Jestem pozytywnie zaskoczony stabilnością na falach. 

 

Wkrótce dołączę do SUP-owych debiutantów morskich na chorwackim morzu :)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, JC napisał:

Wkrótce dołączę do SUP-owych debiutantów morskich na chorwackim morzu :)

Dziś mocno wiało, mam WindSup-a (jakkolwiek poprawnie się to pisze), żałowałem, że nie zabrałem pędnika. Dzieciaki mega zadowolone, ten SUP to taki super fajny przerywnik na plaży by nie było nudno (szczególnie dla takiego typa jak ja, co to woli góry). 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, moruniek napisał:

My w czwartek ruszamy do Czarnogóry do BAR-u, a w sobotę do Albanii (Golem). 

Krzysiek piękny kierunek wakacyjny obrałeś, wg mnie. Po drodze do Baru warto zatrzymać się w  Neum (Bośnia). Najlepsze arbuzy (sladkie i soczyste) na Bałkanach rosną w Bośni nad Neretwą. Nie wiem tylko czy są już o tej porze, bo w czerwcu jeszcze nie byłem w okolicy. Bar bardzo ładna miejscówka. Jak będziecie na miejscu warto wybrać się w stronę Starego Baru, rośnie tam jedno z najstarszych drzew oliwnych stara maslina na Mirovici, rośnie sobie około 2250 lat (są tacy co twierdzą, że ponad 2400). Sama nazwa miejscowości Mirovici oznacza pokój. Drzewo do tej pory wydaje owoce. Jak wspólnie zjesz oliwkę ze starej masliny, nigdy się z tą osobą nie pokłócisz. Można na miejscu kupić olej wytwarzany z tego drzewa, ale to raczej nie o tej porze, chyba że z poprzednich lat. Koniecznie Budva, Kotor czy Svety Stefan. Fajna jest plaże w Sutomore. Na początku Czarnogóry (od Chorwacji) w Herceg Novi twierdza hiszpańska i Monastyr Savina oraz piękne palmy. Jak będziesz miał więcej czasu na drogę to zamiast promem przejedź całą Bokę Kotorską wzdłuż wybrzeża (Risan, Perast, Kotor wiadomo, Tivat- Porto Montenegro) naprawdę warto. Obowiązkowo wycieczka do starej stolicy w Cetynie (sama miejscowość mało atrakcyjna). Drogą z Budvy M2.3 do Lipa Cave, gdzie jest piękny zespół jaskiń. Z Cetynje jeszcze wycieczka do Parku Narodowego Lovcen , widoki na wszystkie góry dookoła, Bośnie, Czarnogórę, Bokę Kotorską, Adriatyk. Na szczycie Jezerskim jest mauzoleum króla Petara II Petrović Njegośa. No i teraz zjazd do Kotoru wspaniałą widokową drogą. Warto jeszcze zatrzymać się we wsi Njeguśi w którejś z knajpek. To tu można zjeść najlepszy Prśut na świecie. Kiedyś wypasały się tu świnie na wolnym wybiegu. Ponoć cywilizacja tu już też dotarła i świń już nie wypasają bo się nie opłaca, ale spróbować nie zaszkodzi. Nie wiem jaką drogę wybierzesz do Golem, bliżej przez Ulcinj, na starim gradzie, niedaleko muzeum miejskiego polecam odwiedzić restaurację Antigona. Ciekawsza jest jednak (nieco dłuższa) droga P-16 do której dojedziesz jadąc w kierunku Podgoricy E 80. Widoki na jezioro Szkoderskie dla mnie zachwycające. Albanię znam słabo, po drodze pierwsze miasto to Szkodre, jest tu fajna twierdza z pięknymi widokami na same miasto, jezioro, góry Północnoalbańskie i cudownie wijące się rzeki Drin i Buna. Twierdza to Kalaja Rozafa. Ma bardzo ciekawą historię. Jej początki to czasy Iliryjskie czyli jakieś 4 tysiące lat. Obecna  zabudowa zamku i twierdzy (w większości) pochodzi z 13/14 wieku i jest z czasów panowania Wenecji. Życzę udanych wakacji, wspaniałych wspomnień i dużo ruchu, bo sezon narciarski coraz bliżej...

  • Like 3
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, moruniek napisał:

My mieszkamy w Krilo (Jesenice).

Piękny Omiś masz pod bokiem. To górsko jeszcze Park Biokovo (nie pamiętam ile teraz kosztuje wjazd). Svety Jure dla ochłody koniecznie. Widok na Makarską, wyspy i okolice, no zjazd drogą do Makarskiej też interesujący...

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, dzięki za rady i propozycje. Właśnie w planach mamy Stary Bar (ostatni nie starczyło czasu).

Czarnogórę znam, byliśmy w niej 2 lata temu, dlatego teraz traktujemy jako kraj tranzytowy. Omniś zwiedzaliśmy 2 lata temu, podobnie Park Biokovo. 

Z zatrzymywaniem w Neum jest problem, bo jadąc tranzytem, nie możesz się zatrzymywać bez testu na Covid - a dzieci go nie będą miały.  

Takie widoki mieliśmy 2 lata temu w Czarnogórze.  

spacer.png

Kotor cd.

spacer.png

Tu wyspa milionerów.

spacer.png

A to nasza ulubiona plaża w Petrovac na Moru

spacer.png

W Albanii i Macedonii Północnej będziemy pieszy raz. Plan jest by wejść na Korab, ale to będzie zależało od pogody. 

  • Like 9
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Mitek napisał:

Cześć

Albania, Macedonia, jakby co to pytaj. Jaki masz samochód?

Pozdrowienia

Cześć,

auto daje radę, 4x4. Dzięki.

Dzisiaj morze bardzo spokojne za chwilę ruszamy na SUP-a.

Dziś rano, misja niemożliwa do wykonania, próbowaliśmy wysłać kartkę pocztową. Jesteśmy w godzinach pracy poczty - żywej duszy. Pytamy naszej gospodyni, a ona mówi nam, że trzeba zadzwonić do Pani z poczty, to ona przyjedzie i otworzy. Tylko, że na drzwiach wejściowych nie było żadnej o tym informacji i brak nr. telefonu. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, moruniek napisał:

Dziś mocno wiało, mam WindSup-a (jakkolwiek poprawnie się to pisze), żałowałem, że nie zabrałem pędnika. Dzieciaki mega zadowolone, ten SUP to taki super fajny przerywnik na plaży by nie było nudno (szczególnie dla takiego typa jak ja, co to woli góry). 

Wejdź autem na Makarska jak lubisz góry, znaczy Biokovo, dzikie konie, węże i takie tam... najlepiej z rana bo mijanki.

no chyba, ze wspinaczka np Omis, z lina lub bez, może być wycieczka do klasztoru. Ps marionen już pisał doczytałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, JC napisał:

O dziwo 😃 będę dość blisko, koło Trogiru

Bylem w Trogirze 2 tygodnie. Przepiękne stare miasto. Primosten tuż obok też jest bardzo zabytkowy i ładny. Na wakacje absolutnie świetne miejsce, ale nie wiem czy chciałbym tam mieszkać bo na dłuższą metę nie miałbym co tam robić. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Ziemowit napisał:

Bylem w Trogirze 2 tygodnie. Przepiękne stare miasto. Primosten tuż obok też jest bardzo zabytkowy i ładny. Na wakacje absolutnie świetne miejsce, ale nie wiem czy chciałbym tam mieszkać bo na dłuższą metę nie miałbym co tam robić. 

Morze i góry czego chcieć więcej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, sstar napisał:

Morze i góry czego chcieć więcej?

Prędzej w okolicach Makarskiej, tam są dużo wyższe góry i jest trochę wyznaczonych szlaków.

W okolicach Trogiru wszystko koncentruje się wokół wybrzeża pięknego i czystego Adriatyku. Wszedłem tam na kilka wyższych górek (nie są chyba większe niż 500m n.p.m.) i stwierdziłem, że dla miłośnika wędrowania po górach jak i jazdy na rowerze to tam do nie ma nic ciekawego. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Ziemowit napisał:

Prędzej w okolicach Makarskiej, tam są dużo wyższe góry i jest trochę wyznaczonych szlaków.

W okolicach Trogiru wszystko koncentruje się wokół wybrzeża pięknego i czystego Adriatyku. Wszedłem tam na kilka wyższych górek (nie są chyba większe niż 500m n.p.m.) i stwierdziłem, że dla miłośnika wędrowania po górach jak i jazdy na rowerze to tam do nie ma nic ciekawego. :)

Weź to wytłumacz człowiekowi, któremu Wysoczyzna Rawska mieni się górską krainą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, sstar napisał:

Weź to wytłumacz człowiekowi, któremu Wysoczyzna Rawska mieni się górską krainą...

Chodzi mi o to, że jest mało dróg do jeżdżenia. Masz do wyboru głównie drogi publiczne którymi się samochody poruszają. A w busz nie zjedziesz bo tam jest zupełnie inna przyroda i wszystko jest porośnięte wysokimi kolczastymi krzewami, poharatasz się w trymiga. :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, moruniek napisał:

Cześć,

auto daje radę, 4x4. Dzięki.

Dzisiaj morze bardzo spokojne za chwilę ruszamy na SUP-a.

Dziś rano, misja niemożliwa do wykonania, próbowaliśmy wysłać kartkę pocztową. Jesteśmy w godzinach pracy poczty - żywej duszy. Pytamy naszej gospodyni, a ona mówi nam, że trzeba zadzwonić do Pani z poczty, to ona przyjedzie i otworzy. Tylko, że na drzwiach wejściowych nie było żadnej o tym informacji i brak nr. telefonu. 

Cześć

Pytałem pod kątem Koraba i Albanii. Drogi są tam dość... przeciętne i naprawdę trzeba planować podróże ze sporym zapasem jeżeli się nie ma terenówki. Uważaj też na podjazdy bo ze względu na ich długość i (często) trudność czasami jedziesz na granicy przegrzania i zdarza się, ze automat wyłącza silnik a schłodzenie go w słońcu przy temperaturach rzędu 44-45 stopni trwa godzinami. Ja miałem nawet na krajówce w Albanii paręnaście km jazdy na 129 stopniach a przy 130 odłącza. Powstaje sporo nowych dróg ale oznakowanie jest dość słabe i czasami trzeba się przedzierać dziesiątki km po jakichś dziurach.

My mieliśmy na pokładzie dwa namioty więc nam wisiało gdzie staniemy ale może być czasami problem.

Pozdrowienia serdeczne i super wakacji życzymy!

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...