Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Podróż moruńka do 8 krajów w czasach pandemii.


moruniek

Rekomendowane odpowiedzi

40 minut temu, moruniek napisał:

Coraz mniej, głównie jeżdżą jako auta do nauki jazdy. Teraz bardzo dużo wypasionych samochodów na rejestracjach z Kosowa. 

Cześć

Krzychu a byliście w Kosowie? My jechaliśmy przez Kosowo w nocy - to jest kosmos...

Salony salony salony albo....nic. Zmyliliśmy drogę i granicę przekraczaliśmy w nocy gdzieś w górach. Jak gość nas zobaczył to oniemiał. Dzięki tej pomyłce zwidzieliśmy w ogóle niedostępne od Albanii rejony. Do tej pory nie ma tych dróg na mapie.

Ale wracać przez Kosowo się nie da niestety.

Pozdro

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Mitek napisał:

Cześć

Krzychu a byliście w Kosowie? My jechaliśmy przez Kosowo w nocy - to jest kosmos...

Salony salony salony albo....nic. Zmyliliśmy drogę i granicę przekraczaliśmy w nocy gdzieś w górach. Jak gość nas zobaczył to oniemiał. Dzięki tej pomyłce zwidzieliśmy w ogóle niedostępne od Albanii rejony. Do tej pory nie ma tych dróg na mapie.

Ale wracać przez Kosowo się nie da niestety.

Pozdro

Jeszcze nie, ale mamy taki plan. To znaczy mój syn ma taki plan. Jeżeli ulewy nas nie zatrzymają, to damy radę. Będziemy w Mavrovo i idziemy na Korab. 

Dziś jeszcze jesteśmy w luksusowej willi (którą mamy na wyłączność, bo nie ma innych turystów) nad jeziorem Ochrydzkim, koło Strugi. Dostaliśmy pstrągi od jej właściciela (musiałem je obrobić). Macedończycy są bardzo życzliwi i pomocni. Dziś uczyłem jednego Pana ze Skopie pływać na sup-ie. Był zdumiony, że można na stojąco. Dał mi namiar na swój domek letniskowy i zaprasza w przyszłym roku - za darmo.

To taki trochę inny świat, prostszy i bardziej życzliwy. 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, moruniek napisał:

Jeszcze nie, ale mamy taki plan. To znaczy mój syn ma taki plan. Jeżeli ulewy nas nie zatrzymają, to damy radę. Będziemy w Mavrovo i idziemy na Korab. 

Dziś jeszcze jesteśmy w luksusowej willi (którą mamy na wyłączność, bo nie ma innych turystów) nad jeziorem Ochrydzkim, koło Strugi. Dostaliśmy pstrągi od jej właściciela (musiałem je obrobić). Macedończycy są bardzo życzliwi i pomocni. Dziś uczyłem jednego Pana ze Skopie pływać na sup-ie. Był zdumiony, że można na stojąco. Dał mi namiar na swój domek letniskowy i zaprasza w przyszłym roku - za darmo.

To taki trochę inny świat, prostszy i bardziej życzliwy. 

I taką Albanię i w ogóle te kraje pamiętam. My parę dni spędziliśmy koło Lin - widzisz ten cypel ze Strugi, po lewej po albańskiej stronie. Wpadnij - zajebiste miejsce. Jakbyś tam jechał pisz na priv.

Zazdrościmy Wam solidnie - zwłaszcza Rybelek!

Acha... pamiętaj, że z Kosowa do Serbii nie przejedziesz raczej, przynajmniej tak mówią... :)

Pozdrowienia

Edytowane przez Mitek
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteśmy w Macedonii. Kraj pomocnych, uśmiechniętych osób. Kilka zdjęć. 

19 godzin temu, Mitek napisał:

I taką Albanię i w ogóle te kraje pamiętam. My parę dni spędziliśmy koło Lin - widzisz ten cypel ze Strugi, po lewej po albańskiej stronie. Wpadnij - zajebiste miejsce. Jakbyś tam jechał pisz na priv.

Zazdrościmy Wam solidnie - zwłaszcza Rybelek!

Acha... pamiętaj, że z Kosowa do Serbii nie przejedziesz raczej, przynajmniej tak mówią... :)

Pozdrowienia

Lin odkryłem od strony wody. Wydaje mi się, że jest po prawej stronie, widziany ze Strugi.

DSC-9032.jpg

  

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę zdjęć z Macedonii. W Ochrydzie trochę zabytków.

DSC-9074.jpg

Kolejny.

DSC-9092.jpg

Docieramy na zamek.

DSC-9112.jpg

Zwiedzamy.

DSC-9145.jpg

Zwiedzamy cd.

DSC-9166.jpg

Jest widokowo.

DSC-9131.jpg

Zamknęli nas na zamku ?

DSC-9172.jpg

Kolejne zabytki.

DSC-9175.jpg

Tłum ludzi bawi się dobrze, trochę niepokoi ilość nekrologów wisząca na drzwiach domów, w bocznych uliczkach.

DSC-9179.jpg

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, moruniek napisał:

Jesteśmy w Macedonii. Kraj pomocnych, uśmiechniętych osób. Kilka zdjęć. 

Lin odkryłem od strony wody. Wydaje mi się, że jest po prawej stronie, widziany ze Strugi.

DSC-9032.jpg

  

Cześć

Oczywiście, że po prawej - masz rację.

Ochryd fajny i klimatyczny.

Bawcie się dobrze!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś opiszę swoje sup-owanie na jeziorze Ochryd. Jezioro o fantastycznej przejrzystości, zachęcające do pływania w nim jak i po nim.

DSC-9246.jpg

Nie chciało się schodzić z sup-a pływając dalej i dalej.

DSC-9251.jpg

Moje dzieci, z sup-a zrobiły sobie fantastyczną platformę do skoków.

DSC-9240.jpg

Plaża w Strudze.

DSC-9308.jpg

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo Mavrovo, opisywane w wielu przewodnikach jako miejsce magiczne, nie zrobiło na nas wielkiego wrażenia. Jezioro, jest sztucznym zbiornikiem wodnym i to widać. Pewnie gdybyśmy nie byli wcześniej nad jeziorem Ochrydzkim, bylibyśmy zachwyceni. Miejsce jest też mocno naszym zdaniem zaniedbane, wymaga doinwestowania. 

DSC-9318.jpg

Miejsce robi wrażenie mocno zaniedbanego.

   DSC-9343.jpg

Choć ma duży potencjał turystyczny.

 DSC-9339.jpg

Na ścieżce, taki oto gość (choć to raczej my jesteśmy gośćmi, a on jest u siebie).

DSC-9367.jpg

Gdyby ktoś jeszcze posprzątał te wszystkie śmieci. Łącznie ze zwłokami martwych psów (których już nie fotografowałem).

DSC-9369.jpg

Informacja turystyczne nieczynna, interesujące, że covid najbardziej groźny jest we wszystkich urzędach publicznych i tego typu miejscach.

DSC-9376.jpg

Mapa okolicy.

DSC-9372.jpg

Budowa zalewu.

DSC-9354.jpg

I brzeg widziany z bliska. 

DSC-9351.jpg

I jeszcze jedno zdjęcie.

DSC-9348.jpg

  • Like 4
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny dzień za nami, wyjaśniła się tajemnica jeziora Mavrovo. Mamy bardzo niski stan wody, dlatego zbiornik wodny, wygląda jak zbiornik, a nie jak jezioro. 

To słynny kościół zatopiony w jeziorze - tylko gdzie to jezioro ?

DSC-9667.jpg

Jezioro widziane z innego miejsca, jakby bardziej widokowo.

DSC-9650.jpg

Wyszło słońce, jezioro wygląda lepiej.

DSC-9626.jpg

Ośrodek narciarski - szyld prezentuje się dumnie.

DSC-9679.jpg

I sam ośrodek.

DSC-9673.jpg

Dziś był dzień odpoczynku na sup-ie. To jezioro jest do opłynięcia w jakieś 3-4 godziny. Ma silne prądy i dość ciężko się pływa. 

DSC-9653.jpg

  • Like 2
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macedonia to też kraj serdecznych ludzi i pysznego jedzenia. Nasza gospodyni przyniosła nam pyszny Ajvar domowej roboty. W lokalnej restauracji, gdzie stołują się okoliczni robotnicy a do zeszłego roku była prowadzona przez naszą gospodynie, jedliśmy przepyszne obiady (oczywiście bez paragonów grozy).

Przepyszna sałatka.

IMG-20210707-143248.jpg

Dania główne.

IMG-20210707-145347.jpg

I kolejne.

IMG-20210707-145353.jpg

I sama restauracja.

IMG-20210707-151708.jpg

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tak - jedzenie w Macedonii jest rewelacyjne i te bezpretensjonalne knajpki i skopsko ... Ech, rozmarzyłam się.

Bezpańskich psów jest mnóstwo, bardzo to widać w samej stolicy, w Skopje. Żyją obok ludzi, są przyjazne, czasem nawet zaczipowane, żywią się resztkami albo tym, co im ludzie podrzucą. Śpią na dworcach, gdzieś w miejskich przejściach, albo wprost na ulicach. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, marionen napisał:

Koniecznie @moruniek popróbuj różnych macedońskich pomidorów, dla mnie mega pyszne...

Pomidorami się zajadam, a jakże. Zresztą wszyscy się zajadamy. Są bardzo słodkie, bardzo mięsiste, praktycznie bez gniazd nasiennych. Tak trochę przypominają mi pomidory z przed lat. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasz wczorajszy dzień, jedyny możliwy by iść na Korab, główny cel przyjazdu do Mavrovo. Prognozy nie były najlepsze, od 17:00 zapowiadano burze, poprzedniego dnia mocno padało. Wstajemy rano, sprawdzam prognozy, spoglądam w niebo i podejmuję decyzję ruszamy.  

Dojazd jest bardzo ekscytujący, to taki off-road do bazy pograniczników w Strezimir. Wcześniej zgłasza się chęć wejścia w ich głównej siedzibie, gdzie panowie oceniają czy auto da radę dojechać do tej kolejnej bazy. Nasze dało. 

IMG-20210706-133715.jpg

Baza Strezimir

DSC-9385.jpg

I zbliżenie.

DSC-9386.jpg

To samo miejsce widziane z góry. Jak widać po zaparkowanych autach, wyjątkowo dużo turystów ruszyło tego dnia na szlak. Byliśmy my, para Czechów (poddała się autem wcześniej i doszli pieszo), ojciec z 2 chłopców oraz później spotkania para Polaków na naszym zejściu.  

DSC-9390.jpg

Znaki informują gdzie jesteśmy.

DSC-9623.jpg

I dokąd idziemy.

DSC-9388.jpg

To miejsce też straci swój dziki charakter, bo ktoś prowadzi inwestycję prawdopodobnie w jakiś rodzaj domków na wynajem ?

DSC-9615.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo wejście zaczyna się na 1490 i droga prowadzi najpierw lasem wzdłuż potoku. Ja idę ze swoją żoną (która miała tuż przed wyjazdem na urlop problemy z kolanem) i 2 moich dzieci. Idziemy zaskakująco dobrym tempem, po drodze mijają nas Czesi. Praktycznie całe góry mamy dla siebie na wyłączność, coś pięknego. 

DSC-9430.jpg

Tłok na trasie.

DSC-9437.jpg

Dzieci dzielnie maszerują.

DSC-9440.jpg

Widzimy jakąś jaskinię.

DSC-9585.jpg

Wioska pasterska na horyzoncie.

DSC-9413.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotykamy konika.

DSC-9436.jpg

Owce jakby szybsze od nas.

DSC-9587.jpg

Wyżej otwiera się widok na kolejną dolinę z osadą pasterską.

DSC-9467.jpg

Szlak jest częściowo prowadzony nowym śladem, są montowane nowe oznaczenia. Czasem idzie się miejscami jeszcze nie wydeptanymi. Czasem warto te nowe miejsca obejść starym szlakiem z oznaczeniami na kamieniach, bo na trawie bywa ślisko, a jest stosunkowo mało kamieni. DSC-9489.jpg

Pojawia się śnieg.

DSC-9445.jpg

Czasem bywa go całkiem sporo.

DSC-9506.jpg

Niestety pogoda od strony Albańskiej zaczyna się wyraźnie psuć.

DSC-9498.jpg

Im wyżej tym mniej widać. Podejmujemy decyzję o odwrocie dziewczyn. Te piękne łąki po których się idzie, w razie deszczu zmienią się w ślizgawki, a nie za bardzo jest się o co zaprzeć butem.  Dziewczyny doszły do wysokości około 2200 metrów.

DSC-9491.jpg

My idziemy dalej, pogoda coraz gorsza. Na wysokości Siodła, kompletnie już nic nie widać. Podejmujemy decyzję o odwrocie (przy tej widoczności, ryzyku deszczu to nie ma dalszego sensu i jest niebezpieczne). To znaczy ja podejmuję tą decyzję, przy protestach mojego syna. Pewnie za jakiś czas spróbujemy raz jeszcze. Schodzimy z wysokości około 2400, do szczytu zostało nam około 2 godzin. Może gdybym znał tę trasę podjąłbym inną decyzję, ale idąc tam pierwszy raz, z moim dzieckiem, wolałem być bardziej zachowawczy. Doganiamy dziewczyny nieco poniżej chaty pasterzy. Na zejściu deszcz nas nie dopada, dopiero jak zjeżdżamy z drogi szutrowej w asfalt, ten jest mokry. Za chwilę pada już na całego. 

DSC-9522.jpg

Dzień zdecydowanie zaliczam na plus. Dla moich najbliższych duże brawa za podjęty trud i walkę z samym sobą. Możliwość obcowania z górami praktycznie w gronie najbliższych - bezcenna. Macedonia to cudowny kraj, gdzie góry masz na wyciągnięcie ręki, bez tłumów. Warto było pojechać te parę kilometrów dla tej możliwości obcowania z naturą sam na sam. 

  • Like 5
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...