Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Nowy taryfikator mandatów


Spiochu

Rekomendowane odpowiedzi

57 minut temu, Spiochu napisał:

Widzieliście nowy pomysł jaśniepanującego:

 

https://www.motofakty.pl/artykul/nowy-taryfikator-mandatow-od-grudnia-tyle-zaplacimy-za-wykroczenia-lapmy-sie-za-portfele.html

 

Przy takich przepisach, jazda po drogach w polskich realiach stanie się prawie niemożliwa.

Ile zapłaciłeś do tej pory mandatów? Ja mało. Stać mnie na mnożnik.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Spiochu napisał:

Widzieliście nowy pomysł jaśniepanującego:

 

https://www.motofakty.pl/artykul/nowy-taryfikator-mandatow-od-grudnia-tyle-zaplacimy-za-wykroczenia-lapmy-sie-za-portfele.html

 

Przy takich przepisach, jazda po drogach w polskich realiach stanie się prawie niemożliwa.

Prawie niemożliwa to jest jazda na nartach na Saharze, z naciskiem na prawie :), więc bez paniki. Póki co mamy dość liberalne przepisy np na autostradach + znikome ryzyko kontroli, co sprawia że bez większych obaw o mandat można jechać 160-180 km/h a nawet więcej. Natomiast obecne mandaty są śmiesznej wysokości na tle innych krajów UE, a jednocześnie w ilości śmiertelnych wypadków przodujemy. Podwyżka mandatów to moim zdaniem kwestia nieunikniona, ale fakt że kwoty rzędu do 5 tyś za >30 km/h wydają się kosmiczne - tutaj jednak ustawodawca powinien trochę rozróżnić, bo ja np inaczej widzę jazdę 80 km/h w strefie zamieszkania, pod szkołą, niż jazdę 151 km/h na ekspresówce, a oba te przypadki wyczerpują znamiona przekroczenia >30 km/h. 

Edytowane przez kokoSKI
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Spiochu napisał:

Widzieliście nowy pomysł jaśniepanującego:

 

https://www.motofakty.pl/artykul/nowy-taryfikator-mandatow-od-grudnia-tyle-zaplacimy-za-wykroczenia-lapmy-sie-za-portfele.html

 

Przy takich przepisach, jazda po drogach w polskich realiach stanie się prawie niemożliwa.

Pisałem że obecnie większość społeczeństwa zdolna jest jedynie do wykonywania poleceń, sami nie są kreatywni i nie potrafią  analizować zdarzeń i wyciągać wnioski, musi ktoś za nich myśleć. Przykłady: 500+, podania o mieszkanie, urzędy pracy, pomoc społeczna itp. Takie społeczeństwo zarządzane jest przez system nakazów i zakazów, nagród i kar. Taki system jest w większości akceptowany przez społeczeństwo, uznawany za jedyny słuszny kierunek. Rząd albo jest tak samo głupi jak opisana większość społeczeństwa, lub tak perfidny, że do osiągania swoich celów bardzo chętnie korzysta z wprowadzania przepisów, zasad, ale także i kar. Dopóki nie rozp..... tego układu będzie coraz gorzej. Wracajac do przepisów ruchu drogowego, jestem przekonany że wystarczyłoby 25 znaków drogowych aby odbywał się on sprawnie. Proszę poczytajcie o przepisach dotyczących ciągniecia przyczep, parkowania, ruchu pieszych, ruchu innych użytkowników drogi, używania świateł, itp. Te wszystkie przepisy to pułapki na kierowców. Kiedyś musi się zdarzyć ze nie zauważysz jakiegoś znaku, mimo ogromnej uwagi czegoś nie dostrzeżesz, no i masz srogą karę! Ta kara jest wyrazem  wyższości władzy nad Tobą. Oczywiście, zawsze władza będzie Ci tłumaczyć że karząc Ciebie robi to dla Ciebie, dla Twojego dobra. Abyś kur.. zapamiętał, jak pies podczas tresury. Władzy oczywiście nie chodzi o Twoje bezpieczeństwo, choć to też jest jakimś tam celem rządzących, ale o kasę i sprawowanie kontroli nad Tobą. Władza chce abyś bojąc się kary postępował jak ona chce. I nie tylko dotyczy to motoryzacji, ale także wielu innych aspektów naszego życia. Władza to władza ma nad Tobą kontrolę. Opiszę tu śmieszny, ale wiele mówiacy przypadek mojego kolegi. Miał on zwykła sraczkę. Jechał samochodem, no i nie mógł wytrzymać. Stanął więc na ulicy koło krzaków, wpadł w nie i opróżnił się. Namierzył go monitoring miejski, doszli kto to w tych krzakach był i wezwali. A że mój kolega to poważny człowiek , urzędnik państwowy na kierowniczym dyrektorskim stanowisku, udał się do straży miejskiej z wyjaśnieniami. Oczywiscie dano mu wiarę, no bo to poważny chłop, nie jakiś pijoczyna, ale mandat musi być!!! Zapłacił więc za nieprawidłowe parkowanie na ulicy gdzie utrudniał ruch!!! Władza to władza! 

A taryfikator, już samo posiadanie samochodu jest de facto karane. Proszę zliczyć te akcyze, waty, opłaty paliwowe, ubezpieczenia nawet remontowanych i nie uczestniczących w ruchu aut, te kary za nieterminowe opłacenie składki OC podczas gdy umowa nadal trwa bo nie była wypowiedziana, te opłaty za postój, stawki podatków za garaże, miejsca parkingowe, nalepki na tablice, karty pojazdu, opłaty recyklingowe, cła, nalepki na szyby, itp, itd. M:otoryzacja się kończy, to już jej kres, ostatnie lata. Najfajniejsze jest to, że ci którzy ustanawiają te przepisy i kary, praktycznie nigdy ich nie płacą ani nie przestrzegają przepisów.  

Już widzę te komentarze akceptujące system kar! No bo jak jest się wytresowanym elementem społeczeństwa to trudno o innąa reakcję. Będą Was lać w du... a Wy będziecie im za to wdzieczni!

Edytowane przez Bumer
  • Like 3
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płacę bardzo mało mandatów czyli tak średnio jeden na kilka lat jazdy. Do tego prawie wszystko za prędkość typu max jechałem 90km/h. Ostatnio dostałem pierwszą fotkę z radaru i to pod domem na zakopiance. Nieco się zagapiłem i cyk. Żebym jeszcze miał jakiś wynik to trafiłem 91km/h na 70-ce. Obecnie stówka to ile za takie gapiostwo było by po nowemu? 1500 zeta? A to droga przypominam 2 jezdniowa przedzielona pasem zieleni. Odbywają się tu już regularne polowania, skandaliczne prowokowanie przez nieoznakowanych a obecnie doszły drony. Oczywiście upatrzyli sobie te przejścia dla pieszych z 50-ką i słynne wyprzedzanie. Wczoraj tam i z powrotem do Myślenic i po prostu stałem się zawalidrogą. Jazda to koszmar gdzie co chwila hamujesz, przyśpieszasz. Mandaty mandatami ale trzeba też coś zrobić z infrastrukturą choćby na tego typu drogach. 

A kto popiera? Jak ktoś jeździ do kościoła raz w tygodniu to co mu zależy. Reszta jak popiera to i tak prędzej czy później wpadnie i będzie lament. Ja wiem, że dla wielu nawet 5 tys to jak splunąć ale trzeba ruszyć łepetyną i wychylić się trochę na innych. Widzę natomiast, że powoli zaczyna się szybsza jazda i niejako odreagowywanie na głębokiej prowincji. Tu nie ma szans na jakąkolwiek policję więc "teatr działań drogowych" przeniesie się tutaj. Osobiście uwielbiam jazdę autem ale obecnie powoli zaczynam mieć dość. 

Współczuję kierowcą zawodowym bo w obecnych czasach ich praca to istna katorga psychiczna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż jest to być może ta jedna jedyna okazja aby dostąpić tego zaszczytu bezpośredniego kontaktu z "władzą" - kierowca vs policjant i wszystko w rękach tego drugiego. Oto on zadecyduje o naszym być lub nie być. Anarchistów nie słucham bo lepsze złe prawo niż anarchia. Nie odniosę się bezpośrednio do postu źródłowego albowiem nie znam pełnego tekstu rozporządzenia czy też jego projektu. Polecam natomiast zapoznać się z ustawą Kodeks Wykroczeń a konkretnie z zasadami i warunkami orzekania kary a także w szerszym kontekście czym jest kara i jaką ma spełniać rolę. 

Ogólna liczba wykroczeń drogowych mnie nie interesuje bo to jak w przypadku nietrzeźwych kierowców jest szarą strefą. Jedynym miernikiem są zdarzenia skutkowe a tu jest podobno dramat. Kary systematycznie idą w górę a statystyka zdarzeń pozostaje na coraz większym poziomie czyli rola prewencyjna kary nie odnosi skutku czyli jej zaostrzanie nic nie wniesie.

Z drugiej zaś strony jednym z istotnych czynników na wymiar kary jest umyślność działania sprawcy i być może ustawodawca w domyśle uznał że te 30+ jest właśnie ta granicą.

Kolejny element bezsensowny to tzw automatyczne systemy kontroli ruchu - bezduszny system nakładający grzywnę nie stosując zasad ujętych w ustawie.

A może jesteśmy tak doskonałymi kierowcami że te 130-150 a może więcej - kompletna głupota - pow. 100 nie mamy żadnych szans. Jak macie biegłych znajomych to spytajcie o rzeczywiste prędkości zderzeniowe  wypadków śmiertelnych.

Bumer pisze będą Was lać w dupę - sami lejemy się w pupe drogi kolego sami - ruch drogowy, kolejowy, wodny powietrzny był jest i będzie regulowany albowiem celem regulacji jest ochrona wartości wyższej jaką jest zdrowie i życie ludzkie.

Na koniec coś o gliniarzach - prewencja ma to generalnie gdzieś mają inną robotę natomiast policjanci WRD to inna bajka, tam liczy się statystyka, tylko i wyłącznie statystyka. Każdy nieudolny komendant, naczelnik, kierownik uratuje dupę statystyką więc presja na zwykłych kontrolerów jest tak duża że na litość bym nie liczył. W końcu łatwiej wypisać kwit niż pół dnia się pisemnie tłumaczyć z zastosowanego pouczenia ( które wg. mnie winno być podstawowym środkiem oddziaływania wychowawczego w większości ujawnionych bez skutkowych wykroczeń drogowych)  

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Author napisał:

Widzę natomiast, że powoli zaczyna się szybsza jazda i niejako odreagowywanie na głębokiej prowincji. Tu nie ma szans na jakąkolwiek policję więc "teatr działań drogowych" przeniesie się tutaj. Osobiście uwielbiam jazdę autem ale obecnie powoli zaczynam mieć dość.

Mieszkałem 2 lata na wsi i nigdy wcześniej ani później nie widziałem tak często policji. Jak mi się wypaliła żarówka to już tego samego dnia mnie zatrzymali (bez mandatu). Często też stali z suszarką. W dużych miastach natomiast policja nie łapie prawie w ogóle. Czasem stoją na jakiś głównych drogach wjazdowych, ale i tak z kilometra widać, że wszyscy zwalniają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Adam ..Duch napisał:

 Kary systematycznie idą w górę a statystyka zdarzeń pozostaje na coraz większym poziomie czyli rola prewencyjna kary nie odnosi skutku czyli jej zaostrzanie nic nie wniesie.

Nie pisz bzdur.

Mandaty za większość wykroczeń nie zmienione od lat.

Mimo znacznego zwiększenia się ruchu, liczba wypadków jak i ofiar systematycznie maleje. (Głównie z powodu poprawy infrastruktury i nowszych aut, ale kultura na drogach też nieco wzrosła)

 

wypadki.JPG.0575be9efbc4d59e4ba36cae6045d95f.JPG

Żródło: https://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,wypadki-drogowe-raporty-roczne.html

Edytowane przez Spiochu
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Spiochu napisał:

Nie pisz bzdur.

Mandaty za większość wykroczeń nie zmienione od lat.

Mimo znacznego zwiększenia się ruchu, liczba wypadków jak i ofiar systematycznie maleje. (Głównie z powodu poprawy infrastruktury i nowszych aut, ale kultura na drogach też nieco wzrosła)

 

wypadki.JPG.0575be9efbc4d59e4ba36cae6045d95f.JPG

Żródło: https://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,wypadki-drogowe-raporty-roczne.html

Ja piszę o taryfikacji od początku jej utworzenia do obecnego stanu i uważam że systematyczny wzrost grzywien ma niewielki wpływ na na przytoczone przez ciebie wykresy (faktycznie chyba się pomyliłem). Z pewnością coraz większa kultura jazdy, bezpieczniejsze pojazdy, i lepsza infrastruktura ma najbardziej istotny wpływ.

Chciałem przekazać że wprowadzenie kary śmierci nie będzie miało wpływ na liczbę zabójstw ale zaspokoi społeczne poczucie sprawiedliwości. 

Wykres nr 2 jest bardzo optymistyczny, wykres nr 1 jest dla mnie mało wiarygodny - 12-19 - 7k a następnie rok do roku też 7k.

Kolejny element to bardzo szczegółowe rozbicie zdarzeń z uwagi na ich przyczynę a także uczestników. Dla wykresu nr 1 koniecznym jest uzupełnienie o informację czy dane uwzględniają tzw zmianę kwalifikacji czynu w ramach prowadzonego postepowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, arnoldd napisał:

Zawsze mnie zastanawiało  co to znaczy "prowokowanie przez nieoznakowanych " ???????????

To jest zjawisko które powstało jeszcze za czasów milicji. Wyobraź sobie sytuację: noc, pusto zero ruchu, środek miasta i długa prosta objęta w całości zakazem wyprzedzania a na niej 40 km/h jedzie sobie nieoznakowana nyska😇.......resztę sobie sam dopowiedz....... 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, arnoldd napisał:

Zawsze mnie zastanawiało  co to znaczy "prowokowanie przez nieoznakowanych " ???????????

Prowokowanie na tej drodze polega miedzy innymi na tym, że jadą prawą stroną i potrafią ci specjalnie zwolnić by auto z lewej wpadło na wyprzedzaniu. Co ciekawe tam jest takie specjalne miejsce gdzie przed pasami jest wjazd z bocznej czyli dochodzi jeszcze wyprzedzanie na skrzyżowaniu. A tych też trochę jest. Najgorsze jest to że zatrzymują nawet te auta co jadą minimalnie szybciej typu ~5km/h. Po prostu liczy się statystyka i stukanie mandatów. Jeśli już to przy drobnych różnicach prędkości to wystarczyło by coś takiego jak pouczenie. Kiedyś dostałem stówkę też koło domu blisko osiedla. Na 50-ce 80 miałem ale sympatyczny policjant wprost powiedział, że gdybym miał 70 to by mnie puścił. 

@Spiochuwszystko zależy gdzie. Ja mam obraz z perspektywy podgórskiej i górskiej gdzie jak sięgam pamięcią nie mogę sobie przypomnieć kiedy ostatnio widziałem radiowóz. Owszem staną czasem a nawet często przy głównych drogach ale to wszystko. A co do miast zgadzam się. Trzeba mieć wielki niefart lub po prostu pomroczność umysłu by wpaść. 

Natomiast mandaty mandatami i kij z tym. Gorzej z punktami, tymi recydywami i jeszcze chcą okradać przy składce na OC. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kokoSKI napisał:

Prawie niemożliwa to jest jazda na nartach na Saharze, z naciskiem na prawie :), więc bez paniki. Póki co mamy dość liberalne przepisy np na autostradach + znikome ryzyko kontroli, co sprawia że bez większych obaw o mandat można jechać 160-180 km/h a nawet więcej. Natomiast obecne mandaty są śmiesznej wysokości na tle innych krajów UE, a jednocześnie w ilości śmiertelnych wypadków przodujemy. Podwyżka mandatów to moim zdaniem kwestia nieunikniona, ale fakt że kwoty rzędu do 5 tyś za >30 km/h wydają się kosmiczne - tutaj jednak ustawodawca powinien trochę rozróżnić, bo ja np inaczej widzę jazdę 80 km/h w strefie zamieszkania, pod szkołą, niż jazdę 151 km/h na ekspresówce, a oba te przypadki wyczerpują znamiona przekroczenia >30 km/h. 

Nie jestem pewien czy pisząc strefa zamieszkania masz na myśli ograniczenie 20 km/h? Masz pewno na myśli obszar zabudowany:-)

Edytowane przez sstar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, arnoldd napisał:

Zawsze mnie zastanawiało  co to znaczy "prowokowanie przez nieoznakowanych " ???????????

To proste, wyprzedzam niespiesznie BMW ono lekko przyspiesza, po wyprzedzeniu jedzie mi na masce ciagle przyspieszając. Ot takie gangsterskie wybryki, niezgodne z prawem drogowym. Na szczęście jak ich wyprzedziłem skojarzyłem, ze jadac w przeciwnym kierunku stali w zatoczce z jakaś ofiara losu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniając lekko temat. Teraz w wakacje, takie polskie, sporo Januszy wyjechało na ekspresowki i autostrady, nagminna jazda lewym przy sennej prędkości rzędu 100, Janusz się budzi sam ew. Grażyna jak ktoś go prawym objeżdża, wtedy szeryf przyspiesza, zacieśnia i takie tam. Specyficznie jest. Nie ma przedstawicieli handlowych w Skodach nuda.

Edytowane przez sstar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, sstar napisał:

To proste, wyprzedzam niespiesznie BMW ono lekko przyspiesza, po wyprzedzeniu jedzie mi na masce ciagle przyspieszając. Ot takie gangsterskie wybryki, niezgodne z prawem drogowym. Na szczęście jak ich wyprzedziłem skojarzyłem, ze jadac w przeciwnym kierunku stali w zatoczce z jakaś ofiara losu.

To ich wyprzedziłeś i później jechali Ci "na zderzaku" (znaczy za tobą) ???????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, sstar napisał:

Zmieniając lekko temat. Teraz w wakacje, takie polskie, sporo Januszy wyjechało na ekspresowki i autostrady, nagminna jazda lewym przy sennej prędkości rzędu 100, Janusz się budzi sam ew. Grażyna jak ktoś go prawym objeżdża, wtedy szeryf przyspiesza, zacieśnia i takie tam. Specyficznie jest. Nie ma przedstawicieli handlowych w Skodach nuda.

Dlatego warto mieć mocniejsze auto. Janusz wtedy w szoku, bo nawet nie zdąży się zorientować kiedy go miniesz.

Btw. Kiedyś wyprzedziłem z prawej gościa z naklejką  "Lewy pas to nie kółko różańcowe" ;)

I jeszcze taka ciekawostka lokalna. Lewy pas, nagminnie blokują Koreańczycy. W ogóle to jakoś dziwnie jeżdżą. Radzę uważać w południowych okolicach Wrocławia.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, arnoldd napisał:

To ich wyprzedziłeś i później jechali Ci "na zderzaku" (znaczy za tobą) ???????

Dokładnie. Podczas wyprzedzania przyspieszali. To niezgodne z kodeksem. Zmierzyć mnie mogli tylko gdy jechałem przed nimi, a ze po wyprzedzeniu nie cisnąłem to mnie lekko naciskali. Luzik.

Edytowane przez sstar
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Adam ..Duch napisał:

Ja piszę o taryfikacji od początku jej utworzenia do obecnego stanu i uważam że systematyczny wzrost grzywien ma niewielki wpływ na na przytoczone przez ciebie wykresy (faktycznie chyba się pomyliłem). Z pewnością coraz większa kultura jazdy, bezpieczniejsze pojazdy, i lepsza infrastruktura ma najbardziej istotny wpływ.

Chciałem przekazać że wprowadzenie kary śmierci nie będzie miało wpływ na liczbę zabójstw ale zaspokoi społeczne poczucie sprawiedliwości. 

Wykres nr 2 jest bardzo optymistyczny, wykres nr 1 jest dla mnie mało wiarygodny - 12-19 - 7k a następnie rok do roku też 7k.

Kolejny element to bardzo szczegółowe rozbicie zdarzeń z uwagi na ich przyczynę a także uczestników. Dla wykresu nr 1 koniecznym jest uzupełnienie o informację czy dane uwzględniają tzw zmianę kwalifikacji czynu w ramach prowadzonego postepowania.

Pracowałeś w Policji i nie wiesz, że liczba ofiar wypadków spada już od początku lat 90-tych. Obecnie jest też mniej trupów na drogach niż za komuny a jaki był wtedy ruch to chyba wiecie. Od 1975 liczba ofiar śmiertelnych rocznie na mln pojazdów spadła ponad 30 razy!!

Statystyka wypadków 1975-2012

Co do dużego spadku w zeszłym roku to jest to efekt ograniczeń covidowych.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Spiochu napisał:

Dlatego warto mieć mocniejsze auto. Janusz wtedy w szoku, bo nawet nie zdąży się zorientować kiedy go miniesz.

Btw. Kiedyś wyprzedziłem z prawej gościa z naklejką  "Lewy pas to nie kółko różańcowe" ;)

I jeszcze taka ciekawostka lokalna. Lewy pas, nagminnie blokują Koreańczycy. W ogóle to jakoś dziwnie jeżdżą. Radzę uważać w południowych okolicach Wrocławia.

Z wyprzedzaniem prawym trzeba czujnym być nigdy nie wiadomo kiedy ktoś wypisze się w trybie nagłym z kolka różańcowego, no ale jak mawiają Czesi line is not a wall, tylko jakoś to inaczej pewno śmieszniej brzmi w ich języku, wiec albo test łosia, albo dohamowanie, albo przyspieszenie, albo ucieczka na awarayjny. 350nm w moim passeratti daje radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, sstar napisał:

Z wyprzedzaniem prawym trzeba czujnym być nigdy nie wiadomo kiedy ktoś wypisze się w trybie nagłym z kolka różańcowego, no ale jak mawiają Czesi line is not a wall, tylko jakoś to inaczej pewno śmieszniej brzmi w ich języku, wiec albo test łosia, albo dohamowanie, albo przyspieszenie, albo ucieczka na awarayjny. 350nm w moim passeratti daje radę.

Jak jest pas awaryjny to nie ma wielkiego problemu.

No i nigdy nie świeć wcześniej światłami, jak chcesz minąć z prawej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Spiochu napisał:

Jak jest pas awaryjny to nie ma wielkiego problemu.

No i nigdy nie świeć wcześniej światłami, jak chcesz minąć z prawej.

Długich nie używam, uważam to za agresywne zachowanie i ostateczność, czasem wrzucę migacz, to bardziej soft, ale to na lewym, przewidywalność przede wszystkim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Spiochu napisał:

Ja jeździłem przez rok z popsutym klaksonem. Okazuje się, że nie jest do niczego potrzebny.

Wiele razy mi go brakowało, ale nigdy nie wpłynęło to realnie na bezpieczeństwo.

Teraz mam sprawny, ale już się odzwyczaiłem od używania.

Wydaje się, ze jak ktoś ci się w bok pakuje lub w korku na ciebie najeżdża to może się przydać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...