Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Ambitne buty na kilka sezonów HEAD NEXO LYT 110 czy NORDICA PRO MACHINE 120 GW


lipsky

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem,

Szykuje się drugi w karierze wyjazd zagraniczny. 7 dni intensywnego jeżdżenia. Na dniach do podjęcia decyzja w sprawie obuwia, poważny zakup na kilka lat. Proszę o obiektywną opinię z zewnątrz, dyskusja mile widziana. Mam już trochę mętlik a jak wiecie nowe, nienajgorsze buty mało nie kosztują, tak więc:

29 lat / 180 cm/ 75 kg/ mocne nogi/ poziom wtajemniczenia 6-7/ jeżdżę od dziecka, choć dopiero 2 sezony temu na przyzwoitym sprzęcie

Jeździć będę na nartach Salomon X-race SW 170cm, R15, 120/71/99, dotychczas jeździłem w jak się okazało za dużych Dalbello flex 65 ... xd

Lubię jazdę dynamiczną na krawędzi, średni/długi skręt, dużo ambicji do doskonalenia jazdy zwłaszcza w trudniejszych warunkach, muldy/lód itd, tam nie do końca sobie radzę jak należy.

Jeździć będziemy w Val thorens, w planach codziennie w opór, oczywiście w ramach rozsądku. Chciałbym maksymalnie skorzystać z wyjazdu, długich i przygotowanych tras, pięknych widoków i nie narzekać na zły sprzęt odbierający radość z jazdy.

Mierzyłem kilkanaście par butów, wyszło że powinienem jeździć w rozmiarze 26-26,5  (normalnie na codzień noszę but 42-42,5, więc wpisuje się w retorykę że but narciarski powinien być nieco mniejszy). Szerokośc stopy niby 100.

Co mierzyłem ? Salomon s pro 110 wydały mi się zbyt wygodne, Lange 120 zbyt "surowe" i ciasne, tak samo jak S pro 120 .... padło na HEAD Nexo Lyt 110 (26,5 / 100mm) z tym bajerem liquiud Fit, co by ew. jeszcze bardziej dopasować but. Siedzi on dobrze, nie ma luzów, z tych mierzonych wydał się najlepszym wyborem, dodatkowo lekkie i udało się urwać niezły rabat.

https://www.skionline.pl/sprzet/buty-narciarskie,19-20,nordica,promachine-120-gw,7853.html

https://www.head.com/pl_PL/nexo-lyt-110-13.html

Natomiast dziś jakoś jeszcze mnie podkusiło żeby wejść do jednego sklepu i fortunnie/niefortunnie założyłem Nordica ProMachine 120 GW (26,5 / 98 mm). Bardzo ciekawe uczucie, but był mocno dopasowany, ale nie gniótł, nie uciskał, nie przeszkadzał, z czym już wcześniej się spotkałem w przypadku 120tek. Lepsze dopasowanie (węziej) niż w kupionych Headach No i mam dylemat, bo posłuchałem wykładów Pana Tomasza Kurdziela, z których mi wychodzi tak - > lepiej wziąć wyższy flex i węższą skorupę, dzięki czemu będę miał lepsze przełożenie na nartę. Dodatkowo but w czasie się "rozejdzie" i lepiej dopasuje, a jakby gniotło to się go dogrzeje/customuje.

Tego HEADa trochę sobie tłumaczę tym że będzie dużo jeżdżenia, a to nowy but więc dobrze jakby mnie nie poobcierał/męczył, był bardziej komfortowy (stopa ma więcej miejsca) i w dodatku jest bardziej uniwersalny, gdybym np. chciał zjechać na chwilę z trasy. Nordica obawa że przy tak intensywnym jeżdżeniu, mocne przyleganie zmęczy nogi i spowoduje utratę komfortu, choć wyczytałem że to but kompromis między komfortem a twardością i faktycznie takie miałem odczucie stojąc i gibając się w nich w sklepie dobre 25 minut.

NO i tyle. Dodam, że nie będę miał już czasu na dogrzewanie butów przed wyjazdem, ew. mogę dolać liquid do HEADów. Będę wdzięczny za uporządkowanie logiki w moim rozumowaniu.

Pozdrawiam.

🖖

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę za dużo filozofii chyba. Jeśli Nordici leżą lepiej i przylegają idealnie, a są przy tym komfortowe to bierz Nordici. 10 flexu w te czy w te w dodatku przy różnych producentach nie robi różnicy. Jak chcesz mieć luźniejszego buta na jeździe w miękkim to sobie poluzuj górną klamrę.

10 minut temu, lipsky napisał:

jakby mnie nie poobcierał/męczył, był bardziej komfortowy

Im but lepiej dopasowany, tym mniej obciera. Im bardziej przylega, tym noga mniej się rusza, więc mniej może się uszkodzić. Jak wybierasz między butem, w którym jest Ci luźniej, a butem w którym jest Ci ciaśniej i w obu masz komfort, to weź ten ciaśniejszy.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche późno zabrałeś sie za zakup - lepiej bylo wcześniej sie z zakupionymi butami "zaprzyjaźnić' żeby wyprawy nie zepsuć.

Jeśli nie masz doświadczenia w doborze butów idź lepiej do sklepu gdzie dobry fachowiec urzęduje - on obejrzy nogi, popyta, pomierzy i podpowie co kupić. Suche dane to nie wszystko - kluczowa jest wiedza jak w, i po czasie adaptacji zachowa sie dany but i twoja noga..

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, trochę nie rozumiem.

Właśnie zamawiam dla Curexa nowe buty - 26.5, na codzień obuwie cywilne oscyluje pomiędzy 40 a 41. To nie buty na dwie godziny dziennie :) a flex też jak na 15 lat Curexa 110. Fakt - szeroki, 102 a do tego tele.

Na codzień ma 26 Nordica 110 GP. Ja 120 GP, w zasadzie pod rozmiar z przeznaczeniem na tyle godzin ile wyjdzie- stania, gadania i jazdy, bywa i dziesięć. Pomijając wymianę wkładki na custom co robię zawsze bucik przypasował jak Kopciuszkowi. Nie jest to reklama - but to sprawa bardzo indywidualna. Dodatkowo efekty wygrzania botka potrafią być zaskująco różne.

25 minut w sklepie w cieple nie do końca przekłada się na wrażenia końcowe. 120 u Nordica to fajny flex pod warunkiem, że aktywnie pracujesz. W przeciwnym przypadku zaczniesz uciekać na tyły mając mocne oparcie stopy w konstrukcji buta.

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Lexi napisał:

Troche późno zabrałeś sie za zakup - lepiej bylo wcześniej sie z zakupionymi butami "zaprzyjaźnić' żeby wyprawy nie zepsuć.

Jeśli nie masz doświadczenia w doborze butów idź lepiej do sklepu gdzie dobry fachowiec urzęduje - on obejrzy nogi, popyta, pomierzy i podpowie co kupić. Suche dane to nie wszystko - kluczowa jest wiedza jak w, i po czasie adaptacji zachowa sie dany but i twoja noga..

Fakt, późno, trochę już tak mam. Przez ostatnie 3 dni byłem w 3 sklepach i rozmawiałem z kilkoma fachowcami, zmierzyłem kilkanaście różnych butów, "jakieś" doświadczenie nabyłem. Na specjalne jeżdżenie przed wylotem nie liczę, raczej się nie uda. Słusznie wskazał Tatita, że ciasniejszy but raczej nie obetrze, bo sztywno przylega do nogi, ew. będę luzował zapięcia jeśli będzie za mocno. W sprawie adaptacji, wydaje się że wdzięczniejszy do obróbki po powrocie/na miejscu będzie ciaśniejszy but (Nordica) na szerokość niż szerszy (Head) w kierunku zwężania. Dodatkowo jeszcze dochodzi budowa butka w tym HEADzie... zrobili to z takich grubszych, dosyć miękkich pianek, któś tu na forum podniósł wątpliwość co do takie konstrukcji. Tymczasem w Nordice jest korek

 tutaj od 2:40 widać dokładnie jak jest wykonany) Bardziej mnie to przekonuje chyba.

A no i warto dodać że jestem w stanie urwać dodatkowo 200 zł w dół decydując się na zwrot HEAD i zakup Nordica

@Marxx74 Do pracy mnie namawiać nie trzeba ! :) Jak w temacie, szukam czegoś ambitnego. Patrzę pozytywnie, bo nogi silne i organizm całkiem wydolny. Chęci ogrom.

Wogóle to dzięki za odpowiedzi, szczerze powiedziawszy nie sądziłem że w sobotę o tje porze ktośtu jeszcze czuwa : ) ❤️

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Abstrahując od dopasowania- moje wrażenia odnośnie samych modeli butów 

7 godzin temu, lipsky napisał:

A no i warto dodać że jestem w stanie urwać dodatkowo 200 zł w dół decydując się na zwrot HEAD i zakup Nordica

HEAD - nie miałem styczności,

Nordica - odniosłem wrażenie ze skorupa identyczna jak w Technicach jedynie liner inny, tutaj akurat taki z wełną merynosa ...obok Technica najporządniej zrobione buty jakie przymierzałem.. o takie (może tylko "dekoracji" za dużo)......

P1020579.thumb.JPG.6ee431abf084115c03ff72ead3bc7f69.JPG

Mierzyłem jeszcze 2 modele Dalbello (oba przegrały) oraz Atomiki które sie reklamowały że pasują bez "docierania" ..i wiecie co ..faktycznie pasowały - paradoksalnie właśnie dla tego ich nie wziąłem😄.. z obawy ze liner jest zbyt miękki i zrobi sie kapeć po jednym sezonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

But który w sklepie jest wygodny, prawie na pewno jest za duży. 

Z drugiej strony, 90% ludzi jeździ w za dużych, także nie przejmowałbym się za bardzo. :D

Head jest lekki, z czegoś musi to wynikać. Obstawiam cieńszą konstrukcję a co za tym idzie, mniejsze możliwości ewentualnego odbarczania.

Nordica - solidna konstrukcja, wyższy flex. 

Dla mnie - no-brainer ;)

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmierzyłeś sobie stopy, znaczy zeskanowałeś i znasz ich wymiary? Od tego bym zaczął. Oczywiscie możesz zacząć od przymierzania i prób. Co mogę jeszcze doradzić. Mam obecnie head vector 120. Jestem z nich zadowolony. But jest wygodny, świetnie trzyma piętę. Ten nexo najprawdopodobniej ma podobną charakterystykę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Bumer napisał:

zmierzyłeś sobie stopy, znaczy zeskanowałeś i znasz ich wymiary? Od tego bym zaczął. Oczywiscie możesz zacząć od przymierzania i prób. Co mogę jeszcze doradzić. Mam obecnie head vector 120. Jestem z nich zadowolony. But jest wygodny, świetnie trzyma piętę. Ten nexo najprawdopodobniej ma podobną charakterystykę. 

Tez mam Head Vector 120 z ubiegłego sezonu i chwale sobie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, grimson napisał:

Tez mam Head Vector 120 z ubiegłego sezonu i chwale sobie.

Wiesz, można radzić, polecać, wskazywać, ale każdy ma inną nogę i także inne preferencje, odczucia, oczekiwania. Moje vector spelnily moje oczekiwania. Mają pewne mankamenty, np bardzo wygodne klamry, które gdy się przesuną i nieco obrócą, mogą wkurzać. Wcześniej miałem lange o fleksie 110. Też byłem z nich zadowolony, ale vector to zupełnie inna klasa jeśli chodzi o wygodę, czy choćby łatwość zakładania, nie mówiąc o trwałości wkładki czy wygodzie zapinania klamer. Nie wiem jak obecnie, ale kiedyś nordica była wyraźnie bardziej miękka od head czy lange przy deklarowanym tym samym fleksie. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Lexi napisał:

Mierzyłem jeszcze 2 modele Dalbello (oba przegrały) oraz Atomiki które sie reklamowały że pasują bez "docierania" ..i wiecie co ..faktycznie pasowały - paradoksalnie właśnie dla tego ich nie wziąłem😄.. z obawy ze liner jest zbyt miękki i zrobi sie kapeć po jednym sezonie.

To jest wyższy model Nordica -  130 GW, chyba nawet ten sam rocznik.  Co do Linera'a - właśnie mam tę samą obawę w przypadku HEADów. Czuję że są za bardzo przybajerzone i dodatkowo aż "alarmuje" stopień wygody, a posiadziałem w nich w domu kilka godzin.

Warto dodać że Nordica to sezon 19/20, łapie je teraz za 1100 przy cenie katalogowej wtedy około 2000. Head za 1300 z 21/22 ... to też może dawać do myślenia w kontekście jakości.

Pomogliście mi podjąć decyzję - dziękuje, robię zwrot HEADów, Nordica zamówione. Zdrówka wszystkim !

🙏

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Bumer napisał:

zmierzyłeś sobie stopy, znaczy zeskanowałeś i znasz ich wymiary?

Jeśli chodzi o długość to sprawa jasna i jest to podstawa ale z szerokością już nie jest tak prosto - tu ważniejsza jest budowa i stąd pomoc doświadczonego fachowca jest bezcenna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
On 1/16/2022 at 10:28 AM, grimson said:

Tez mam Head Vector 120 z ubiegłego sezonu i chwale sobie.

no to jest nas więcej :) . Ten but obecnie jest dla mnie OK ale... po bootfitingu. Wcześniej załatwił mi paluchy na dość długo. Szęśliwie zabrałem ze sobą stare obuwie i jakoś dojeździłem pobyt a niby w sklepie był najwygodniejszy ze wszystkich innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...