Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Dobór butów (i może też nart) do jazdy rekreacyjnej.


Tapatik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich serdecznie!

 

To mój pierwszy post na tym forum i od razu konkretnie poproszę o poradę:

1. Płeć - M.

2. Wiek - 48.

3. Waga - 100 kg.

4. Wzrost - 190 cm.

5. Rozmiar stopy - 30 cm.

6. Na nartach jeżdżę mało: od wielu lat, ale z przerwami w niektórych latach, góra raz na rok i góra po 5-6 dni.

7. Moje umiejętności określam na bliskie 6.

8. Moje buty to obecnie miękkie Salomony Performa.

9. Teraz jeżdżę na nartach/model - Völkl  RaceTiger, Długość: 170 cm, Promień skrętu: 17,8.

10. Preferuję jazdę rekreacyjną po przygotowanych stokach. Nie bawi mnie jazda po czarnych trasach ani po muldach.

11. Budżet na buty - do 900 PLN.

 

Aktualnie preferują jazdę długim skrętem, bo tak mi najwygodniej. Pewnie wynika to z dosyć dużego promienia skrętu moich obecnych nart. Czuję, że obecne buty do tych nart nie pasują. Na pewno potrzebuję twardszych, aby lepiej czuć nartę, ale z kolei niezbyt twarde, bo cenię sobie wygodę na stoku, na którym spędzam cały dzień (w PL albo w Alpach).

Muszę z pewnością zmienić buty i nie jest łatwo, bo już sporo przymierzyłem. Z ostatnich przymiarek:

ATOMIC Hawx Prime 100 - w tym przypadku musi być rozmiar większy, tzn. 31-31,5 i wtedy czuję, że jest ok. Rozmiar 30,5 ciśnie mnie na boku stopy.

Atomic Hawx Magna 100 - nie było rozmiaru 30-30,5, tylko 31-31,5. Trochę chyba jednak za szerokie (zbyt sztywno mi nogi nie trzymają). One są z założenia szerokie.

Salomon X-ACCESS 100 - nie są komfortowe dla mnie, stopa ok, ale uciskają z jednej strony powyżej stopy.

Salomon X-ACCESS 80 wide - wygodne, ale chyba raczej za miękkie.

Myślę jeszcze o:

HEAD ADVANT EDGE 85X - czy biorąc od uwagę swoją wagę, to jednak nie za mały flex?

Head Advant Edge 105 - zwłaszcza o tych myślę, aby gdzieś przymierzyć, bo przynajmniej z opisu wynika, że mocno konfigurowalne są i nawet flex mogę zmieniać (95 albo 105).

 

W każdych butach rozmiaru 30 palec mam na końcu (w końcu dokładnie takiej długości mam stopę :) ). Nie uciskają mnie, ale są bardzo na styk (po prawidłowym zapięciu oczywiście). Sądzicie, że 31 to już za dużo?

Czy w ogóle dobrze celuję w flex 100 (biorąc pod uwagę moją wagę, umiejętności i preferencje)? Chcę czuć nartę, a jednocześnie mieć komfort przez cały dzień (i aby stopy nie marzły oczywiście).

Narty chyba też zmienię. Już nawet pojeździłem na takich z mniejszym promieniem skrętu oraz krótszych i czuję, że tak będzie lepiej. Niestety nie mogę aktualnie znaleźć zdjęcia jaki model testowałem. Jak znajdę to dorzucę tą informację.

Pomóżcie proszę doradzić w jaki flex powinienem celować, a może poradzicie jeszcze jakiś konkretny model butów? Kolorystyka może najmniej istotna, ale wolałbym czarną albo szarą z elementami czerwonego.

Jeśli twierdzicie, że narty też do zmiany, to piszczcie oczywiście.

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie. Chodzi mi o to, aby zmodernizować sprzęt pod potrzeby jw. To, że mam nie najbardziej odpowiedni dla siebie, to już sam zweryfikowałem w praktyce :) .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, ale do bootfittera na razie się nie wybieram. Napisałem na tym forum i proszę o pomoc na co powinienem uwagę zwrócić. Jak będę wiedział jaką twardość oczekiwać, czy muszę trzymać się długości "na styk", itp., to dobiorę sobie buty. Poza tym jakie buty do moich nart, preferencji i wagi będą odpowiednie? Wolę jakieś propozycje na forum, z których sam wyciągnę średnią/wnioski niż zdawać się na radę jednego fachowca (nie wiem na kogo trafię). Dla przykładu wskazanie, że poniżej 100, niezależnie od modelu, nie schodź, jest dla mnie cenne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Jeeb napisał:

nic nie wyciągniesz - z pierwszego postu wynika że nawet nie masz zielonego pojęcia o budowie własnych stóp.

 

To może mi coś podpowiesz? Na razie odesłałeś mnie do bootfittera i stwierdziłeś, że nie mam zielonego pojęcia... Czy to wszystko na co mogę liczyć?

Edytowane przez Tapatik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te Twoje obecne Salomony, to chyba twardość 70? Patrząc na wzrost i wagę, zdecydowanie nie schodziłbym poniżej 100 - 110 przy kupnie nowych. 130 nie zaszkodzi, bo jeśli dobrze dobrane też można spokojnie jeździć cały dzień. Nie bierz butów za dużych; przy mierzeniu na normalną narciarską skarpetę powinieneś czuć paluchem czubek botka (oczywiście bez odczucia ucisku). Nie musisz iść do boofitera, ale i tak nastaw się na spędzenie w sklepie 2-3 h na mierzeniu. Chodzi o sklep, w którym mają urządzenie co najmniej do pomiaru długości i szerokości stopy, żeby od razu odrzucić modele mocno niedopasowane.  Załóż co najmniej 5-7 par na wstępie, odrzuć niewygodne i słabo trzymające, potem wybierz najlepiej trzymające (pięta nie może przesuwać się w górę przy silnym ugięciu kolan - gdy buty w wiązaniu nart lub w specjalnym trzymadle), a jednocześnie wygodne, po spędzeniu minimum 15 minut w każdej parze z 2-3 wybranych po wstępnej selekcji. To tylko takie kompletnie laickie sugestie. Na tym Forum (albo na konkurecyjnym forum narciarskim) był gdzieś dłuższy artykuł specjalisty o doborze butów - warto poszukać. Powodzenia

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DziadekT, dziękuję za Twoje porady. O to mi chodziło. Te obecne buty to może nawet flex 65 być, także o wiele za miękkie. A propos mierzenia, to aktualnie nie miałem sposobności spędzać dużo czasu z sklepach, bo w mojej rozmiarówce są pojedyncze pary, a bywa, że nic. Nie spędzam dużo czasu jeśli od razu buty mnie gdzieś gniotą. Mają być dopasowane. Muszę wesprzeć się zakupem internetowym i odesłać co nie pasuje. Dlatego chcę w miarę jak najbardziej pasujący model zamówić i dlatego opisałem ile mogłem, bo może ktoś przeszedł podobną ścieżkę i coś doradzi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istnieje duże ryzyko że kupisz źle dopasowane buty, tobie mogą się wydać dobre a będą poprostu zaduże. Idź do sklepu i chociaż niech sprzedawca coś ci zaproponuje(po dokonaniu pomiarów stóp). Będziesz znał swój prawidłowy rozmiar. Kupowanie zadużych butów jest bez sensu. But można wygrzać jak gdzieś lekko uwiera. Zrobisz jak zechcesz, ponoć większość narciarzy jeździ w źle dobranych butach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, DziadekT napisał:

Te Twoje obecne Salomony, to chyba twardość 70? Patrząc na wzrost i wagę, zdecydowanie nie schodziłbym poniżej 100 - 110 przy kupnie nowych. 130 nie zaszkodzi, bo jeśli dobrze dobrane też można spokojnie jeździć cały dzień. Nie bierz butów za dużych; przy mierzeniu na normalną narciarską skarpetę powinieneś czuć paluchem czubek botka (oczywiście bez odczucia ucisku). Nie musisz iść do boofitera, ale i tak nastaw się na spędzenie w sklepie 2-3 h na mierzeniu. Chodzi o sklep, w którym mają urządzenie co najmniej do pomiaru długości i szerokości stopy, żeby od razu odrzucić modele mocno niedopasowane.  Załóż co najmniej 5-7 par na wstępie, odrzuć niewygodne i słabo trzymające, potem wybierz najlepiej trzymające (pięta nie może przesuwać się w górę przy silnym ugięciu kolan - gdy buty w wiązaniu nart lub w specjalnym trzymadle), a jednocześnie wygodne, po spędzeniu minimum 15 minut w każdej parze z 2-3 wybranych po wstępnej selekcji. To tylko takie kompletnie laickie sugestie. Na tym Forum (albo na konkurecyjnym forum narciarskim) był gdzieś dłuższy artykuł specjalisty o doborze butów - warto poszukać. Powodzenia

 

Dziadek dobrze prawi. Flex 110 to będzie chyba dobry wybór. I koniecznie mierz buty w takich skarpetach w jakich będziesz jeździć bo w dobrze dopasowanych butach nawet grubość skarpety ma znaczenie moim zdaniem.

jak-dobierac-kupowac-buty-narciarskie-doradza-marek-zurawiecki%2Cprzeczytaj%2C6578.html&usg=AOvVaw3kjzOBh9SU8f4WSr_E6jdC

Edytowane przez Sławek Nikt
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za Wasze odpowiedzi. Można mierzyć i dobrać wygodne buty, ale tak naprawdę na stoku okaże się czy są odpowiednie. Wolę po prostu wiedzieć w co celować, bo mogę dopasować zarówno flex 80 jak i 130. @grimson, osobiście tak wysoko jak >110 bym nie mierzył, bo naprawdę preferuję rekreację. Lubię szybko pojechać, ale z reguły delektuję się pobytem w pięknych górskich, zwłaszcza alpejskich, okolicznościach przyrody, właśnie rekreacyjną jazdę, a nie dążeniem do zaliczania coraz trudniejszych stoków. Doskonalenie jazdy jak najbardziej, ale na spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sensowne podejście, jednak w twardszych będziesz czuł się bezpieczniej w trudniejszych warunkach, typu rozmiękczona kasza lub świeży, mokry śnieg. Przynajmniej ja poczułem sporą różnicę po przesiadce z 70 na 110. Parametry mam bardzo podobne do Twoich, a mówiąc ściślej, to chciałbym znowu ważyć tylko tyle, co Ty 🙂 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Tapatik napisał:

Wolę po prostu wiedzieć w co celować, bo mogę dopasować

a wiesz chociaż jaka jest szerokość Twoich stóp ?

jak już będziesz tyle zamawiał to weź na próbę

NORDICA HF 110 - świetny rekreacyjny but nawet nie trzeba się schylać aby go zapiąć

https://www.snowleader.de/de/hf-110-gw-black-anthracite-red-NORD00371.html?size=27&utm_source=google&utm_medium=cpc&gclid=EAIaIQobChMI4eCQybrM9QIVgqGGCh3jpw3TEAQYBCABEgKjwvD_BwE

 

100 też może być

https://nartykrakow.pl/product-pol-15947-BUTY-NARCIARSKIE-NORDICA-HF-100-Black-Anthracide-Red-2022.html

Edytowane przez Jeeb
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, DziadekT napisał:

Sensowne podejście, jednak w twardszych będziesz czuł się bezpieczniej w trudniejszych warunkach, typu rozmiękczona kasza lub świeży, mokry śnieg. Przynajmniej ja poczułem sporą różnicę po przesiadce z 70 na 110. Parametry mam bardzo podobne do Twoich, a mówiąc ściślej, to chciałbym znowu ważyć tylko tyle, co Ty 🙂 

Pełna zgoda, mam bardzo podobne doświadczenia i na nasze wagi i wzrost, flex 110 to takie "must have".

Ja jednak przy doborze butów mierzyłem je na zwykłą, cienką skarpetkę. Nie wiem czy to ma wielkie znaczenie ale teraz buty mam wygodne i ściśle spasowane.

Edytowane przez Ryfek
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Jeeb napisał:

a wiesz chociaż jaka jest szerokość Twoich stóp ?

stopa.jpg.c536847c96ef31e2b5928f9f6c5b798e.jpg

15 godzin temu, Jeeb napisał:

Dzięki. Ciekawa propozycja, ale niestety znacznie przekracza planowany budżet. Interesujące, że te dwa zapięcia wszystko dobrze (zakładam) trzymają.

Edytowane przez Tapatik
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.01.2022 o 09:24, Ryfek napisał:

Ja jednak przy doborze butów mierzyłem je na zwykłą, cienką skarpetkę. Nie wiem czy to ma wielkie znaczenie ale teraz buty mam wygodne i ściśle spasowane.

A to bardzo prosto sprawdzić 😃 Załóż grubszą i na stok. Jeśli buty mierzyłeś na cienkiej i są konkretnie dopasowane to na pewno odczujesz dyskomfort. Niekoniecznie na całej stopie, ale np. w okolicach palców, np. na ich szerokość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.01.2022 o 00:13, Tapatik napisał:

Dzięki. Ciekawa propozycja, ale niestety znacznie przekracza planowany budżet. Interesujące, że te dwa zapięcia wszystko dobrze (zakładam) trzymają.

dawno temu Salomon robił takie buty "tylnowejściowe". Moja żona takie miała i do dziś wspomina, że to były najwygodniejsze i najprostsze w używaniu buty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierzyłem kilka butów, najbardziej dopasowane i jednocześnie wygodne wydają się Rossignol Alltrack Pro 100.

Czy do tych butów i biorąc moje preferencje i umiejętności narty Atomic Redster Mx Rocker o długości 173 będą odpowiednie?

Może z jakiegoś powodu odradzacie buty albo narty?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.01.2022 o 23:16, Tapatik napisał:

Poza tym jakie buty do moich nart,

Buty do nóg nie do nart..do nart będą pasowały prawie każde.

@Jeeb dobrze Ci pisze żebyś pojechał do fachowca  jesli nie masz doświadczenia. Zmierzysz noge na długość i tutaj raczej nie ma dyskusji ale jeśli idzie o szerokość sprawa prosta nie jest, znaczną role odgrywa budowa stopy trzeba mieć spore doświadczenie żeby doradzić. (ja na ten przykład mam stopy 105 i 107mm wiec jaki but powinienem wybrać?...a jeżdzę rekreacyjnie w butach 98mm)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, buty są do nóg i już je właściwie wybrałem - jw. Fachowców (niefachowców też) nasłuchałem się w kilku sklepach i dobrałem buty dobrze dolegające i jednocześnie nie upijające. W takich 98 też spędziłem pół godziny i upijały mnie na zewnętrznej stronie stopy. Nie będę takich brał, bo muszę mieć komfort cały dzień na stoku. Skoro przy Twojej szerokości stopy @Lexi wytrzymujesz w 98 to podziwiam, ciekawe. Każdy wie najlepiej co mu pasuje, gdy założy but. Ja to przećwiczyłem ostatnio na ok. 8 parach butów.

Otworzyłem wątek, więc piszę co dobrałem, a jednocześnie chciałem uzyskać jakąś pomoc odnośnie nart, więc jeśli może ktoś coś dodać to poproszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugerowałbym próbę samodzielnego podjęcia się studiów nad własną stopą i samodzielnego bootfittingu,co zaprocentuje w przyszłości.Ja tak zrobiłęm sporo lat temu,testując na stoku parę pożyczonych od kolegów modeli w 3 różnych wielkościach,a potem kupiłem na zapas 3 pary Nordica Speedmachine 130 w rozm.28, dopasowałem,wygniatając na gorąco miejsca na kostki , wyklejając stopniowo środek korkiem i próbując na stoku.I teraz mogę zjechać w odpiętych butach z każdej góry,a zapięte nie gniotą.I rozmiar nie jest ten,który radził bootfitter...

Edytowane przez lski@interia.pl
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Tapatik napisał:

Tak, buty są do nóg i już je właściwie wybrałem - jw. Fachowców (niefachowców też) nasłuchałem się w kilku sklepach i dobrałem buty dobrze dolegające i jednocześnie nie upijające. W takich 98 też spędziłem pół godziny i upijały mnie na zewnętrznej stronie stopy. Nie będę takich brał, bo muszę mieć komfort cały dzień na stoku. Skoro przy Twojej szerokości stopy @Lexi wytrzymujesz w 98 to podziwiam, ciekawe. Każdy wie najlepiej co mu pasuje, gdy założy but. Ja to przećwiczyłem ostatnio na ok. 8 parach butów.

Otworzyłem wątek, więc piszę co dobrałem, a jednocześnie chciałem uzyskać jakąś pomoc odnośnie nart, więc jeśli może ktoś coś dodać to poproszę.

Czytam Cię i nie mogę pojąć Twojego uporu przy samodzielnym wyborze butów. Nie masz o tym zielonego pojęcia. Debatujesz czy flex XX będzie lepszy od XX+10, zamiast się zdać na wiedze kogoś kto w tym siedzi i pracuje na co dzień. To, że but punktowo ciśnie w jednym miejscu to nie problem. Problemem jest to, że nigdzie nie będzie cisnął, bo będzie po prostu za luźny. To pierwsze jest zerowym problemem dla bootfittera, to drugie można rozwiązać wyłącznie wyborem bardziej dopasowanego buta. Flex buta dobiera się pod wzrost i wagę, a nie pod "komfort". W dobrze dopasowanych butach flex 130 nie stanowi żadnego problemu. Problemem za to jest but który ma Flex 70 i przy ugięciu zaczyna punktowo boleć. Poświeć w swoim życiu kilka godzin na to, żeby przez kolejne 5-6 lat jeździć komfortowo.

P.S. Bootfitting to nie jest włożenie buta do pieca a potem jego założenie. Sklepy które reklamują się bootfittingiem i rozumieją przez to termoformowanie omijaj szerokim łukiem.

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, lski@interia.pl napisał:

Sugerowałbym próbę samodzielnego podjęcia się studiów nad własną stopą i samodzielnego bootfittingu,co zaprocentuje w przyszłości.Ja tak zrobiłęm sporo lat temu,testując na stoku parę pożyczonych od kolegów modeli w 3 różnych wielkościach,a potem kupiłem na zapas 3 pary Nordica Speedmachine 130 w rozm.28, dopasowałem,wygniatając na gorąco miejsca na kostki , wyklejając stopniowo środek korkiem i próbując na stoku.I teraz mogę zjechać w odpiętych butach z każdej góry,a zapięte nie gniotą.I rozmiar nie jest ten,który radził bootfitter...

Dokładnie tak @lski@interia.pl! W pełni popieram i uczę się, słucham różnych ludzi, wyciągam wnioski, a przede wszystkim sam przymierzam i weryfikuję opowieści różnej treści. Jak będę potrzebował, to wybrany but jeszcze dotuninguję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Tapatik napisał:

Dokładnie tak @lski@interia.pl! W pełni popieram i uczę się, słucham różnych ludzi, wyciągam wnioski, a przede wszystkim sam przymierzam i weryfikuję opowieści różnej treści. Jak będę potrzebował, to wybrany but jeszcze dotuninguję.

No tak tylko weź pod uwagę że @lski@interia.pl to takie narciarskie skrzyżowanie Supermena z MacGyverem i dokładnie wie co robi i po co….. no a Ty zdaje sie jesteś na początku drogi … i (wybacz) nie specjalnie wiesz czego oczekiwać

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...