Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Samnaun-Ischgl i Serfaus-Fiss-Ladis dojazdy z Pfunds, atrakcje, spostrzeżenia


Medi Medi

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 12-19.03 planuje pobyt w Pfunds z 3 dniowymi jazdami w Samnaun-Ischgl i Serfaus-Fiss-Ladis. Czy wiecie jak wygląda sprawa ze skibusami z Pfunds? Lepiej dojeżdżać samochodem? Jak z parkingami? Jak obecnie wygląda strefa wolnocłowa w Samnaun, opłaca się? Co warto zobaczyć w tych 2 ośrodkach? Czy jest szansa, na ogólnodostępne rozstawione tyczki do giganta lub slalomu? Jakie macie ciekawe spostrzeżenia do tych 2 ośrodków?

Z góry dziękuje za odpowiedzi,

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz rozkład jazdy skibusow Pfunds-Samnaum https://www.tiroler-oberland.com/Assets_tiroler-oberland.com/Intern/Assets_div. Dokumente/Bus- und Skifahrpläne/Skibus-Pfunds-Spiss-samnaun-2022 alle fahrpläne.pdf

Parking w Samnaum jest duży i bezpłatny.

Do SFL dojazd samochodowy. Tam część parkingów jest płatnych. 
 

Będąc w Pfunds z pewnością pojechałabym choć raz do Nauders. Możliwy zarówno dojazd skibusem jak i bardzo łatwy samochodem. Ten ośrodek to moja alpejska perełka.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To z czego zrezygnować? Bo dni jazdy mamy 6, plan był 3 w Ischgl i 3 w S-F-L . Patrząc na mapę to Nauders wydaje się bardzo skromne 5-6 zjazdów i cały ośrodek zjechany. Skipass jest również na Włoskie Reschen? W połowie dnia można przejechać skibussem tam? Jest jeden skipass na cały region czy w każdym ośrodku kupujemy osobno?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Medi Medi napisał:

Patrząc na mapę to Nauders wydaje się bardzo skromne 5-6 zjazdów i cały ośrodek zjechany. Skipass jest również na Włoskie Reschen?

faktycznie ośrodeczek na pół dnia ale jak już pojedziecie to koniecznie do Reschen,

na Belpiano jest kilka fajnych stromych tras i kapitalne widoki na jezioro - to będzie 3 dzień,

4 dnia świetne włoskie Sulden 

5 dnia można zaliczyć Kaunertaler Gletscher

a 6 wycieczka do St. Moritz

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Medi Medi napisał:

To z czego zrezygnować? Bo dni jazdy mamy 6, plan był 3 w Ischgl i 3 w S-F-L . Patrząc na mapę to Nauders wydaje się bardzo skromne 5-6 zjazdów i cały ośrodek zjechany. Skipass jest również na Włoskie Reschen? W połowie dnia można przejechać skibussem tam? Jest jeden skipass na cały region czy w każdym ośrodku kupujemy osobno?

Niestety przy skipassie jednodniowym nie ma możliwości jazdy w Reschenpass, dopiero od dwóch dni skipass obejmuje Reschenpass, Sulden, etc… Wybór ośrodków do jazdy i odczucia z poruszania się po nich to sprawa mocno subiektywna. MOJA opinia jest taka, że można skrócić narty w SFL. Dlaczego? Dojazd w górę jest dość uciążliwy, szukanie parkingu, przejazd tym metrem - fajne na raz, ale ogólnie traci się sporo czasu. Trasy w SFL mnie osobiście nie powaliły, większość jest zwyczajnie krótkich. Dla mnie ten ośrodek ma tzw ‚kilometry chemiczne’. Podczas naszej wizyty na przełomie marca i kwietnia było tam też sporo ludzi, kolejki, etc… Oczywiście Nauders na papierze nie prezentuje się tak imponująco, ale trasa pod gondolą i Tscheyek to dla mnie esencja narciarstwa alpejskiego - długie, urozmaicone trasy, które chce się powtarzać jeszcze i jeszcze raz. Nie wspominając o tym, że parkujesz się pod samą trasą i cały transfer z Pfunds do gondoli trwa góra 15 min. Podkreślam, to jest moje podejście do narciarstwa. Przestałam szukać kilometrów na mapach, bo one często dają mylne wyobrażenie o jakości ośrodka i odczuciach z jazdy.

 

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, idealist napisał:

w SFL. Dlaczego? Dojazd w górę jest dość uciążliwy, szukanie parkingu, przejazd tym metrem - fajne na raz, ale ogólnie traci się sporo czasu.

wcale nie trzeba jechać metrem tylko zaparkować na dużym parkingu "Waldparkplatz" w Fiss przy  dolnej stacji kolejki Waldbahn (najlepiej być tam przed 8 )

Czarne zjazdy z Pezid  i Masnerkopf są genialne

Edytowane przez Jeeb
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, Jeeb said:

wcale nie trzeba jechać metrem tylko zaparkować na dużym parkingu "Waldparkplatz" w Fiss przy  dolnej stacji kolejki Waldbahn (najlepiej być tam przed 8 )

Czarne zjazdy z Pezid  i Masnerkopf są genialne

Lazid 1-2, Direttissima, Adlerpiste też wyśmienite 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, idealist said:

Niestety przy skipassie jednodniowym nie ma możliwości jazdy w Reschenpass, dopiero od dwóch dni skipass obejmuje Reschenpass, Sulden, etc… Wybór ośrodków do jazdy i odczucia z poruszania się po nich to sprawa mocno subiektywna. MOJA opinia jest taka, że można skrócić narty w SFL. Dlaczego? Dojazd w górę jest dość uciążliwy, szukanie parkingu, przejazd tym metrem - fajne na raz, ale ogólnie traci się sporo czasu. Trasy w SFL mnie osobiście nie powaliły, większość jest zwyczajnie krótkich. Dla mnie ten ośrodek ma tzw ‚kilometry chemiczne’. Podczas naszej wizyty na przełomie marca i kwietnia było tam też sporo ludzi, kolejki, etc… Oczywiście Nauders na papierze nie prezentuje się tak imponująco, ale trasa pod gondolą i Tscheyek to dla mnie esencja narciarstwa alpejskiego - długie, urozmaicone trasy, które chce się powtarzać jeszcze i jeszcze raz. Nie wspominając o tym, że parkujesz się pod samą trasą i cały transfer z Pfunds do gondoli trwa góra 15 min. Podkreślam, to jest moje podejście do narciarstwa. Przestałam szukać kilometrów na mapach, bo one często dają mylne wyobrażenie o jakości ośrodka i odczuciach z jazdy.

 

Tscheyek - fakt, rewelacyjna, w całości to można zarżnąć na niej nogi. Dla smaczku, można wyskoczyć w bok poza trasę :-). Pod gondolą też racja, wyśmienita. Mogliby tylko zmienić starą 2wójkę na coś szybszego.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, artie40 napisał:

Tscheyek - fakt, rewelacyjna, w całości to można zarżnąć na niej nogi. Dla smaczku, można wyskoczyć w bok poza trasę :-). Pod gondolą też racja, wyśmienita. Mogliby tylko zmienić starą 2wójkę na coś szybszego.

Tak, ta dwójka słaba. Dlatego zazwyczaj jeździłam od górnej stacji gondoli do samego dołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, idealist napisał:

Tak, ta dwójka słaba. Dlatego zazwyczaj jeździłam od górnej stacji gondoli do samego dołu.

Z tego co pamiętam dwójka prowadzi do jednej z fajnych z knajpek na zboczu góry - Alm coś tam, więc może taki jest jej sens. Chyba tylko raz nią jechałam - słoneczko, opalanko, relaksik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minutes ago, tanova said:

Z tego co pamiętam dwójka prowadzi do jednej z fajnych z knajpek na zboczu góry - Alm coś tam, więc może taki jest jej sens. Chyba tylko raz nią jechałam - słoneczko, opalanko, relaksik.

Knajpka w miarę kameralna, ta pod Tscheyek to już fabryka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, tanova napisał:

Z tego co pamiętam dwójka prowadzi do jednej z fajnych z knajpek na zboczu góry - Alm coś tam, więc może taki jest jej sens. Chyba tylko raz nią jechałam - słoneczko, opalanko, relaksik.

Stieralm? Cudowne miejsce. Można do niej dojechać od razu z gondoli. Aż mi się zatęskniło…

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wam bardzo za wszystkie uwagi. Jedziemy w 12 osób o maksymalnym rozstrzale umiejętności, logistyka i ogarniecie takiej grupki nie jest proste. Już podział tygodnia na dwa ośrodki jest sporym wyzwaniem. Wyjazd typowo turystyczny, zwiedzanie tras, knajpek dlatego wybraliśmy największe. Pozwolę sobie wrócić do mojego pytania z pierwszego postu, jak wygląda sprawa ze strefą wolnocłową? jest sens tracić na nią czas? Jest szansa, że gdzieś są rozstawione tyczki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A napiszcie proszę, czy w Samnaun można kupić karnet za euro czy trzeba za franki? Czy w Samnaun na dolnej stacji jest możliwość zostawienia butów, plecaków itp? jakieś boxy/szafki do wynajęcia? Czy z Pfunds jest bezpośredni skibus do S-F-L czy obowiązkowa przesiadka w Ried? Ile trwają dojazdy?

Dziękuję,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, w Samnaun najtaniej wychodzi alko, potem papierosy i kosmetyki. Reszta w normalnych cenach. Wszędzie można płacić w euro, ceny skipassow oficjalnie są w euro i tylko przeliczają co jakiś czas na franki. Tydzień temu bardziej opłacało się płacić w euro za skipass. W przypadku dużego wiatru wagonik może nie kursować z Samnaun, jeśli to trwa cały dzień dają woucher do wykorzystania ważny do przyszłego roku. Różnorodność tras duża więc każdy znajdzie coś dla siebie ale trzeba się naszukać w tej ilości km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w S-F-L zdarza się, że w miejscu, gdzie wg mapki powinny być 4 trasy o różnym stopniu trudności, w rzeczywistości są dwie i to zbiegające się w dolnej połowie stoku - zatem te statystyki kilometrowe ośrodka są trochę nadmuchane.

Sporo tras w S-F-L posiada mocno nierównomierne nachylenie - typu płasko, płasko, ścianka, płasko, ścianka, dłuuuugo płasko.

Z drugiej strony miłośnicy czarnych, smolistych tras znajdą tu wiele pól do popisu. Takie ścianki jak w S-F-L trudno znaleźć gdzie indziej.

Wg mnie Ischgl prezentuje się lepiej - więcej fajnych tras, zarówno wysoko jak i w lesie. Strona Szwajcarska fajna, ale jako urozmaicenie. Strefy wolnocłowej nigdy nie chciało mi się eksplorować, szkoda poświęcać bezcennego narciarskiego czasu na polowanie na okazje.

Ja bym proponował 2 dni S-F-L, 3 dni Ischgl i 1 dzień na jakiś inny ośrodek. Sam polubiłem niewielkie Kappl - fajne trasy, bardzo mało ludzi. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duty-free w Samnaum zwiedziliśmy raz, kupiłam zegarek w dobrej cenie. Natomiast przy kolejnych wizytach nie chcieliśmy już tracić czasu na te sklepy i sklepiki. O ile nie masz konkretnej potrzeby, to naprawdę szkoda czasu i skipassa. 
 

A co do właśnie rzekomego kilometrażu SFL, nominalnie to 214km. Ski Circus dla porównania 270km. Na papierze wartości zbliżone. Natomiast nijak się to się nie przekłada na odczucia z jazdy. Być może właśnie te  nibywarianty nabijają licznik.

Edytowane przez idealist
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...