Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Skiturowy Memoriał Strzeleckiego  05.03.2022 https://strzelecki.kw.krakow.pl/

Trasa 17km vertical 2000m, start schronisko w Dolinie Roztoki, Dolina 5,Kozia, Zmarzły Staw, Zawrat, Szpiglasowa, Morskie Oko. 

13545339_strzeleckiegoskitur.thumb.jpg.5c672d0869b0b87cfd55a2142dc20352.jpg

map.jpg.5762f85a8a8db2f596e2abf6de8a6b1a.jpg

839550701_memoriastrzeleckiegoskitur.thumb.jpg.10dafa212aa70e84071881d4e9a789bd.jpg

Niegdyś Jan Strzelecki tymi słowami zwrócił się do syna:

Góry były dla mnie nie tyle wyzwaniem dla osiągnięcia sukcesu, ile raczej wezwaniem do pewnego sposobu życia, do „przynależenia”, do odnajdywania swojej tożsamości w kręgu przeżyć niemalże mistycznych, jakich człowiek doznaje zanurzając się w sam środek wielkiej przyrody; czujesz wtedy bliskość Boga i wiesz co kochasz i czemu masz być wierny…

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Tylko pytanie odnośnie podobnego wyścigu

Wczoraj jak widzę  u nas w okolicy odbywało się takie cos https://karpaczskiarena.pl/karkonoski-vertical/

Pytanie o zasady czy jakiś tam regulamin.....bo zdjęcia  z mety zawodnicy ''w samych butach z nartami na plecach''.

( pierwsze lepsze zdjęcie )  275285561_135842242286184_24664518502433

Czyli  co- oni zaczynają na nartach a potem  jak robi się stromo sciągają je i  biegną jakby kolarstwo przełajowe.......czyli ta cała ''szybka Tura z Bargielem'' to też pewnie taki cyrk jeśli chodzi o najszybszych ?!

Znaczy dla mnie to cyrk  ale tak pewnie jest dużo szybciej.

(Jeszcze rozumiem jakiś SkiAlpinizm, gdzie czasem nie da się na fokach, czy jak na zdjęciu mapki  powyżej albo przy okazji podobnego tematu  widziałem ''napis ''podejście w rakach''....ale Kopa to zwykła górka, trochę to smiesznie wygląda).

Edytowane przez agnel2748
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejsca gdzie podchodzi się z buta sa zwykle scisle wyznaczone stoja tam sędziowie i jest strefa gdzie sie zdejmuje/zaklada foki, dodatkowo np narty muszą byc przytroczone do plecaka. Tak samo są zbiegi gdzie teoretycznie  można by szybciej zjechanc na nartach a trzeba to robic z buta. Nie wiem jak było na tych zawodach :)

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, christof napisał:

Miejsca gdzie podchodzi się z buta sa zwykle scisle wyznaczone stoja tam sędziowie i jest strefa gdzie sie zdejmuje/zaklada foki

regulamin https://karkonoskivertical.pl/2021/12/20/regulamin-2022/

cytat z regulaminu ''Organizator zastrzega sobie wprowadzenie zmian w przebiegu rywalizacji. Możliwe dodania strefy (ostatnie 300 m podejścia do mety) gdzie zawodnicy będą zobligowani do wypięcia nart oraz przytroczenia ich do plecaka. Decyzja zostanie podjęta przed zawodami oraz podana w komunikacie przedstartowym, w zależności od warunków atmosferycznych panujących na trasie zawodów. ''

O co idzie  z tym wypięciem nart, czemu to ma służyć  konkretnie na tej górce, przecież tam centralnie bez żadnych zakasów można bez problemu w górę wyjść ( przynajmniej na zwykłych fokach bo na tych wypasionych /zawodowych to nie wiem).....chyba że chodzi o to że zawodnicy skrajnie wczerpani i to dla ich dobra  żeby gdzieś tam w ''buraki'' się nie cofnęli.

 

Edytowane przez agnel2748
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.03.2022 o 11:29, surfing napisał:

Memoriał Piotra Malinowskiego w skialpinizmie 18.04.2022

Trasa: Murowaniec, Przełęcz Liliowe, Przełęcz Świnicka, Czerwone Stawki, Karb, Czarny Staw 
Gąsienicowy, Zawrat, rejon Wielkiego Stawu, Kozia Przełęcz, Murowaniec.

2017069784_mapamurowaniec.thumb.jpg.47b9bda1a827b9b16c2d0460a38065e2.jpg

 

Proszę mi wyjaśnić bliżej, co to jest odcinek techniczny ? Rozmiem, że przejście Koziej Przełęczy i zjazd do Zmarzłej Dolinki, całość na  na nartach(szczegółnie tuż przy samej przełęczy) jest niemożliwe. Należy to pokonać w  rakach i ...kwestia asekuracji. Samotnie z czekanem(sekuracja z czekana przy poślizgnięciu) wejście i zejście do punktu zjazdu. Ewentualna asekuracja liną(kto asekuruje, czyja lina, punkty zaczepienia ?).  Tylko mi chodzi o Kozią Przełęcz i  ew. Szpiglasową Przełęcz. Zawrat, podejście do Zmarzłego Stawu, podejście do Pięciu Stawów z doliny Roztoki można robić na nartach, jak kto się uprze. 

Sorry - opisałem też to, co już było - 5 marzec.  Tu było więcej "dreptania" w rakach na Zawracie i Koziej

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, agnel2748 napisał:

O co idzie  z tym wypięciem nart, czemu to ma służyć  konkretnie na tej górce, przecież tam centralnie bez żadnych zakasów można bez problemu w górę wyjść ( przynajmniej na zwykłych fokach bo na tych wypasionych /zawodowych to nie wiem).....chyba że chodzi o to że zawodnicy skrajnie wczerpani i to dla ich dobra  żeby gdzieś tam w ''buraki'' się nie cofnęli.

 

Chyba nie fajne jest że jednocześnie się pytasz i się z tego nabijasz !

To są zawody sportowe w skialpie. Chodzi o to żeby zawodnik musiał zrobić podejście na fokach oraz podejście z buta. Podejście z buta powinno być w rakach w rzeczywistym stromym terenie i w Karkonoszach można taki znaleźć, ale .... KPN. Więc to co tutaj było na trasie, to taka symulacja.

Kolejna przepinka, narty na plecy, weryfikacja takich operacji w zawodach.

Edytowane przez MarioJ
  • Downvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Zagronie napisał:

Proszę mi wyjaśnić bliżej, co to jest odcinek techniczny ? Rozmiem, że przejście Koziej Przełęczy i zjazd do Zmarzłej Dolinki, całość na  na nartach(szczegółnie tuż przy samej przełęczy) jest niemożliwe. Należy to pokonać w  rakach i ...kwestia asekuracji. Samotnie z czekanem(sekuracja z czekana przy poślizgnięciu) wejście i zejście do punktu zjazdu. Ewentualna asekuracja liną(kto asekuruje, czyja lina, punkty zaczepienia ?).  Tylko mi chodzi o Kozią Przełęcz i  ew. Szpiglasową Przełęcz. Zawrat, podejście do Zmarzłego Stawu, podejście do Pięciu Stawów z doliny Roztoki można robić na nartach, jak kto się uprze. 

Większość rzeczy jest w regulaminie http://memorial.tatrateam.com/images/Malinowski_regulamin_2022.pdf

Na foto widziałem że jest lina poręczowa przygotowana przez organizatora. Z regulaminu wynika że jest obowiązek wpiąć się jednym karabinkiem. W odpowiednich punktach przepięcia trzeba obowiązkowo założyć raki i wrzucić narty na plecak.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, MarioJ napisał:

 

To są zawody sportowe w skialpie. Chodzi o to żeby zawodnik musiał zrobić podejście na fokach oraz podejście z buta. Podejście z buta powinno być w rakach w rzeczywistym stromym terenie i w Karkonoszach można taki znaleźć, ale .... KPN. Więc to co tutaj było na trasie, to taka symulacja.

 

Na pewno o to chodzi???  

Tu w linku  jakiś chyba ogólny regulamin  ''Wysokogórskich zawodów ''  może trochę przeterminowany ale to pewnie to samo teraz jest - http://pza.org.pl/wp-content/uploads/2017/12/reg_zaw_nw_2018.pdf , ja to rozumiem jako wytyczne do przeprowadzenia takiego typu zawodów.

Nic tutaj nie ma, że w każdych zawodach ''MUSI'' być podejście z buta w rakach itd. , bardziej to wygląda na widzimisie organizatora , może w celu uatrakcyjnienia 

albo  np. w tym konkretnym przypadku  wypełnienia  § 31 Rozdział IX: TRASA – PRZEBIEG 

tzn-Odcinek końcowy trasy (prowadzący do mety) musi być ustawiony w terenie o dobrej pokrywie śnieżnej wykluczającej niszczenie ślizgów czy fok. W przeciwnym wypadku ma tam być obligatoryjne zdjęcie nart

.....tyle, że tam jest śnieg

 

w  Rozdział XIII  z pza  jest napisane

- Zasadniczo wszystkie podejścia na nartach muszą odbywać się z umocowanymi do nart fokami, a zjazdy bez fok, o ile jury nie postanowi inaczej

 

( a że w Karpaczu duża liczba uczestników to Ratownicy , to pewnie zrobili po swojemu)

 

 

 

 

Edytowane przez agnel2748
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, agnel2748 napisał:

może w celu uatrakcyjnienia 

SkiMo to aktywność jednak niszowa. Dlatego w związku z https://outdoormagazyn.pl/2022/01/skialpinisci-na-start-skimo-na-igrzyskach-olimpijskich-milano-cortina-2026/
podejmowane są próby "uatrakcyjnienia" czy bardziej rozpropagowania tej dyscypliny. Bo w słoneczny dzień naprawdę fajnie sobie pooglądać takie zmagania ;) 
Więc może trafiłeś w sedno ;).

Pozdrawiam
mirekn

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, agnel2748 napisał:

Nic tutaj nie ma, że w każdych zawodach ''MUSI'' być podejście z buta w rakach itd. , bardziej to wygląda na widzimisie organizatora , może w celu uatrakcyjnienia 

albo  np. w tym konkretnym przypadku  wypełnienia  § 31 Rozdział IX: TRASA – PRZEBIEG

Ja nie pisałem że ktoś coś MUSI. Natomiast organizator na pewno czerpie ze wzorców międzynarodowych.

Tutaj przykład takich zawodów w łatwym terenie, gdzie też jest kawałek podejścia z buta: 

 

 

Mnie osobiście takie coś nie kręci, nie uczestniczę w takich zawodach. Razi mnie tylko jak ktoś coś krytykuje, bez orientacji w temacie.

 

  • Like 1
  • Downvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.03.2022 o 11:29, surfing napisał:

Memoriał Piotra Malinowskiego w skialpinizmie 18.04.2022

Trasa: Murowaniec, Przełęcz Liliowe, Przełęcz Świnicka, Czerwone Stawki, Karb, Czarny Staw 
Gąsienicowy, Zawrat, rejon Wielkiego Stawu, Kozia Przełęcz, Murowaniec.

Memoriał Malinowskiego w skialpinizmie 18.04.2022, nowa mapa ze strefami dla kibiców, punktami przypięcia fok i punktami przytroczenia nart do plecaka.

mapa13.thumb.jpg.62c9b421e8c780fb10e94f1100740870.jpg

Profil trasy

profil_malinowski.thumb.jpg.dfd1cd7b713a396918bb0f0d88057754.jpg

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MarioJ napisał:

 

Mnie osobiście takie coś nie kręci, nie uczestniczę w takich zawodach. Razi mnie tylko jak ktoś coś krytykuje, bez orientacji w temacie.

 

Znaczy ja nie krytykuje , tylko widząc te zdjecia a na Kope szedłem sporo razy to  się nieźle zdziwiłem. Zawody ''kto szybciej na nartach wejdzie/ wbiegnie na górę'' a widać czołówka narty na plecach= bieg w butach .....tak szybciej , no chyba że to poszło z pktu  § 31 Rozdział IX: TRASA – PRZEBIEG tego co wcześniej wstawiłem, albo był taki nakaz.

( uczestników mało ale  ciekawe jak końcóka stawki czyli zwykli pasjonaci  , o ile tacy wogóle byli choć po czasach zbliżonch do 1h/wejście myśłę, że tak- oni jak sądze nie walczyli o setne sekundy  może szli sobie  w fokach ??? )

 

Mnie również takiego typu wyścigi średnio interesują jeśli chodzi o udział, ale coś takiego http://www.sellaronda.it/english/percorso.asp   to już wygląda zachęcająco niekoniecznie w sensie uczestnictwa ale bardziej sprawdzenia się nawet czy dało by  radę samą pętlę przejść.

(Ciekawe jak jest w tego typu długich zawodach - czy tylko wydolność się liczy czy też a może przede wszsytkim  technika ( niebezpieczne zjazdy, teren lawinowy, podejscia w butach /rakach )  no bo  jednak koło tysiąca ludzi startuje to chyba nie może być aż tak strasznie . Wpisowe  porónywalne do np rowerowych Fondo ....140 euro /2 os, tyle że to trochę podejrzany punkt, bo jak we 2- kę czyli pewnie jakieś wspomaganie konieczne np.przy wspinaniu się,liny itd ....czyli ja pod tym względem odpadam.

Do tego akurat  Sella Ronda SkiMaraton to nie wiem czy jest ogólnodostępna ,bo jak czytałem kiedyś o polakach biorących udział to zrozumiełem jakby jakies eliminacje były konieczne.

Edytowane przez agnel2748
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez orientacji.  Chciałem tylko o proste wyjaśnienie, jak to jest ? Zawody sygnowane przez KW Kraków, do którego kiedyś należałem.  I w terenie, który znam na pamięć. Na nartach też jeżdzę. Formuła nieco karkołomna. Skituring połączony z łatwym przejściem zimowym na butach. Wymagających raków(ślisko) i asekuracji(poślizgnięcie się). Przed lawinami zabezpieczyli oganizatorzy. Sam skialpinizm, to sobie samemu trzeba wyjść i potem zjechać.  I sam człowiek sobie prognozuje pogodę i wynikające stąd konsekwencje.  Żeniłem swego czasu w sobie taternika i narciarza.  Wyrypa jest napewno ciekawa i można się sprawdzić kondycyjnie i na stromych zjazdach.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, MarioJ napisał:

 

Chyba nie fajne jest że jednocześnie się pytasz i się z tego nabijasz !

To są zawody sportowe w skialpie. Chodzi o to żeby zawodnik musiał zrobić podejście na fokach oraz podejście z buta. Podejście z buta powinno być w rakach w rzeczywistym stromym terenie i w Karkonoszach można taki znaleźć, ale .... KPN. Więc to co tutaj było na trasie, to taka symulacja.

Kolejna przepinka, narty na plecy, weryfikacja takich operacji w zawodach.

Są zawody krkomen. A czemu nie może się ponabijać? Sacrum jakieś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.03.2022 o 17:35, agnel2748 napisał:

O co idzie  z tym wypięciem nart, czemu to ma służyć  konkretnie na tej górce, przecież tam centralnie bez żadnych zakasów można bez problemu w górę wyjść ( przynajmniej na zwykłych fokach bo na tych wypasionych /zawodowych to nie wiem).....chyba że chodzi o to że zawodnicy skrajnie wczerpani i to dla ich dobra  żeby gdzieś tam w ''buraki'' się nie cofnęli.

Wielokrotnie wchodziłem na Kopę, czy to pod wyciągiem, czy Liczyrzepą, nigdy nie udało mi się podejść bez zakosów. Może tak źle trafiałem z warunkami śniegowymi i temperaturą...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może to jednak kwestia fok ...w sensie że za szybkie( a mniej trzymające) masz?!

 

Poszedłem w piątek sprawdzić czy może przesadziłem z tymi zakosami, że bajki opowiadam ....ale nie , bez  większego problemu wszedłem centralnie środkiem bez zakosów ten najstromszy kawałek 17 min czy jakoś tak. Nie mówię że się nie zmęczyłęm bo serducho troche waliło ale nie chciałem się zatrzymywać nawet na picie, bo to nie było by to samo.

( tutaj ta wycieczka, https://www.strava.com/activities/6842595433    na mapie widać zakasy ale  to na zjeździe,  w moich beznadziejnych butach to raczej walczę żeby jakoś zjechać.)

 

Inna sprawa, jaką trzeba mieć parę w płuchach czy nogach żeby tam biec w tych butach pod górę....no ale to prawie zawodowcy startują.

Ten ostatni kawałek jakieś 500 m oni idą/biegną prawie 2 razy szybciej niż np ja,  w kolarstwie mimo, że sporo jeżdżę jest podobnie,  przyzwyczaiłem się.

Edytowane przez agnel2748
  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
W dniu 14.03.2022 o 11:55, surfing napisał:

Memoriał Malinowskiego w skialpinizmie 18.04.2022, nowa mapa ze strefami dla kibiców, punktami przypięcia fok i punktami przytroczenia nart do plecaka.

mapa13.thumb.jpg.62c9b421e8c780fb10e94f1100740870.jpg

Profil trasy

profil_malinowski.thumb.jpg.dfd1cd7b713a396918bb0f0d88057754.jpg

 

Tu coś do kibicowania trochę niżej. https://kalatowki.pl/imprezy/o-wielkanocne-jajo.html

Kalatówki 18 kwietnia w Lany Poniedziałek, zapraszamy na Zawody na Starym Sprzęcie Narciarskim.

47334139_jajokalatowki.thumb.jpg.24dbcf8b6b52494513de0253707cf4cc.jpg

  • Like 3
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...a tu skialpinizm dla leniwych-trzeba podbiec tylko kilkadziesiąt metrów od startu,a reszta z 22 km trasy to już na zmianę zjazd i wyjazd wyciągiem.Kiedyś w tym wystartowałem,napisałem na forum nawet relację...https://www.derweissering.ski/de

Edytowane przez lski@interia.pl
  • Like 2
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...
5 godzin temu, surfing napisał:

Skiturowy Memoriał Strzeleckiego  11.03.2023  https://strzelecki.kw.krakow.pl/edycja-2023/

Trasa 14,5km vertical 1900m,

Start Morskie Oko, Szpiglasowa Przełęcz, Szeroki Żleb do 2050m, Kozia Przełęcz, Zmarzły Staw, Zawrat, Dolina Pięciu Stawów Polskich.

836197165_strzeleckiego2023.thumb.jpg.4928de173f27d480b462c1b7f738c8f7.jpg

 

Sorry ale jaki Szeroki Żleb bo chyba nie ten https://pl.wikipedia.org/wiki/Szeroki_Żleb_(Dolina_Rybiego_Potoku)#/media/Plik:Czarny_Staw,_Miedziane_podpisane.jpghttps://pl.wikipedia.org/wiki/Szeroki_Żleb_(Dolina_Rybiego_Potoku)#/media/Plik:Czarny_Staw,_Miedziane_podpisane.jpg

chyba ten raczej https://pl.wikipedia.org/wiki/Szeroki_Żleb_(Kozi_Wierch) ok zgadza się.

Edytowane przez sstar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...