Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Dobór długości nart


Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów. Przyszedł czas na zmianę nart, upatrzyłem sobie Heady e-magnum z 2022 roku. Moje pytanie tylko, czy przy moich parametrach (poniżej w ankiecie) lepiej brać 163 czy 170? Obecnie jeżdżę w ogóle na 151, wyrwałem po dobrej cenie na początku przygody z nartami, jednak czuję że są dla mnie zdecydowanie za krótkie. W ostatnich sezonach na próbę wypożyczyłem sobie dłuższe narty i było znacznie lepiej, toteż padła decyzja o zmianie na coś dłuższego. Przy moim wzroście 163 sięgają mniej więcej do czubka nosa, natomiast 170 już zachodzą na czoło. Znajomy sprzedawca, pasjonat nart namawia mnie na 170 mówiąc, że lepiej mi będzie przy wyższych prędkościach, ale obawiam się że ich nie ogarnę, zwłaszcza po przesiadce z nart o 19 cm krótszych. Wydaje mi się, że lepiej by mi było na tych 163, ale proszę Was o opinię i porady :)

Z góry wielkie dzięki

1. Płeć - mężczyzna

2. Wiek - 23

3. Waga - 75

4. Wzrost - 176 

5. Na nartach jeżdżę od 6 sezonów, ( 10 dni w sezonie)

6. Moje umiejętności określam na 7-8

(wg skali forumowej http://www.skionline.pl/forum/showthread.php?t=11328)

7. Moje buty to - Atomic Hawx Pro

8. Teraz jeżdżę na nartach/model - Blizzard RT Sport 

9. Preferuję styl jazdy (długim/krótkim skrętem, rekreacyjną, sportową, po przygotowanych stokach, poza trasami, jestem początkujący) - krótkim/uniwersalnym skrętem, ale nie pogardzę od czasu do czasu puścić się szybciej z dłuższym zakrętem, po przygotowanych trasach 

10. Upatrzyłem sobie narty - Head e-magnum 2022

11. Mój budżet na narty to około - 3000

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie 170 a i 177 mogło by być. Tez się kiedyś przesiadałem na +20 i żyje, trzeba się tylko trochę rozpędzić a nie próbować skrętu na płaskiej narcie bez prędkości, ale to szybko ogarniesz, po pierwszym upadku;-) jesteś pewien ze chcesz nartę am?

4AF8F676-4B7D-40A7-8CDB-D93FE5471BF7.jpeg

Edytowane przez sstar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, dominikborkowski89 napisał:

Aż tak? to więcej niż mój wzrost, nie przesadzajmy, aż tak zaawansowanym narciarzem się raczej nie czuję

Takie narty na poziom 7-8 to jest nic, z resztą spokojnie od 4 wzwyż będą dobre. Poza tym pamiętaj, że mają rocker, więc niby ciut powyżej Twojego wzrostu, ale tak naprawdę są krótsze (w sensie efektywna długość będzie poniżej). Sam mam 175 cm, ważę pięć kilo więcej niż Ty i poziom co najwyżej mocne 4 albo słabiutkie 5. Mam supershape, tylko rally w długości 170 cm. Gdybym miał dzisiaj kupować to na 100% brałbym 177. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, sstar napisał:

Spokojnie 170 a i 177 mogło by być. Tez się kiedyś przesiadałem na +20 i żyje, trzeba się tylko trochę rozpędzić a nie próbować skrętu na płaskiej narcie bez prędkości, ale to szybko ogarniesz, po pierwszym upadku;-) jesteś pewien ze chcesz nartę am?

4AF8F676-4B7D-40A7-8CDB-D93FE5471BF7.jpeg

Noo, raczej tak, bo jednak sporo jeżdżę w Polsce a wiadomo jakie warunki są na polskich stokach pod koniec dnia, więc chciałbym jednak coś co będzie w miarę spoko nie tylko na świeżo wyratrakowany stok, ale też na realia polskich stoków

Ale dzięki, przekonaliście mnie wszyscy chyba, wezmę te 170 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie kupiłem E-Rally 170. 

Jestem na drugim wyjeździe w Austrii i dziś nad tym rozmyślałem. 

Przypominają mi się moje Rally Supershape 163 i były to narty które dawały mi więcej radości. Te nowe są szybkie, ale już nie tak zwrotne, czego mi brakuje. 

Jeżeli lubisz zabawę i narty które kręcą wszędzie i doskonale w każdym terenie bierz 163. 

 

 

Edytowane przez artix
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, artix napisał:

Ja właśnie kupiłem E-Rally 170. 

Jestem na drugim wyjeździe w Austrii i dziś nad tym rozmyślałem. 

Przypominają mi się moje Rally Supershape 163 i były to narty które dawały mi więcej radości. Te nowe są szybkie, ale już nie tak zwrotne, czego mi brakuje. 

Jeżeli lubisz zabawę i narty które kręcą wszędzie i doskonale w każdym terenie bierz 163. 

Pamiętaj że E-magnum ma mniejszy promień skrętu. Magnum 13,1 - Rally 14m przy 170cm
Ja mam 177 przy 182 wzrostu z R 15,4m i są ok - można i krótko i średnio/długo śmignąć. Jedynie wolne z krawędzi na krawędź (szerokość pod butem).

Na Magnumach nie jeździłem to nie doradzę (ale intensywnie o nich myślę jako 2 narcie - wtedy bym celował w 170cm)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, izydar napisał:

Pamiętaj że E-magnum ma mniejszy promień skrętu. Magnum 13,1 - Rally 14m przy 170cm
Ja mam 177 przy 182 wzrostu z R 15,4m i są ok - można i krótko i średnio/długo śmignąć. Jedynie wolne z krawędzi na krawędź (szerokość pod butem).

Na Magnumach nie jeździłem to nie doradzę (ale intensywnie o nich myślę jako 2 narcie - wtedy bym celował w 170cm)

Może chciałbyś się wymienić rally? Moje 170 za Twoje 177?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, artix napisał:

Ja właśnie kupiłem E-Rally 170. 

Jestem na drugim wyjeździe w Austrii i dziś nad tym rozmyślałem. 

Przypominają mi się moje Rally Supershape 163 i były to narty które dawały mi więcej radości. Te nowe są szybkie, ale już nie tak zwrotne, czego mi brakuje. 

Jeżeli lubisz zabawę i narty które kręcą wszędzie i doskonale w każdym terenie bierz 163. 

 

 

Cze

Co kraj to obyczaj ;)

Dla mnie uniwersalna to e-race pro 175 - przy takim samym wzroście - długość = wzrost. zabawowa to SL 157cm. 

Ale każdy ma inne upodobania.

pozdrawiam

ps. Co nie znaczy że Twoja opinia i wrażenia są złe, są po prostu inne. To będzie miał kolega zagwozdkę ;)

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, marekbtl napisał:

Cze

Co kraj to obyczaj ;)

Dla mnie uniwersalna to e-race pro 175 - przy takim samym wzroście - długość = wzrost. zabawowa to SL 157cm. 

Ale każdy ma inne upodobania.

pozdrawiam

ps. Co nie znaczy że Twoja opinia i wrażenia są złe, są po prostu inne. To będzie miał kolega zagwozdkę ;)

 

Mam podobne - sl do zabawy i uniwersalna w okolicy wzrostu - przy czym hybryda musi tez chodzić dobrze w śmigu żeby była w 100% uniwersalna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wolcjusz napisał:

Może chciałbyś się wymienić rally? Moje 170 za Twoje 177?

Rally zostaje 177 - to hybryda na jazdę w każdych warunkach. Raz że już nie nowe, a dwa to już mi ta długość nie przeszkadza.

Magnum to ma być namiastka slalomki, trochę szersza pod butem więc łatwiejsza na rozjeżdżonym lub miękkim. 2-ga narta do szlifowania techniki i zabawy

(promień skrętu jak Fischer RC 4 WC 165cm na których kiedyś sobie pośmigałem, tyle że ciut dłuższa ale z rockerem) - dlatego długość 170cm

Rally też się da zacieśnić skręt ale krótki skręt to nie jest to co ta narta lubi. Najstabilniejsza w średnim skręcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Lexi napisał:

Mam podobne - sl do zabawy i uniwersalna w okolicy wzrostu - przy czym hybryda musi tez chodzić dobrze w śmigu żeby była w 100% uniwersalna

Cze

Hybryda w śmigu jest ok, ale GS lepszy - chyba ze względu na promień i wyższą masę, gdzie ta bezwładność pomaga a nie szkodzi. Ale ja generalnie jestem fanem nowoczesnych technik i śmig na ścianach gdzie się boję na krawędziach i zwężeniach z ludźmi, reszta krawędź. Nawet jak są gorsze warunki - to też, a jak są już mega h...we (zazwyczaj tłum na stoku nie do przebrnięcia) to do domu - bo jest też dzień.....następny :)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, marekbtl napisał:

śmig na ścianach gdzie się boję na krawędziach

No właśnie :)..na ścianki jestem za słaby żeby panować nad prędkością na krawędziach  - uciekam w śmig...ale pracuje nad tym 😁

23 minuty temu, marekbtl napisał:

tłum na stoku nie do przebrnięcia)

..nie znam - już dawno jestem wtedy w domu..:)

 

zdrawim

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, marekbtl napisał:

Ale ja generalnie jestem fanem nowoczesnych technik

Nie dziwie sie.....na "wykastrowanym" stoku bez muld jazda śmigiem nie sprawia raczej przyjemności - jak jazda na jetski po jeziorze bez fal.....krawędzie odwrotnie

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Lexi napisał:

No właśnie :)..na ścianki jestem za słaby żeby panować nad prędkością na krawędziach  - uciekam w śmig...ale pracuje nad tym 😁

..nie znam - już dawno jestem wtedy w domu..:)

 

zdrawim

Dlatego ostatnio jak zapiąłem Sky 7 tak nie zdejmowałem przez prawie trzy sezony i jazda od deski do deski 😆

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, artix napisał:

Dlatego ostatnio jak zapiąłem Sky 7 tak nie zdejmowałem przez prawie trzy sezony i jazda od deski do deski 😆

Znaczy ze co...łatwiej na nich ogarniać ścianki na krawędziach ?...no bo na ilość ludzi na stoku rodzaj nart na których pomykasz raczej wpływu nie ma ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Lexi napisał:

Znaczy ze co...łatwiej na nich ogarniać ścianki na krawędziach ?...no bo na ilość ludzi na stoku rodzaj nart na których pomykasz raczej wpływu nie ma ;)

Nie no, ja tam rozumiem, okazuje się to być uniwersalna o dziwo narta na prawie wszystkie warunki. Tak mam ze SCOTT the Ski. Jedynie jakiś lód i beton z rana to nie jej żywioł, ale już po godzince…

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, sstar napisał:

Nie no, ja tam rozumiem, okazuje się to być uniwersalna o dziwo narta na prawie wszystkie warunki. Tak mam ze SCOTT the Ski. Jedynie jakiś lód i beton z rana to nie jej żywioł, ale już po godzince…

W kontekście uniwersalności oczywista oczywistość - szukałem związku do tekstu do którego @artix sie odniósł bezpośrednio....ale pewnie masz racje ..szlo mu zapewne o "terenowe" właściwości tego typu nart.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Lexi napisał:

W kontekście uniwersalności oczywista oczywistość - szukałem związku do tekstu do którego @artix sie odniósł bezpośrednio....ale pewnie masz racje ..szlo mu zapewne o "terenowe" właściwości tego typu nart.

Jest jeszcze jeden, wielki plus w moim zestawie. Wiazania sa przykrecone bezposrednio do narty bez zadnej plyty. Ten bezposredni przekaz sil jest naprawde przyjemny. 

DSC_4409.JPG

Edytowane przez artix
  • Confused 1
  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...