Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Monika Witkowska zdobyła K2


JC

Rekomendowane odpowiedzi

22 lipca 2022 o godzinie 5.59 po całonocnej wspinaczce Monika stanęła na 8611 metrach, tym samym zdobyła wymarzony szczyt. Góra K2 dotychczas została zdobyta jedynie przez 36 kobiet.  Jedyną Polką w tym gronie była Wanda Rutkiewicz, 36 lat temu (w 1986 roku).

Monika Witkowska jest polską himalaistką, podróżniczką i żeglarką. Opłynęła m.in. „morski Everest” czyli przylądek Horn, przepłynęła też na małej żaglówce zachodnie przejście Arktyki przez morze Beringa na Alaskę i dookoła Czukotki. Jako podróżniczka zwiedziła ok. 180 krajów, organizuje też wyprawy trekkingowe na całym świecie. Jest autorką licznych książek i artykułów o tematyce podróżniczej, a także należy do składu kapituły Kolosów – najbardziej prestiżowego w Polsce konkursu dla podróżników. Miała okazję stanąć na wierzchołkach Mt Everestu, Lhotse i Manaslu, ale uczestniczyła też w dwóch wyprawach na BroadPeak i niższe himalajskie góry (zdobyła m.in. AmaDablam).  Przygotowywała się do wyprawy na K2  od dawna, to jej największe górskie marzenie, które w końcu udało jej się spełnić!

Monika Witkowska wspinała się z zespołem międzynarodowym, ale na wyprawę wyjechała sama, wyłącznie dzięki funduszom zebranym samodzielnie. Nie do końca było wiadomo czy atak szczytowy dojdzie do skutku ze względu na niespodziewane załamanie pogody, które miało miejsce na wysokości 7400 metrów. Jednak nad ranem pojawiło się okno pogodowe, dzięki czemu Monika wyszła najpierw do obozu 4 na granicy 8000 metrów tzw. „strefy śmierci” i po krótkim odpoczynku, wieczorem, ponownie ruszyła na szczyt. Wspinała się przez całą noc, z wykorzystaniem dodatkowego tlenu, pokonując najtrudniejszy, bardzo stromy końcowy odcinek góry, który dla wielu wspinaczy okazuje się często nie do przejścia. Na 8611 metrów stanęła wcześnie rano i obecnie schodzi do obozu 3, a później do bazy co ma jej zająć dwa dni.
 

"W rzeczywistości nie o żadne rekordy mi chodzi, wspinam się z pasji, a nie z chęci wpisywania się w annały historii. Zakładam że nic nie muszę, dużo mogę, z nikim ścigać się nie zamierzam"- podkreśla Monika. I dodaje: „To na czym mi bardzo zależy, to zwrócić uwagę na to, że mamy Polki które działają w górach wysokich i mają w tej dziedzinie wielki potencjał. Nie jest ich dużo, ale są, zwykle niedostrzegane, a często niestety deprecjonowane. Ja wyprawą na K2 zamierzam zakończyć swoją działalność w górach wysokich, ale jeśli chcemy mieć więcej kobiet podobnych do Wandy Rutkiewicz, to warto na nie zwrócić uwagę i wspierać w ich wyprawach, na równi z mężczyznami.”.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, JC napisał:

Ja wyprawą na K2 zamierzam zakończyć swoją działalność w górach wysokich, ale jeśli chcemy mieć więcej kobiet podobnych do Wandy Rutkiewicz, to warto na nie zwrócić uwagę i wspierać w ich wyprawach, na równi z mężczyznami.”

 

Pani Witkowska na szczyty himalajskie jest wprowadzana przez szerpów. Na Broad Peak nie weszła, bo dwóch szerpów musiało odpuścić, mieli problemy zdrowotne ... albo jakieś inne powody ....

Pani Rutkiewicz opierała się tylko na swojej ekipie i na własnym doświadczeniu. Na K2 Rutkiewicz wchodziła sama i w trudnych warunkach schodziła na dół sama. Porównywanie klasy wejść tych dwóch kobiet to pomyłka.

 

Oto lista zespołu pierwszych, tegorocznych zdobywców:
Afsane Hesamifard  🇮🇷 
Mingtemba Sherpa 🇳🇵 
Monika Witkowska  🇵🇱 
Pasang Sherpa 🇳🇵 
He Jing 🇨🇳 
Vladimir Kotlyar 🇷🇺 
Nadhira Alharthy 🇴🇲 
Fura Tshering Sherpa 🇳🇵 
Ngima Tashi Sherpa 🇳🇵  

 

Kilka dni temu Rafał Fronia samotnie wszedł na Broad Peak, dwunastą górę świata. Jeleniogórzanin dokonał tego za trzecim razem - dwie pierwsze próby udaremniła zła pogoda.  Wejścia dokonał samotnie, atak szczytowy rozpoczął o 3 w nocy w niedzielę. Po sukcesie himalaista skontaktował się z bliskimi pisząc wiadomość: „Z przyjemnością donoszę, że o 8.45 19 lipca samotnie stanąłem na wierzchołku Broak Peaka. I wciąż żyję :)". 

To jest klasa !

 

  • Downvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, MarioJ napisał:

 

Pani Witkowska na szczyty himalajskie jest wprowadzana przez szerpów. Na Broad Peak nie weszła, bo dwóch szerpów musiało odpuścić, mieli problemy zdrowotne ... albo jakieś inne powody ....

Pani Rutkiewicz opierała się tylko na swojej ekipie i na własnym doświadczeniu. Na K2 Rutkiewicz wchodziła sama i w trudnych warunkach schodziła na dół sama. Porównywanie klasy wejść tych dwóch kobiet to pomyłka.

 

Oto lista zespołu pierwszych, tegorocznych zdobywców:
Afsane Hesamifard  🇮🇷 
Mingtemba Sherpa 🇳🇵 
Monika Witkowska  🇵🇱 
Pasang Sherpa 🇳🇵 
He Jing 🇨🇳 
Vladimir Kotlyar 🇷🇺 
Nadhira Alharthy 🇴🇲 
Fura Tshering Sherpa 🇳🇵 
Ngima Tashi Sherpa 🇳🇵  

 

Kilka dni temu Rafał Fronia samotnie wszedł na Broad Peak, dwunastą górę świata. Jeleniogórzanin dokonał tego za trzecim razem - dwie pierwsze próby udaremniła zła pogoda.  Wejścia dokonał samotnie, atak szczytowy rozpoczął o 3 w nocy w niedzielę. Po sukcesie himalaista skontaktował się z bliskimi pisząc wiadomość: „Z przyjemnością donoszę, że o 8.45 19 lipca samotnie stanąłem na wierzchołku Broak Peaka. I wciąż żyję :)". 

To jest klasa !

 

Na K2 z Szerpami (z wielkiej raczej piszemy moj drogi) czy bez to jednak wyczyn, wielu temu nie sprostało, a ty nie udawaj tu sportowca i cenzora czyichś osiągnięć, bo na to zwyczajnie za krótki jesteś. Z tego co kojarzę to nawet w Himalajach czy Karakorum nie byłeś, Śpiochu czy Jan przynajmniej tam bywali.

  • Downvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, MarioJ napisał:

 

Pani Witkowska na szczyty himalajskie jest wprowadzana przez szerpów. Na Broad Peak nie weszła, bo dwóch szerpów musiało odpuścić, mieli problemy zdrowotne ... albo jakieś inne powody ....

Pani Rutkiewicz opierała się tylko na swojej ekipie i na własnym doświadczeniu. Na K2 Rutkiewicz wchodziła sama i w trudnych warunkach schodziła na dół sama. Porównywanie klasy wejść tych dwóch kobiet to pomyłka.

 

Oto lista zespołu pierwszych, tegorocznych zdobywców:
Afsane Hesamifard  🇮🇷 
Mingtemba Sherpa 🇳🇵 
Monika Witkowska  🇵🇱 
Pasang Sherpa 🇳🇵 
He Jing 🇨🇳 
Vladimir Kotlyar 🇷🇺 
Nadhira Alharthy 🇴🇲 
Fura Tshering Sherpa 🇳🇵 
Ngima Tashi Sherpa 🇳🇵  

 

Kilka dni temu Rafał Fronia samotnie wszedł na Broad Peak, dwunastą górę świata. Jeleniogórzanin dokonał tego za trzecim razem - dwie pierwsze próby udaremniła zła pogoda.  Wejścia dokonał samotnie, atak szczytowy rozpoczął o 3 w nocy w niedzielę. Po sukcesie himalaista skontaktował się z bliskimi pisząc wiadomość: „Z przyjemnością donoszę, że o 8.45 19 lipca samotnie stanąłem na wierzchołku Broak Peaka. I wciąż żyję :)". 

To jest klasa !

 

Jakie to słabe! Po twoim wpisie jestem pewien, że nie znasz Moniki i niewiele możesz na jej temat powiedzieć. Ja pamiętam jej początki, znamy się kilkadziesiąt lat, razem wchodziliśmy na Grossglockner. Jest bardzo ambitną i twardą kobietą, a wyjście na K2, bez względu na to, czy jej ktoś pomagał, czy nie jest wielkim wyczynem, który dla większości z nas jest nieosiągalne.

Umniejszanie jej osiągnięciom, bo masz domysły i wyobrażenia jest po prostu bardzo słabe. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, MarioJ napisał:

 

Pani Witkowska na szczyty himalajskie jest wprowadzana przez szerpów. Na Broad Peak nie weszła, bo dwóch szerpów musiało odpuścić, mieli problemy zdrowotne ... albo jakieś inne powody ....

Pani Rutkiewicz opierała się tylko na swojej ekipie i na własnym doświadczeniu. Na K2 Rutkiewicz wchodziła sama i w trudnych warunkach schodziła na dół sama. Porównywanie klasy wejść tych dwóch kobiet to pomyłka.

 

Oto lista zespołu pierwszych, tegorocznych zdobywców:
Afsane Hesamifard  🇮🇷 
Mingtemba Sherpa 🇳🇵 
Monika Witkowska  🇵🇱 
Pasang Sherpa 🇳🇵 
He Jing 🇨🇳 
Vladimir Kotlyar 🇷🇺 
Nadhira Alharthy 🇴🇲 
Fura Tshering Sherpa 🇳🇵 
Ngima Tashi Sherpa 🇳🇵  

 

Kilka dni temu Rafał Fronia samotnie wszedł na Broad Peak, dwunastą górę świata. Jeleniogórzanin dokonał tego za trzecim razem - dwie pierwsze próby udaremniła zła pogoda.  Wejścia dokonał samotnie, atak szczytowy rozpoczął o 3 w nocy w niedzielę. Po sukcesie himalaista skontaktował się z bliskimi pisząc wiadomość: „Z przyjemnością donoszę, że o 8.45 19 lipca samotnie stanąłem na wierzchołku Broak Peaka. I wciąż żyję :)". 

To jest klasa !

 

Przypadek Rutkiewicz trudny dość https://www.onet.pl/sport/onetsport/demony-wymioty-i-ostatnia-rozmowa-jak-zginela-wanda-rutkiewicz/lbb4tbc,d87b6cc4 a sportowcem to jest Urubko choć szacun dla Froni https://wspinanie.pl/2022/07/broad-peak-na-szczycie-melduja-sie-m-in-denis-urubko-i-rafal-fronia/

ps nawiasem mówiąc to chyba często korzystałeś z pomocy Szerpów (powinno być z małej) w dużo niższych górach, bo solista przecież nie jesteś 

off https://wspinanie.pl/2022/07/broad-peak-na-szczycie-rowniez-ekipa-beskid-expedition-team-oraz-dorota-rasinska-samocko/

Edytowane przez sstar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, JC napisał:

Jakie to słabe! Po twoim wpisie jestem pewien, że nie znasz Moniki i niewiele możesz na jej temat powiedzieć. Ja pamiętam jej początki, znamy się kilkadziesiąt lat, razem wchodziliśmy na Grossglockner. Jest bardzo ambitną i twardą kobietą, a wyjście na K2, bez względu na to, czy jej ktoś pomagał, czy nie jest wielkim wyczynem, który dla większości z nas jest nieosiągalne.

Umniejszanie jej osiągnięciom, bo masz domysły i wyobrażenia jest po prostu bardzo słabe. 

 

Nie wypowiadam się w tym momencie o całej działalności tej Pani, tylko komentuję to jedno wejście na K2. Dodałem fakty których brakuje w jej informacjach prasowych, albo Ty je pominąłeś. Fakty pochodzą z dobrych źródeł.

Oczywiście doceniam osiągnięcie Pani Witkowskiej, jest to duży wyczyn. Ale bardziej cenię takie wejścia jak Pana Fronii.

Razie mnie też jak ktoś porównuje Panią Witkowską z wielką Wandą Rutkiewicz. To jest bardzo duża różnica wchodzić z przewodnikiem, a wchodzić na wyłącznie własną odpowiedzialność.

Nie musisz się ze mną zgadzać, nie pisze żeby Ciebie przekonywać. Piszę po to aby pokazać więcej faktów, które są elementem tego przedstawienia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, MarioJ napisał:

 

Nie wypowiadam się w tym momencie o całej działalności tej Pani, tylko komentuję to jedno wejście na K2. Dodałem fakty których brakuje w jej informacjach prasowych, albo Ty je pominąłeś. Fakty pochodzą z dobrych źródeł.

Oczywiście doceniam osiągnięcie Pani Witkowskiej, jest to duży wyczyn. Ale bardziej cenię takie wejścia jak Pana Fronii.

Razie mnie też jak ktoś porównuje Panią Witkowską z wielką Wandą Rutkiewicz. To jest bardzo duża różnica wchodzić z przewodnikiem, a wchodzić na wyłącznie własną odpowiedzialność.

Nie musisz się ze mną zgadzać, nie pisze żeby Ciebie przekonywać. Piszę po to aby pokazać więcej faktów, które są elementem tego przedstawienia.

 

Z ciekawostek https://drytooling.com.pl/baza/ludzie/1004-wanda-rutkiewicz my tez z moja zona zaczynaliśmy w Sokolikach nieco mniej fortunnie

Jej pierwsze kontakty ze wspinaczką zaczęły się w podjeleniogórskich Sokolikach. Do wspinania wprowadził ją Bogdan Jankowski, który poznał Wandę na drodze, gdy zatrzymali się z kolegą, aby pomóc dziewczynie, która stała na poboczu koło Junaka. Okazało, się że skończyło się paliwo. Nowa znajomość zaowocowała wyjazdem w Sokoliki. Bogdan Jankowski tak wspomina ten wyjazd:

"Myślałem raczej o wyjeździe turystycznym, a nie o namawianiu Wandy na wspinaczkę. Pojechaliśmy w sokoliki, posadziliśmy Wandę na pniu pod Wielkim Kominem w Sukiennicach i powiedzieliśmy: ty tu siedź, a my zaraz do ciebie zejdziemy. Zaczęliśmy się wspinać z Johnem Wachowiczem , też już dawno nie żyjącym, z drugiej strony Sukiennic, tyłem Wielkiego Komina. Będąc w najturdniejszym miejscu, słyszę przez szczelinę jakieś sapanie. Mówię: "Słuchaj John, zdaje mi się, że Wanda się wspina". John na to: "A co ty, głupi?!"

Wychodzimy na górę i widzimy Wandę 20 metrów nad ziemią, solo bez liny. Ledwo się trzyma, bo komin jest szeroki. John był znany z kwiecistego języka, nie zawsze eleganckiego, więc go proszę: "Tylko nic nie mów, bo ona spadnie". Zawiązałem pętlę na linie i zrzuciłem krzycząc: "Wanda, łap się!" - Ona tę linę z obrzydzeniem odrzuciła i wylazła sama na górę. To była jej pierwsza wspinaczka. Tak się zaczęło, no i potem już szła swoją drogą.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boję się że znowu zostanę oskarżony o umniejszanie czyichś dokonań. Ale podaję tylko fakty 🙂

Trzecia Polka na K2.

 

Press info:

K2 w tym roku stało się celem na wielu himalaistów z różnych krajów świata. Kilka dni temu na wierzchołku zameldowało się około 120 wspinaczy (50 klientów i 70 wspierających ich Szerpów), wśród nich z wejścia cieszyła się druga Polka na K2 – Monika Witkowska. Warunki panujące na górze są w tym sezonie łaskawe i jesteśmy świadkami kolejnego udanego ataku zespołu, w którym znalazła się Dorota Rasińska-Samoćko. To jej już dziewiąty ośmiotysięcznik – osiem dni temu zdobyła Broad Peak. Dorota wspina się z użyciem dodatkowego tlenu z butli i pomocą Szerpów.

 

Właśnie otrzymałem (Adam Rowicki – red.) informację od Moniki, że rano na szczycie K2 zameldowała się kolejna Polka – Dorota Rasińska-Samoćko, o której wspominałem w poprzednim poście. Wspinaczka na szczyt nie była tak szybka, jak planował jej zespół, mimo że Dorota była dobrze zaaklimatyzowana po niedawnym zdobyciu Broad Peak. Coś ich zatrzymało na 2 dni, bo pierwotnie atak szczytowy miał być z poniedziałku na wtorek… ale pewnie o szczegółach tego wejścia dowiemy się jak tylko wrócą bezpiecznie na dół.

Monika czeka teraz w bazie na Dorotę, choć już prawie wszyscy opuścili to miejsce i ona też już chętnie zawinęłaby się jak najszybciej do kraju. Być możliwe, że dziewczyny wrócą razem do Skardu, bo Monika zakłada wyjście z bazy za dwa dni.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.07.2022 o 12:43, MarioJ napisał:

Boję się że znowu zostanę oskarżony o umniejszanie czyichś dokonań. Ale podaję tylko fakty 🙂

Trzecia Polka na K2.

 

Press info:

K2 w tym roku stało się celem na wielu himalaistów z różnych krajów świata. Kilka dni temu na wierzchołku zameldowało się około 120 wspinaczy (50 klientów i 70 wspierających ich Szerpów), wśród nich z wejścia cieszyła się druga Polka na K2 – Monika Witkowska. Warunki panujące na górze są w tym sezonie łaskawe i jesteśmy świadkami kolejnego udanego ataku zespołu, w którym znalazła się Dorota Rasińska-Samoćko. To jej już dziewiąty ośmiotysięcznik – osiem dni temu zdobyła Broad Peak. Dorota wspina się z użyciem dodatkowego tlenu z butli i pomocą Szerpów.

 

Właśnie otrzymałem (Adam Rowicki – red.) informację od Moniki, że rano na szczycie K2 zameldowała się kolejna Polka – Dorota Rasińska-Samoćko, o której wspominałem w poprzednim poście. Wspinaczka na szczyt nie była tak szybka, jak planował jej zespół, mimo że Dorota była dobrze zaaklimatyzowana po niedawnym zdobyciu Broad Peak. Coś ich zatrzymało na 2 dni, bo pierwotnie atak szczytowy miał być z poniedziałku na wtorek… ale pewnie o szczegółach tego wejścia dowiemy się jak tylko wrócą bezpiecznie na dół.

Monika czeka teraz w bazie na Dorotę, choć już prawie wszyscy opuścili to miejsce i ona też już chętnie zawinęłaby się jak najszybciej do kraju. Być możliwe, że dziewczyny wrócą razem do Skardu, bo Monika zakłada wyjście z bazy za dwa dni.

 

Tempo ma dobre https://wspinanie.pl/2022/06/dorota-rasinska-samocko-rekordowo-annapurna-kanczendzonga-lhotse-makalu/

a natomiast… taki disclaimer na wspinanie.pl książkę polecam

Przepraszam Panią Elizę Kubarską i Pana Dawida Kaszlikowskiego za to, że w związku z publikacją książki mojego autorstwa pt. „Sekretne Życie Motyli”, w której pod pozorem „fikcyjności” bohaterów naruszyłam ich dobra osobiste poprzez rozpowszechnianie fałszywych informacji o ich wyprawie, kwalifikacjach moralnych i zawodowych.
Joanna Krośkiewicz ( Onoszko )

Edytowane przez sstar
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...