Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Góra na skitury (kurtka)


cysiu

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 4.10.2022 o 18:25, Lexi napisał:

Tak myśle, moja żona w takich spodniach (na bielizne) chodzi przy temperaturze często poniżej -10 a i nierzadko z wiatrem i jest dobrze....a jest raczej "zmarzluchem".

Ten RAB super na lato, mam go wtedy w plecaku zawsze (wersja z kapturem) - jeden z lepszych zakupów.

To jakieś nieporozumienie, totalnie.

 

Softshell SALEWA PUEZ 2 DST - właśnie zobaczyłem ten model live.

Jest to cienki materiał, jedna warstwa - bardzo zbliżone do RAB Borealis.

Może ta SALEWA ma o 10% gęściejszy splot, ale generalnie jest ten sam poziom materiału i wykonania.

Coś Ci się pomyliło albo te spodnie są oparte o ten sam materiał zewnętrzny ale mają dodatkowo jeszcze coś.

 

Edytowane przez MarioJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MarioJ napisał:

To jakieś nieporozumienie, totalnie.

 

Softshell SALEWA PUEZ 2 DST - właśnie zobaczyłem ten model live.

Jest to cienki materiał, jedna warstwa - bardzo zbliżone do RAB Borealis.

Może ta SALEWA ma o 10% gęściejszy splot, ale generalnie jest ten sam poziom materiału i wykonania.

Coś Ci się pomyliło albo te spodnie są oparte o ten sam materiał zewnętrzny ale mają dodatkowo jeszcze coś.

 

Nie moge zweryfikować teraz - jestem poza domem ale kiedyś wrócę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.10.2022 o 18:25, MarioJ napisał:

albo te spodnie są oparte o ten sam materiał zewnętrzny ale mają dodatkowo jeszcze coś.

Wygląda to tak...na zewnątrz jest bardzo podobny materiał i kieszenie też są wszyte z cieniutkiego (podobnego jak w RAB) ale reszta jest grubsza i tak jakby "szczotkowana".

IMG_9842.thumb.jpg.30292de4c05ea31c3ec4315d7cd8cf5a.jpg

To po lewej jest cieńsze - to kieszeń.

IMG_9843.thumb.jpg.ab886a287511271fad92e7def1d1e58a.jpg

Przypadek nie jest jakiś szczególny - te spodnie to model starszy.

Podobny przykład ....mamy z żoną softshelle Mountain Research ze starej nie produkowanej serii Conduit.... ona swój nosi w lecie a ja mam na mrozy trzaskające jako okrycie wierzchnie - jest dwukrotnie/trzykrotnie grubszy...taki bardziej "mięsisty". Może inna "edycja"/rok produkcji...

IMG_9845.thumb.jpg.fbe7e22d916eb3847d446c91fe685bce.jpg

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.10.2022 o 11:32, MarioJ napisał:

SALEWA PUEZ 2 DST HOODY i RAB Borealis - to wygląda na tą samą kategorię, zbliżona waga, podobna cena.

Z ciekawości przetestowałem obie na rowerze,  RAB Borealis minimalnie mniej przewiewna od Salewa.

Salewa wydaje się być cieńsza, waga obu podobna.

 

Materiał skład:

Kurtka Salewa PUEZ 2 DST:
Durastretch Bicromatic Silver 128 BS  technologie: Polygiene®

80% poliamid, 14% elastan, 6% poliester

 

Rab  BOREALIS-INK
Matrix™ 90D/90D, 130 g/m2, 11,7 cfm, DWR C6 80/20,

85% nylon 6, 15% spandex

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.10.2022 o 16:28, Lexi napisał:

Moim zdaniem (zdaniem użytkownika) RAB Borealis nie nadaje sie na zime KOMPLETNIE..chyba że po domu..

Ta Salewa (o której piszesz) to coś innego, inny materiał - żona ma spodnie z tej serii i chodzi w nich właśnie w zimie ..jest zadowolona

Piszemy o ubiorze na skitury, tu są trochę inne potrzeby i cienkie softshele spełniają swoje zadanie.

 

 

KURTKA Salewa PUEZ 2 DST FULL ZIP
Durastretch Bicromatic Silver 128 BS

 Kurtka     80% poliamid, 14% elastan,   6% poliester

Spodnie  66% poliamid, 23% poliester, 11% elastan

IMG_20221011_200813.thumb.jpg.330388f6225c34e05f74bfd2cf41c245.jpg

 

Spodnie to faktycznie inna struktura, są cieplejsze.

SPODNIE Salewa LAGORAI
DURASTRETCH NYLON BAMBOO PEACH ECO DWR 188

66% poliamid, 23% poliester, 11% elastan

IMG_20221011_130210.thumb.jpg.c681c51d8c6dc4fc29faa13ee17f6f95.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, surfing napisał:

Piszemy o ubiorze na skitury, tu są trochę inne potrzeby i cienkie softshele spełniają swoje zadanie.

Statystycznie raczej tak jest. A dokładniej spełniają swoje zadanie podczas intensywnego podejścia. Powiedzmy do -15 stopni i przy niewielkim wietrze. Już -10 stopni plus wiatr typu 15 m/s zmuszą do założenia trzeciej warstwy a -20 stopni z wiatrem do czwartej. 

Istotne jest aby ubranie dopasować do tematu. Czym innym jest jednodniowe turowanie w Karkonoszach czy Tatrach na prognozę (wtedy możemy pozwolić sobie na lżejszy ubiór) a czym innym wielodniowe przejście w Alpach na wysokości 4 km. Z ryzykiem załamania pogody. 

O tym czy wybrać SS 300 czy 500 g zadecyduje temat i indywidualne predyspozycje. Ponieważ SS najczęściej jest jednak noszony na grzbiecie to walka z obniżeniem jego wagi (i objętości) nie jest tutaj priorytetem. O paradoksie zdecydowanie bardziej zadbałbym o to przy HS, gdzie najlżejszy jest mocnym wskazaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, surfing napisał:

Piszemy o ubiorze na skitury, tu są trochę inne potrzeby i cienkie softshele spełniają swoje zadanie.

A tak na serio to myśle że skitury czy chodzenie wymaga podobnego ubioru (pod górę) - w obu przypadkach chcemy sie utrzymać na granicy komfortu termicznego. Zwłaszcza że głównym wyznacznikiem są indywidualne preferencje a dopiero wtórnym rodzaj aktywności. Oczywiście "w dół" jest inaczej skirurowiec zakłada zbroję a ja co najwyżej kamizelkę jakąś.

Oczywiście ja tak to sobie wyobrażam - skitury znam jedynie z obserwacji.....:)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie porady, na pewno przydadzą się też innym skiturowcom. Mój strój prawie już skompletowany :)

@Lexi nie do końca jest tak z tą "zbroją". Mi na skiturach wystarcza mniej ciepłych warstw niż w takich samych warunkach chodząc pieszo.

Zarówno pod górę- narty i buty jednak trochę ważą i trzeba je wtachać= większy wysiłek i więcej wytwarzanego ciepła. 

W dół również- zjazd jest jednak znacznie bardziej intensywnym wysiłkiem fizycznym niż schodzenie. Chodząc po górach zimą na zejście zawsze musiałem się zdecydowanie cieplej ubrać niż na zjazd. Zjazd trwa również kilkakrotnie krócej niż zejście.

Przykładowo wiosną/ jesienią przy 10 stopniach ubieram się na zejście (górna warstwa) podobnie jak na zjazd zimą przy 5 stopniach mrozu.

Edytowane przez cysiu
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.10.2022 o 00:19, Wujot napisał:

Statystycznie raczej tak jest. A dokładniej spełniają swoje zadanie podczas intensywnego podejścia. Powiedzmy do -15 stopni i przy niewielkim wietrze. Już -10 stopni plus wiatr typu 15 m/s zmuszą do założenia trzeciej warstwy a -20 stopni z wiatrem do czwartej. 

Istotne jest aby ubranie dopasować do tematu. Czym innym jest jednodniowe turowanie w Karkonoszach czy Tatrach na prognozę (wtedy możemy pozwolić sobie na lżejszy ubiór) a czym innym wielodniowe przejście w Alpach na wysokości 4 km. Z ryzykiem załamania pogody. 

O tym czy wybrać SS 300 czy 500 g zadecyduje temat i indywidualne predyspozycje. Ponieważ SS najczęściej jest jednak noszony na grzbiecie to walka z obniżeniem jego wagi (i objętości) nie jest tutaj priorytetem. O paradoksie zdecydowanie bardziej zadbałbym o to przy HS, gdzie najlżejszy jest mocnym wskazaniem.

Trzecią wartswę (kurtka membranowa) przy silnym wietrze to ja zakładam jak jest +10 stopni. W okolicach zera to nawet przy intensywnym wysiłku.

-20 i silny wiatr to śmierć, trzeba mieć grube ciuchy puchowe i szybko zmykać do schroniska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...