Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Pierwsze skitury - pomoc przy doborze sprzętu


teperpawel

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

W tym roku chciałbym rozpocząć przygodę ze skiturami. Chciałbym zacząć od szlaków wzdłuż stoków, np. Jaworzyna, okoliczne mniejsze stoki, jak również Rawki w Bieszczadach. 
Prośba o informacje, na co patrzeć przy doborze sprzętu, na co zwrócić uwagę? Chce kupić buty, narty z wiązaniami i fokami - w założonym budżecie chyba tylko używki wchodzą w grę  :)

Trochę o mnie: 

1. Płeć - M
2. Wiek - 36
3. Waga - 68kg
4. Wzrost - 172cm
5. Na nartach jeżdże regularnie od 6 sezonów(kilkanaście dni w ciągu sezonu: zazwyczaj jednodniowe wyjazdy, czasem po pracy na nocną, raz do roku jakiś Chopok na weekend) 
6. Moje umiejętności określam na 6-7
11. Mój budżet na narty i buty to około 3 tys. 

Edytowane przez teperpawel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, teperpawel napisał:

Cześć, 

W tym roku chciałbym rozpocząć przygodę ze skiturami. Chciałbym zacząć od szlaków wzdłuż stoków, np. Jaworzyna, okoliczne mniejsze stoki, jak również Rawki w Bieszczadach. 
Prośba o informacje, na co patrzeć przy doborze sprzętu, na co zwrócić uwagę? Chce kupić buty, narty z wiązaniami i fokami - w założonym budżecie chyba tylko używki wchodzą w grę  :)

Trochę o mnie: 

1. Płeć - M
2. Wiek - 36
3. Waga - 68kg
4. Wzrost - 172cm
5. Na nartach jeżdże regularnie od 6 sezonów(kilkanaście dni w ciągu sezonu: zazwyczaj jednodniowe wyjazdy, czasem po pracy na nocną, raz do roku jakiś Chopok na weekend) 
6. Moje umiejętności określam na 6-7
11. Mój budżet na narty i buty to około 3 tys. 

Polecam poszukać na grupie Giełda Sprzętu Freeride & Skitour na Facebook

https://www.facebook.com/groups/gieldafreeride/

Ale zanim coś kupisz polecałbym wypożyczyć sprzęt na pierwsze tury. Zobaczysz jaki sprzęt ci pasuje i czy oczekujesz lekkości przy podchodzeniu, czy pewności przy zjeździe. Wypożyczalnie są bardzo dobrze dostępne np. w Szczyrku (centrum skiturowe przy gondoli) lub Zakopanem (szczególnie w okolicach ronda "Kuźnickiego").

Zwróć uwagę na szerokość nart najlepsze będą (moja subiektywna opinia) 85-90 mm pod butem oraz 5-10 cm krótsze od twojego wzrostu. Szerokość docenisz na puchu lub mokrym śniegu. Osobiście polecam Majesty Supertour, które sam używam,  przyjemna szczególnie na puchu i bardzo pewna jak na nartę skiturową i swoja cenę (używane zestawy były na OLX jakiś czas temu za około 2500 zł). Spoko opcją są też K2 Wayback 88 bardzo dobrze się prowadzi i jest pewna nawet przy większych prędkościach. Jeżeli niespecjalnie zależy ci na właściwościach jezdnych i wolisz lekkość możesz wybrać Dynafit Seven Summits. Na grupach na Facebooku cały nowy zestaw widziałem miesiąc temu za 2400 zł.

Pamiętaj, żeby wybrać narty z wiązaniami pinowymi, a nie szynowymi bo te drugie to ciężka i przestarzała konstrukcja.

W twoim budżecie ciężko się zmieścić z butami. Uważam, że buty powinny być nowe. Nie tylko ze względów higienicznych, ale również dopasowanie do stopy gra tu dużą rolę. W butach po wypożyczalniach lub intensywnie używanych przez sezon czy dwa wkładka dopasowuje się do stóp innych osób niż ty. Ja np. odczuwałem ból łydki w butach z wypożyczalni praktycznie zawsze nawet w tych samych butach, które teraz posiadam (Roxa RX Scout kupione za około 1200 zł) po zakupie nowego buta problem zniknął. Najtańsze nowe buty kupisz już za 1000-1300 to wg. mnie podstawa.

Edytowane przez Rybba7
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...