Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Polska - warunki narciarskie 22/23


Rybba7

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, pawelb91 napisał:

Raczej porzucam narty aż do radykalnej poprawy warunków (połowa stycznia?), nie ma sensu jeździć po ochłapach w tych cenach. 


Życzę aby 2023 rok przyniósł porządną zimę z mrozami i śniegiem. ❄️❄️❄️

Nie dziwię się, choć niemal co roku jest jakiś czas takiej odwilży. Ale to już trwa ze 2 tygodnie...
Okres świąteczno-noworoczny jest najmniej pewny narciarsko - co roku!

Szczęśliwego Nowego Roku!

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że to moja ostatnia relacja w tym roku, Życzę Wam wszystkiego Naj w nadchodzącym 2023. Metra śniegu pod nartami, pełnych portfeli, tanich karnetów, dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności. 

Dziś otwieraliśmy stok, nawet uprzejmi Ratownicy udostępnili nam prawa pierwszego zjazdu, za co serdecznie im dziękujemy. Strasznie wiało, miejscami wiatr nas niemalże zawracał. Dół stoku trzyma się dobrze, góra coraz słabsza.

Kto rano wstaje, temu puste bramki się daje. 

IMG-20221231-085503.jpg

Objazd i dół stoku trzyma się dobrze.

IMG-20221231-090020.jpg

Góra puszcza.

IMG-20221231-090353.jpg

Ratownicy poprawiają siatki, rozstawiają zabezpieczenia, oznaczają miejsca niebezpieczne. U nas robi to raczej obsługa danej stacji narciarskiej. 

IMG-20221231-091057.jpg

 

  • Like 5
  • Thanks 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy Rok na Jaworzynie Krynickiej. Ludzi nie ma, wszystko chodzi puste. Do połowy mgła, od połowy słońce. Z pokrywą śnieżną bieda, co nie zmienia faktu, że jeździło się dziś świetnie, puste trasy, szybki firn... A z ciekawostek-dla fanów nart, którym stan kolan przeszkadza - na spotkanym Panu urządzenie ze zdjęcia, przenoszące siły pionowe na obręcz biodrową... 

IMG_20230101_100844.jpg

IMG_20230101_112323.jpg

IMG_20230101_095806.jpg

IMG_20230101_095741.jpg

IMG_20230101_110918.jpg

  • Like 18
  • Thanks 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I krótki tekst na temat obecnej sytuacji:

Mariazell%20(130).jpg
Hochkar 2013
 
Kryzysy pogodowe (znaczy się: ciepło) w grudniu lub/i styczniu zdarzają się niemal co roku. W grudniu 2013 roku (czyli ponad 9 lat temu) byliśmy z synem na wcześniej zarezerwowanym pobycie w Mariazell. Annabergerlifle, Gemeindealpe, Mariazell-Bürgeralpe - brzmiało dobrze. Tyle, że atak plus piętnastu stopni w zasadzie uniemożliwił normalną jazdę w tych rejonach. 
I tak odkryłem Hochkar - jeden z lepszych ośrodków, które poznałem. 
 
A poznałem tylko dzięki temu atakowi ciepła. Trzeba było dziennie jeździć w tę i z powrotem z Mariazell po 120 km. Ale warto było. Hochkar, nieco wyżej położony, działał w 100 procentach.

 

 

AVvXsEhxYIh0xJ7DKG-QUQ65sLdZf1wsJj_epozN
Widok do doliny i na niższe Alpy pozbawione śniegu w grudniu 2013 r.


Rok później Alpy w grudniu nawiedziły ciepłe deszcze, które niemal zupełnie wymiotły wcześniej nagromadzony śnieg. W tydzień spłynęło wszystko. Zdarza się.

 

A w Polsce?

W Polsce zima może być mroźna, może być śnieżna, może być deszczowa, może być ciepła. W zasadzie to nikt nigdy wcześniej nie wie, jaka będzie. 

Poza... okresem świąteczno-noworocznym, bo ten chyba od 20 lat jest niezmienne... ciepły, a bardzo często też deszczowy. Przyznam, że śnieżnych świąt Bożego Narodzenia już prawie... nie pamiętam.

W tym kontekście wiadomo, że jeżeli dowolna stacja narciarska chce mieć klientów w okresie świąteczno-noworocznym (dla nich to tzw. top-sezon), musi się postarać. Rok temu stacje się postarały, stąd zaczynałem sezon 4 grudnia w Zieleńcu i w zasadzie trwał on cały czas. W tym roku... bywało różnie. Co prawda sezon zacząłem jeszcze pod koniec listopada na 1 wyciągu w Tyliczu. Potem kontynuowałem na też 1 wyciągu na Siglanach, ale... zasadniczo reszta stała i szykowała się na święta.

Gdzieniegdzie się solidnie przygotowano, ale gdzieniegdzie zwyciężyły oszczędności. Przygotował się Cieńków, Złoty Groń, Czarny Groń i inne Pingwiny. Natomiast wyżej położone stacje postawiły na... naturę. Bo gazety trąbiły, że idzie kryzys, nadto zdrożała energia, gaz i paliwa - koszty kluczowe.

Jaki dziś mamy efekt:

  • Czynne są nisko położone stacje: wspomniane Cieńków, Złoty Groń, Siglany, Klepki, i jeszcze parę ośrodków Wiślańskiego Skipassu. Czynny jest też Tylicz, Czarny Groń (a miał być rozebrany?) i inne Pingwiny, czynna też jest Białka, z której się śmiejemy, ale która nigdy nie oszczędza.
  • Za to mamy katastrofę na Skrzycznem (żadna trasa nie jest czynna, a ośrodek modernizował trasę Ondraszek wraz z... systemem naśnieżania) oraz w Szczyrkowskim (chodzi ledwie tylko Zbójnicka Kopa). W zasadzie w Szczyrku da się pojeździć na Beskidzie. Jeśli ktoś zainwestował w Gopass, trochę sobie dziś klnie pod nosem. Słabo też wygląda wysoko położony Korbielów - ale tam przed inwestycjami w wyciągi, trasy i naśnieżanie lepiej nie będzie. 

 

Wnioski? Ano takie:

Więcej, link: Prawo kryzysu pogodowego. W biznesie narciarskim nie można oszczędzać | Blog o nartach

Edytowane przez Narciarz ze Śląska
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, koliber napisał:

To już są jakieś jaja. Podobno na głównym grzbiecie Karkonoszy, temperatura nawet latem nie przekracza 15 stopni, a tu 19 stopni w Korbielowie w środku zimy.

Nie przesadzajmy, na Śnieżce dzisiaj było 5st a nie 19.

Na dole w Pecu było 10st.

Mam dane meteo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Bill napisał:

a jak w Bialce ? czy jest jakakolwiek szansa na jazde weekendowa ?

 

z czerwonych 1 i 2 zamknięte, zostaje 6/6b, przed nami dzień lub dwa z deszczami, a prognozy na 9-10.01 są co dzień inne... mocno się waham, cały dzień katować 6/6b?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cze

A ja dzisiaj 4h na Słotwinach, bo dzisiaj wszędzie taka mgła była, że bez maczety nie wychodź😉. Tabaszewski jeździ na oparach, 5 dych całodzienny, klienteli brak. Jedyne miejsce, gdzie było coś widać, nawet słoneczko się przedzierało, ale Pingwin też już łata jak może i czym może. Ale da sie jeździć, nawet nieźle było, wręcz dobrze.

pozdro

1027B7D4-2AF3-4B82-B126-46FCB15B573B.thumb.jpeg.17b11aa10f595e7fa44b3d80207aacde.jpeg

  • Like 14
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Narciarz ze Śląska napisał:

I krótki tekst na temat obecnej sytuacji:

Mariazell%20(130).jpg
Hochkar 2013
 
Kryzysy pogodowe (znaczy się: ciepło) w grudniu lub/i styczniu zdarzają się niemal co roku. W grudniu 2013 roku (czyli ponad 9 lat temu) byliśmy z synem na wcześniej zarezerwowanym pobycie w Mariazell. Annabergerlifle, Gemeindealpe, Mariazell-Bürgeralpe - brzmiało dobrze. Tyle, że atak plus piętnastu stopni w zasadzie uniemożliwił normalną jazdę w tych rejonach. 
I tak odkryłem Hochkar - jeden z lepszych ośrodków, które poznałem. 
 
A poznałem tylko dzięki temu atakowi ciepła. Trzeba było dziennie jeździć w tę i z powrotem z Mariazell po 120 km. Ale warto było. Hochkar, nieco wyżej położony, działał w 100 procentach.

 

 

AVvXsEhxYIh0xJ7DKG-QUQ65sLdZf1wsJj_epozN
Widok do doliny i na niższe Alpy pozbawione śniegu w grudniu 2013 r.


Rok później Alpy w grudniu nawiedziły ciepłe deszcze, które niemal zupełnie wymiotły wcześniej nagromadzony śnieg. W tydzień spłynęło wszystko. Zdarza się.

 

A w Polsce?

W Polsce zima może być mroźna, może być śnieżna, może być deszczowa, może być ciepła. W zasadzie to nikt nigdy wcześniej nie wie, jaka będzie. 

Poza... okresem świąteczno-noworocznym, bo ten chyba od 20 lat jest niezmienne... ciepły, a bardzo często też deszczowy. Przyznam, że śnieżnych świąt Bożego Narodzenia już prawie... nie pamiętam.

W tym kontekście wiadomo, że jeżeli dowolna stacja narciarska chce mieć klientów w okresie świąteczno-noworocznym (dla nich to tzw. top-sezon), musi się postarać. Rok temu stacje się postarały, stąd zaczynałem sezon 4 grudnia w Zieleńcu i w zasadzie trwał on cały czas. W tym roku... bywało różnie. Co prawda sezon zacząłem jeszcze pod koniec listopada na 1 wyciągu w Tyliczu. Potem kontynuowałem na też 1 wyciągu na Siglanach, ale... zasadniczo reszta stała i szykowała się na święta.

Gdzieniegdzie się solidnie przygotowano, ale gdzieniegdzie zwyciężyły oszczędności. Przygotował się Cieńków, Złoty Groń, Czarny Groń i inne Pingwiny. Natomiast wyżej położone stacje postawiły na... naturę. Bo gazety trąbiły, że idzie kryzys, nadto zdrożała energia, gaz i paliwa - koszty kluczowe.

Jaki dziś mamy efekt:

  • Czynne są nisko położone stacje: wspomniane Cieńków, Złoty Groń, Siglany, Klepki, i jeszcze parę ośrodków Wiślańskiego Skipassu. Czynny jest też Tylicz, Czarny Groń (a miał być rozebrany?) i inne Pingwiny, czynna też jest Białka, z której się śmiejemy, ale która nigdy nie oszczędza.
  • Za to mamy katastrofę na Skrzycznem (żadna trasa nie jest czynna, a ośrodek modernizował trasę Ondraszek wraz z... systemem naśnieżania) oraz w Szczyrkowskim (chodzi ledwie tylko Zbójnicka Kopa). W zasadzie w Szczyrku da się pojeździć na Beskidzie. Jeśli ktoś zainwestował w Gopass, trochę sobie dziś klnie pod nosem. Słabo też wygląda wysoko położony Korbielów - ale tam przed inwestycjami w wyciągi, trasy i naśnieżanie lepiej nie będzie. 

 

Wnioski? Ano takie:

Więcej, link: Prawo kryzysu pogodowego. W biznesie narciarskim nie można oszczędzać | Blog o nartach

Witam 

Niestety na Dolnym Śląsku ośrodki które nie oszczędzały na naśniezaniu też mają coraz słabsze warunki. W Czarnej Górze właśnie zamknęli Luxtorpede i obie trasy przy niej, została praktycznie jedna trasa D i stare krzesło Żmija.

Ski Sun Świeradów zamknął się całkowicie.

Zieleniec jeszcze działa, ale coraz gorzej wygląda.

  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...