Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Nassfeld 18-22 marca 2023. Będzie po czym jeździć?


jacekk

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Mam kwaterę niedaleko Nassfeld zarezerwowaną na termin 18-22 marca.

Tak patrzę na pogodę, prognozy i ogólne warunki śniegowe w Alpach w tym sezonie i się zastanawiam na co się nastawiać?

Teoretycznie ze statystyk otwarcia tras i wyciągów to jak na razie wszystko chodzi, więc pewnie za 1.5 tygodnia większość też będzie?

Ogólnie zastanawiam się czy nie odpuścić zaliczki i nie jechać jednak do jakiegoś wyżej położonego ośrodka? (choć w takich pewnie będą tłumy?)

Reasumując - co myślicie o wyjeździe do Nassfeld w tym terminie?

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę to Bergfex zapowiada raczej deszcz (granica śniegu na ~1500m), temperatury na plusie, ale fakt że nie jakimś ekstremalnym.

Wg https://www.skiresort.info/ski-resort/nassfeld-hermagor/snow-report/ ostatni opad był 26 lutego, jest lawinowa jedynka więc dawno musiało nie być istotnego opadu śniegu. A właśnie z tego co pamiętam to w lutym już była wiosna :)

Ale z tego co piszesz to może jednak nie jest tak źle? Patrząc na kamerki to górne stoki wyglądają spoko, choć w dolinach zielono.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Nassfeld prawie wszystkie trasy (oprócz zjazdu do doliny nr 80) są powyżej 1300-1400 m npm., przeważa ekspozycja północna. Nawet przy dwucyfrowych plusach i bardzo dużej frekwencji w lutym trzymały się dość dobrze i powinno być dalej ok.

Tym niemniej w moim odczuciu jest to super miejscówka ale na ładną, słoneczną pogodę (zarówno mroźną jak i cieplejszą). Gdyby w prognozach były mgły i opady, to chyba lepiej jeździć gdzie indziej, ponieważ duży udział w infrastrukturze Nassfeld mają starsze kanapy bez osłon - obsługują cały Gartnerkofel i kluczowe osie na Tressdorfer Höhe, czyli niżej, gdzie jest jeszcze względna widoczność przy niepogodzie. Gondolki i kanapy z osłonami w zachodniej części ośrodka wjeżdżają wysoko na grań, a tam już przy niepogodzie jest byle jak, nic nie widać. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, to brzmi pozytywnie :)

I dzięki za przydatne info, nie byłem nigdy w Nassfeld, więc wszelkie informacje bardzo cenne. Zjeździłem prawie wszystkie ośrodki w Tyrolu, ale w Karyntii byłem tylko na lodowcu Molltaler, w Heiligenblut i w Katschberg. Termin dość późny, ale praktycznie wszystkie wyżej położone miejscówki austriackie znam, więc chciałem jednak odkryć coś nowego. Co do jeżdżenia "gdzie indziej" to gdzie masz na myśli? Z tego co widzę nie bardzo są inne ośrodki w granicach sensownego czasowo dojazdu. Kwaterę mam w Kostendorf, więc na upartego dałoby się dojechać do Bad Kleinkirchheim, ale to godzina drogi więc musiałobaby być naprawdę po co (no i słyszałem, że akurat ten ośrodek jest znany z problemów ze śniegiem). Jeśli chodzi o mróz na wyciągach to jakoś specjalnie mi to nie przeszkadza, ale fakt, że nie lubię jeździć jak nic nie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, jacekk napisał:

Co do jeżdżenia "gdzie indziej" to gdzie masz na myśli? Z tego co widzę nie bardzo są inne ośrodki w granicach sensownego czasowo dojazdu. Kwaterę mam w Kostendorf, więc na upartego dałoby się dojechać do Bad Kleinkirchheim, ale to godzina drogi więc musiałobaby być naprawdę po co (no i słyszałem, że akurat ten ośrodek jest znany z problemów ze śniegiem). Jeśli chodzi o mróz na wyciągach to jakoś specjalnie mi to nie przeszkadza, ale fakt, że nie lubię jeździć jak nic nie widać.

Bliżej jest jeszcze Gerlitzen - ok. pół godziny jazdy. Fajny ośrodek na dzień (lub dwa), ale też warto tam być raczej przy lepszej widoczności.

Jest na forum tegoroczny wątek o Nassfeld i okolicach: 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Wyjazd się udał i rzeczywiście było po czym jeździć :)

Śnieg był miękki, ale trasy były w dobrym stanie (poza zjazdem na sam dół Millenium Expressa, no ale to jest na 600m n.p.m.) i można było się fajnie najeździć, zwłaszcza że w sobotę i we wtorek było pełne słońce, a w pozostałe dni wysokie chmury bez wpływu na widoczność. Poza weekendem mało ludzi, kolejek do wyciągów brak (poza jednym wyjątkiem, o którym niżej), a na stokach luźno. Nie polecam parkowania pod dolną stacją Millenium Express. Nawet nie chcę sobie wyobrażać, jak to wygląda w szczycie sezonu. W poniedziałek o 8:45 stałem pół godziny do gondoli. Fakt, że akurat trafiłem na najazd szkółek, które chyba wszystkie zaczynały w jednym momencie, ale mimo wszystko w ośrodku były niemalże pustki, a do gondoli na samym dole absurdalna kolejka. Dodatkowo kabiny są niby na 15 osób, ale w praktyce wchodzi po 5-6 i obsługa w ogóle nie pilnuje, że gondole jeżdżą wypełnione nawet nie w połowie. Znacznie lepiej dojechać autem na górę - jest dużo miejsc do parkowania przy różnych wyciągach i absolutny brak kolejek. Polecam knajpę The Remo Bar & Grill przy dolnej stacji Madritschenbahn. Ogólnie ośrodek zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie, zarówno jeśli chodzi o trasy jak i widoki.

Jednego dnia pojechałem do Bad Kleinkirchheim i warunki były tam dużo gorsze - zdatne do jazdy były praktycznie tylko stoki o północnej ekspozycji (czyli część ośrodka na południe od drogi), a nawet tam stan tras był dużo gorszy niż w Nassfeld, pomimo znacznie mniejszego obłożenia (ośrodek świecił pustkami i czuć było, że to już sama końcówka sezonu). W samym Bad Kleinkirchheim natomiast polecam termy (zwłaszcza część saunową), z których widać stoki i vice versa, można kupić skipass kombinowany ze wstępem do term.

Kilka fotek w załączeniu.

nassfeld1.jpg

nassfeld2.jpg

nassfeld3.jpg

nassfeld4.jpg

nassfeld5.jpg

nassfeld6.jpg

nassfeld7.jpg

  • Like 12
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć fajne fotki, jeżeli dobrze widzę na google to stoki rozłożone na stronę  północ i wsch/zach ?

Wybieram się do Austrii  w terminie 3-6 kwietnia, wstępnie wytypowaliśmy Moltaller, ale patrzymy też na inne ośrodki. Nie wiemy, czy w tym terminie w Austrii,  to już tylko lodowiec, czy też da się jeszcze dobrze pojeździć powiedzmy od tych 1500 mnmp - 2300 mnpn, chodzi też o koszty karnetów (wiadomo lodowce najdroższe)  i długość trasy - im bliżej tym lepiej.

Tak z ciekawości ile płaciłeś za karnet ? Rozumiem, że 3-dniowy ? Od jakiej wysokości, tak mniej więcej, warunki śniegowe były dobre, poniżej której już nie chciałbyś jeździć - odsypy, galareta itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, prez7 napisał:

Wybieram się do Austrii  w terminie 3-6 kwietnia, wstępnie wytypowaliśmy Moltaller, ale patrzymy też na inne ośrodki. Nie wiemy, czy w tym terminie w Austrii,  to już tylko lodowiec, czy też da się jeszcze dobrze pojeździć powiedzmy od tych 1500 mnmp - 2300 mnpn, chodzi też o koszty karnetów (wiadomo lodowce najdroższe)  i długość trasy - im bliżej tym lepiej.

W tym terminie standardowo chodzą jeszcze wszystkie ośrodki w Austrii. Ale warun nie wszędzie jest taki sam. Zasadniczo szukałbym czegoś co ma górę wyraźnie powyżej 2500 m npm a dół od 1400. Czyli po prostu Tyrol. Dalej ale pewniej. To byłyby na przykład:

Soelden (1350 -3350)

Ischgl (1400-2900)

Gurgle (1800 - 3100)

Kuhtai (2000-2500)

Nauders (1400 - 2750)

St Anton (1300 - 2800)

HochZeiger (1500 - 2500)

SFL (1200 - 2800) - tutaj niby wysoko ale dużo ekspozycji południowej

W kwietniu może być różnie ze śniegiem, szczególnie teraz na dole szału nie ma. Ale jedna dobra noc i małe ochłodzenie i wszędzie może być dobrze. Ale jeśli jesteś zapobiegliwy to możesz przygotować sobie plany awaryjne. Na przykład połączyć Gurgle i Soelden, HochZeiger i awaryjnie Pitztal, SFL a w odwodzie Kaunertal. Ale takie ośrodki jak St Anton czy Ischgl w tym terminie nigdy nie zawiodły więc tam bym pojechał bez cienia stresu.

  • Like 2
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@prez7- generalnie zgadzam się z tym, co napisał @Wujot - bałbym się jechać w kwietniu do ośrodka, który górę ma na 2000m.

Mi się wydaje, że trafiłem na końcówkę dość fajnych warunków (no i trafiłem na ładną pogodę, co też wpływa na wrażenia), niemniej, patrząc na pogodę to od jutra ma być trochę ochłodzenie, a w nocy z dziś na jutro ma padać trochę śniegu - https://www.snow-forecast.com/resorts/Nassfeld/6day/mid - możesz popatrzeć na kamerki, czy to się sprawdziło. Jeśli się sprawdzi to może stoki jeszcze trochę potrzymają.

Jeśli chodzi o wysokość poniżej której nie chciałbym jeździć to zależało to od pory dnia (wiadomo pod koniec dnia już prawie wszędzie była kasza). Ja akurat na tym wyjeździe jeździłem głównie na desce, bo na miękki i wolny śnieg wolę deskę, także moje wrażenia mogą się nie przekładać na narty. Sztruks był jednego dnia na samej górze przez jakąś godzinę od otwarcia. Muldy tworzyły się w weekend na uczęszczanych odcinkach, ale poza weekendem w zasadzie do końca dnia nie było muld - za mało ludzi, żeby je narobić. Jedyne miejsce, w którym widziałem jakieś przetarcia to wąska niebieska omijająca stromy odcinek czerwonej. Jakichś tragicznych warunków typu totalna breja/galareta to poza samym końcem dnia na samym dole ("sam dół" rozumiem jako 1300m, bo poniżej tej wysokości jest tylko jedna trasa, której w ogóle nie liczę, bo tak naprawdę była w takim stanie, że powinna być zamknięta) w zasadzie nie było (ale weź poprawkę, że mogę mieć trochę zaburzoną percepcję przez to, że jeździłem na parapecie). Ale też na tych 1300m było +8 stopni i słońce. Także reasumując warstwa śniegu na trasach jest jeszcze dość gruba, ale jak będzie za dwa tygodnie - nie wiadomo, zależy od pogody.

Co do cen karnetów to od 26 marca są trochę niższe - tu masz cennik, nawet jest wersja po polsku - https://www.nassfeld.at/pl/Winter-World/Sun-Ski-World/Skigebiet-Nassfeld/Skipasspreise/Tages-Mehrtageskarten

Myślę, że możesz nie rezerwować noclegu i podjąć decyzję na ostatnią chwilę, patrząc na warunki.

Edytowane przez jacekk
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, prez7 napisał:

Cześć fajne fotki, jeżeli dobrze widzę na google to stoki rozłożone na stronę  północ i wsch/zach ?

Wybieram się do Austrii  w terminie 3-6 kwietnia, wstępnie wytypowaliśmy Moltaller, ale patrzymy też na inne ośrodki. Nie wiemy, czy w tym terminie w Austrii,  to już tylko lodowiec, czy też da się jeszcze dobrze pojeździć powiedzmy od tych 1500 mnmp - 2300 mnpn, chodzi też o koszty karnetów (wiadomo lodowce najdroższe)  i długość trasy - im bliżej tym lepiej.

Tak z ciekawości ile płaciłeś za karnet ? Rozumiem, że 3-dniowy ? Od jakiej wysokości, tak mniej więcej, warunki śniegowe były dobre, poniżej której już nie chciałbyś jeździć - odsypy, galareta itd.

W zeszłym roku byłem od 10.04 4 dni w Isglch. Od Ildapu w górę warunki wyśmienite; jeden dzień w Gurglach (tych pierwszych wyciąg łącznikowy nie chodził przez silny wiatr, którego nie zauważyłem) - do poziomu tego wyciągu warunki też dobre

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za rady.  Ja w 2018 w połowie grudnia byłem w Solden i niestety to był niewypał, w Langnfeld gdzie mieliśmy kwaterę ciągle albo prawie ciągle padało, chmury z południa non stop. Na stoku wiało, mgły, i muldy jak diabli, aż byliśmy zdziwieni, bo chyba ratrak tam nie dojechał. Jeden dzień mieliśmy tylko z przejaśnieniami gdzie przebijało się słoneczko, byliśmy w Gurglach, wtedy dało się trochę pojeździć i było tam fajnie. No ale generalnie mieliśmy pecha z pogodą i dlatego wyjazd był słaby. Oczywiście niepotrzebnie zaplanowaliśmy termin wyjazdu z góry, teraz obserwujemy na Bergfexie jakie warunki, czy to nawet jedziemy w Polskę do Białki i okolice Słowacji. Powiem tylko że w 2019 1-3 kwietnia byliśmy na Chopoku, karnet wtedy koło 100Euro za 3dni,  słonko grzało, na górze można było się opalać,  jazda od rana do powiedzmy tak 12.00 super, potem trochę gorzej, można było się przenieść na północną stronę, ale do 14.00 już byliśmy wyjeżdżeni na maxa, potem obiad  i termy i tak przez 3 dni, było bardzo fajnie. Jeszcze mała dygresja, pamiętam jak z kumplem jaraliśmy się przy kasie w Solden, że razem z Gurglami, to chyba, o ile dobrze  pamiętam, ponad 200km tras narciarskich ho, ho, to sobie pojeździmy :) karnet kosztował wtedy coś koło 200 Euro za 4dni. W realu na 4 dniowy wypad, to  wystarczyłoby nam 20-40km tras,  byle było po czym jeździć i pogada dopisała. Przejrzę sobie te ośrodki dokładnie o których pisał Wujot, no ale pewnie już Solden to sobie odpuścimy, jakby co w odwodzie  Moltaller.  

Edytowane przez prez7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, prez7 napisał:

ciągle albo prawie ciągle padało, 

Zakładam, że padał śnieg. No to miałeś warun życia!

Niektórzy (czyli na przykład ja) uznaliby to za bardzo udany wyjazd. Szczególnie w Soelden i Gurglach gdzie są super warunki do offpiste :)

Edytowane przez Wujot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Wujot napisał:

Zakładam, że padał śnieg. No to miałeś warun życia!

Niektórzy (czyli na przykład ja) uznaliby to za bardzo udany wyjazd. Szczególnie w Soelden i Gurglach gdzie są super warunki do offpiste :)

No wyżej padał, ale co to za jazda jak ci pada ciągle i widoczność słaba......offpiste to nie moja bajka.  Moje 120kg szuka przygotowanych, szerokich tras do szybkiej jazdy i dłuższego raczej skrętu :)

Edytowane przez prez7
  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...