Narty - skionline.pl
Jump to content
Sign in to follow this  
michalpolin

jak, czym i kiedy zbijać tyczki

Recommended Posts

Ostatnio dużo jeździłem na slalomowych tyczkach i zauważyłem para ciekawych rzeczy. Kolega z którym jeździłem ma bardzo mocno wyeksploatowane garty, a kupiliśmy je w tym samym czasie. Ja za to mam bananowe kije, które pogieły się tak od zbijania środkiem kija. Dostło mi się od kolegi, że od zbijania są gardy i wogóle do dupy jeżdzę, jednak wchodząc głęboko w skręt i przechodząc blisko tyczki, tyczka uderza często w środek kija i tak własciwie nie zwracałem na to wcześniej większej uwagi. Tak samo kwestią sporną jest zbijanie vertikali i łokci. Osobiście uważam, że zbicie wertikala tylko jedną ręką zapobiega zbytniemu skręcaniu na nim, jednak nasz instruktor stwierdził, że to jakiś dziwny pomysł i najlepiej wogóle ich nie zbijać tylko ominąć, ale jadąc odpowiednio blisko nie da się o nie zawadzić.

Co o tym sądzicie? Jak wy podchodzicie do problemu zbijania tyczek w slalomie? Czy powinno się to odbywać książkowo zewnętrzną ręką, zaraz pod rączką kijka, czy może lepszym pomysłem jest zapomnieć o zbijaniu i zasłaniać się jak popadnie skupiając się tylko na wąskiej lini nart?

Share this post


Link to post
Share on other sites

jak, czym i kiedy zbijać tyczki

najlepiej jest zbijac oczywiscie zewnetrzna reka ale nie ma sensu zbijanie za wszelka cene (dla samego zbicia)

Share this post


Link to post
Share on other sites

jak, czym i kiedy zbijać tyczki

Z praktycznego punktu widzenia nia ma różnicy którą częścia kijka zbijasz tyczki, ponieważ to nie zbijanie tyczek jest głównym cekem jazdy na slalomie - po prostu uderza się jak wyjdzie (chociaż lepiej gardą bo szkoda paluchów :) )

Druga rzecz: tyczki w figurach slalomowych do których zalicza się zarówno łokiec jak i wertikal zbijamy z założenia jedną ręka ( wynika to z prostego faktu że ponieważ chcemy pokonać slalom jak najkrótszym torem (figury przejeżdżamy w zasadzie na wprost) i jak najszybciej to nie zdązysz zmienić ręki na zewnętrzną, a nawet jak zdązysz to spowodujesz rotację górnej części tułowia co w konsekwencji doprowadzi do "wyrzucenia" biodra na zewnątrz skrętu i najprawdopodobniej postawieniem nart w poprzek bramki ( albo przynajmniej solidnym wytraceniem prędkości).Typowy błąd u większości kursantów :)

A skupiać się na linii nart nalezy jak najbardziej - to w końcu na nich jedziesz :)

Pozdr

MM

Share this post


Link to post
Share on other sites

jak, czym i kiedy zbijać tyczki

miło, że mówisz o wertikalach, gdyz właśnie na kursie dostało mi się, za zbijanie ich jedna ręką ;-)

Czy jest sens wydania dwóch stów na ochraniacze na golenie, skoro w sezonie rozgrywa się jedne zawody (mistrzostwa MOZN)? jest jeszcze liga AZS, ale patrząc na studiujących kolegów na tą pewnie już się nie załapie

Share this post


Link to post
Share on other sites

jak, czym i kiedy zbijać tyczki

napisałeś o problemie rotacji i wynikających z tego konsekwencji przy przejeżdżaniu przez wertikal....

fakt, że narciaż nie zbija tyczki gardą tylko kiljkiem w połowie jego długości może świadczyć o tym że rękę z kijkiem podnosi i "głęboko" się nią "zasłania" -skoro udeża w tyczkę kijkiem w połowie jego długości...

to również może pociągać za sobą rotację barków i górnej części ciała.

a zbytnia rotacja na stromych i szybkich odzinkach pociąga za sobą dużo większe konsekwencje...

pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest axelcarver

jak, czym i kiedy zbijać tyczki

ale... moze rowniez swiadczyc o tym ze najezdza tyczki bardzo dobrze - blisko i jest odpowiednio zlozony do wewnatrz skretu - znaczy ze objezdza nartami trzymajac tulów w lini :)) mniej wiecej jak Janica :)) a to ze ktos ma obtluczone mocno garty - moze taki ma styl - tak zaslania sie reka ale mnie sie wydaje ze u sreniej klasy narciarzy czesciej mamy do czynienia z jazda zbyt daleko or tyczki i wystawianiem rak aby je zbijac i stad uderzenie sama gora kija znaczy sie garda:)))

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sign in to follow this  

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2019
×
×
  • Create New...