Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

jazda w puchu


giez łąkowy

Rekomendowane odpowiedzi

to wstyd, na ogólnym ruganie pospolite, wysyłki na emeryturę albo młodszych do kąta .... a tu martwica .................. więc ja napiszę/zapytam.

A więc ....

Załóżmy, mam narty odpowiednie do jazdy w głebokim śniegu, a nie chcę/nie umiem/nie rozumiem techniki Freeride Carvemachine (hihi Misiu) ........ jak mam się do tego zabrać ? Stoję na grani, mam przed sobą kilkaset metrów puchu, co mam zrobić?

Z życzeniami conajmniej metrowego puchu ... bzzzzz... nie zapadający w sen oraz się w puchu ...

G.Ł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jazda w puchu

Witam,

prponuje spojniej :) nie od razu na gran, tylko sprobowac pare przecinek lesnych. Ewentualnie "czarna" trase na Pilsku w czasie obfitych opadow sniegu. Co pradwa jest ona oficjalnie zamkkknieta, ale mozna tam na prawde niezle poszalec w puchu. Zreszta na tej gorze jest duzo miejsc gdzie mozna nauczyc sie jazdy w puchu :))) Pytania : misur@polbox.com. Pozdrawiam serdecznie. misioo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jazda w puchu

Hej. Mam pytanie czysto teoretyczne co do jazdy w puchu (pozwolicz gzie (tak sie odmienia?:) że ci się `wetne`). Jak `to jest` na nartach slalomowych vel funowych - z załozenia krótszych, o radykalnym taliowaniu - skoro jazda w puchu w duzym uproszczeniu polega na obciażaniu tyłów nart? Przecież narty 150-160 nie mają praktycznie tych tyłów! Czy nie grozi to (szczególnie w głebszym śniegu gdzie trzeba niemal wisieć tyłkiem) `fikołkiem` w tył? To samo z talią. Narty crossowe, czy off-piste mają raczej duuzy promień. Czy więc posiadacze tego typu (tzn jakies takie krótkie racecarvery albo slalomki) nart mogą się rozkoszowac `pływaniem` w puchu?

pozdraviam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jazda w puchu

Aha. Ale mimo wszystko ( z fizyki nie jestem najlepszy ) na siłe F skierowaną w dół stoku składa się przyciąganie ziemski i ta która pcha równolegle do ziemi (ale to łopatologicznie przedstawiłem..) - musi byc więc jakis moment krytyczny kiedy obciążenia tyłów siła `pchająca` nie jest w stanie zniwelować?? narysowałbym bo literkami to trudno opowiedziec..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...
  • 1 year later...

eee Panowie

a dlaczego zaczynacie od tylu? taka moda teraz?

Przeciez jedziemy do przodu to przody sa wazne.

Jak dzioby nie wchodza, nie zaglebiaja sie w snieg na tyle ze sterownosc nartami jest wykluczona to stoimy sobie na calych stopkach.

A jezeli mamy puch to jedzeimy jak po stole bo puch daje wspaniale wyczucie nart, jednakowy prawie jednostajny lekki opor sniegu podwyzszajacy sterownosc nart. Kilka slow do Newtona i Marzenie /schuman/.

Podnosic to bedziemy po nartach, w barze w obecnosci plci pieknej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie z mych doswiadczeń czym szybciej tym większa sterownosc nart

i trzeba sie odchylic na tyły bo jak wolno jedziesz to sie zapadasz i żeby sie rozbujać to trzeba na dupce przysiaść,a jazda w puchu to zależy ile jest tego puchu jak 5 cm to nic nie robisz a jak 60cm to odchylony do przodu nie pojedziesz

pozdro Barti:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie to jezdzimy w kompie za pomoca filmikow.

Puch to mamy pierzynowy gdzie wszystkie techniki i narty sa dobre.

Kiedy spadnie snieg to bedziemy miec:

Puch świeży

opad śniegu występuje przy temperaturze ok.-10 stopni do -8 i przy ciszy(bez wiatru).Przy zjeździe ślady nart zasypują się - śnieg "kurzy".

Puch zsiadły

Przy braku wiatru puch świeży przekształca się pod wpływem swojego ciężaru w puch zsiadły.

Gips przewiany

Powstaje wówczas, gdy opadom śnieżnym towarzyszy silny wiatr.Przy wjeździe na taki śnieg zwiększa się szybkość jazdy.Narty nie zapadają się.

Gips zbity

Jest to śnieg ciężki lecz nie mokry silnie ubity wskutek oddziałowywania wiatru i własnego ciężaru.Stawia znaczny opór przy wykonywaniu ewolucji narciarskich.Narty zapadają się głeboko tworząc wyraźne bruzdy o ostrych krawędziach.

Szreń

Jeżeli po opadzie śniegu suchego nastąpi wzrost temperatury i ponowny jej spadek,na powierzchni powstaje warstwa bardzo zbitego i zlodowaciałego śniegu,który załamuje się pod ciężarem narciarza.Pod tą warstwą znajduje się przeważnie śnieg suchy.

Lodoszreń

Występuje,gdy górna część pokrywy śnieżnej zbudowana jest z warstwy silnie zlodowaciałej,matowej i nie załamującej się pod ciężarem narciarza.

Śnieg mokry

Powstaje podczas opadu przy temperaturze około 0 stopni.Topniejące kryształki zatracają kształt gwiazdek i zlepiają się w duże płatki.Obserwuje się go również w czasie odwilży i na wiosnę.Lepi się do nart utrudniając ewolucje.

To moze wystarczy bo sa jeszcze inne rodzaje sniegu

Jak widac powyzej puchu filmowego tyle co kot naplakal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

alfredo :o:O ty to oblatany jestes powiem Ci dla mnie puch to puch :D trzeba jechac kiedys na słowacji jezdzilismy na dziko przez 3 dni trasa obok głownego stoku :)) noo i jeden dzien dalismy spokoj bo padało i wiało, nastepny dzien wbijam tam a tam sniegu po szyje zawiało iii ... jade jade wpadłem oczywiscie cały i nagle poczułem ze moja narta sie wypina :D po 3h szukania znelezlismy ja 10 m dalej xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

alfredo :o:O ty to oblatany jestes powiem Ci dla mnie puch to puch :D trzeba jechac kiedys na słowacji jezdzilismy na dziko przez 3 dni trasa obok głownego stoku :)) noo i jeden dzien dalismy spokoj bo padało i wiało, nastepny dzien wbijam tam a tam sniegu po szyje zawiało iii ... jade jade wpadłem oczywiscie cały i nagle poczułem ze moja narta sie wypina :D po 3h szukania znelezlismy ja 10 m dalej xD

Po tamtej Slowacji tez jestes juz oblatany.

Homar na jakie dziko, to jest /ma byc/ jezeli chcesz wlasnie normalnie.

Zaspy o ktorych piszesz sa wspaniale jak 40-tka bo miekkie i nie bola.

A jak narta wlezie pod snieg to jej juz nie wyjmiesz i pochylasz sie do przodu jak w zwolnionym tempie, pochylasz klik wypiela sie i teraz niewiadoma gdzie sie zatrzymasz. Chcesz pod gore po narte a tu kicha miekko po pas. Rozgrzebujesz druga narta snieg a tej wypietej nima plakac sie chce.

Wracajac do waszego 3 h szukania to przyznaj sie po ilu piersioweczkach

zaczeliscie szukac?

Tam ratraki juz nie pracowaly puchu wprawdzie tez tez nie bylo, za to zaczelo sie jak u Jacka prawdziwe narciarstwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Dziewictwo śnieżne jest wszędzie obok ubitej trasy. Czasem nie całkiem dziewicze, bo inni już próbowali. Są to różnego rodzaju polanki, hale itp. Ja nie ma na nich śladu nart to są dziewicze. Nie zawsze to jest dziewiczy puch, a raczej rzadko. Można próbować ten śnieg rozdziewiczać, niekoniecznie zaczynając od grani. Może to się okazać nieraz bardzo trudne, albo to rozdziewiczanie nie będzie w takim stylu, jaki miał na myśli nasz były premier.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Homar

Wracajac do waszego 3 h szukania to przyznaj sie po ilu piersioweczkach

zaczeliscie szukac?

.

:D Alfik JAKIEJ PIERSIÓWKI :eek: ?? człowieku ja wtedy miałem 13 lat hahah wolałem sie w domu bez nart - własciwie to narty ;) nie pokazywac to zaczelismy szukać i tak sie stało że na szczęscie ją znalezlismy - stare - wtedy jeszcze nowe rosoły 9j :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...