Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

BodyCarving jak zacząć ??


Blade17

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jeżdze już kilka lat i w tym sezonie naszło mnie żeby sie nauczyć body carvingu. Posiadam narty Voelkl Slalom Carver 163cm r12.9m. Mogli byście przekazać kilka waszych praktycznych rad np. które wam pomogły w nauce. Jak czytałem w necie coś o bodycarvingu to aż mi sie w głowie zakręciło:) Czy moje narty nadają sie do takiego stylu?? Czy buty maja jakieś znaczenie bo mam Head'y Argon. ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt wystarczy ;) łatwiej by Ci było z jakiąś bardziej radykalną slalomką albo z płytą/ami pod wiązaniem ale na tym też dasz rade, zacznij od cwiczen obniżających sylwetke coś a'la leniwiec jesli mowi Ci to coś ? Zagadaj do fischerka bądz nexcoma on objeżdzony w funie itd jest ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na wstepie ...

Witam Was.

Homar > dzięki za uznanie ale jestem entuzjastą i maniakiem fun-a tyle że do wyczynowego stylu jeszcze dłuuuga droga (kondycja)... znam wielu znacznie lepiej jeżdźących ale chętnie pomogę.

Blade17 > nie znam tej nartki podaj mi twoj wzrost wage swoja, i okres czy to twarda czy miekka narta , co do butów podobnie - jaki mają "flex"?

co do body - szczerze to body polecam na sam koniec "odkrywania fun-u" najpierw poćwicz kompensacje ,pozniej "paluszki" , pozniej "łokieć', pozniej "4łapki" i na końcu body .O ile ma to faktycznie jakoś wyglądać bo teoretycznie body można bardzo łatwo sie nauczyć siadając na wewnetrznej narcie skretu odciążając zewnetrzna narte podnoszac ja do góry i przechylająć jednocześnie "kucające" ciało w kierunku skretu z jednoczesnym siadaniem na tyłach. Niektorzy to nazywają body ale ......... tego nauczysz sie w 15min.Prawdziwe body to pełna szpula wyjscie z niskiej pozycji kopniecie kompensacyjne pelne wychylenie tylowia (wyprostowanego)do srodka stoku na równo zakrewędziowanych obu nartach położenie dłoni, nastepnie 2rak, przedramienia i boku ciala na snieg z rownoczesną utratą kontaktu obu podkreslam OBY nart slizg bokiem ciała do momentu wytracenia predkości i ponowne zakrawędziowanie nart i powrót do niskiej pozycji.

Dlaczego tak? bo ktoś mądry kiedyś mi powiedział :

"nie probuj na siłę dotykać śniegu ... on sam przyjdzie do Ciebie"

chodził o to żeby nie robić z siebie goryla czy zbieracza ziemniaków dotykając sniegu na wysoksci buta.Kompensacja pozwala extremalnie wychylic cialo w skrecie i dotykać sniegu na wysokosci conajmniej bioder a nawet łokcia barku czy głowy bez schylania sie - jak w przypadku właśnie 100% body -

ale to już wyższa szkoła jazdy mi też do końca to nie wychodzi dlatego jadę w piątek na II Warsztaty funcarvingowe w Krynicy (11-13stycznia2008) organizowane przez jedna z 2 szkół narciarskich w Polsce promujących technike jazdy kompensacyjnej.

Wrażenia po I warsztatach w 2007 roku pozytywne dlatego polecam.

jeżeli chodzi o samą kompensacje to w wątku co z funem rozwinę tą myśl (w ramach wolnej chwili)

pozdrawiam i najważniejsze fuuuun-uj sam jak najwiecej i jak masz mozliwosc nagrywaj to na kamere pozniej ogladaj i zastanawiaj co bys zmienil...

ps.skad jestes?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma za co :D 5E sie należy :P a tak na serio to sporo tego naskrobałeś i wsumie to nie jest aż tak trudne jak sie wydaje ale nie można powiedzieć że to jest banalne ( no chyba że mowimy o tzn body którego nauczono kogos w 15 minut stylem usiądz na wiązaniu... ) wiem co mowie - pamietasz kto mnie tego uczył ;) ale zacząć nie jest łatwo, w tym sezonie jeszcze funu nie jezdziłem bo nie było gdzie a to kamienie a to dużo ludu albo szkoda rozklekotanych już "kólan"

Voelkle slalom carvery to bodaj takie race sc a buty mają flex koło 90 ale pewny nie jestem więc nie powinno być zle ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Chciałbym podziękować Ci nexcom za tak obszerną wypowiedź. :)

Na nartach tak bardzo sie nie znam ale wydaje mi sie że to jest dość twarda narta. Opisu ciężko znaleźć, tu jest link http://www.sklep.sportrent.pl/product_info.php?products_id=229&osCsid=71e571e60ebf14d318cefe2fe2e19ccd

No właśnie wzrost pewnie mam nietypowy do body carvingu bo aż jakieś 183cm. Waga to ok 70kg. Szczerze mówiąc nie wiem co to jest flex :D ale znalazłem takie określenie" Target Group: Beginners and Advanced Beginners Flexibility: soft Feature: Manual Ski-Walk Setting" Jeśli chodzi o kondycje to akurat tego najmniej sie obawiam. Te nazwy które zawarłeś w 3 akapicie nie za wiele mi mówią ale postaram się uzupełnić moje braki :)

Mieszkam w Głogowie Małopolskim (12km od Rzeszowa). Tak się składa że 12 stycznia prawdopodobnie będę w Krynicy na Słotwinach. To jeszcze nie jest pewne bo to jest taki wyjazd bardziej ze szkoły i czasami różnie to bywa :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na nartach tak bardzo sie nie znam ale wydaje mi sie że to jest dość twarda narta. Opisu ciężko znaleźć, tu jest link

ee no trzeba bylo od razu ze to P60 - ok jasne ze spoko nic wiecej nie trzeba

No właśnie wzrost pewnie mam nietypowy do body carvingu bo aż jakieś 183cm. Waga to ok 70kg.

nie przesadzaj ja mam 178 72 wiec nie wielka roznica - wszystko w normie

Beginners and Advanced Beginners Flexibility: soft Feature: Manual Ski-Walk Setting"

na poczatek ok bo to soft(miekki) dla poczatkujacych i zaawans.poczatkujacych wiec flex max60 - to troche miękki but,ja w tej chwili mam flex130 po przesiadce z 90 ale nie szata zdobi...wiec ok przyjdzie czas ze poczujesz ze "plywasz" , teraz dopinasz dolne 2max , 3od dolu srednio zaciskasz a góra zero tak zero :) nie pomylilem sie musisz miec duzo luzu w kierunku do czybka nart nie bede rozpisywal sie czemu ale zaufaj mi tak ma byc ja jezdze z zupelnie odpietymi gornymi wiazaniami.

Jeśli chodzi o kondycje to akurat tego najmniej sie obawiam. Te nazwy które zawarłeś w 3 akapicie nie za wiele mi mówią ale postaram się uzupełnić moje braki :)

to gratuluje ja jestem po 2 grypach (shit!) i jutro koncze antybiotyki wiec kondycja zeszla do poziomu -10 ...

braki warto uzupelnic > patrz kolejny akapit

Tak się składa że 12 stycznia prawdopodobnie będę w Krynicy na Słotwinach. To jeszcze nie jest pewne bo to jest taki wyjazd bardziej ze szkoły i czasami różnie to bywa

własnie tam bedziemy sie szkolic (slotwiny)> proponuje zrobic tak ...

przypatrz kto na stoku bedzie jezdzil inaczej niż wszyscy(technika) podpowiem ci grupa ok 9osob :) to bedzimy my z naszymi kursantami - napewno bedziemy mnogoooo kompensoooowac :) bo pod takim sloganem sa wlasnie te warsztaty - "z kompensacja za pan brat" ,pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy w związku z tymi warsztatami słotwiny w tych dniach będą do dyspozycji że tak powiem publicznej :)

Mam również pytanie czy można było by sobie wziąść np. 2 godz lekcji indywidualnej ?? Trudno stosować sie do jakiegoś tekstu, a co innego zobaczyć na żywo i posłuchać uwag instruktora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

własnie tam bedziemy sie szkolic (slotwiny)> proponuje zrobic tak ...

przypatrz kto na stoku bedzie jezdzil inaczej niż wszyscy(technika) podpowiem ci grupa ok 9osob :) to bedzimy my z naszymi kursantami - napewno bedziemy mnogoooo kompensoooowac :) bo pod takim sloganem sa wlasnie te warsztaty - "z kompensacja za pan brat" ,pozdrawiam

Nexcom na waszej stronie jest zdjecie instruktorow

jak mozna cie na tym zdjeciu rozpoznac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy w związku z tymi warsztatami słotwiny w tych dniach będą do dyspozycji że tak powiem publicznej

jasne ze tak :) nam nikt nie przeszkadza i my nikomu ;) przynajmniej sie staramy to mala grupa bedzie , spokojnie

Mam również pytanie czy można było by sobie wziąść np. 2 godz lekcji indywidualnej ?? Trudno stosować sie do jakiegoś tekstu, a co innego zobaczyć na żywo i posłuchać uwag instruktora.

można ale takie rzeczy trzeba juz z właścicielem szkoły ale z dużym wyprzedzeniem, obawiam sie ze ten termin już nie bedzie realny tym bardziej że wypompujemy głownego funowca szkoły na szkoleniu

mam pytanko czy moje nartki nadadza sie do nauki Body blizzard cmx pro iq promien skretu 15.5 173cm ja mam wzrostu 188 waga 95 buty nordica speedmachine 8 flex 100 z gory dzieki

o ile dobrze pamiam (bo siedze bardziej w fischerach) to jezdzilem wlasnie na tej narcie w maso corto w tym roku i nie byl to RXfire ale calkiem calikem promien to juz gorna granica ale przy twoje wadze mysle ze jak przylozysz z kompy to zrobisz na niej promien 12m , buty super ...a tak na marginesie sprzet to 30% sukcesu ...

Nexcom na waszej stronie jest zdjecie instruktorow

jak mozna cie na tym zdjeciu rozpoznac?

hehehe nie nie :) jaby to powiedziec ... z racji ze jestem tylko skromnym administratorem tej strony jakos nie mialem smialosci ....

aha czekaj teraz dopiero doczytalem - jezeli mowisz o tym zbiorczym zdjeciu zrobionym na szkoleniu w maso to ten w czarnych okuparach ale to chyba nie ma wiekszego znaczenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nexcom na waszej stronie jest zdjecie instruktorow

jak mozna cie na tym zdjeciu rozpoznac?

jedna wazna uwaga nie jestem instruktorem :) i nigdy sie za niego nie podawalem , zafascynowalem sie pare lat temu pewną szkołą jej ludzmi podejsciem do szkoleń i specyficzna technika jaka uczą - kompensacja - i sie tym zaraziłem a pomoc im zarówno w prowadzeniu serwisu jak im pewnych sprawach organizacyjnych stała sie moja pasją . Zeby nie zabrzmialo to jak reklama robie to calkowicie nieodplatnie dla satysfakcji.Choc pewnie znajda sie i tacy ktorzy powiedza ze jestem naganiaczem kursantow maja prawo sie mylic :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. troche poza watkiem pytanie > czy w dniach 29,30(nie pamietam ktory ale chyba 30) grudnia 2007 ktoś był z Was w Krynicy na Slotwinach i jezdzil "u Ryby" po lewej stronie tego podwojnego orczyka w pomaranczowej (fluoro) kurtce i czarnych spodniach? i robil wykladki > i robil to bardzo dobrze - chetnie pogadalbym z nim i nawiazal kontakt - chcialem podjechac ale byly takie kolejki do wyciagow ze zawsze mijalismy sie , jezeli jest tu ta osoba prosze o kontakt na priv dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Witam wszystkich!

jestem zupełnym żółtodziobem zarówno jeśli chodzi o narciarstwo jak i o forum...otóż od zeszłego sezonu zainteresował mnie carving moja przygoda z nartami zaczęła się 4 lata temu :D zaczynałem od troche przydługawych rossignol dualtec 188 cm....po jednym sezonie zmieniłem je na salomon crossmax 88 150 cm R12 używki...jako że jestem studentem ;) nie moge sobie pozwolić na szaleństwo ze sprzętem-> niestety nie moge liczyć na dofinansowanie rodziców hihihi i po nabyciu owych nart zaczęło się.......jestem samoukiem uczyłem się z obserwacji ludzi na stoku oraz z analizowania kilku filmików ze mną w roli głównej....heh jest to troche ciężkie gdyż sam nie jestem uzbrojony w jakąś fachową wiedze...

po przeczytaniu wypowiedzi nexcom postanowiłem się zarejestrować i podszkolić przynajmniej teoretycznie :D

moją uwage przykuło zdanie że "śnieg sam do mnie przyjdzie"

lecz :( chyba nie do mnie... albo osiągnąłem poziom gdzie już więcej nie jestem się wstanie sam nauczyć albo błądze albo to są ograniczenia sprzętowe.... całą jesień spędziłem na analizie filmików na youtube komentarzach sylwetce oraz na składaniu się w skręt...wszystko powtórzyłem na stoku....ale śnieg nadal daleko prawie gdzieś w połowie uda....może za mało schodze na nogach bo staram się zachować średniej wysokości sylwetke....

ciężko jest skorygować kogoś jeśli się go nie widzi :P ale gdybyście Panowie mogli podpowiedzieć hmmm może co skorygować w sprzęcie lub co zrobić skąd się uczyć bądź czerpać materiały by być lepszym będę baaaaaaaaaaaardzo wdzięczny :D

a myśle że jestem w miare pojętnym uczniem :D ucze się dosyć szybko i nie boje się wyzwań więc na pewno sobie jakoś poradze i zastosuje się do uwag :D z góry dziękuje pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moją uwage przykuło zdanie że "śnieg sam do mnie przyjdzie"

lecz :( chyba nie do mnie... albo osiągnąłem poziom gdzie już więcej nie jestem się wstanie sam nauczyć albo błądze albo to są ograniczenia sprzętowe....

Nie napalaj się zbytnio na tego rodzaju technikę, ponieważ ona prócz umiejętności wymaga jeszcze pustych,szerokich i dobrze utrzymanych tras.

Ale to dobre utrzymanie to nie wszystko, zapomnij o body na nawet bardzo dobrze utrzymanym ale twardym jak beton śniegu, do tego jest potrzebny równy stok, jednak z miękkim poszyciem, a takie warunki śniegowe zdarzają się dość rzadko.

Kolejna sprawa to odpowiednie nachylenie tego stoku nie może być zbyt małe bo po prostu po skręcie wytracisz na tyle prędkość że się zatrzymasz i zostaniesz leżeć na boku.

Następna sprawa to długość tego stoku, jak jest krótki to wykonasz parę skrętów i zanim wyjedziesz do góry to już zupełnie zapomnisz o tym co Ci "dokuczało" podczas jazdy... Itd....

Nie wiem czy wystarczająco dużo kłód Ci pod nogi nawrzucałem....:D

często słyszę teki tekst pod moim adresem:

Burzysz moje marzenia....
:D Edytowane przez SB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuje SB za cenne uwagi :D

nadspodziewanie szybko dostałem odpowiedź...

lecz hmmm zauważyłem że nie wszędzie można jeździć w ten sposób....lecz miałem okazje natrafić na fantastyczne warunki w Karlikowie :D mieszkam w rzeszowie i karlików jest tak w sam raz na sobotni wypad :D stok niczego sobie co ważniejsze jest na tyle szeroki i równomiernie nachylony że wg mnie jest genialnym miejscem na ćwiczenie i szlifowanie techniki :D

ja jestem wytrwałym uczniem i szybko się nie poddaje...niepowodzenia traktuje jako cenne doświadczenie i staram się wyciągnąć szybko z tego wnioski :)

mam pytanko bo ostatnio coraz bardziej mnie to utwierdza że moje salomonki nie nadają się do prawdziwego body carvingu który kiedyś opanuję :D hihihi prędzej czy później hihihi mam 183 cm posiadam salomon crossmax 150cm R12

bez płyty....jazda na nich była na samym początku dla mnie wielkim wyzwaniem gdyż wielokrotnie ta para żółtych pociech zrzucała mnie :)

nawet ostatnio szlifując i ucząc się nowych rzeczy miałem okazje sprawdzić czy Newton się jednak nie mylił...nie wiedziałem że w skręcie można przelecieć przez noge robiąc fiflaka hihihi... tu potwierdza się sprawa że wszędzie tak się nie pojeździ -> wpadłem na lód narty odjechały i nagle na czymś je przystawiło tak że wyskoczyłem w powietrze :D

jest może jakaś lekturka albo filmik dobrze instruujący podstawy body carvingu?

może hmm może taki super początkujący nie jestem :D radze już sobie na nartach myśle o innych na stoku i naprawde chce się uczyć nowych rzeczy i ciągle stawać się lepszym :D a przecież o to w tym wszystkich chodzi prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oo kolega z rzeszowa HiHi :) witamy na forum, no powiem Ci że karlików to było świetne miejsce treningowe 25 lat temu :D co do body to nie zniechęcaj się, stok w karlikowie jest wystarczająco szeroki ale lepiej trenować na stromszym bo to za płaskie jest a żeby Cie nie zmyliło to że na płaskim lepiej bo wcale tak nie jest! a co do nauki fun carvingu to jeszcze pare lat temu było z tym dużo fajniej... no ale to juz przeszłość jak chcesz sie szkolić to daj znać na PM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam 183 cm posiadam salomon crossmax 150cm R12

bez płyty....jazda na nich była na samym początku dla mnie wielkim wyzwaniem gdyż wielokrotnie ta para żółtych pociech zrzucała mnie :)

Chlopie na takich nartach - 150cm i przy Twoim wzroscie to czesto bedziesz zaliczal gleby bo po prostu masz za krotkie narty (tak o 20cm). :eek:

Masz racje , Crossmaxy to nie narty do fun'u.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc wszystkim.mam pytanko czy pod koniec lutego szykuja sie jakies warsztraty fun carvingu w Krynicy?

FUNówka ustawiona na 8-10 luty

były głosy żeby przełożyć na 13-15luty i ja w tym terminie bede czy bedzie czy nie wiec pofunować można chocby nie formalnie

no i oczywiscie zapraszam do maso corto 18-25.04 chcielibyśmy 1grupe fun niezależna zrobić - moze sie uda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
a co myślicie o elan magfire 10 fusion czy da radę na tej narcie maksymalnie sie wyłozyć, pofunować, czy raczej będzie to niemożliwe, w sumie nie jest to za sztywna narta.

http://www.ntn.pl/testy/narty/?t=396&category=&producer=ELAN&model=

Świetna narta.

Ktoś kiedyś wrzucał tu fotkę jak robi na niej bodajże łapki albo łokieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Siema wszystkim, chciałem się nauczyć bodycarvingu, ale nie mam pojęcia jak zacząć, na nartach jeźdzę od 14 lat mam około 185cm wzrostu i ok. 66kg. Aktualnie śmigam na Fischerach RC4 WC RC 165cm. Chciałbym aby ktoś znający się na rzeczy ocenił, z którego filmiku na yt mam się wzorować.

nr1

nr2

Czy noga wewnętrzna do stoku ma być pod tyłkiem, prawie siedząc na narcie jak tutaj http://www.youtube.com/watch?v=vu4pgcHQnus&feature=related

czy też jak na filmie nr2, gdzie nogi narciarza są bardziej wyprostowane i ciężar przeniesiony jest na języki ?

Edytowane przez Lukasl9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo udany zestaw technik. Nie lubie body, ale najbardziej podoba mi sie jazda

http://www.youtube.com/watch?v=vu4pgcHQnus&feature=related

Chopak jezdzcy jest b. dobrym alpeiczykiem i nie zabija piekna jazdy na nartach.

Pierwszy film to katastrofa, najgorsze wykonanie jakie dotad widzialem.

Natomiast instruktarz forma prezentacji jest mistrzowska.Brawo panie instruktorze.

Drugi film prezentuje jazde rowniez dobra. Prosze zwrocic uwage na wujezdzenie tego chlopaka. Chodzi tu o royal i skala trudnosci jaka na nim pokazal.

Generalnie jesli ta dziwaczna jazda ma mocne postawy w technice narciarskiej, to

mozna ten styl trawic.

Podziwiac moge tylko sprawnosc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...