Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Pilsko nieczynne???


SB

Rekomendowane odpowiedzi

Przeczytałem w jednym z czasopism że jest bardzo realna szansa na unieruchomienie od przyszłego sezonu wyciągów w masywie Pilska.

Właściciele gruntów po których przebiegają trasy mają zamiar wypowiedzieć umowy dzierżawy które obowiązują do 2011 r., więc jest bardzo prawdopodobny szczyrkowski scenariusz tym razem w Korbielowie.

Przy czym podłożem konfliktu w tym przypadku nie są roszczenia finansowe za dzierżawę gruntów.

Właściciele gruntów zarzucają GATowi niegospodarność, brak inwestycji, a wszystkie zarobione pieniądze są pompowane w nadmorskie ośrodki wczasowe w efekcie czego w Korbielowie pozostaje rozpadająca się infrastruktura archaicznych orczyków wzbogacona przed 2 laty kilkudziesięcioletnim wyciągiem krzesełkowym który cały poprzedni sezon stał zepsuty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że właściciele gruntów nie powinni tak zrobić. Wywieranie presji na zarząd GAT nie powinno odbywać się kosztem turystów narciarzy. Co innego, gdyby nie otrzymywali pieniędzy za dzierżawę, albo zapłata jest drastycznie za niska (vide status Byrcynów na Gubałówce).

W ten sposób robiąc "strzelą sobie we własne kolano" i tak już nadszarpniętej reputacji Pilska.

Tu jest robota dla dobrych prawników, aby zmusić ten GAT do inwestycji (jeśli to prawda, że zyski lokują gdzie indziej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Korbielowie też już nie chcą GAT-u

- To ostatni taki sezon, nie godzimy się, żeby tak było dalej - zapowiadają w Korbielowie. Podobnie jak szczyreccy górale, narzekają: zamiast ośrodka narciarskiego mamy skansen.

Korbielów zimą tętni życiem. Gdy na trasach narciarskich topnieje śnieg, u stóp Pilska zaczyna panować senna atmosfera. Po sezonie pustoszeją pensjonaty i gospodarstwa agroturystyczne, zamykane są budki gastronomiczne przy wyciągach, a uliczni sprzedawcy oscypków przenoszą się do innych miejscowości. Tegoroczna zima nie jest dobra dla mieszkańców Korbielowa. Nie dość, że brakuje śniegu, to jeszcze w ośrodku narciarskim Pilsko popsuła się kolejka linowa łącząca Polanę Strugi z Halą Szczawiny. Używany, mający ponad 20 lat wyciąg, kupiony przez Gliwicką Agencję Turystyczną, zamontowała tam w 2005 roku spółka Mostostal Zabrze Zakład Montażowo-Produkcyjny "Czechowice". Podczas jesiennego przeglądu pracownicy Mostostalu odkryli usterkę w połączeniu przekładni z kołem napędowym. Kolejka do dzisiaj jest nieczynna, nie wiadomo, czy w ogóle zostanie tej zimy uruchomiona. Narciarze są wściekli.

W Korbielowie, podobnie jak w Szczyrku, ośrodek narciarski GAT-u korzysta z gruntów należących do prywatnych właścicieli, głównie do Wspólnoty Gruntowej Hali Miziowej, i oni podobnie, jak ci ze Szczyrku, są przekonani, że z powodu złego zarządzania GAT-u ośrodek na Pilsku zaczyna przypominać skansen.

- Kolejka na Halę Szczawiny nie działa, obiecywany wyciąg krzesełkowy na Halę Miziową w ogóle nie powstał. Pieniądze zarobione w Korbielowie idą na ośrodki nad morzem. Narciarze mają dość, zaczynają uciekać od nas na Słowację - mówi Władysław Mizia, wójt Jeleśni.

Wspólnota Gruntowa Hali Miziowej już zapowiedziała, że wypowie GAT-owi umowę na dzierżawę gruntów, która obowiązuje do 2011 roku. - Nie ma obiecanych inwestycji, musimy wziąć sprawy w swoje ręce, tak jak próbują to zrobić w Szczyrku - mówią górale.

GAT to spółka Skarbu Państwa. Wojciech Bydliński, burmistrz Szczyrku, już złożył w Ministerstwie Skarbu Państwa wniosek o jak najszybszą komunalizację lub prywatyzację Ośrodka Narciarskiego "Czyrna-Solisko". Poparły go: spółka Szczyrkowski Ośrodek Narciarski, skupiająca część prywatnych właścicieli, oraz Szczyrkowska Izba Gospodarcza.

- Szczyrk to ponad pięć tysięcy mieszkańców żyjących przede wszystkim z turystyki - stwierdza Wojciech Bydliński, burmistrz Szczyrku. Tymczasem nie da się przyciągnąć narciarzy przestarzałymi orczykami, jakie pracują w ośrodku Czyrna-Solisko. Jeśli ośrodek zostanie skomunalizowany lub sprywatyzowany, będzie można starać się np. o unijne pieniądze na jego modernizację.

Także Korbielów zapowiada: to ostatni taki sezon. - Chcemy utworzenia spółki z urzędem gminy i właścicielami gruntów - mówi Mizia.

Dzisiaj do Szczyrku przyjedzie w sprawie GAT-u Ireneusz Dąbrowski, wiceminister Skarbu Państwa. Spotka się z władzami Szczyrku, właścicielami gruntów, przedstawicielami spółki. Wójt Jeleśni też wybiera się na to spotkanie. - Będę walczył o przyszłość Korbielowa - zapowiada.

Ewa Furtak

Gazeta.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Chcielibyśmy sprzedać kilkanaście spółek prowadzących hotele w oparciu o Interferie. To nawet kilkadziesiąt hoteli - mówi Ireneusz Dąbrowski, wiceminister skarbu.

Według wyliczeń resortu skarbu otrzyma za to od 100 do 200 milionów złotych. Jednak takie rozwiązanie nie koniecznie musi być korzystne dla Interferii, ponieważ dotychczas planowała ona inwestycje w nowe obiekty, a nie przejęcie kilkudziesięciu istniejących hoteli.

Wiceminister skarbu wśród spółek na sprzedaż wymienia m.in. Gliwicką Agencję Turystyczną, która ma 19 różnych obiektów wypoczynkowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spiskowa teoria górali brzmi, że to Austriacy podkupują grunty na stokach a następnie "sikają właścicielom wyciągów do mleka" uniemożliwiając działanie ośrodków narciarskich. Tym samym powodują, że narciarze uciekają w Alpy. Taką teoryjkę ostatnio słyszałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

byłem dzisiaj - muzeum działa :)

warunki śniegowe - rewelacja , najlepsze tej zimy:D

przygotowanie stoków - gatowski standard czyli nieprzygotowane ( podobno jakieś ratraki jeździły rano :confused: )

ale za to do frirajdowania warunki miodzio

wszytko wskazuje na to ,że co najmniej do połowy kwietnia będzie tam fajna jazda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

byłem dzisiaj - muzeum działa

warunki śniegowe - rewelacja , najlepsze tej zimy

przygotowanie stoków - gatowski standard czyli nieprzygotowane ( podobno jakieś ratraki jeździły rano :confused: )

ale za to do frirajdowania warunki miodzio

wszytko wskazuje na to ,że co najmniej do połowy kwietnia będzie tam fajna jazda

No zajebiście:D zakolorowałem esencję tego ośrodka a łącząc to w dowolny sposób może być tak:

warunki śniegowe - rewelacja- przygotowanie stoków - gatowski standard czyli nieprzygotowane-fajna jazda

albo:fajna jazda-przygotowanie stoków - gatowski standard czyli nieprzygotowane- warunki śniegowe - rewelacja

albo:przygotowanie stoków - gatowski standard czyli nieprzygotowane-fajna jazda-warunki śniegowe - rewelacja

no!! możecie te 3 warianty rozwinąć:D

Acha Alkim jak by co to kole 7 rano jutro jadę przez Andrychów, miejsce w samochodzie mam szt 4 i tam gdzie jadę niema że ratraki podobno jeździły tylko widać że jeździły:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SB mimo całej antypatii do GATu w Korbielowie.

Ja do tego ośrodka wybierałem się zwykle właśnie w marcu lub kwietniu, ponieważ (o dziwo!) wtedy były super warunki i świetnie przygotowane trasy.

Widziałem trasy gładkie jak stół. Idealnie naśnieżone, idealnie wyratrakowane.

Tak, to się zdarza.

A w tym roku nie byłem bo powiedziałem, że nie pojadę dopóki nic się nie zmieni z wyciągami.

Nie ma co ich walić w łeb za nieprzygotowanie tras.

Czasem potrafią.

Pytanie: czemu tak rzadko !!!??????????

Dwa: nigdzie w okolicy nie da sie tak pojeździć poza trasami jak na Pilsku -a do tego wystarczy tylko wjechać na górę, podejść nieduży kawałek i góra Twoja :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha Alkim jak by co to kole 7 rano jutro jadę przez Andrychów, miejsce w samochodzie mam szt 4 i tam gdzie jadę niema że ratraki podobno jeździły tylko widać że jeździły:)

[/b]

dzięki Sławku za info , ale niestety i tak nie mógłbym jechać bo dzisiaj musiałem być już w pracy:mad: , a taka fajna była pogoda:rolleyes:

za to w sobotę rusze chyba gdzies na Słowację bo na Pilsku pewnie bedą tłumy

Ps

a ty pewnie dzisiaj w Białce szusowałeś skoro rano przez Andrychów gnałeś

( ale się mi rymnęło :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki Sławku za info , ale niestety i tak nie mógłbym jechać bo dzisiaj musiałem być już w pracy:mad: , a taka fajna była pogoda:rolleyes:

za to w sobotę rusze chyba gdzies na Słowację bo na Pilsku pewnie bedą tłumy

Ps

a ty pewnie dzisiaj w Białce szusowałeś skoro rano przez Andrychów gnałeś

( ale się mi rymnęło :) )

Tak w Białce z Hucem no ale jak się kilka dni wcześniej śmigało w Alpach to o białce się nic nie chce pisać ale nie można narzekać jazda była przednia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Na pewno był ktoś dzisiaj na Pilsku - napiszczie jak było ze śniegiem . Z tego co widzę to obok Kasprowego jest to chyba ostatnie miejsce gdzie można jeszcze pojezdzić . Czy jeśli jest wg GAT - "śnieg do 80cm " - co to w praktyce oznacza ?:) U mnie w WLKP też jest w tej chwili śniegu do 80cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...