Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Szczyrk


SB

Rekomendowane odpowiedzi

Widzisz, ja urodzony w Katowicach, też studiowałem na UŚ w Sosnowcu ;). Nie znam nikogo z Sosnowca, Dąbrowy, kto uważałby się za Ślązaka, wręcz wiele osób jest urażonych takim przyporządkowaniem.

Prosty przykład, dlaczego Metropolii nie nazwano "Silesia"? Świetna nazwa, ale cóż, nie zgodziło się Zagłębie.

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja studiowałem na filologii angielskiej - wdział Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu. Jestem z Bytomia, czyli w pewnym sensie "bardziej" Śląskiego miasta od Katowic. Pamiętam dowcipy, że muszę mieć paszport jadąc do Sosnowca. A dziewczynę miałem z Czeladzi, czyli też zza granicy. I wszystko to jedynie były dowcipy. To były lata 90 i już wtedy studenci z Sosnowca, Dąbrowy, Będzina uważali się raczej za Ślązaków.

A to, że dzisiaj jednym pasuje taka nazwa, jak nazwa całego regionu oraz, że niektórzy czują odrębność (i chcą nawet jakiejś autonomii dla regionu) - nie ma to żadnego znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, WojtekM napisał:

he he he

a podział administracyjny nie przeniósł Szczecina z Niemiec do Polski

 

4 godziny temu, pasazer85 napisał:

Ja zupełnie nie rozumiem tekiego ,,historycznego,, nazewnictwa... Jak najbardziej leży ma południe od BB,na wschód od Wisły i w dolinie Żylicy i w Beskidzie Śląskim dodatkowo w powiecie Bielskim, więc jak dla mnie żadna to Żywiecczyzna :)  

Jak mamy być tacy historyczni to może Austro-Węgry ??? A co nie jeździmy do szczyrku a do Austrii 🤣

Spróbujcie powiedzieć mieszkańcom Południowego Tyrolu, że są Włochami. A przecież to tylko historia...

  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, WojtekM napisał:

Był - czas przeszły. Warto konsekwentnie stososowac podziały administracyjne, a nie wypisywać bzdury. 

Podział administracyjny, a regionalny to dwie różne sprawy. Nie da się decyzjami administracyjnymi zmienić granic regionów.  Śląsk, a województwo śląskie to dwie różne sprawy. Np. Opole leży na Śląsku, a Szczyrk, Częstochowa, Sosnowiec - nie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Narciarz ze Śląska napisał:

Podział administracyjny, a regionalny to dwie różne sprawy. Nie da się decyzjami administracyjnymi zmienić granic regionów.  Śląsk, a województwo śląskie to dwie różne sprawy. Np. Opole leży na Śląsku, a Szczyrk, Częstochowa, Sosnowiec - nie. 

Dlatego konsekwentnie pisze o podziale administracyjnym oraz nak czują ludzie. Spróbuj zrobić referendum w Sosnowcu, czy chcą do Małopolski ze wszystkimi konsekwencjami, czy do Śląska (z Katoowicami Sosnowiec bezpkśrednio graniczy). 

Pisanie, ze Sosnowiec to Małopolska to aktualnie ma sens jedynie jako ciekawostka historyczna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek, jesteś z Bytomia, gdzie ludność się mocno zmieniła po wojnie, studiowałeś w Sosnowcu, który od wieków był w innych państwach niż Śląsk. Ci "Ślązacy" z Będzina, prawdopodobnie nigdy nie byli w Rudzie czy Rybniku, myślą, że kosmopolityczne Katowice to typowy Śląsk ze Ślązakami. Tymczasem, gdyby usłyszeli mieszkańców Rudy itd. , to zdziwiliby się, że ktoś może ich pomylić z mieszkańcami Sosnowca ;)

Ja tu nie wartościuję, że ktoś lepszy, albo żeby jakieś autonomie wprowadzać, jednak nieporozumieniem jest kilka zdań z powyższych postów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, R0BERT napisał:

Widzisz, ja urodzony w Katowicach, też studiowałem na UŚ w Sosnowcu ;). Nie znam nikogo z Sosnowca, Dąbrowy, kto uważałby się za Ślązaka, wręcz wiele osób jest urażonych takim przyporządkowaniem.

Prosty przykład, dlaczego Metropolii nie nazwano "Silesia"? Świetna nazwa, ale cóż, nie zgodziło się Zagłębie.

Czyli podsumowanie. Jesteś z Katowic i startuj do władzy by zmienić podział administracyjny na historyczny. Już widzę jak Sosnowiec nosi Cie na rękach bo to nie Śląsk to niech sobie jedzie do Łodzi czy Krakowa. Już widzę jak my Cię nosimy na rekach bo mamy jeździć do Krakowa (przez Śląsk najszybszej) bo historycznie jesteśmy Małopolska. Gorole gorolami Górale góralami a Hanysi hanysami. Muszę zacząć myśleć jak Ty. Hanysa jak u mnie zobacze to widły w plecy ;) Na szczęście te pokolenie już wymiera dzięki bogu. Jeszcze trochę. Mam nadzieję że takich ludzi będzie coraz mniej. To dla tych co nie wiedzą. Szczyrk leży w Beskidzkie Żywieckim na Podbeskidziu. Stolicą regionu Podbeskidzie jest Bielsko-BIAŁA!!  Do tego jest położony w województwie ŚLĄSKIM!! Stolicą województwa są Katowice. Mieszkańcom tego miasta (pewnym) przeszkadza że województwo śląskie to 

986541180_Historyczne_granice_laska.thumb.jpg.43395202fdab0392de1e3e65fe36373b.jpg

To w sumie dlaczego Barania Góra to Beskid Śląski jak historycznie granica biegła przez szczyt. Kurna to tak być nie może. My jesteśmy Beskid Żywiecki partyzantka była nasza i Procpok też. Szczyt też był nasz ale teraz niby tylko śląski. Hanysy precz od nas.

Teraz z historii. Klimczok, Kotarz, Malinowska Skała, Barania Góra, Ochodzita to granica. Dlaczego nas nazywają tak. Pora napisać do premiera i dobrą zmianę wprowadzić bo my z syfem i smrodem nie chcemy być kojarzeni a tak obecnie kojarzony jest Śląsk. Zapewne przez kopalnie i związaną z tym degradacją środowiska.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, R0BERT napisał:

Wojtek, jesteś z Bytomia, gdzie ludność się mocno zmieniła po wojnie, studiowałeś w Sosnowcu, który od wieków był w innych państwach niż Śląsk. Ci "Ślązacy" z Będzina, prawdopodobnie nigdy nie byli w Rudzie czy Rybniku, myślą, że kosmopolityczne Katowice to typowy Śląsk ze Ślązakami. Tymczasem, gdyby usłyszeli mieszkańców Rudy itd. , to zdziwiliby się, że ktoś może ich pomylić z mieszkańcami Sosnowca ;)

Ja tu nie wartościuję, że ktoś lepszy, albo żeby jakieś autonomie wprowadzać, jednak nieporozumieniem jest kilka zdań z powyższych postów.

Ja od urodzenia w Bytomiu, część rodziny m.in. z familoków w Chropaczowie. 

Gwarantuję, że Ślązacy z Sosnowca bardziej 'pasuja' do Rudy Śl niż do rynku w Krakowie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, R0BERT napisał:

Dobre!!! Prawie jak Szczyrk w Beskidzie Żywieckim na Podbeskidziu kolegi mamad.

Dobranoc :)

A jak chcesz nazwać mieszkańców woj śląskiego? Małopolanie??? No, dobra komedia. Mieszkaniec Sosnowca to małopolanin. Ciekawe czy w Sosnowcu o tym wiedzą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś sekundę pomyslał (zamiast być z zasady na nie), to zauważyłbyś że ten mieszkaniec Rzeszowa  to również Małopolanin, choć mieszkający w woj podkarpackim - tak jak mieszkaniec Szczyrku i Żywca jest Małopolaninem zamieszkałym w woj.ślaskim. I cokolwiek napiszesz, to nic tego nie zmieni. 

Edytowane przez mig12345
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś sekundę pomyślał, zamiast być z zasady na nie, to zauważyłbyś, że praktycznie żaden mieszkaniec Sosnowca (oprócz pasjonatów tematu) nie nazwie się Małopolaninem, ani nie czuje żadnego związku z Małopolską (historycznego, geograficznego). I nic tego nie zmieni. Czegokolwiek byś nie napisał. Podobnie jest ze Szczyrkiem - to aktualnie w świadomości ludzi woj. śląskie (potocznie, w codziennych rozmowach Śląsk) i też tego nic nie zmieni.

Całe te bezsensowne bicie piany w wątku, i pokazywanie jak historycznie przebiegały kiedyś granice (czego nikt tutaj nie neguje), ma się nijak do życia realnego i rozumieniu słów w sensie potocznym, codziennym (a nie przez historię i dawne podziały na krainy). Nie wierzysz - wybierz się za granicę Katowic Szopienic (do Sosnowca) i zobaczysz jaka to Małopolska w wyglądzie ulic i świadomości.

Ktokolwiek w tym wątku napisał wcześniej, że Szczyrk to Śląsk, na 100% nie myślał od starych podziałach, tylko o tym jak Szczyrk funkcjonuje w świadomości dzisiaj (czyli część woj. śląskiego). To oczywiście rozumieją wszyscy czytelnicy tego wątku, tylko zwyczajnie niektórzy chcą pokazać (z tych, czy innych przyczyn), że jest inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Szczerze Wam powiem, że trochę mnie  bawicie tą dyskusją. Ja - z racji wykształcenia może - zawsze operuję nazwami geograficznymi i nie mam takich dylematów. A jak cos leży na pograniczu to się mówi na pograniczu. Zresztą co to ma za znaczenie...

Urodziłem się w Sosnowcu na Wyżynie Śląskiej a mieszkam w Warszawie na Nizinie Mazowieckiej. I tu i tu spotkałem wielu fajnych ludzi jak i, niestety, zwykłych buraków. Ważne tak naprawdę jest to aby umieć to rozróżnić i z tymi drugimi się nie bratać.

Pozdrowienia serdeczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Mitek napisał:

Urodziłem się w Sosnowcu na Wyżynie Śląskiej 

No i powiedz szczerze - gdybyś mieszkał dalej w Sosnowcu oraz np. pracował kilka km dalej - np. w Mysłowicach, i ktoś w codziennej rozmowie w pracy w Mysłowicach nazwałby cię Ślązakiem, to poprawiałbyś go?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, WojtekM napisał:

No i powiedz szczerze - gdybyś mieszkał dalej w Sosnowcu oraz np. pracował kilka km dalej - np. w Mysłowicach, i ktoś w codziennej rozmowie w pracy w Mysłowicach nazwałby cię Ślązakiem, to poprawiałbyś go?

Cześć

Nie wiem, zależy od humoru, że tak powiem. Nawet jak nie mieszkam w Sosnowcu (żeby było śmieszniej nigdy tam nie mieszkałem :)) zdarzało się, ze poprawiałem bo to fajny sposób nawiązania rozmowy czy też zrzucenia jej na niezależne tory. Osoby z innych części Polski nie mają świadomości podziału tego regionu i istnienia czegoś takiego jak Zagłębie. Takie podkreślanie odrębności nie lezy w mojej naturze, ze tak powiem bo kojarzy się z podziałami i antagonizmami, których kultywowanie jest bez sensu.

Pozdrowienia serdeczne

PS Jedno co mogę powiedzieć jako osoba trochę "z boku" ale znająca rejon bardzo dobrze (przez prawie 11 lat prowadziłem interesy w województwie śląskim). Mentalność obu grup - ślązaków i zagłebiaków jest tak odmienna, że do tej pory mnie to szokuje.

Pozdrowienia

Edytowane przez Mitek
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, WojtekM said:

No i powiedz szczerze - gdybyś mieszkał dalej w Sosnowcu oraz np. pracował kilka km dalej - np. w Mysłowicach, i ktoś w codziennej rozmowie w pracy w Mysłowicach nazwałby cię Ślązakiem, to poprawiałbyś go?

Jako człowiek urodzony w Katowicach Ligocie, mieszkający prze 30+ lat w samym centrum Sosnowca, grający od małego do nastolatka w Zagłębiu (gdzie zaliczyłem parę wyjazdów z kibolami), jeżdżący tramwajem 15 gdzie sprawdzano szaliki (co nadal sie zdarza), chodzącym na Borki rzucac kamieniami w Ślązaków, mieszkającym od lat w centrum prawie Katowic, odpowiedzilabym że jestem Zagłębiakiem. Co też za każdym razem czynię :)

i sprawia mi to dużą radość i strasznie mnie to i cieszy i śmieszy jednocześnie :) Tak samo jak Wasza dyskusja :)

 

Czyli urodziłeś się w wysuniętej najdalej na południe dzielnicy Warszawy ;) @Mitek

Edytowane przez mysiauek
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, mysiauek napisał:

Jako człowiek urodzony w Katowicach Ligocie, mieszkający prze 30+ lat w samym centrum Sosnowca, grający od małego do nastolatka w Zagłębiu (gdzie zaliczyłem parę wyjazdów z kibolami), jeżdżący tramwajem 15 gdzie sprawdzano szaliki (co nadal sie zdarza), chodzącym na Borki rzucac kamieniami w Ślązaków, mieszkającym od lat w centrum prawie Katowic, odpowiedzilabym że jestem Zagłębiakiem.

Z szalikami bym uważał, bo przykładowo w Bytomiu Łagiewnikach (dzielnicy Bytomia przylegającej do Świętochłowic) lepiej było chodzić z szalikiem Ruchu Chorzów niż Polonii Bytom ;). Ot, specyfika zachowań kibicowskich ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...