Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Dobrze dobrałem buty??


Gość muli777

Rekomendowane odpowiedzi

Witam i pozdrawiam wszystkich narciarz.

Tak jak na pisałem w temacie chciałbym się upewnić czy dobrze dobrałem buty??

Jestem początkującym narciarzem, wzrost 180 cm, waga 77 kg, długość stopy to niecałe 27 cm. Zakupiłem buty Rossignol Zenith Z 14 w rozmiarze 27,5. Jak ubiorę buta i klamry są nie zamknięte to palce dobijają do końca. Po zamknięci klamer i nachyleniu się kilka razy do przodu noga się cofa i juz nie dobija. jak chodzę w butach to palce leciutko dotykają do końców po 15 min tego juz nie czuć. Dolne klamry dopinają sie na drugim ząbku, a górne na 4. Noga w pięcie nie jest całkowicie usztywniona, delikatnie się przesuwa. Zastanawiam się czy rozmiar 27,5 jest dla mnie odpowieni. Słyszałem ponad to, że rozmiar 27 i 27,5 różni się tylko grubością wkładki w środku botka. Czy to prawda?? Czy skorupa i botki są takie same (na botkach na metce jest napisane 27-27,5, natomiast na skorupie 27,5 )?? Czy jeśli włożę grubszą wkładkę to będę miał rozmiar 27 ??

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem początkującym narciarzem, wzrost 180 cm, waga 77 kg, długość stopy to niecałe 27 cm. Zakupiłem buty Rossignol Zenith Z 14 w rozmiarze 27,5. Jak ubiorę buta i klamry są nie zamknięte to palce dobijają do końca. Po zamknięci klamer i nachyleniu się kilka razy do przodu noga się cofa i juz nie dobija. jak chodzę w butach to palce leciutko dotykają do końców po 15 min tego juz nie czuć. Dolne klamry dopinają sie na drugim ząbku, a górne na 4. Noga w pięcie nie jest całkowicie usztywniona, delikatnie się przesuwa. Zastanawiam się czy rozmiar 27,5 jest dla mnie odpowieni. Słyszałem ponad to, że rozmiar 27 i 27,5 różni się tylko grubością wkładki w środku botka. Czy to prawda?? Czy skorupa i botki są takie same (na botkach na metce jest napisane 27-27,5, natomiast na skorupie 27,5 )?? Czy jeśli włożę grubszą wkładkę to będę miał rozmiar 27 ??

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

1. Na długość buty dobrałeś poprawnie

2. Klamry mają możliwość mikro regulacji (przez przekręcanie), więc możesz sam ustawić na którym ząbku maja łapać. Najlepiej, aby podczas zapinania zimnego buta łapały pierwszy ząbek, żeby było na czym dociągnąć.

3. But dopiero się układa i tak naprawdę to odpowiednie ułożenie stopy w bucie będziesz miał po kilku zjazdach, tym bardziej, że nowoczesne wkładki formują się do stopy pod wpływem ogrzania się od niej.

4. Rozmiary 27 i 27,5 nie różnią się grubością wkładki tylko szerokością skorupy! Możesz sprawdzić w sklepie, że skorupy 27 i 27,5 mają taką samą długość.

5. Nie kombinuj z wkładkami!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie juz kolejna osoba twierdząca ze rozmiary 270 i 275 róznią sie tylko szerokością...moze jest w tym prawda nie wiem...ale wiem z wlasnego doswiadczenia ze na przykladzie buta Fischer RC4 Competition 270 bylo na mnie za małe, a 275 dobre (?)...wiec moze nie do konca tylko ta szerokość :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie juz kolejna osoba twierdząca ze rozmiary 270 i 275 róznią sie tylko szerokością...moze jest w tym prawda nie wiem...ale wiem z wlasnego doswiadczenia ze na przykladzie buta Fischer RC4 Competition 270 bylo na mnie za małe, a 275 dobre (?)...wiec moze nie do konca tylko ta szerokość :P

Do końca! Rozmawiałem przed chwilą bezpośrednio z Fischerem i uzyskałem potwierdzenie, że połówki są tylko szersze, a nie dłuższe!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie Niedowiarkowie !!

Temat byl przerabiany "setki" razy, wiec poluzujcie i sie ewentualnie u zrodel doinfurmujcie jak Was cos jeszcze dreczy :rolleyes:

Natomist JC - taka dygresja / pytanko.

Na zaprzyjaznionym forum byla dyskusja / dywagacja, ze rozmiar 0,5 nie wynika z szerokosci skorupy ale wlasnie z szerokosci - ksztaltu wkladki - i to ona robi roznice na rozmiarze :confused:

I "tamci" fachmani sie pod tym podpisali, wiec..... ?

Choc jak ja mierzylem 27 i byly za waskie to dam sobie "cos" obciac, ze inna wkladka by mi nie pomogla, skoro na wybranych punktach stopy mialem slady skorupy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak traktować to, że na metce od botków jest napisane 27-27,5??

Mam też jeszcze jedno pytanie. Czy pięta ma być całkiem unieruchomiona czy może się delikatnie podnosić??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek :D no kpisz chyba z kolegi :D

W porządnie dobranym bucie narciarskim masz nie odrywac pięty od wkładki :)

... tylko pytanie, co oznacza dla Ciebie blokada piety a co dla mnie :P zablokowanie piety mozesz uzyskac w bucie zawodniczym (95-98mm max), ktory ma bardzo cienka wkladke ze wzgledu na waska skorupe, natomiast but turystyczny ma wkladke dosyc gruba i szeroka skorupe, bo wygoda w takim bucie jest priorytetem, zauwaz ze mowimy tu o butach dla poczatkujacego :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

natomiast but turystyczny ma wkladke dosyc gruba i szeroka skorupe, bo wygoda w takim bucie jest priorytetem, zauwaz ze mowimy tu o butach dla poczatkujacego :rolleyes:

Ściśle mówiąc to mówimy tu o butach Rossignol Zenith Z 14 (twardość 80/90) czyli o butach, w których mogą jeździć również bardziej zaawansowani narciarze i w związku z tym chce rozstrzygnąć czy tak może być, że stopa się delikatnie oderwie gdy wepnę buta w nartę i próbuję podnosić piętę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściśle mówiąc to mówimy tu o butach Rossignol Zenith Z 14 (twardość 80/90) czyli o butach, w których mogą jeździć również bardziej zaawansowani narciarze i w związku z tym chce rozstrzygnąć czy tak może być, że stopa się delikatnie oderwie gdy wepnę buta w nartę i próbuję podnosić piętę?

... przyznam, ze nie zanm akurat tego buta, ale jak zapniesz klamry to odrywac sie pieta nie powinna. W moim rozumieniu, odrywac to znaczy, ze powstaje pustka miedzy pieta od spodu a butem (wkladka), mysle jednak ze nie o to Ci chodzi a jedynie o pewien niewielki ruch jaki mozesz zrobiec, i mysle ze jesli jest rzeczywiscie niewielki to jet to do zaakceptowania. Jezeli masz juz te buty to przetestuj je na stoku i wtedy bedziesz wiedzial dokladnie czy ten luz jest do zaakceprowania czy nie. But ma miekka wkladke i stopa tez nie jest calkiem twarda :D wiec zawsze gdzies ten zestaw musi sie poddac, nie da sie go calkowicie zablokowac bez zmniejszenia komfortu. Im but jest bardziej "turystyczny" tym grubsza ma wkladke i szersza skorupe, im bardzie sportowy - odpowiednio ciensza wkladka i wezsza skorupa ale komfort sie zmniejsza. Ponaddto zwykly but ma taka konstrukcje zeby pasowal na wiele roznych stop. Oczywiscie kazdy z producentw ma troche inny tzw. last wiec trzeba mierzyc rozne buty zeby trafic na ten najlepiej dopasowany.

Poza tym nie ma co pisac wiecej bo widze ze tu inni sa bardziej kompetentni w tym temacie wiec raczej ich sluchaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja tylko dopisze ze swojej nikczemnej praktyki.

W starych atomic B-ride 950 (95 flex) finalnie doszedlem, ze nie tylko stopa ma luz (troche mniejszy problem) ale rowniez pieta nie tylko boki, ale tez poderwanie male do gory.

Masymalne klamrowanie nie pomagalo na ta przypadlosc, i w trakcie jazdy doszedlem do refleksji ze mi cos "za bardzo lata" i nie czule sie pewnie.

Rozmiar 27,5

W probowanych head rd (flex 120, ale takie 120 ze fiu fiu) pieta byla jak w betonie, ani praktycznie milimetra drgniecia, ale sama stopa tez byla jak w imadle, do tego stopnia ze bez zadnych dodatkowych zabiegow mozna bylo na podstawie zgniecen i zaburaczen mojej sotpy wykonac prawidlowe odbarczanie:D

Ale bylo to nie do scierpienia, tzn buty nadawaly sie na 1-2 zjazdy, przy testach w temperaturach pokojowych.

Rozmiar 27,0

W aktualnie jezdzonych head raptor (flex 120), wkladka jest grubsza niz w rd, palce po pierwszych przymiarkach mocno dotykaly konca buta, ale po uksztaltowaniu sie wkladki stopa sie "cofnela" i teraz po pelnym wyprostowaniu palcow delikatnie sie opieraja o koniec buta.

Na szerokosc bez luzow ale komfortowo.

Pieta nie jest jak w imadle, ale jej "ruch" jest taki, ze mam wrazenie jakby to bylo "drgniecie" botka albo przesuniecie skarpety narciarskiej.

Zadnego dyskomfotu poprzez brak trzymaniu przy najbardziej ekstremalnych (w moich mozliwosciach:D) "wygibasach", przy minimalnym "luzie piety" w trakcie stania w nim. Ale zaznaczam, ze nie jest to "jakies tam" odrywanie sie jej.

Rozmiar 27,5.

Przy tej samej dlugosci stopy (rozmuiar 27) kazdy z butow mial inna dlugosc skorupy:

* atomic 317 mm,

* head rd 305 mm;

* head raptor 310 mm

Tych milimetrow na 100% teraz pewny nie jestem, musialbym sprawdzic w chacie, ale roznice byly / sa i w takich mniej wiecej proporcjach jak wyzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tej samej dlugosci stopy (rozmuiar 27) kazdy z butow mial inna dlugosc skorupy:

* atomic 317 mm,

* head rd 305 mm;

* head raptor 310 mm

... tak jest, bo dlugosc skorupy to dlugosc zewnetrzna podeszwy (czyli tego co sie wpina w wiazanie :D) i nie jest to scisle zwiazane z dlugoscia wewnetrzna skorupy, zalezy od modelu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...