Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Nadchodzi wielkie ochłodzenie


JC

Rekomendowane odpowiedzi

Za 10 lat Polska może zmienić się w syberyjską tundrę. Ten czarny scenariusz jest bardzo prawdopodobny oraz - zdaniem naukowców - może nastąpić bardzo gwałtownie.

Światowe ocieplenie klimatu dla Polski i Europy może skończyć się kolejną epoką lodowcową - przestrzegają naukowcy, którzy od lat śledzą zmiany klimatyczne na północnym Atlantyku. Ich zdaniem, zmiana klimatu może być bardzo gwałtowna - przestrzega "Dziennik".

Niespodziewane przełączenie

"Dziennik" powołuje się na wyniku badań europejskich klimatologów, którzy porównali dane z różnych lat dotyczące tempa topnienia lodowców, przelotu ptaków i przepływu różnych gatunków ryb. Doszli oni do wniosku, że w niedługim czasie grozi nam efekt tzw. przełącznika klimatycznego, a więc niespodziewanej zmiany klimatu.

10 stopni mniej

Chodzi o to, że wzrost temperatury powietrza prowadzi do szybszego topienia lodowców. Wskutek tego do Atlantyku przedostają się coraz większe masy zimnej słodkiej wody. W rezultacie może to spowodować zatrzymanie północnego biegu Golfsztromu. - To dzięki niemu mamy stosunkowo łagodny klimat jak na naszą szerokość geograficzną - mówią "Dziennikowi" naukowcy. Temperatura w Europie może spaść wówczas nawet o 10 stopni - wylicza "Dz".

Tundra, albo północna Kanada

Golfsztromowi zagrażają coraz większe masy słodkiej zimnej wody z topniejących lodowców, które wpadają do Atlantyku. Gdy ich poziom w oceanie przekroczy stan alarmowy, ciepły Golfsztrom zaniknie. W rezultacie kraje naszej szerokości geograficznej przypominać zaczną północną Kanadę lub syberyjską tundrę - przestrzega "Dziennik".

Źródło tvn24.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym juz pisalem dobrych pare miesiecy temu, acz nie wtakich szczegolach, ale tez sie slyszalo. :)

Szkoda tylko ze za bardzo sie nie nacieszymy jak w 2012 wszystko sie skonczy

Słyszałem kilka lat temu. Jakiś japoński profesor prowadził badania na temat wpływu roztopionych lodowców na prądy morskie i wyszło mu w symulacji, że w ciągu do100lat nadejdzie zlodowacenie, wynikające z zatrzymania prądów morskich, przez chłodną wodę z lodowca. Podobno kilkanaście tysięcy lat temu było identycznie. Widzę ze najnowsze badania pokazują że proces ten może nadejść szybciej, tak więc jest szansa że jeszcze za mojego życia pojeżdżę w Tatrach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Ekoradia:

Jak informuje nasz wieloletni obserwator-przyrodnik, Pan Zdzisław z Wartkowic, od 2 dni gąsienice zaczęły wchodzić głęboko w ziemię. Podobnie zachowują się pędraki. To może być sygnał nadciągającej normalnej zimy...

brawa dla gąsienic i pędraków - TAK TRZYMAĆ!:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brawa dla gąsienic i pędraków - TAK TRZYMAĆ!:D

oj tak niech wchodzą jak najgłębiej bo te pier....lone dziki kampinowskie pozamiatają mi działkę na równo:mad:....a w ogóle TAK TRZYMAĆ:)....oczywiście:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 3 months later...

No i wychodzi na moje ... :D

Mamy 6 maja, a na Kitzsteinhornie i Molltalerze pokrywa śniegu przekracza ... 4 metry! Żeby tego było mało, to śniegu przybywa :D.

Jak tak dalej pójdzie to w trakcie Polskich Dni w lipcu będzie można bez problemu jeździć na nartach do Alpincenter.

Na marginesie dodam, że w Soelden jest 3,5 metra śniegu, ale ze względu na zakończenie sezonu wyciągi są nieczynne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wychodzi na moje ... :D

Mamy 6 maja, a na Kitzsteinhornie i Molltalerze pokrywa śniegu przekracza ... 4 metry! Żeby tego było mało, to śniegu przybywa :D.

....

Nie tylko tam,również na Kasprowym przybyło śniegu... 2 cm... :P Ale ponoć nadal ma przelotnie sypać!

Uśpić Świstaki!Niech się zdrzemną jeszcze jakiś miesiąc... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może lodowce odrobią trochę zaległości bo przez ostatnie 20 lat głównie traciły zarówno na długości jak i na grubości. Co ciekawe - wbrew opini tzw zielonych najmniejsze straty notowały lodowce eksploatowane narciarsko - głównie z powodu dośnieżania ich oraz ochrony w sezonie letnim pewnych tras przed nadmiernym wytapianiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, i widać, że jestem niewyspana - wyszły mi 2 posty zamiast jednego...

Co ciekawe - wbrew opini tzw zielonych najmniejsze straty notowały lodowce eksploatowane narciarsko - głównie z powodu dośnieżania ich oraz ochrony w sezonie letnim pewnych tras przed nadmiernym wytapianiem.

A to dobre!:rolleyes::D

Edytowane przez Maria
confusion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...