Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Techniki jazdy oraz nasze filmiki


Boogie

Rekomendowane odpowiedzi

Dla mnie Harb jest za bardzo skomplikowany podczas gdy ja uwazam ze technika jest raczej prosta.

No to masz takie samo zdanie jak HH, on też premiuje prostotę. Ja uważam że jego system PMTS jest bardzo prosty i logiczny, jak kazdy dobry system jest oparty na praktyce i doświadczeniu. Facet ścigał się i trenował jeszcze w czasach braci Bachledów, b.miło ich wspomina, potem szkolił i trenował przez kilkadziesiąt lat w Canadzie i US - moim zdaniem wie b.dużo. Przeczytaj " Essentials of skiing ", może zmienisz zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie Harb jest za bardzo skomplikowany podczas gdy ja uwazam ze technika jest raczej prosta.

No to masz takie samo zdanie jak HH, on też premiuje prostotę. Ja uważam że jego system PMTS jest bardzo prosty i logiczny, jak kazdy dobry system jest oparty na praktyce i doświadczeniu. Facet ścigał się i trenował jeszcze w czasach braci Bachledów, b.miło ich wspomina, potem szkolił i trenował przez kilkadziesiąt lat w Canadzie i US - moim zdaniem wie b.dużo. Przeczytaj " Essentials of skiing ", może zmienisz zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo o tym co pisze Marcus jest na stronach Haralda Harb (pmts.org).

Ciekawa jest analiza z SG z tych mistrzostw:

http://www.pmts.org/pmtsforum/viewtopic.php?f=1&t=3221

Na zdjeciach Inerhofera widac ze mozna wygrywac nie stosujac square stance.

Rozne sa szkoly jak widac i rozne metody nauczania i dobrze ze tak jest.

Przynajmniej jest ciekawie:)

... to co jest na pierwszym zdjeciu powiedzialbym "fairly square" zdjecia nastepne pokazuja fazy zmiany krawedzi i to co kiedys nazywalo sie antycypacja czyli gora wykonuje ruch wyprzedzajacy w kierunku nowego skretu narty podazaja pozniej. Dla mnie to nie jest dowod ze zawodnicy nie stosuja sylwetki frontalnej bo po przejrzeniu filmu (otyle o ile cos tam widac) frontalnosc jest w pierwszych fazach skretu gdzie to jest najwazniejsze. Np miedzy 17s i 23s dwa skrety wykonane frontalnie (sczegolnie w 20s to widac). Kazdy widzi cos innego :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to masz takie samo zdanie jak HH, on też premiuje prostotę. Ja uważam że jego system PMTS jest bardzo prosty i logiczny, jak kazdy dobry system jest oparty na praktyce i doświadczeniu. Facet ścigał się i trenował jeszcze w czasach braci Bachledów, b.miło ich wspomina, potem szkolił i trenował przez kilkadziesiąt lat w Canadzie i US - moim zdaniem wie b.dużo. Przeczytaj " Essentials of skiing ", może zmienisz zdanie.

... patrze tu i co widze, o krotkich skretach nie bedziemy dyskutowac bo tam nie ma czasu na prostopadlosc ale np. 2:10 on wewnetrznym barkiem wyprzedza skret co moim zdaniem oslabia stanie na zewnetrznej nodze, moim zdaniem :D takie skrecanie sylwetki nie jest naturalne. U Szafranskiego czytam komentarz sekwencji zdjeciowej Palandera: ... nie ma mowy o tzw. kontr-rotacji, czyli wyprzedzeniu skretu ramieniem wewnetrznym. Ramiona pozostaja skierowane w te strone w ktora jada narty ... U Harba gdyby nie cofal reki zewnetrznej i nie wycigal tej reki wewnetrznej do przodu to bylby rowniez "fairly square", w jezdzie rekreacyjnej po miekkim podlozu (najczesciej) skrecenie bioder nie bedzie mialo znaczenia ale na lodzie lub przy bardzo duzej sile odsrodkowej moze byc juz klopot bo stanie na zewnetrznej nodze nie bedzie wystarczajaco mocne (skrecone biodra nie dadza dobrego oparcia - do przetestowania na sucho).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... po co Harb podnosi jedna narte? http://www.harbskisystems.com/ess_bonus_2.htm to nie jest efekt tzw. kopa od prostujacej sie narty tylko ewidentne podnoszenie.

W innych ujeciach widze ze skrecanie bioder powoduje mu A-frame co jest malo widoczne bo trzyma narty bardzo wasko.

Tak czy siak ten facet oczywiscie jest niesamowicie objezdzony i nie ma watpliwosci ze chcialbym tak jezdzic jak on szczegolnie w jego wieku, plynnosc ruchow, lekkosc itd. jest niesamowita. Respekt.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jack
Kazdy widzi cos innego :D

Moze inaczej, kazdy widzi to co chce widziec:D

Dobrze po prostu znac i umiec zastosowac rozne style w zaleznosci od sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U Szafranskiego czytam komentarz sekwencji zdjeciowej Palandera: ... nie ma mowy o tzw. kontr-rotacji, czyli wyprzedzeniu skretu ramieniem wewnetrznym. Ramiona pozostaja skierowane w te strone w ktora jada narty ..

Bo takiego wyprzedzenia nie chce sam zawodnik.

np. 2:10 on wewnetrznym barkiem wyprzedza skret co moim zdaniem oslabia stanie na zewnetrznej nodze

Bo nadmiar k/rotacji jest BŁĘDEM.

Zawodnik w bramkach to inna bajka (tak krawiec kraje jak mu materi staje).

Oprócz tego ,ze chce szybko to musi się zmiescic w bramce. Jesli pojedzie finezyjne

dobrym torem to nie będzie się zwijał w klębek (bo to go blokuje).

Stosuje takie położenie na nartach aby jechać najszybciej. Bedzie to roznie , czasami

przyjmie pozycję frontalną.

Ale zawsze będzie dązył do takiej pozycji aby miec najlepsze wsparcie na narcie dolnej

i miec w zapasie miozliwosc korekty toru przez skrócenie toru jazdy lub wydłużenie.

Tors jego i nogi muszą być gotowe na RÓZNEGO rodzaju rotacje i kontrrotacje od minimalnej do maksymalnej, az prawie do zatrzymania.

Tak się dzieje na trasach PS.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.harbskisystems.com/ess_bonus_3.htm 1:57 do 2:03 Harb pieknie prezentuje sylwetke frontalna :D

Nie, po prostu na tym stoku i w tym ćwiczeniu ( power rel. ) wyrażne zaznaczenie CA jest niepotrzebne, za wolno i płasko, to jedno, po drugie zwróć uwagę na ułożenie rąk, wewnętrzna prowadzi - to oznacza że pozycja nie jest 100% square i nie ma ryzyka rotacji a o to w tym wszystkim chodzi - jeżdzimy z CA by unikać rotacji i mieć pewnośc że krawędzie nie puszczą.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżdzimy z CA by unikać rotacji i mieć pewnośc że krawędzie nie puszczą.

Co za alergia na rotację. :D

Rotacja ma bardzo rózne postaci. Ma ona być przeniesiona na narty. Poprowadzona nieumiejętnie powoduje kłopoty z równowagą, to samo jest z kontrrotacją.

Dlatego nie powiem , ze podoba mi sie jazda H.H. . Dla mnie on jedzie bez j..j., chociaż z wieloma elementami sie zgadzam i je stosuję.

Marcus czy napewno nie zapędzasz się w kolejny zaułek jak z tym skwerem :D.

Dla mnie stosowanie kazdej formy jazdy na nartach jest porządane , aby moc przynajmniej miec wrazenie ze to co wyprawia B.Miler na nartach jest osiągalne dla normalnych ludzi. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co za alergia na rotację. :D ...to co wyprawia B.Miler na nartach jest osiągalne dla normalnych ludzi. :)

Obawiam się że termin " rotacja " pojmujemy w różny sposób:confused:

Bode ma wiele fatalnych nawyków i problemy ze sprzętem ( buty ) ale...jest wspaniałym atletą, dzięki temu jest w stanie swoje techniczne " ułomności " kompensować i od czasu do czasu stać go na wynik, zbyt często niestety odwiedza krajobraz:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich,uprawiam narciarstwo praktycznie od małego z mniejszymi,bądź dłuższymi przerwami.Mam prośbę,żeby ktoś fachowo ocenił moją jazdę.

Pozdrawiam.

Szybko jedziesz, masz opanowaną jazdę nartą plaską. Dobra równowaga, dobrze pracujące ręce.

Za duża stalość pozycji (brak ruchów góra dół i przód tył).Jazda w lekkim odchyleniu (pozycja na piętach).Niestety masz równo obciążone narty co jest powodem dalszych błędów.

Skrety niedokrecone. Popatrz na dzioby nart (czy zmieniają kierunek?).

Czy dostrzegasz jak wchodzisz w interakcję ze sniegiem (oparcie nart o snieg).

Plaskie prowadzenie nart zmusza Cię do zapierania sie (hamujące dzialanie),

zmniejszasz tym samym prędkosc az do momentu kiedy opór slizgających się nart nie wprowadzi je w skret Jest to moment kiedy narty znajdują oparcie na sniegu.

Zwroc uwagę że nie robisz zeslizgu tyłów nart , robisz to gorzej bo wprowadzasz je w dryf . Zsuwają sie w dół na całej długosci jednakowo.

Ostatni skret to skret do zatrzymania bardzo poprawny. To jest taka namiastka skretu STOP. Takie własnie są Twoje skręty.

Wyjsc z tego mozna przez jazdę na krawędzi narty dolnej (zapobiegnie to dryfowi i szybciej wprowadzi narty w skręt.

Pozdrawiam!

Po wklepaniu zauważyłem że dałes 3 filmy. Drugi film przekonuje mnie ,że trafnie wskazałem na zjawisko dryfu.

Z film 3 (jazda Royal) potwierdza dobrą równowagę i bardzo dobre opanowanie jazdy na płąskiej narcie, ale również pokazuje jak ciało prowadzisz sztywno (stąd trudnosci z płynnoscią ruchu)

Jestes dobry ale bez krawedzi postęp będzie utrudniony.

Edytowane przez niko130
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rossignol
Jest moją subiektywną oceną tego filmu .

Subiektywną , ale prawdziwą. Rossi więcej odwagi :D

Nasz rację : czy tam wogóle są krawedzie w tej jezdzie? Chwilami ich wcale nie ma .

Ale to oznacza kunszt z jakim on zjezdza. CZUCIE KRAWEDZI ma doskonałe , spróbujcie wykonac jazdę w slizgu utrzymijąc narty w linii spadku. To tylko dla orłów.

Zanim zaczniecie mnie atakować , spróbujcie to zrobić na stoku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:):):)

Darko daję tu link
na stoku .

Czy taka jazda Ci się podoba ? Dla mnie jest super ,to fundament narciarstwa.

Zapomniałem Darko podziękować za odwagę i wystawienie filmu. Teraz to robię .:)

Rossi,piękne dzięki za filmik,to jest właśnie to co mi się podoba.

Ćwiczyć,i jeszcze raz ćwiczyć.

Postaram się bardziej jeździć na krawędziach i bardziej podkręcić skręt:)

Pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...