Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Kto żegluje


magelan

Rekomendowane odpowiedzi

49 minut temu, surfing napisał:

Seniorzy podjęli już decyzję o pływaniu razem?

Jakby była potrzebna dezynfekcja  mam rum 80% zakupiony w Austrii który czeka na rozpoczęcie sezonu żeglarskiego. :) 

prodpixnr8261-Stroh-Rum-80-Krug-wawi.jpg

Pływanie było razem, nawet trzypokoleniowo :). Pora jednak nieco zbyt wczesna na takie "Morskie opowieści", nawet austriackie B|.

Ładny akwen macie na tym Goczałkowickim.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja byłem na 2 tygodniowym wyjeździe na mazurach 4 lata temu i pływałem żaglówką Janmor 8.5m. Zapłaciliśmy 3200zł za 14 dni za jacht, więc cena bardzo dobra. Wyjazd wspominam znakomicie. Niestety patentu nie mam. Patent zrobić planowałem ale zrezygnowałem bo stwierdziłem, że nie będę miał z kim pływać. W rodzinie brat ma patent żeglarza jachtowego, więc w razie czego to się doczepię. 

Co do tego strocha 80%, kilka butelek kupiłem w miejscowości Samnaun za cenę 10 franków za butelkę LITROWĄ i rozdałem je znajomym. :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Ziemowit napisał:

Patent zrobić planowałem ale zrezygnowałem bo stwierdziłem że nie będę miał z kim pływać

Nie rezygnuj, wiedza potrzebna do zdobycia patentu żeglarza bardzo często przydaje się w zwykłym lądowym życiu np. umiejętność wiązania węzłów przyda się nader często.

Patent też się przydaje zwłaszcza za granicą, podczas wypożyczania jakiegokolwiek sprzętu wodnego.

Podstawowe elementy żeglarstwa powinny znać już dzieci w podstawówce, niestety takich praktycznych rzeczy w Polskiej szkole nie uczą.

Śniardwy

P1060040.JPG.40fb0a600b0ebcf1179fed9d23d2f7d1.JPG

  Upał i flauta na środku Śniardw :) 

P1060045.JPG.cfa7035abe0e730b8dbd5850779c9c35.JPG

P1060039.JPG.18c92e24b4c0ce18be2be92374424e1a.JPG

 

 

13 godzin temu, tanova napisał:

Ładny akwen macie na tym Goczałkowickim.

Tak wygląda jedyny port na tym akwenie Wisła Wielka

P1140621.thumb.JPG.4a227b875586462c735689f0b10fe71f.JPG

 

 

Edytowane przez surfing
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, surfing napisał:

Nie rezygnuj, wiedza potrzebna do zdobycia patentu żeglarza bardzo często przydaje się w zwykłym lądowym życiu np. umiejętność wiązania węzłów przyda się nader często.

Patent też się przydaje zwłaszcza za granicą, podczas wypożyczania jakiegokolwiek sprzętu wodnego.

Podstawowe elementy żeglarstwa powinny znać już dzieci w podstawówce, niestety takich praktycznych rzeczy w Polskiej szkole nie uczą.

Generalnie teraz szkolenia i egzaminy na patenty to jest śmiech na sali. Chyba dwa lata temu mój syn zdawał na jachtowego sternika morskiego. Egzaminatorzy udawali, że egzaminują i że nie widzą, że kursanci korzystają z różnych źródeł wiedzy, choć i tak wymagania nie są zbyt wysokie w porównaniu z czasami, gdy ja robiłam kursy będąc jeszcze w szkole średniej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, surfing napisał:

Nie rezygnuj

Jeśli już miałbym to kontynuować to raczej skłaniałbym się ku zrobieniu ISSA lub RYA razem ze szkoleniem radiooperatora i brał możliwie tanie 12 metrowe bawarki w Grecji czy Chorwacji. Mazury są bardzo fajne, ale jest niedosyt, bo tamtejsze jeziora poza Śniardwy nie są zbyt duże. Mamry czy Dargin w 1 dzień przy przyzwoitym wietrze i nie okrojonym żaglu można 10 razy opłynąć od brzegu do brzegu.

Edytowane przez Ziemowit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, tanova napisał:

Generalnie teraz szkolenia i egzaminy na patenty to jest śmiech na sali. Chyba dwa lata temu mój syn zdawał na jachtowego sternika morskiego. Egzaminatorzy udawali, że egzaminują i że nie widzą, że kursanci korzystają z różnych źródeł wiedzy, choć i tak wymagania nie są zbyt wysokie w porównaniu z czasami, gdy ja robiłam kursy będąc jeszcze w szkole średniej.

 

A gdzie zdawał? Pytam, bo sama jestem jeszcze ze starej szkoły kursów w Jastarni i ekipa, choć coraz już mniej towarzystwa (świetnego), wciąż szkoli i egzaminuje, na pewno bardzo solidnie. Z nowymi nie mam do czynienia, i chyba nie ma czego żałować... Jastarnia zresztą, założona przez samego Zaruskiego, przetrzymała komunę, ale owej rzeczywistości już nie   :(.  

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Ziemowit napisał:

Jeśli już miałbym to kontynuować to raczej skłaniałbym się ku zrobieniu ISSA lub RYA razem ze szkoleniem radiooperatora

Bardzo dobry pomysł, ale optymalnie jest mieć patent żeglarza  i  ISSA Offshore Skipper - wielu młodych  tak robi.

ISSA  stawia na praktykę, szkolą na jachcie małą grupkę, jacht pływa cały czas, a nazwisko instruktora widnieje na patencie-czyli instruktor osobiście ręczy za wiedzę kursanta.   Człowiek z certyfikatem ISSA  nie ma obaw wypożyczenia jachtu morskiego bo wie co go czeka,  a u właściciela wzbudza większe zaufanie. 

Może z powodu konkurencji ISSA  egzaminy na patent Sternika stały się formalnością.

 

page-04.jpg

Edytowane przez surfing
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Maria napisał:

A gdzie zdawał? Pytam, bo sama jestem jeszcze ze starej szkoły kursów w Jastarni i ekipa, choć coraz już mniej towarzystwa (świetnego), wciąż szkoli i egzaminuje, na pewno bardzo solidnie. Z nowymi nie mam do czynienia, i chyba nie ma czego żałować... Jastarnia zresztą, założona przez samego Zaruskiego, przetrzymała komunę, ale owej rzeczywistości już nie   :(.  

Młody zdawał egzamin w Kołobrzegu, bo mu akurat pasował termin, a przygotowywał się sam i jest opływany, więc jakieś specjalne szkolenie praktyczne nie było potrzebne. Ja robiłam patent na sternika jachtowego w COŻ w Trzebieży trzydzieści lat temu. To była inna epoka, a kursy miały renomę na całą Polskę. Nawet nie wiem, czy jeszcze dalej szkolą, bo ośrodek jakiś czas temu miał problemy, pewnie podobnie jak Jastarnia.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, Trzebież i Jastarnia... To były czasy, rzeczywiście inna epoka. Ojciec był kapitanem (jednym z najstarszych w Polsce, szkolił się jeszcze w Jastarni przed wojną, a jego kursantką później była sama Remiszewska) i co roku jeździliśmy tam na 3-6 tygodni i pływaliśmy z kursami na sternika morskiego. Potem Ojciec zazwyczaj płynął na jakiś rejs. Kiedy wracał, wyglądał o 10 lat młodziej... Znałam jeszcze kpt. Karola Zielińskiego, który był uczniem samego Zaruskiego. Jak on manewrował dużym jachtem na żaglach - na centymetry! Ech...

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, tanova napisał:

@Maria - pływasz jeszcze czasami?

Od bardzo dawna nie. Ciągle, co roku się wybierałam, ale brak czasu i odpowiedniego towarzystwa. Nawet na poważniejsze góry latem też zostają jakieś ochłapy czasu. Jakoś nie mam śmiałości wpakowywać się starym kapitanom, zresztą oni pływają głównie we wrześniu, kiedy już nie mogę. A co do pływania śródlądowego, obecne Mazury jakoś mnie nie ciągną, to już nie to co dawniej. Może jak następne pokolenia trochę jeszcze podrosną, wyciągnę ich na jakiś rejs po Adriatyku, zobaczymy. Ale nie dopuszczam  myśli, żeby nie wrócić kiedyś na morze, choćby zupełnie rekreacyjnie...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...
  • 3 months later...

Film dobrze obrazujący  ile emocji i przyjemności daje amatorskie pływanie na jachtach typu 470 :)

 

 

W dniu 4.08.2021 o 13:48, surfing napisał:

Brawo Dziewczyny! 

W żeglarstwie nikt nie daje prezentów, bo na wynik składa się kilka wyścigów. 

W medalowym wyścigu  nasze dziewczyny dopływały na ostatnią bojkę prawym halsem(miały pierwszeństwo), Brytyjki płynęły lewym halsem i musiały ustąpić drogę naszym - sprawa bezdyskusyjna, protest Francuzów(ekipy) słaby szczególnie że trenują często razem z naszymi dziewczynami.

Ostatni wyścig bardzo emocjonujący, zwłaszcza że trochę się ścigałem na mojej 470.

IMGP0905.thumb.JPG.07b7c3b8864ce2e15ca7fc6097b9ab0f.JPG

Nasze dziewczyny w akcji

1207355449_Przechwytywaniewtrybiepenoekranowym2021-08-04104013.jpg.84755582e015e2b6efbe2fe78301552c.jpg

231618936_Przechwytywaniewtrybiepenoekranowym2021-08-04103958.thumb.jpg.64ca7da38a898b21547281778bd06263.jpg

2050877514_Przechwytywaniewtrybiepenoekranowym2021-08-04104409.thumb.jpg.163462709b0aed9b82ca30e8dec78467.jpg

2056954205_Przechwytywaniewtrybiepenoekranowym2021-08-04104628.thumb.jpg.2d5fbc832a9a5bbbc7ba743101b959e8.jpg

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, WujB napisał:

Tja... tacy amatorzy jak ja instruktor narciarski 😂

Bo pewnie jeździsz lepiej niż niejeden instruktor :)

Co do jachtów klasy 470 których jest blisko 60 tysięcy, a tylko kilka procent startuje w regatach. Pozostałe służą do zabawy na wodzie i wbrew pozorom nie jest to tak skomplikowane. 

Jazda w ślizgu jak na filmie to esencja tej zabawy, jak jest zgrana para udaje się to czasami nawet amatorom, ale przyznam że częściej kończą jak w 1:24 :) wywrotka to też forma tej zabawy. Podniesienie 470 po wywrotce trwa kilkadziesiąt sekund. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, surfing napisał:

Bo pewnie jeździsz lepiej niż niejeden instruktor :)

Co do jachtów klasy 470 których jest blisko 60 tysięcy, a tylko kilka procent startuje w regatach. Pozostałe służą do zabawy na wodzie i wbrew pozorom nie jest to tak skomplikowane. 

Jazda w ślizgu jak na filmie to esencja tej zabawy, jak jest zgrana para udaje się to czasami nawet amatorom, ale przyznam że częściej kończą jak w 1:24 :) wywrotka to też forma tej zabawy. Podniesienie 470 po wywrotce trwa kilkadziesiąt sekund. 

 

Niestety jeżdżę słabo 😒 ale przez cały czas się uczę, za to trochę lepiej pływam. Ci goście przepływali wiele, wiele godzin. Na tym filmie widać że tam nie ma żadnych zbędnych ruchów, cokolwiek się dzieje każdy z nich wie co ma robić, nie ma żadnego dyskomfortu czy paniki a to znaczy że mają olbrzymie doświadczenie. Tak na marginesie, jak pływasz z ludzmi których nie znasz, trzeba się zastanowić nad manewrami które wykonujesz. Tego roku na zatoce wypadł mi znajomy z żaglówki, gość obyty z wodą ale bez doświadczenia żeglaskiego, na szczęście obyło się bez konsekwencji i wszyscy wrócili zadowoleni z wyprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Film dobrze pokazuje o co chodzi w pływaniu na jachtach tej klasy, ta dwójka jest perfekcyjna i zapewne ma jakieś doświadczenie regatowe za sobą. Największym problemem na jachcie dwuosobowym jest znaleźć tego drugiego. W Wielkiej Brytanii w Nowej Zelandii czy Norwegii dzieciaki uczą się żeglarstwa w ramach zajęć szkolnych. Sam niedawno na Omega zapoznawałem z żeglarstwem dwóch maluszków, bardzo im się podobały przechyły i ciągnięcie szotów, a największą frajdę było wyławianie odbijacza czyli ćwiczenie człowiek za burtą, maluchy już wiedzą że można wypaść z łódki ale to nie koniec świata. 

 

IMG_20210908_173634.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

@surfing

'Tylko' pływasz, czy prowadzisz też tą szkółkę w Międzybrodziu Bialskim? Ja od czasu do czasu pływam kilka metrów dalej w lewo katamaranami, które tam stacjinuję (Nacra 5.5 / Nacra 6.0 / Erplast M), do tego wszystko inne co nie jest nudną kabinówką ;) Czyli Laser Radial / Standard, Fusion, Sigma a nawet Omega jakaś się trafi ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...