Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, Author napisał:

Powtarzam po raz setny usprawniamy i modernizujmy to co jest obecnie a dopiero potem kreślmy na mapach kolejne wyciągi. 

Myślę że to jest bardzo ważne zdanie i podpisuję się w 100% pod takim podejściem. Rozwój infrastruktury narciarskiej jest konieczny, bo wszystko idzie do przodu. Ale rozsądny rozwój, a nie budowanie byle więcej i gdzie się da. 

Wystarczy spojrzeć ile świetnych terenów, które już zostały kiedyś zaadaptowane na narciarstwo leży odłogiem i niszczeje.  Sucha Dolina, Węgierski, Szczawnik. Ten ostatni zbudowany raptem w latach 2000, a pozostały po nim rdzewiejące słupy. Na Jaworzynie Krynickiej też w latach 2000 wykarczowano kawał lasu pod trasę 4, której od kilku lat nawet nikt nie próbuje uruchomić. W Szczyrku też nie wykorzystuje się potencjału tras, które niedawno poszerzano i przebudowywano. Przykłady można by mnożyć. A są jeszcze takie kwiatki jak Kicarz, gdzie rozkopali pół góry, postawili słupy i tak już zostało. 

Jak na to wszystko spojrzeć, to wychodzi, że wcale nie taki kolorowy ten narciarski biznes jak by się mogło wydawać. 

 

Edytowane przez kokoSKI
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kokoSKI napisał:

Jak na to wszystko spojrzeć, to wychodzi, że wcale nie taki kolorowy ten narciarski biznes jak by się mogło wydawać. 

i lepiej nie będzie, góry nie urosną a zimy będą coraz cieplejsze.

Pomyślcie o pokrywaniu tras igielitem, budowie hal narciarskich  albo kupcie sobie inne narty

(491) Trening na SKIKE - YouTube

Edytowane przez Jeeb
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kokoSKI napisał:

A są jeszcze takie kwiatki jak Kicarz, gdzie rozkopali pół góry, postawili słupy i tak już zostało. 

Nad tym najbardziej ubolewam z niezrealizowanych projektów w Polsce. Już tak niedużo zostało, niestety nie ukończone i nadzieja na to u mnie wygasła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kokoSKI napisał:

Myślę że to jest bardzo ważne zdanie i podpisuję się w 100% pod takim podejściem. Rozwój infrastruktury narciarskiej jest konieczny, bo wszystko idzie do przodu. Ale rozsądny rozwój, a nie budowanie byle więcej i gdzie się da. 

Wystarczy spojrzeć ile świetnych terenów, które już zostały kiedyś zaadaptowane na narciarstwo leży odłogiem i niszczeje.  Sucha Dolina, Węgierski, Szczawnik. Ten ostatni zbudowany raptem w latach 2000, a pozostały po nim rdzewiejące słupy. Na Jaworzynie Krynickiej też w latach 2000 wykarczowano kawał lasu pod trasę 4, której od kilku lat nawet nikt nie próbuje uruchomić. W Szczyrku też nie wykorzystuje się potencjału tras, które niedawno poszerzano i przebudowywano. Przykłady można by mnożyć. A są jeszcze takie kwiatki jak Kicarz, gdzie rozkopali pół góry, postawili słupy i tak już zostało. 

Jak na to wszystko spojrzeć, to wychodzi, że wcale nie taki kolorowy ten narciarski biznes jak by się mogło wydawać. 

 

Kilka kwestii się zmieniło (Korbielów Buczynka), ale generalnie art. aktualny:

wtorek, 12 lutego 2019

Niedziałające lub niespełniające narciarskiej roli wyciągi ... narciarskie

 
Twoje%2BBiszczady%2BNet.jpg
Zima w tym sezonie jest wyjątkowo piękna
Mamy zimę dekady, mimo chwilowej odwilży. W Szczyrku i Białce są stałe kolejki. Zima w ogóle "wieje optymizmem'' w zakresie rozwoju tych stacji i przyszłych inwestycji.
%2528Nowy%2BSzczyrk%2529%2B%252827%2529.JPG
Nowa trasa ze Zb. Kopy cieszy się znaczną popularnością 

Tymczasem w tle mamy kilka historii związanych z wyciągami na ciekawych narciarsko terenach, które ... nie działają. Prawdopodobnie mamy więc z jednej strony zimę rekordową w zakresie finansów dla niektórych ośrodków i w tle ... bardzo trudną w niektórych miejscowościach. Niżej opisano "złotą jedenastkę" niedziałających lub niespełniających narciarskiej roli wyciągów ... narciarskich. Wyboru dokonano wg kryteriów subiektywnych i serdecznie przepraszamy innych bankrutów, biznesmenów z problemami oraz zużyte technicznie stacje, którzy na liście się nie znaleźli.
 

1. Muszyna Szczawnik. Brak porozumienia w zakresie dzierżawy gruntów

 
DwieDoliny2.jpg
Niniejsza mapa jest już nieaktualna
W miarę nowoczesna, szybka i wyprzęgana czteroosobowa kolej krzesełkowa. Ok. 1500 m długości i ok. 300 m różnicy poziomów. Od bieżącego sezonu nie działa. Komunikat stacji jest następujący: "W sezonie narciarskim 2018/2019 będą działały wyciągi: Wierchomla I, Polanki, Toczek, Stonoga. Pozostałe wyciągi nie będą otwarte ze względu na brak porozumienia w kwestii dzierżawy gruntów. Z powodu nieudogodnień związanych z zamknięciem strony Szczawnika oraz Frycka i Płatka, Zarząd Dwóch Dolin zdecydował o zmniejszeniu cen karnetów."

 

2. Czarny Groń. Ponowna ocena środowiskowa

 
Czarny%2BGro%25C5%2584.jpg
Problematyczna kolej na Czarnym Groniu
Tu problemy trwają już parę sezonów. Wybudowano dwie koleje linowe, przy czym ta krótsza (ok. 600 m długości i ok. 100 m różnicy poziomów), lecz nowocześniejsza, jeździła może ze dwa sezony, uruchomiona ... kilka lat po wybudowaniu. Ośrodek dzięki niej był bardzo popularny w okolicy, mimo problemów z parkingami (dojazd skibusami pod stację). W tym sezonie kolej znów stoi, a tle rozgrywa się batalia administracyjna w zakresie zatwierdzenia bądź podważenia legalności tej budowy. Słychać też, że cierpliwość inwestorów jest na granicy wytrzymałości i przyszłość stacji (postawionej legalnie lub nie - nie mnie to rozstrzygać) jest niepewna.

Więcej:

https://ekonomiaplussport.blogspot.com/2019/02/niedziaajace-lub-niespeniajace.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, pawelb91 napisał:

Nad tym najbardziej ubolewam z niezrealizowanych projektów w Polsce. Już tak niedużo zostało, niestety nie ukończone i nadzieja na to u mnie wygasła. 

Przyjedź kiedyś w sezonie do Wisły. Zobaczysz, że nawet podczas ferii nie wszędzie jest pełno. Sam też jeździsz w Rytrze - jak im się to bilansuje?

Ja wiem, że jeżeli jakiś ćwok wydałby decyzję o budowie wyciągów w BdPN, to gawiedź by tam ściągnęła i śmigała w rytm muzyki Zenka, wiem ... ale może lepiej wysłać tych kołków do Rytra, albo na Stożek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, WojtekM napisał:

w Rytrze - jak im się to bilansuje?

W sezonie w miarę. W ferie prowadzą półkolonie i kolonie, ale zawsze miejsca na stoku żeby fajnie pojeździć raczej jest. 
Poza sezonem dużo słabiej z frekwencją i w tygodniu na wiosnę często stoją. 

Do Wisły kiedyś chcę zawitać bo zimą nie byłem, w planach Stożek, Soszów, Cieńków, Skolnity.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się wkurzyłem na ten hejt co się tu na mnie wylal, ale mi już przeszło więc odpowiadam na spokojnie. 

W swoim poście chciałem pokazać dwa problemy. 

1) W zasadzie w każdych Górach mamy przynajmniej jedną większą stacje narciarską. Idac od zachodu:

- w górach Izerskich będzie rozbudowa stacji w Swieradowie

- w Karkonoszach Kopa i Szrenica 

- W Kotlinie Kłodzkiej Zieleniec* i Czarna Gora

- W Beskidach Szczyrk i być może zmodernizowane Pilsko

- Na Podhalu Tatry Ski*

- Gorce/Pieniny Kluszkowce

- Beskid Sądecki - Jaworzyna

Dalej na wschód już nic nie ma, a są do tego warunki terenowe. Wydaje mi się, że w każdych Górach powinna być co najmniej jedną stacja z kilkoma wyciągami, różnorodnościa tras (od zielonych po czarne, dużym przewyższeniem i dobrymi warunkami klimatycznymi. 

2) Przy ocieplającym się klimacie budowanie wyciągów na górkach po 600 m ma coraz mniej sensu. Taka Szklana Góra zazwyczaj kończy sezon jeszcze w lutym ( w tym roku po raz pierwszy później). Szklana Góra jest w stanie się utrzymać, bo jest rzut beretem od Krakowa, ale myślę że nikt nie będzie robił grubych kilometrów żeby pojechać na stację z jednym krzeslem w Bieszczadach. 

Niejako jako uzupełnienie do tych dwóch punktów popatrzylem na mape i wskazałem miejsce, gdzie potencjalnie można by zbudować swietna stacje. Nie jestem inwestorem więc patrzyłem jako narciarz. Zdaje sobie sprawę, że inwestor musi patrzeć też na inne aspekty jak: strefy ochrony przyrody, struktura właścicielska, liczba miejsc noclegowych czy budżet. Ja pisząc posta z przykładem nie muszę tego robić. Mysle jednak ze władze województwa powinny pokusić się o taką analizę, wybrać miejsce z dużym potencjalem narciarskim i sporządzić plan zagospodarowania w celu zachęcenia inwestorów. Przy okazji biorąc pod ochronę pozostałe tereny. 

Chciałem podziękować wszystkim, którzy odnieśli się merytoryczne do mojego posta. 

*wiem że Białka i Zieleniec to pagórki, ale brak przewyższa rekompensują nowoczesna infrastruktura, ilością tras i warunkami śniegowymi. 

 

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hextorproblem jest tylko taki, że już za bardzo nie ma u nas czego chronić. Bez urazy ale piszesz w taki sposób jak być nie widział co się w górach dzieje dookoła. Właśnie trwa demolka na kopule szczytowej Śnieżnika w rezerwacie pod kolejne wieżysko. Jak pieniądze je dewastują, jak robią to Lasy Państwowe przekształciwszy te tereny na lasy gospodarskie. Wieżomania, zjeżdzalniomania, ścieżkowkoronomania, ... wchodzenie z zabudową rekreacyjną coraz wyżej. Ja wiem, że ze swoimi poglądami a raczej zamiłowaniem do przyrody jestem w mniejszości czy dziwakiem ale oczekuję by własnie choć jedne góry zostawić w spokoju. Po prostu się od nich brutalnie pisząc odwalić. Ja narciarsko jestem leszczem. Rowerowo już nie ale nie postuluje budowy w Tatrach singli choć czemu nie albo budowy bikeparków. Z tymi ostatnimi nawet sensu to nie ma bo przy tych cenach i długości zjazdu broni się tylko Czarna Góra. Reszta jest śmiechu warta bo robi się to samo co w nartach czyli ułatwia trasy a ceny winduje jak zrobiła to Kasina. Dla kogoś kto nie chce jeżdzić daleko ma mało kasy Polska w zupełności z tym co ma obecnie wystarczy. Reszta jedzie dalej i żadne kolejki/wyciągi nawet na Tarnicy nic tu nie zmienią. Spapra się tylko kolejny teren do którego okoliczni mieszkańcy praw patentowych nie nabyli. Jak chce się coś zrobić dużego to się pyta szersze grono bo zdanie władz jakiejś wiochy czy ich mieszkańców zupełnie mnie nie obchodzi. Tak jak ich nie tak dano nie obchodziło powstanie Turnickiego PN. To tak jak by mnie zapytać czy chce wylać asfalt na Krakowski Rynek albo ocieplić i walnąć żółty kolor na Bazylice Mariackiej bo tak mi się podoba. Co może sobie ktoś w takiej bez urazy "popierdółce" przyrodniczej jak Szklana Góra robić to już w czymś cenniejszym nie. Zapraszam cię na Chełm w Myślenicach. Właśnie wykraczowali tam kawał lasu po drugiej stronie karczmy do zera mulczerem. I o to mi chodzi. Zamiast jak już zrobić tylko nowoczesny wyciąg to demoluje się najbliższą okolicę szczytu.  

Ostatnio z musu bo trasa narciarsko-rowerowa zdemolowana przez leśnych pod Mogielicą wylądowałem w Słopnicach by objechać. Dryndam sobie powoli na przeł Słopnicką i widzę w około takie bogactwo domów samochodów i teraz pytanie po jakiego czorta tak się ktoś palił do demolki na Mogielicy pod wyciąg. Czy nie jest tak, że jest zdecydowanie więcej minusów tego typu pomysłów niż plusów? Kto tak naprawdę robi na tym kasę bo czasy gdzie po wsiach była bieda i mieszkało się w chałupach mszonych słomą już dawno minęły. 

  • Thanks 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.06.2021 o 01:09, Hextor napisał:

Trochę się wkurzyłem na ten hejt co się tu na mnie wylal, ale mi już przeszło więc odpowiadam na spokojnie. 

W swoim poście chciałem pokazać dwa problemy. 

1) W zasadzie w każdych Górach mamy przynajmniej jedną większą stacje narciarską. Idac od zachodu:

- w górach Izerskich będzie rozbudowa stacji w Swieradowie

- w Karkonoszach Kopa i Szrenica 

- W Kotlinie Kłodzkiej Zieleniec* i Czarna Gora

- W Beskidach Szczyrk i być może zmodernizowane Pilsko

- Na Podhalu Tatry Ski*

- Gorce/Pieniny Kluszkowce

- Beskid Sądecki - Jaworzyna

Dalej na wschód już nic nie ma, a są do tego warunki terenowe. Wydaje mi się, że w każdych Górach powinna być co najmniej jedną stacja z kilkoma wyciągami, różnorodnościa tras (od zielonych po czarne, dużym przewyższeniem i dobrymi warunkami klimatycznymi. 

2) Przy ocieplającym się klimacie budowanie wyciągów na górkach po 600 m ma coraz mniej sensu. Taka Szklana Góra zazwyczaj kończy sezon jeszcze w lutym ( w tym roku po raz pierwszy później). Szklana Góra jest w stanie się utrzymać, bo jest rzut beretem od Krakowa, ale myślę że nikt nie będzie robił grubych kilometrów żeby pojechać na stację z jednym krzeslem w Bieszczadach. 

Niejako jako uzupełnienie do tych dwóch punktów popatrzylem na mape i wskazałem miejsce, gdzie potencjalnie można by zbudować swietna stacje. Nie jestem inwestorem więc patrzyłem jako narciarz. Zdaje sobie sprawę, że inwestor musi patrzeć też na inne aspekty jak: strefy ochrony przyrody, struktura właścicielska, liczba miejsc noclegowych czy budżet. Ja pisząc posta z przykładem nie muszę tego robić. Mysle jednak ze władze województwa powinny pokusić się o taką analizę, wybrać miejsce z dużym potencjalem narciarskim i sporządzić plan zagospodarowania w celu zachęcenia inwestorów. Przy okazji biorąc pod ochronę pozostałe tereny. 

Chciałem podziękować wszystkim, którzy odnieśli się merytoryczne do mojego posta. 

*wiem że Białka i Zieleniec to pagórki, ale brak przewyższa rekompensują nowoczesna infrastruktura, ilością tras i warunkami śniegowymi. 

 

 

No powiedzmy że wypunktowałeś wszystko to co ważne (zapomniałeś o "dolinie Wisły"). Wysokość npm przy obecnej technice naśnieżania nie ma żadnego znaczenia - ważne są uwarunkowania klimatyczne konkretnego miejsca a gdy są one korzystne można ruszyć na ŚBN i zakończyć na ŚWN spokojnie (tylko czy klienci dopiszą po 1 marca). Wiele gmin dokonuje zmian PZP na korzyść inwestorów tyle tylko że nie ma zbyt wielkiego zainteresowania. Pomijając czynnik ekologiczny skupię się na czynniku ludzkim - miejscowym. Prowadząc swego czasu dyskusję w szerokim gronie osób zainteresowanych rozwojem turystycznym doliny soły w kontekście baraku infrastruktury narciarskiej jeden z starszych instruktorów stwierdził "a po co to komu". Oczywiście stwierdzenie to zostało przyjęte negatywnie, odezwały się słuszne głosy wzburzenia ale po chwili zastanowienia - sprawa stała się jasna - nikomu nie jest to potrzebne - przy czym "nikomu" znaczy ludności miejscowej. Teraz jest święty spokój każdy ma pracę lub własny mały biznes - czują na plecach oddech "wielkiego miasta" (jedź "starą drogą" odcinek Bielsko Biała - Ujsoły) - to już nie są małe oddzielne wioski gdzie ludzie biedę klepią - to praktycznie jeden ciąg urbanistyczny - "miastowych" krytykują a sami chcą podświadomie być miastowymi - turystyka w tym tylko przeszkadza. Kiedy mieszkałem w Katowicach to w LO dziewczyny bały się przyznać że mieszkają na Kostuchnie czy w Podlesiu bo to wieś, teraz to ekskluzywne dzielnice Katowic z widokiem na Beskid Śląski i Żywiecki - nie sądzę aby zgodzili się na budowę wielopiętrowych turystycznych apartamentowców.

Drogi kolego następuje także (chyba już dawno nastąpiła) zmiana preferencji narciarskich. Z pewnością w odległościach do 300km od Szczyrku (w domyśle także Wisła, Ustroń, Istebna) nie powstania już tak wielki ON - na gigantyczne zmiany na Pilsku też bym nie liczył (nie będzie nowych tras). Jest zapotrzebowania na małe rodzinne SN - trasa o średnim nachyleniu do 1000m długości z pełną infrastrukturą, stosunkowo tanią bazą noclegową i biedronką w okolicy. SN mają charakter świąteczno feryjny. Nie jeździmy cały dzień - 3-4 h z rana obiad i może nocne jeżdżenie. W marcu gdy w dolinach trawa się pokazuje na horyzoncie pojawia się grill, piwko, rower, kajak a nie narty. Tak więc odpowiadając na pytanie źródłowe uważam że rozwój infrastruktury narciarskiej będzie szedł w kierunku odtwarzania/powiększania/remontowania istniejących obecnie niewielkich rodzinnych SN oferujących świąteczno/feryjny w miarę tani wypoczynek zimowy i do tego nie obłożony karkołomnym długotrwałym dojazdem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.06.2021 o 12:28, Adam ..Duch napisał:

Drogi kolego następuje także (chyba już dawno nastąpiła) zmiana preferencji narciarskich. Z pewnością w odległościach do 300km od Szczyrku (w domyśle także Wisła, Ustroń, Istebna) nie powstania już tak wielki ON - na gigantyczne zmiany na Pilsku też bym nie liczył (nie będzie nowych tras). Jest zapotrzebowania na małe rodzinne SN - trasa o średnim nachyleniu do 1000m długości z pełną infrastrukturą, stosunkowo tanią bazą noclegową i biedronką w okolicy. SN mają charakter świąteczno feryjny. Nie jeździmy cały dzień - 3-4 h z rana obiad i może nocne jeżdżenie. W marcu gdy w dolinach trawa się pokazuje na horyzoncie pojawia się grill, piwko, rower, kajak a nie narty. Tak więc odpowiadając na pytanie źródłowe uważam że rozwój infrastruktury narciarskiej będzie szedł w kierunku odtwarzania/powiększania/remontowania istniejących obecnie niewielkich rodzinnych SN oferujących świąteczno/feryjny w miarę tani wypoczynek zimowy i do tego nie obłożony karkołomnym długotrwałym dojazdem.

Może tak a może nie. Jakby ludzie tęsknili do małych rodzinnych ośrodków to by Szczyrk nie był takim kosmicznym sukcesem. I z autopsji nie zauważyłem aby w ciągu obiadu górka się wyludniała.  A małe ośrodki raczej nie są przeludnione. Najdroższy hotel przy Bani ma w sezonie pełne obłożenie. Więc nie, ludzie chcą dobrego standardu.

Wysokość nad poziomem morza ma znaczenie, oczywiście klimat również. Zresztą wiele razy już o tym tutaj pisałem. Temperatur na górce musi być poniżej zera. Inaczej jest problem ze śnieżeniem. Również niskie temperatury to inna wydajność armat. Kocham Szklarską, ale na wiosnę jest wyludniona, bo infrastruktura jest jak za króla ćwieczka.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Zibi28 napisał:

Może tak a może nie. Jakby ludzie tęsknili do małych rodzinnych ośrodków to by Szczyrk nie był takim kosmicznym sukcesem. I z autopsji nie zauważyłem aby w ciągu obiadu górka się wyludniała.  A małe ośrodki raczej nie są przeludnione. Najdroższy hotel przy Bani ma w sezonie pełne obłożenie. Więc nie, ludzie chcą dobrego standardu.

Wysokość nad poziomem morza ma znaczenie, oczywiście klimat również. Zresztą wiele razy już o tym tutaj pisałem. Temperatur na górce musi być poniżej zera. Inaczej jest problem ze śnieżeniem. Również niskie temperatury to inna wydajność armat. Kocham Szklarską, ale na wiosnę jest wyludniona, bo infrastruktura jest jak za króla ćwieczka.

Szczyrk był jest i będzie oblegany - analogia to świątynie konsumpcji w miastach - nikogo nie obrażając - ćmy ciągnie do światła. Ja to rozumiem bo sam na Szczyrku wychowany jestem. Jednakże jak już wcześniej powiedziałem, ośrodek o podobnych parametrach raczej w tej części naszych gór nie powstanie (no może kiedyś Żabnica ruszy ale to i tak inna skala). Przewiduję iż dalsze inwestycje skierowane będą na rozwój już istniejących lub upadłych małych SN - nowe lokacje być może tak ale nie w obszarach chronionych czyli raczej nisko. Coś o tym nisko - 1000mnp to w paśmie Beskidów wartość graniczna - pow. zima, pon. wiosna. To z własnego codziennego oglądania Suchej Góry gdy w wiosenne dni partia szczytowa się ślicznie bieli a w dolinie wiosna. A jaki ośrodek w tych granicach mieści się pomijając Szczyrk i Pilsko - żaden. Skrajnym przykładem jest Żar który nie osiąga 800mnpm a do tego pełna południowa ekspozycja. Cały Ustroń, Jaszowiec, Brenna, Wisła, Istebna, Zwardoń grubo poniżej 1000m, Kotlina nowotarska wszystko pon. 1000m - tak więc oczywiście góry, lokacja, klimat i możliwości naśnieżania, a i cieszmy się że nie są oblegane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.06.2021 o 13:37, Author napisał:

Nie inwestycja narciarska ale zawsze czyli wznoszą wieżę widokową ze zjeżdzalnią na Mosornym Groniu w Zawoi. 

Wieża widokowa na Mosornym Groniu stanie jeszcze w tym roku

Straszna moda na te różne wieże, ścieżki w chmurach, itp. Ale póki za wjazd będą kasować po 50 zł (jak w Świeradowie), a chętnych będzie od groma (jak w Świeradowie), to będzie to-to powstawało!

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Narciarz ze Śląskaproblem tylko taki, że część z nich jest darmowa i zaraza się rozprzestrzenia. Te co kosztują za wejście to zazwyczaj spore konstrukcje a te w ogóle nie powinny w takich miejscach mieć prawa powstać. Kolejna kwestia kto to buduje bo często ludzie z przypadku, którzy wygrali przetarg. By wjechać z cięższym transportem to na tym Mosornym pomagał ciągnik zrywkowy bo inaczej chłopy utknęły na dobre. A jest sucho... Tak się przy okazji dewastuje najbliższą drogę, szlak. 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Author napisał:

@Narciarz ze Śląskaproblem tylko taki, że część z nich jest darmowa i zaraza się rozprzestrzenia. Te co kosztują za wejście to zazwyczaj spore konstrukcje a te w ogóle nie powinny w takich miejscach mieć prawa powstać. Kolejna kwestia kto to buduje bo często ludzie z przypadku, którzy wygrali przetarg. By wjechać z cięższym transportem to na tym Mosornym pomagał ciągnik zrywkowy bo inaczej chłopy utknęły na dobre. A jest sucho... Tak się przy okazji dewastuje najbliższą drogę, szlak. 

Cześć

To w większości konstrukcje drewniane lub drewniano stalowe. Ciekawe jak płoną? Z pewnością jest to też fajny efekt. 

Pozdrowienia

Edytowane przez Mitek
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie małe przemyślenie mnie naszło, w odpowiedzi na niektóre opinie, że potrzeba nam więcej i większych inwestycji narciarskich, na nowych terenach. Często pojawiają się opinie "to tylko kolej linowa, ekologiczny środek transportu, co komu szkodzi poświęcić jedną górkę dla narciarzy".

Przykład Jaworzyny Krynickiej. Kiedyś była to dzika, niedostępna góra. Wyjść do schroniska to była wycieczka na cały dzień, a zimą to już w ogóle. Najpierw zbudowano gondolę, potem kolejne trasy. Następnie na szczycie powstało kilka knajp, jakieś kramy z pamiątkami, nie wiadomo kiedy postawili tam jakieś plastikowe niedźwiedzie czy inne dinozaury. W końcu to wszystko stworzyło "mini miasteczko", teraz buduje się jeszcze wieża widokowa. Co będzie następne? piaszczysta plaża, park linowy, kino 5d, tor dla quadów? 

@Author słusznie zauważył, że każda budowa to wjazd w góry ciężarówek, koparek betoniarek, bo przecież nikt już materiałów budowlanych na plecach i linach nie wciąga. Liczą się koszty, przy okazji dewastowane są szlaki i ścieżki. Nawet gdyby na wykonawcach wymusić "posprzątanie" po sobie, to pewnych szkód naprawić się nie da. 

Infrastruktura narciarska to tylko potrzeba jakiejś małej grupy ludzi. Powstaje "łańcuszek" - skoro można wybudować wyciąg, to czemu nie knajpę? a skoro można knajpę, to czemu nie wieżę. A czy od tej wieży do 6 piętrowego apartamentowca to tak znowu daleko?

Pozdrawiam wszystkich miłośników gór w możliwie najmniej spreparowanej postaci :)

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami buduje się wieże widokowe których racja istnienia jest mocno dyskusyjna. Przykład - Lubań  (1211m) znajdujący się powyżej Kluszkowców Ski- wieża na Lubaniu oferuje piękne widoki na Tatry, Pieniny Beskidy "wynosząc oglądacza" ponad las który po części uniemożliwia obserwacje gór - jest sens - jest. Tylko że 600 metrów dalej znajduje się Średni Groń (też 1211m) z którego widok jest we wszystkie strony świata gdyż jest prawie całkiem wylesiony (w sposób naturalny ). Mam wrażenie ze niedługo każdy wójt, sołtys czy inny kacyk będzie sobie brał za punkt honoru postawienie jakiejś wieży na swoim terenie a problemem nie będzie sens  takiego przedsięwzięcia ale to czyje imię będzie rozsławiała ta "wspaniała" budowla. 

 

Godzinę temu, Mitek napisał:

To w większości konstrukcje drewniane lub drewniano stalowe. Ciekawe jak płoną? Z pewnością jest to też fajny efekt. 

Ta na Lubaniu się nadaje :)......

 

Poniżej widok z wieży na Lubaniu na Średni Groń (blisko po prawej)

DSC02895.jpg.2b0ab3e2c3fef12ac0f4bbc29f32418b.jpg

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mitek napisał:

To w większości konstrukcje drewniane lub drewniano stalowe. Ciekawe jak płoną? Z pewnością jest to też fajny efekt. 

Jeśli sugerujesz czy by to nie puścić z dymem... Hmm w kilku miejscach zdewastowanych przez to coś aż miał bym ochotę. I niech tu będzie przykładem właśnie Lubań ( jeszcze projektowane jest tu kolejne schronisko bo przecież mamy ich za mało) czy sąsiedni Gorc bo kolejna sąsiednia na Magurce już mi zupełnie nie przeszkadza. Czasem stoją tam gdzie żywego ducha dokoła. Problem jest tylko taki, że to nie jest tak łatwo puścić z dymem. W tej chwili drewno na takie konstrukcje jest tak nasiąknięte przy impregnacji chemią, że trzeba by podejść do tego z miotaczem ognia. 

Osobiście nie jestem przeciw wieżą jako takim. Te przecież i dawniej były tylko część z nich na przykład się już rozleciała. Problem tylko w tym, że nie muszą być na każdym szczycie z którego jest "słabszy" widok i najważniejsze nie tak gigantycznych rozmiarów. Prawie nie możliwe jest wypatrzenie z dołu starej wieży przykładowo na Baraniej Górze. A jak jedzie się w Gorce od strony Mszany już widać na Gorcu tą nienaturalną narośl. Ta budowla jest przynajmniej 2x wyższa niż czubki świerków. Bliżej mi jest jak już ma być nowocześnie i "grubo" do takiej jaka stoi w Lipnicy nieopodal przejścia granicznego w Winiarczykówka-Bobrov. Też jest solidna ale nie tak wysoka;

IMG_3369-scaled.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Author napisał:

Osobiście nie jestem przeciw wieżą jako takim. Te przecież i dawniej były tylko część z nich na przykład się już rozleciała. Problem tylko w tym, że nie muszą być na każdym szczycie z którego jest "słabszy" widok i najważniejsze nie tak gigantycznych rozmiarów.

albo są stawianie tam gdzie i tak już dobrze widać patrz Śnieżnik ??  Brakuje jeszcze w Tatrach powyżej kosodrzewiny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, kokoSKI napisał:

Przykład Jaworzyny Krynickiej. Kiedyś była to dzika, niedostępna góra. Wyjść do schroniska to była wycieczka na cały dzień, a zimą to już w ogóle. Najpierw zbudowano gondolę, potem kolejne trasy. Następnie na szczycie powstało kilka knajp, jakieś kramy z pamiątkami, nie wiadomo kiedy postawili tam jakieś plastikowe niedźwiedzie czy inne dinozaury. W końcu to wszystko stworzyło "mini miasteczko", teraz buduje się jeszcze wieża widokowa. Co będzie następne? piaszczysta plaża, park linowy, kino 5d, tor dla quadów? 

@Author słusznie zauważył, że każda budowa to wjazd w góry ciężarówek, koparek betoniarek, bo przecież nikt już materiałów budowlanych na plecach i linach nie wciąga. Liczą się koszty, przy okazji dewastowane są szlaki i ścieżki. Nawet gdyby na wykonawcach wymusić "posprzątanie" po sobie, to pewnych szkód naprawić się nie da. 

Infrastruktura narciarska to tylko potrzeba jakiejś małej grupy ludzi. Powstaje "łańcuszek" - skoro można wybudować wyciąg, to czemu nie knajpę? a skoro można knajpę, to czemu nie wieżę. A czy od tej wieży do 6 piętrowego apartamentowca to tak znowu daleko?

A pro po Jaworzyny Krynickiej, zdaje się że stamtąd wysiedlono cały naród.... Raczej nie mieszkali w dzikich ostępach. Tylko że po ich wysiedleniu nasza przyroda tak jak i ta dzika dżungla w krajach tropikalnych, znakomicie poradziła sobie z naszą cywilizacją.

Rozumiem że w ramach dbania o górską przyrodę nie będziesz wspierał narciarstwa jako takiego i góry będziesz oglądał tylko na filmach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Zibi28 napisał:

A pro po Jaworzyny Krynickiej, zdaje się że stamtąd wysiedlono cały naród.... Raczej nie mieszkali w dzikich ostępach. Tylko że po ich wysiedleniu nasza przyroda tak jak i ta dzika dżungla w krajach tropikalnych, znakomicie poradziła sobie z naszą cywilizacją.

Rozumiem że w ramach dbania o górską przyrodę nie będziesz wspierał narciarstwa jako takiego i góry będziesz oglądał tylko na filmach.

"A pro po" - bardzo ciekawa pisownia;)

A tak na powaznie: nie mozna patrzec tak zero-jedynkowo! To jak jezdze na nartach to juz nie moge dbac o przyrode??? Zycie to sztuka kompromisu i sensownych wyborow.

Nie tworz niepotrzebnie dwoch stron barykady.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...