Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, jacekma napisał:

A tak na powaznie: nie mozna patrzec tak zero-jedynkowo! To jak jezdze na nartach to juz nie moge dbac o przyrode??? Zycie to sztuka kompromisu i sensownych wyborow.

Nie tworz niepotrzebnie dwoch stron barykady.

Polskie znaki diakrytyczne (ogonki i kreski), BŁAGAM !!!

Kiedy czytam "coś" takiego, ciśnie mi się na usta pytanie : wolisz robić komuś laske , czy łaskę ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, hupon napisał:

Polskie znaki diakrytyczne (ogonki i kreski), BŁAGAM !!!

Kiedy czytam "coś" takiego, ciśnie mi się na usta pytanie : wolisz robić komuś laske , czy łaskę ?

 

To forum narciarciarsie a nie językoznawcze. Jak lubisz ogonki to pisz gdzie indziej....Nikt z tym tu nigdy nie miał problemu a jeżeli się teraz pojawi to proponuję się przerzucić na forum Miodka....

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Jusik2002 napisał:

To forum narciarciarsie a nie językoznawcze. Jak lubisz ogonki to pisz gdzie indziej....Nikt z tym tu nigdy nie miał problemu a jeżeli się teraz pojawi to proponuję się przerzucić na forum Miodka....

Myślisz,  że forum językoznawcze zajmuje się ordynarnymi ortografami???

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, hupon napisał:

Polskie znaki diakrytyczne (ogonki i kreski), BŁAGAM !!!

Kiedy czytam "coś" takiego, ciśnie mi się na usta pytanie : wolisz robić komuś laske , czy łaskę ?

 

To przeszłość, pogódź się z tym. Mi korektę robi urządzenie, normalnie piszę bez pl. Takie czasy. Ogonki znikną.

  • Downvote 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, jacekma napisał:

Ja mysle ze nie.

Natomiast mozna by tam rozpatrzyc znaczenie i zasadnosc uzycia slowa "ordynarny".

Dluzsze debaty na ten temat na forum narciarskim uwazam za bezsensowne.

Twója wypowięć dofoci, rze żeczywisćie nietschego siem nie naóczyś

Edytowane przez Wujot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.06.2021 o 10:00, Zibi28 napisał:

A pro po Jaworzyny Krynickiej, zdaje się że stamtąd wysiedlono cały naród.... Raczej nie mieszkali w dzikich ostępach. Tylko że po ich wysiedleniu nasza przyroda tak jak i ta dzika dżungla w krajach tropikalnych, znakomicie poradziła sobie z naszą cywilizacją.

Rozumiem że w ramach dbania o górską przyrodę nie będziesz wspierał narciarstwa jako takiego i góry będziesz oglądał tylko na filmach.

Łemkowie raczej nie robili tam lunaparku. Po ich wysiedleniu te tereny nie zostały do końca pozostawione same sobie, bo dokonano sztucznego zalesienia i co z tego? W Tatrach też obecnie istniejące lasy świerkowe nie rosły tam naturalnie, to znaczy że można je wyciąć i zbudować co kto chce? 

Przeczytaj ze zrozumieniem moje posty i pomyśl ciut szerzej, niż tylko: pozwalać na budowanie wszystkiego i każdemu, albo nie budować nic, zamknąć góry i tylko pokazywać w telewizji. Jestem za rozwojem terenów narciarskich, ale za rozwojem sensownym i zrównoważonym, co kilka razy podkreślałem. Zamiast karczować kolejne hektary lasu, szpecić krajobraz okropnymi budowlami i kolejnymi stoiskami z tandetą, wykorzystajmy porządnie to co mamy, bo na razie z tym jest problem. Nie zachowujmy się jak dziecko, które ma mnóstwo zabawek, którymi się nie bawi, ale ciągle chce kolejnych. Pozdrawiam.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Spiochu napisał:

Najkorzystniej by było, żeby języki lokalne, takie jak polski w ogóle zniknęły.

Ten kult tradycji tylko utrudnia funkcjonowanie świata. Prędzej jednak translatory zrobią się perfekcyjne, niż beton porzuci swoje przyzwyczajenia.

Masz jakąś swoją wizję rozwiniętego świata? Takiego rozwiniętego, idealnego, że nic już nie trzeba będzie poprawiać.  Pytam z czystej ciekawości.  Osobiście nie mam szans na skorzystanie z tych dobrodziejstw.

A tak przy okazji, to  z dawnych cywilizacji został tylko "beton"(kamienie).  Staraj się zrozumieć mój post.  Powodzenia.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam takiej wizji. Dążenie do zmniejszenia liczby podziałów i przeszkód (Np. granic terytorialnych czy języków) powinno być jednak korzystne.

Edit:

Ciekawi mnie, jak wagę tych kamieni postrzegał niewolnik budujący piramidę.

Edytowane przez Spiochu
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Spiochu napisał:

Tak, podział na dziesiątki małych krajów, walczących o swoje interesy jest równie nieefektywny.

No tego nie wiesz. Poprzez analogię można by domniemywać, że jedna super efektywna korporacja (czyli monopol) więcej osiągnie od "kapitalistycznej" konkurencji. Także różnorodność genetyczna populacji (uzasadniona ewolucją) raczej nie potwierdzałaby tezy, że warto coś upraszczać.

Moja intuicja jest raczej przeciwna do Twojej. Większa różnorodność daje szerszą paletę możliwości nawet jeśli prowadzi do różnych napięć. Jeśli na kulturę patrzyć w sposób biologiczny (a są takie modele) to także szybko dostajesz odpowiedź dlaczego różnorodność się opłaca. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Wujot napisał:

No tego nie wiesz. Poprzez analogię można by domniemywać, że jedna super efektywna korporacja (czyli monopol) więcej osiągnie od "kapitalistycznej" konkurencji. Także różnorodność genetyczna populacji (uzasadniona ewolucją) raczej nie potwierdzałaby tezy, że warto coś upraszczać.

Moja intuicja jest raczej przeciwna do Twojej. Większa różnorodność daje szerszą paletę możliwości nawet jeśli prowadzi do różnych napięć. Jeśli na kulturę patrzyć w sposób biologiczny (a są takie modele) to także szybko dostajesz odpowiedź dlaczego różnorodność się opłaca. 

 

Ano Google czy Facebook jest tylko jeden, czyż nie tak? Windows tyz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, sstar napisał:

Ano Google czy Facebook jest tylko jeden, czyż nie tak? Windows tyz.

Ale chociaż oba ekosystemy są konkurencyjne a wręcz wrogie względem siebie no i masz TikToka (to być może pieśń przyszłości). Ale to rzeczywiście przykłady superskalowalnych systemów. Świat robi się bardzo skomplikowany.

Znasz pojęcie Przeciętnostanu i Ekstremistanu? Te przykłady są z Ekstremistanu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Wujot napisał:

Ale chociaż oba ekosystemy są konkurencyjne a wręcz wrogie względem siebie no i masz TikToka (to być może pieśń przyszłości). Ale to rzeczywiście przykłady superskalowalnych systemów. Świat robi się bardzo skomplikowany.

Znasz pojęcie Przeciętnostanu i Ekstremistanu? Te przykłady są z Ekstremistanu.

Raczej komplementarne, większość korzysta harmonijnie z obydwu, tu mejl, wyszukiwarka, tam soszjal midja. To pisałem ja, przeciętny użytkownik interneta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, sstar napisał:

Raczej komplementarne, większość korzysta harmonijnie z obydwu, tu mejl, wyszukiwarka, tam soszjal midja. To pisałem ja, przeciętny użytkownik interneta.

Są kompletnie niekomplementarne. I dobrze. Choć w ten sposób to masz dwuch wujkuw. 

Myślę, że zamiast likwidować taki ogonek nad "o" lepiej dać "u". Nie ma wtedy problemów interpretacyjnych. Zamiast zastanawiać się o co chodzi z

chciec to moc

 to wiesz, że

chciec to muc

Witaj nowe!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie znam rozwiązania, ale zarówno to co jest (pseudo kapitalizm) jak i to co było (socjalizm) prowadzi do gigantycznego marnotrawstwa zasobów i energii.

Brak podziałów nie musi istotnie zmniejszać różnorodności. Jedno państwo i język, nie wyklucza istnienia lokalnych kultur. Ważne by każdy członek tej kultury potrafił dogadać się z innymi społecznościami.

Teraz mam tak, że w pracy dostaje niejasne wytyczne w koreańsko-angielskim  a produkcji mnie nie rozumieją, bo nie znam ukraińskiego.

W systemach komputerowych jest podobnie, masa podobnych programów powoduje chaos i utrudnia pracę. I to nawet nie jest faktyczna różnorodność, tylko klepanie tego samego "inaczej".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Wujot napisał:

Są kompletnie niekomplementarne. I dobrze. Choć w ten sposób to masz dwuch wujkuw. 

Myślę, że zamiast likwidować taki ogonek nad "o" lepiej dać "u". Nie ma wtedy problemów interpretacyjnych. Zamiast zastanawiać się o co chodzi z

chciec to moc

 to wiesz, że

chciec to muc

Witaj nowe!

To dobre rozwiązanie. Razi tylko dlatego że jesteśmy kulturowo "skażeni". Małe dziecko, nie będzie widziało różnicy.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Wujot napisał:

Są kompletnie niekomplementarne. I dobrze. Choć w ten sposób to masz dwuch wujkuw. 

Myślę, że zamiast likwidować taki ogonek nad "o" lepiej dać "u". Nie ma wtedy problemów interpretacyjnych. Zamiast zastanawiać się o co chodzi z

chciec to moc

 to wiesz, że

chciec to muc

Witaj nowe!

To wujek i ciocia. Kontekst matters, przecież nikt nie czyta wszystkich literek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...